MEDICINA LEGALA

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

MEDICINA LEGALA

Postby mihai_525 » Sat Dec 11, 2010 9:09 pm

buna seara,

ma intereseaza sa stiu cum este stagiul de medicina legala din punctul de vedere al prezentei la stagiu in primul rand.
seria din care fac parte are acest stagiu impartit in 2, in sensul ca o saptamana se face inainte de vacanta de iarna, iar a 2-a saptamana se face dupa vacanta.

in principiu in saptamana urmatoare mi-as dori sa reduc numarul de zile de frecventare a cursurilor si lucrarilor practice de la 5 la 2.

multumesc anticipat pentru raspunsuri.

toate cele bune si sarbatori fericite la toata lumea !

m.
America first

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: MEDICINA LEGALA

Postby rox » Sat Dec 11, 2010 11:23 pm

Depinde cu cine o sa faci cursul. Noi am avut titular de curs pe dr Dogaroiu si se facea prezenta zilnic, ori dimineata la curs (la prima ora) ori venea asistentul de grupa si striga prezenta pt grupele lui (tot la prima ora). La lp l-am avut pe dr Popescu la care s-a facut prezenta in fiecare zi in care am avut stagiu, la 9 fix ( si motivarea ulterioara a eventualelor intarzieri nu prea exista, adica nu exista deloc :) ). Si la seria de inaintea noastra, care a facut cu dr Curca, s-a facut prezenta in acelasi stil.
In principiu in prima saptamana se face lp (adica morga, si in situatia in care nu au autopsii in ziua respectiva examinare de persoane vii, daca se prezinta cineva pentru examinare) si curs si eventual microcurs, iar in a doua se face doar curs pana miercuri inclusiv, joi e examenul practic si vineri cel scris.
Cam aiurea ca aveti acum inainte de vacanta de iarna, in perioada in care toata lumea vrea sa plece, nu de alta dar saptamana de morga e suuuper interesanta; oricum, mult mai interesanta decat cursurile sau microcursurile...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby mihai_525 » Mon Dec 13, 2010 6:07 pm

multumesc rox,
am nimerit la popescu titular de curs si tot popescu la lp. prima zi a fost foarte interesanta.
America first

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: MEDICINA LEGALA

Postby Riley » Mon Dec 13, 2010 9:08 pm

mihai_525 wrote:multumesc rox,
am nimerit la popescu titular de curs si tot popescu la lp. prima zi a fost foarte interesanta.


:allright: :allright: o sa fie misto ;) e cel mai ok la Popescu-am avut aceeasi combinatie si a fost fooarte bine! ;) bafta maine, miercuri si joi la mortzishori :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby DarkComy » Mon Dec 20, 2010 12:32 pm

la medicina legala e distractie mare, am dat examenu de LP si pentru nota 10 am raspuns la 2 intrebari cu un singur cuvant :lol: nu va ganditi ca e lejer, imediat dupa mine au picat doua colege, ci doar ca poti lua nota mare fara bataie de cap daca ai citit cu atentie cursurile si ai dat pe la stagiu. examenu de curs este acceptabil, dar se lasa ocazional cu restante.`

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby gea » Mon Oct 31, 2011 4:46 pm

Are cineva cursuri de Medicina Legala? Multumesc.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: MEDICINA LEGALA

Postby rox » Tue Nov 01, 2011 12:41 pm

Depinde cu cine faci titular de curs, vezi ca se gasesc niste cursuri de legala pe cursurimedicina.ro . eu am facut cu Dr. Dogaroiu si ni le-a dat el pe stick la un moment dat, sunt cam aceleasi cu cele care circula pe net. Pt cursurile pe care nu le tine el, puteti sa le cereti, Dr Curca vi le da sigur, cred ca si Popescu. Profu nu a venit la noi.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby gea » Tue Nov 01, 2011 3:51 pm

Nu am inteles exact cine este titularul de curs. Cursurile de pe cursurimedicina.ro le-am gasit chiar ieri dupa ce am postat aici. Pica subiecte la examen din cele rezolvate?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: MEDICINA LEGALA

Postby rox » Tue Nov 01, 2011 4:30 pm

Nu mai stiu exact daca pica din cele rezolvate, dar imi amintesc ca noua la curs ne atragea atentia "asta e un posibil subiect" si la examen au fost din alea "posibile"... oricum, am avut din fiecare curs cate un subiect, si din primul curs ala cu semnele mortii reale si moartea biologica, si din intoxicatii, si din accidentele auto, si din spanzurare, si din impuscare, si din cursul ala cu patologia cardica pe care ni l-a facut dl dr Curca...
Imi amintesc ca se gasea parca o lista cu vreo 10 variante posibile de subiecte, fiecare varianta din cele 10 cuprindea 10 intrebari si raspunsurile lor. Si cam alea sunt, dar la noi nu au fost in formatul ala, ci amestecate...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby gea » Tue Nov 01, 2011 4:43 pm

Multumesc pentru raspuns.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: MEDICINA LEGALA

Postby dr.tm » Mon Dec 17, 2012 12:28 am

cum este ex cu popescu ? :D
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby durere de cap » Mon Dec 17, 2012 7:04 pm

dr.tm wrote:cum este ex cu popescu ? :D

lejer. la fel si cu dr.dogaroiu.

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: MEDICINA LEGALA

Postby ionutz_1185 » Tue Dec 18, 2012 12:52 pm

dr.tm wrote:cum este ex cu popescu ? :D

Va cheama pe fiecare in parte in cabinetul lui si va intreaba chestii diverse, de viata, planuri de viitor. :mrgreen:
Medicina LIKE. Ehe ML ce frumos era :D

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: MEDICINA LEGALA

Postby dr.tm » Tue Dec 18, 2012 7:26 pm

multumesc !
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests