medicina de familie anul 6

karnio
Posts: 4
Joined: Tue Sep 28, 2010 7:42 pm

medicina de familie anul 6

Postby karnio » Fri Feb 18, 2011 11:39 pm

am inteles ca toate lumea face la policlina titan , cum e ?

mersi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medicina de familie si psihiatrie anul 6

Postby Chingachgook » Fri Feb 18, 2011 11:46 pm

e verde


din moment ce toata lumea face la titan ce conteaza cum e? oricum nu ai cum sa gasesti un culoar mai usor ca la alte materii.

prezenta si examenul e ca in ceilalti 5 ani de facultate. trebuie sa te opui din rasputeri sa nu treci, chiar si in restanta. media nu mai conteaza ca la anul nu mai e bursa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: medicina de familie anul 6

Postby Riley » Sat Feb 19, 2011 6:19 pm

E ok, stai linistit(a). O sa te descurci, chiar nu e un capat de tara stagiul asta.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: medicina de familie anul 6

Postby drmititik » Sat Mar 12, 2011 11:33 am

Tocmai am dat examenul asa ca o sa las cateva impresii pentru cei care vor face in viitor:
-prezenta: se face primele 2 saptamani, dar apoi nu; nu cred ca are vreo importanta. Oricum secretara ne spunea sa mai trecem si pe langa cei prezenti colegi. Ideea e sa fie cinva mereu la curs
-secretara: e tacanita bine de tot. Noua de 1 Martie ne-a spus de la obraz ca asteapta Martisor. E ok sa ii luati ceva ca e genul care nu numai ca primeste, dar si cere :twisted:
-lp: depinde cu cine faceti; va pot chema 1 data-3 ori/saptamana. O grupa a dat si examen practic. Oricum cabinetele sunt prin tot Bucurestiul, din Titan pana in Militari
-examenul: 10 subiecte scrise, nu se poate misca. Se da in salita de curs si sunt cam 6 supraveghetori. Oricum mie subiectele mi s-au parut ok. Si sa nu citesti nimic si tot scoti ceva dupa 6 ani de facultate :)

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: medicina de familie anul 6

Postby rox » Sun Mar 13, 2011 9:03 am

noi am facut ceva mai inainte, prin ianuarie...
-prezenta s-a facut aproape tot timpul, cu vreo 2 exceptii; noi faceam o foaie pe care ne treceam, dar cum nr de prezenti era sub 10 si pe foaie apareau 50.... :lol: secretara ne lua foaia si ne-o rupea/ arunca/ nu ne lasa sa ne mai trecem pe ea cei la care nu ajunsese si eram totusi acolo;
- secretara chiar e tacanita, dar noua nu ne-a cerut nimic si nici nu i-am dus nimic. stiu ca la alte serii se practica "protocol" pentru examen cativa lei de persoana din care cumpara suc, fursecuri, ziare, cel putin la una din seriile de inaintea noastra asa a fost, dar noi nu am luat nimic si nici nu ne-a cerut nimeni nimic. Secretarei i-am dus o cafea si o floare inainte sa inceapa stagiul, sa o rugam sa nu ne trimita la mama naibii, a zis "da sigur copii, stati linistiti", ne-a trecut pe o foaie si in prima zi de curs ne-a anuntat ca suntem impartiti in 2 (desi suntem o grupa mica, cea mai mica din serie) si fiecare jumate face la mama naibii.:)
-la lp, jumatea mea de grupa (adica 3 oameni) a facut, ne-am dus cred de 6-7 ori acolo, spre deosebire de alti colegi care s-au dus in prima zi sau deloc. examen practic nu am dat, dar la mine in serie au fost doar 2 grupe care nu au dat...
-la examen nu a fost chiar "nu se poate misca"; intr-adevar urla doamnele alea ca toate cele, fac pe nebunele, te cotrobaie, patruleaza, dar de miscat si vorbit se mai poate. cand sta proful la supravegheat se vorbeste lejer; subiectele sunt...asa si asa; din ce zicea asistenta de la lp, la unele serii da f usor, la altele destul de greu. oricum, de luat se ia
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: medicina de familie anul 6

Postby j1mmy » Sun Oct 02, 2011 7:25 pm

buna, nu stiu dc mai e cineva pe forumul asta, eu am fost anuntat ca o sa facem la Alfred Rusescu medicina de familie, e aceeasi catedra? cu titan? sau sunt mai multe?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: medicina de familie anul 6

Postby rox » Mon Oct 03, 2011 4:49 pm

La noi (anul trecut) toata lumea a facut la Pol Titan, dar stiu ca proful de MF are si specialitate de pediatrie si ca la IOMC se desfasura, deci poate ca d-aia....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: medicina de familie anul 6

Postby gea » Tue Dec 06, 2011 6:07 pm

Are cineva cursuri de Medicina de Familie de la IOMC? Sau niste subiecte? :)

DrCiky
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Jul 08, 2009 10:48 am

Re: medicina de familie anul 6

Postby DrCiky » Sun Dec 18, 2011 11:23 pm

Hello. Tocmai am terminat stagiul de medicina de familie la IOMC si m-am gandit sa postez subiectele pt cei ce vor face, ca stiu ce aiurea e cand cauti si nu gasesti nici un exemplu. So, anul asta au picat cam asa (se da pe 4 numere): caracteristicile MF, functiile MF, principiile promovarii medicinei de familie, calendarul vaccinarilor, vaccinuri obligatorii si optionale, tratament in colica renala, tratament in edem pulm acut, factorii de risc in sd coronariene acute, diagnosticul diferential al sd coronariene acute, profilaxie anemie feripriva, profilaxie rahitism, diferente intre laptele matern si laptele de vaca, diversificarea la copil, evaluarea pacientului cu boala cardiaca ischemica, ceva din dislipidemii, planning familial - continut, ingrijirea nou-nascutului si ceva cu preventie primara si secundara.


Au mai fost si altele, avand in vedere ca s-au dat 40 de subiecte dar sorry, nu mi le mai aduc aminte.


Spor la invatat, cei care veti avea examen la asta :)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: medicina de familie anul 6

Postby mihai_525 » Sun Dec 18, 2011 11:31 pm

ciky apreciem, DAR:
1.de mentionat ca notele in anul 6 nu mai conteaza iar la mf fara sa citesc nimic nimic nimic am luat 6.
2.recomand ca si asistent dr BALTĂ de la policlinica VITAN (aia de pe dudesti de langa molul din vitan).
ca sa fiti repartizat la un asistent (mai aproape de casa, care sa nu va cheme la lpuri, sa va dicteze subiectele de la ex etc etc etc) mergeti la dna secretara de la etajul 5 (parca) din policlinica TITAN (aia de langa magazinul titan) si fiti atenti cu ea.
America first

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: medicina de familie anul 6

Postby rox » Mon Dec 19, 2011 12:08 am

...si daca toata lumea de la voi din serie va fi atenta cu ea, veti lua toti teapa :))
eu am facut cu Adriana Metoni la policlinica CFR, a fost mai mult decat ok. grupa mea de 5 oameni a fost impartita in doua, 3 cu dna Metoni si 2 cu inca unii de la alta grupa la dna Iancu. asta in conditiile in care alte grupe de 9 persoane faceau cu un singur asistent, dar deh, isi "rezervasera" din toamna, iar "atentia" noastra pentru secretara profului a fost probabil mai putin importanta decat renumele altora :)
la examen e ok, din lista aia de subiecte care tot circula pica, sunt chestii de bun simt, multe dintre ele de cultura generala medicala, si vreo 2 subiecte/ numar despre rolul MF/ atributiile MF/ conditiile de indeplinit pentru un cabinet de MF/ functiile MF/ chestii de genul.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: medicina de familie anul 6

Postby andreea_2007_med » Wed Feb 08, 2012 3:51 pm

buna.si eu fac mf la iomc.cum e cu prezentele?dna secretara se agita ca titirezul in fiecare dim cu foaia aia de prezenta.chiar cont?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: medicina de familie anul 6

Postby Cactus » Wed Feb 08, 2012 7:39 pm

andreea_2007_med wrote:buna.si eu fac mf la iomc.cum e cu prezentele?dna secretara se agita ca titirezul in fiecare dim cu foaia aia de prezenta.chiar cont?

la noi nu s-a tinut cont de prezenta. dar cel mai bine faceti cu randul la curs pentru ca proful s-a cam crizat cand erau f putini.

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: medicina de familie anul 6

Postby andreea_2007_med » Thu Feb 09, 2012 3:14 pm

Cactus wrote:
andreea_2007_med wrote:buna.si eu fac mf la iomc.cum e cu prezentele?dna secretara se agita ca titirezul in fiecare dim cu foaia aia de prezenta.chiar cont?

la noi nu s-a tinut cont de prezenta. dar cel mai bine faceti cu randul la curs pentru ca proful s-a cam crizat cand erau f putini.

mda.si la noi s-a crizat ieri.mersi pt rasp.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: medicina de familie anul 6

Postby aztecul_dilit » Tue May 28, 2013 1:07 pm

stie cineva cum e dr. lupusor de la policlinica titan? te lasa mai mult in pace sau te cheama in fiecare zi?


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests