HELP: Lucrarea de diploma!

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Krisler12 » Tue Jul 19, 2011 4:31 pm

Salut !

As vrea sa stiu si eu raspunsul la urmatoarele intrebari legate de lucrarea de licenta, daca se poate:

1. Cu ce font trebuie scrisa si care e dimensiunea maxim admisa a fontului ?
2. Care e distanta maxim admisa dintre randuri ?
3. Trebuie sa o scot color sau se poate si alb-negru ?
4. Trebuie fata verso sau doar pe o singura fata ?
5. Trebuie sa fie pe hartie lucioasa si mai groasa sau pe de asta normala ?
6. Inainte de a incepe partea practica, trebuie sa pun o foaia alba intre cele doua parti ?
7. Cat spatiu trebuie sa las la inceputul fiecarui capitol ?


Multumesc mult !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Tue Jul 19, 2011 5:00 pm

nu ti-a spus indrumatorul?


de obicei se scriu cu font de 12 la un rand jumate, printate evident numai pe o fata.

restul sunt copilarii (cat spatiu las, pun sau nu foaie alba)


o printezi dupa cati bani ai. ai multe poze in ea?

ei am printat color partea speciala (sa vad graficele alea mai frumos)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Krisler12 » Tue Jul 19, 2011 5:45 pm

kooksee wrote:nu ti-a spus indrumatorul?


de obicei se scriu cu font de 12 la un rand jumate, printate evident numai pe o fata.

restul sunt copilarii (cat spatiu las, pun sau nu foaie alba)


o printezi dupa cati bani ai. ai multe poze in ea?

ei am printat color partea speciala (sa vad graficele alea mai frumos)

Intreb fiindca si eu stiam tot asa dar la biblioteca facultatii am vazut una scrisa cu o dimensiune a fontului mult mai mare si distanta dintre randuri nu era 1,5 ci mult mai mult. (si nu cred ca doar una era asa)
Trebuie foaia mai groasa deca asta normala ca asa mi se pare ca sunt facute ale pe care le-am vazut eu ?

Titlurile cu cat sa le scriu ? Tot cu 12 ? Cat sa las intre titluri si text ?

Multumesc !

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Riley » Tue Jul 19, 2011 5:59 pm

Am scris titlurile tot cu 12 ingrosat (boldit :) ) si cu litere de tipar. Spatiu de 1.5, Times New Roman de 12. Eu nu am lasat foaie alba intre speciala si generala si am printat alb-negru paginile care nu aveau poze si color cele cu imagini de histopat (le-am printat acasa-nu erau multe cred ca 5 pagini in total). Am printat totul intr-un exemplar dupa am fost la xerox unde le-am facut in 2 exemplare parca (evident ca am printat pozele color in 3 exemplare de la bun inceput de acasa), le-am lasat la legat si ura si la gara!

Nu te stresa si impotmoli in detalii de forma. Mai ingrijorat as fi de fond dar pana la urma nici el nu prea conteaza cine stie ce :).

Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Tue Jul 19, 2011 6:27 pm

fara rautate iti spun dar am senzatia ca esti indaptat pentru viata reala


fontul si spatiul mai mare, foaia alba, foile mai groase sunt trucuri ca sa para mai mult. exista mitul ca lucrarea de diploma trebuie sa aiba un nr minim de pagini si unii au incercat sa ajunga la nr ala labartand textul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Riley » Tue Jul 19, 2011 6:35 pm

Evident ca fiecare incearca sa traga de scrisul ala si de spatiile alea ca sa para mai mult. Eu am scris cum am facut eu, i-am raspuns la cateva intrebari si asa o sa mai vada si alti useri cum am procedat. Fiecare pana la urma e liber sa lase nu numai una dar chiar 2-3 foi libere intre parti sau sa scrie cu 14 sau mai stiu eu ce alte metode.
Oricum, tot cu poze, grafice si cu tabele salvezi (sau pierzi-depinde cum o vezi :) - niste pagini). In lucrarea mea vreo 6-7 pagini le-am umplut cu astea plus niste pagini cu bibliografia ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Tue Jul 19, 2011 7:08 pm

riley nu cu tine vorbeam, ci cu initiatorul, referitor la intrebarile lui despre spatii si font


:)

tu stiu ca esti adaptat.
:allright:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Riley » Tue Jul 19, 2011 9:07 pm

:))
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby darksunrise » Thu Jul 21, 2011 11:29 am

Eu am scris-o cu 12.
Am colegi - destul de multi- care o scriu cu 14.
Am vrut si eu sa o scriu cu 14 ca 12 mi se pare prea mic la citit- dar imi sar pozele de la locul lor si se aranjeaza aiurea.
Indrumatorul a zis ca nu conteaza 12, 14, si asa nu se apuca nimeni sa citeasca, e fascinata lumea de ppt-ul ala :mrgreen:
Fiecare are cate o parere :D

Mai stresante mi se par diacriticele decat fontul si alte cele, ca selectezi tot textul si aia e :lol:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby j1mmy » Sun Jul 24, 2011 9:18 pm

ca numar de pagini cam cate ati avut?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Sun Jul 24, 2011 9:31 pm

vreo 50 partea generala
vreo 60 partea speciala

+ bibliografie si alte balarii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby darksunrise » Sun Jul 24, 2011 10:04 pm

eu am 91 in total

unei colege care avea 110 i-a zis profa ei - pe reumato era- sa scada la 100
in orice caz, intre 90-100 au multi colegi
restul trag de ea sa ajunga la 90 :D
peste 100 in afara de colega cu pricina am auzit doar pe cardio, cam 110 pagini au si ei

ceea ce nu stiu e daca e vreun numar minim de pagini impus...
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Sun Jul 24, 2011 10:07 pm

a fost una celebra acum cativa ani care avea 13 pagini


la catedra de infomed.



e usor de scurtat, tai din partea generala paragrafe intregi. doar nu iti inchipui ca sta careva sa citeasca anatomie sau ce ai mai scris tu acolo.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby j1mmy » Mon Jul 25, 2011 8:17 pm

Sa inteleg ca nu ati amestecat partea practica cu cea generala deloc?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Mon Jul 25, 2011 8:24 pm

pai de ex eu am avut ceva cu fracturile de platou tibial.


in partea generala am copiat anatomia genunchiului din diferite carti.

in partea speciala am facut tot felul de grafice cu fracturile. tipuri, varste, mecanisme, sex, metode de tratament. evident cazurile din burta dar avand grija sa nu ies in decor. repet a 5 milioana oara. cand o sa vedeti cat sictir e pe aia din comisie o sa regretati timpul pe care l-ati pierdut cu lucrarea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby darksunrise » Tue Jul 26, 2011 7:21 pm

Nu prea ai cum sa le amesteci.
La partea generala faci cum a zis K mai sus: copiezi anatomie fiziologie sau ce ai din diverse carti. E pura teorie partea generala.

La partea speciala ai studii de caz, pacienti, ce rezultate ai etc.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby j1mmy » Tue Jul 26, 2011 10:28 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Mi-am ales pe neurologie ca asta mi-a placut, mai ramane sa ma si apuc de ea acum.



Stiti daca in afara intereseaza pe cineva de lucrarea de diploma? Si ma refer in special la Germania :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Tue Jul 26, 2011 10:30 pm

sigur ca nu intereseaza pe nimeni.

lucrarea se alege acolo unde e mai usor nu acolo unde iti place.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby canci » Wed Jul 27, 2011 10:36 am

100 de pagini? :shock: Asta inseamna cam 30-40 de pagini partea generala si 60-70 partea speciala. Eu abia am scos 40 de pagini la partea speciala, cu tabele si grafice sa-mi pun si'n cap. E drept ca nu mi-am batut capul prea mult, am mers pe principiul ca oricum in afara de mine nu o mai citeste nimeni cap-coada. Eu la 70 de pagini ma opresc, ce-i prea mult strica. :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Wed Jul 27, 2011 6:15 pm

regula e un singur grafic/placinta pe pagina


cate ai?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby j1mmy » Wed Jul 27, 2011 11:38 pm

kooksee wrote:sigur ca nu intereseaza pe nimeni.

lucrarea se alege acolo unde e mai usor nu acolo unde iti place.



ce iti place e mai usor, ca sa vezi ce chestie :lol:

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby zunthor » Thu Jul 28, 2011 6:33 pm

Cam cate titluri aveti la bibliografie? Eu am cam 30, si cred ca sunt cam putine...... Exista vre-un numar minim?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Chingachgook » Thu Jul 28, 2011 10:34 pm

jmekeria e sa bagi la bibliografie niste carti ale alora din comisie. imposibil sa nu fi scris ca asa au ajuns profi.

chiar daca nu ati folosit efectiv info din ele, daca au cea mai mica tangenta cu subiectul treceti-le acolo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby j1mmy » Fri Jul 29, 2011 10:37 am

bibliografia ati pus-o doar la sfarsit? sau ati pus si referinte ca nota de subsol pe fiecare pagina?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby rox » Fri Jul 29, 2011 7:48 pm

eu am facut intai cu note bibliografice in subsolul fiecarei pagini, dar ulterior mi-a zis coordonatorul sa le iau de-acolo si sa le listez pe toate la final. prietenului meu i-a zis coordonatorul lui sa puna bibliografia la finalul fiecarui capitol (el face pe ortopedie, eu la morfopat).
cred ca depinde de coordonator si simtul lui estetic propriu si personal :)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby j1mmy » Fri Jul 29, 2011 11:21 pm

acum mai ramane sa ma si apuc sa scriu, da mai incetisor cu asta :mrgreen:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby darksunrise » Sun Jul 31, 2011 11:45 am

j1mmy wrote:acum mai ramane sa ma si apuc sa scriu, da mai incetisor cu asta :mrgreen:


:mrgreen: mi-a placut asta :lol:
imi aminteste de o fosta colega care zicea : abia astept sa fac nunta, am planificat tot, si rochia si restaurantul si lista de invitati... acum mai trebuie doar sa se hotarasca prietenul meu si sa ma ceara :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:allright:
Spor la scris :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby gea » Tue Aug 30, 2011 7:59 am

Stie cineva cam ce mi-ar trebui ca sa pot intra in arhiva unui spital chiar daca nu fac lucrarea de diploma acolo? Ma gandesc ca ar trebui macar o adeverinta. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby Nashul » Wed Sep 07, 2011 9:06 pm

"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

mnole
Posts: 4
Joined: Sun Dec 05, 2010 8:17 pm

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby mnole » Mon Dec 12, 2011 5:08 pm

unde se pot cumpara?
si cu cat?

6caifrumosi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:33 am

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby 6caifrumosi » Wed Jan 04, 2012 10:21 pm

As vrea si eu Book des ECN in format electronic, daca se poate. Multumesc frumos!

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby dr_anca » Sun Feb 26, 2012 8:14 pm

efectuez lucrari de diploma-licenta -medicina, orice tema, intr-un timp relativ scurt si avantajos, inclusiv ajutor in crearea bazei de date din foile de observatie

crazy_neverland
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Feb 27, 2012 7:28 pm

Re: HELP: Lucrarea de diploma!

Postby crazy_neverland » Fri May 11, 2012 11:49 am

Vreau sa-mi fac lucrarea de diploma pe oftalmo, sunt in anul 5 si vreau s-o incep de-acum. Nu stiu cui sa ma adresez ca indrumator si la cel spital. Este cineva care si-a facut/ isi face ld in domeniul asta si imi poate raspunde la aceasta intrebare? Multumiri anticipate!


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests