spm

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

spm

Postby laleaua neagra » Mon Oct 04, 2010 3:19 pm

cat d groaznik e?prezenta obligatorie curs+lp?si in c consta proiectul acea?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spm

Postby Riley » Mon Oct 04, 2010 3:39 pm

Este obositor (mai ales ca este supradaugat). Sa ai ore de la 8:30 la 18 sau chiar 20 4 zile/5 si sa fii pe drumuri nu e chiar placut.
La lp trebuie musai prezenta, la curs nu prea dar conteaza la parerea generala despre serie la final (cel putin la dna dr Vasile) si implicit si in exigenta de la ex oral.
Materia este destul de greu de ingurgitat avand in vedere ca este o specialitate paraclinica si cerintele sunt destul de mari. Atentia la lp la problemele alea, in acelasi stil o sa fie si cele de la ex practic la care se si pica :( si dati in toamna examenul.
Proiectul este practic o tema de cercetare a celor 2-3 grupe bazat cel mai adesea pe un chestionar (puteti sa va imaginati unul sau sa il imprumutati de pe internet). Mai intai va formulati scopul cercetarii dupa obiectivele si metodologia (adica CUM exact veti face cercetarea). Dupa ce aveti acceptul asistentei de lp (pe care ar fi bine sa il aveti in prima saptamana) luati chesionarul si il impartiti la colegi, adunati datele, le interpretati statistic (Excel e foarte ok pt nivelul asta dar puteti folosi si alte programele tip EpiInfo, SPSS etc), faceti graficele, redactati proiectul sub forma de articol stiintific (IMRD-Introducere, Materiale si metode, Rezultate, Dicutii, Concluzii) si faceti prezentarea in ppt.
Important este sa lucrati in echipa toti colegii sa faca cate ceva si sa va impartiti atributiile: cineva vine cu chestionarul, cineva cu statistica, cineva cu redactarea etc.
Bafta multa si o sa vedeti ca trece repede si stagiul asta ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

CataH
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 26, 2006 10:47 am

Re: spm

Postby CataH » Sun Oct 17, 2010 12:05 pm

Cate absente sunt maxim permise la LP, pot sa le fac "prezente" cu o alta serie care e inainte mea?

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: spm

Postby noidoipunctcom » Thu Oct 21, 2010 5:35 am

CataH wrote:Cate absente sunt maxim permise la LP, pot sa le fac "prezente" cu o alta serie care e inainte mea?


anu trecut aveai voie maxim doua absente nemotivate. eu am recuperat fara probleme cu seria care facea inaintea mea numai ca a trebuit sa ii prezint la final lp-urile respective conspectate si sa-i raspund la 2-3 intrebari de bun-simt. deci e ok. :allright:

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: spm

Postby gea » Sat Oct 30, 2010 1:43 pm

Are cineva subiecte pt exam oral? Multumesc anticipat :)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: spm

Postby mihai_525 » Sat Oct 30, 2010 1:50 pm

nu te ajuta cu nimic o lista de sub pentru ca la ex oral vine si iti lasa subiectele (3 parca am avut) si apoi iese din sala (eventual ramane cu tine un rezident de spm sau o rezidenta pe la vreo 40 de ani care mananca salam si citeste un ziar) si poti sa copiezi cat vrei, pana vine doamna profesoara Daniela Minca sa te asculte ai subiectele scrise si invatate beton. daca vrei 10 insa va trebui sa inveti, profa se prinde in general cat ai copiat si cat ai invatat.

profa e o doamna, mai e una care e confa daca nu ma insel pe care o cheama Vasile si o face pe interesanta dar si ea e tot o doamna.

stagiu de nota 10 spm pe total. :wink:

edit: am subiectele rezolvate daca vrei da-mi pm cu un mail si ti le trimit.
America first

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: spm

Postby rox » Sun Oct 31, 2010 9:45 am

La noi la examenul oral nu a plecat nimeni nicaieri, dna care ne-a tinut cursul (Cucu cred ca se numea, o femeie de treaba de altfel) a stat in sala impreuna cu asistenta de grupa, in timp ce noi scriam acolo la subiecte.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

ocomitdes
Posts: 4
Joined: Sun Apr 17, 2011 6:29 pm

Re: spm

Postby ocomitdes » Sun Apr 17, 2011 6:42 pm

pt mihai_525...daca tie ti s-a parut SPMu' un stagiu de nota 10, ori ai fost fumat 3 saptamani, ori au fost profele fumate 3 saptamani..este cel mai inutil stagiu din TOATA facultatea..cu mici exceptii, absolut toata lumea din catedra e colerica, inexplicabil de exigenta, inchisa la minte si are o atitudine de ***** fata de toti studentii! te obliga sa vii la toate cursurile si lp-urile, metodologia de examen e aberanta pt un ***** de stagiu de 2 sau 3 credite si inveti lucruri de care nu o sa ai nevoie NICIODATA in cariera de medic..ma rog, asta daca nu iei 520 la rezi si alegi SPM..

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: spm

Postby ionutz_1185 » Mon Apr 18, 2011 10:22 pm

ocomitdes wrote: si inveti lucruri de care nu o sa ai nevoie NICIODATA in cariera de medic..ma rog, asta daca nu iei 520 la rezi si alegi SPM..

De acord total cu tine pana la aceasta fraza..
Ceea ce predau cei de la SPM e foarte important pentru tine ca medic si pentru deciziile de viitor.
Da ai nevoie de Studii Statistice
Da ai nevoie de Diagrame
Da ai nevoie de Variabilitate.Specificitate Sensibilitate.

Si eu am facut Spm anul asta tot cu aceeasi incuiati la minte si cu prezenta lor idioata.Si am luat nota acceptabila,desi i-am trimis la origini dupa examenu ala de kko numit practic..
Daca ai cont pe Medscape sau Nejm si dai un search la orice articol sau studiu legat de medicament vei vedea ca multe chestii teoretice predate infect la Spm se regasesc acolo.

In plus multe chestii de acolo sunt pentru cultura ta medicala si generala:
Piramida varstelor, Natalitate,Moratiltate Mort. infantila. Tipuri de sisteme medicale din Romania etc etc....

Sincer imi pare rau de tine daca nu te ai prins pana acum de importanta ei..

ocomitdes
Posts: 4
Joined: Sun Apr 17, 2011 6:29 pm

Re: spm

Postby ocomitdes » Tue Apr 19, 2011 2:23 am

Sincer, imi pare rau de tine daca nu te-ai prins inca de faptul ca toata chestiile astea..studii despre natalitate, mortalitate, statistici sau anchete, NU TREBUIE FACUTE DE MEDIC! Astea le fac pseudodoctorii de SPM..ma rog, daca fac si asta..nu am nevoie de o materie care sa ma invete sa citesc un grafic sau o statistica..si daca pana in anu 5 nu stii ce e aia specificitate sau sensibilitate, nu te afli in cea mai fericita situatie. Ma rog sunt altii care nu stiu de unde pleaca aorta, dar asta e cu totul alta discutie.
Poate ca in momentul in care vrei sa faci TU un studiu (adica pe la 40 de ani), o sa ai nevoie de cateva notiuni de la rahatu asta de materie..dar ma scuzi daca iti spun ca nu o sa-ti aduci aminte nimic din ce te-a invatat Galieta..de fapt s-ar putea ca pana atunci sa uiti cu desavarsire ca ai fost fortat sa faci SPM..
Bafa in continuare

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: spm

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 2:50 am

ocomitdes wrote: te obliga sa vii la toate cursurile si lp-urile,

:lol: :lol: :lol: :lol:

niste nesimtiti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ocomitdes
Posts: 4
Joined: Sun Apr 17, 2011 6:29 pm

Re: spm

Postby ocomitdes » Tue Apr 19, 2011 4:01 am

in sensu ca n-ai voie sa faci nicio absenta..te lapideaza in agora daca indraznesti sa nu vii la stagiu

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: spm

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 9:47 am

si eu zic ca ar trebui sa te felicite cand nu vii.

frate e scoala, normal ca te cearta cand absentezi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: spm

Postby ionutz_1185 » Tue Apr 19, 2011 9:56 pm

ocomitdes wrote:Sincer, imi pare rau de tine daca nu te-ai prins inca de faptul ca toata chestiile astea..studii despre natalitate, mortalitate, statistici sau anchete, NU TREBUIE FACUTE DE MEDIC! Astea le fac pseudodoctorii de SPM..ma rog, daca fac si asta..nu am nevoie de o materie care sa ma invete sa citesc un grafic sau o statistica..si daca pana in anu 5 nu stii ce e aia specificitate sau sensibilitate, nu te afli in cea mai fericita situatie. Ma rog sunt altii care nu stiu de unde pleaca aorta, dar asta e cu totul alta discutie.
Poate ca in momentul in care vrei sa faci TU un studiu (adica pe la 40 de ani), o sa ai nevoie de cateva notiuni de la rahatu asta de materie..dar ma scuzi daca iti spun ca nu o sa-ti aduci aminte nimic din ce te-a invatat Galieta..de fapt s-ar putea ca pana atunci sa uiti cu desavarsire ca ai fost fortat sa faci SPM..
Bafa in continuare

Parerea ta.
Eu am fost si pe afara si am rude care sunt doctori prin Franta si acolo se pune mare accent pe aceste chestii.
Pe mine nu ma invatat Galieta nimic,ca nu am facut cu ea.
Pff.Nu stiam ca face prezenta de fiecare data.Atunci se explica supararea ta.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: spm

Postby Melania » Wed Apr 20, 2011 12:57 pm

kooksee wrote:
ocomitdes wrote: te obliga sa vii la toate cursurile si lp-urile,

:lol: :lol: :lol: :lol:

niste nesimtiti.

Asa e. Poate oamenii au si ei o treaba pe acasa, nu poti sa ii deranjezi in fiecare zi.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: spm

Postby rox » Wed Apr 20, 2011 2:34 pm

ocomitdes wrote:Sincer, imi pare rau de tine daca nu te-ai prins inca de faptul ca toata chestiile astea..studii despre natalitate, mortalitate, statistici sau anchete, NU TREBUIE FACUTE DE MEDIC! Astea le fac pseudodoctorii de SPM..ma rog, daca fac si asta..nu am nevoie de o materie care sa ma invete sa citesc un grafic sau o statistica..si daca pana in anu 5 nu stii ce e aia specificitate sau sensibilitate, nu te afli in cea mai fericita situatie. Ma rog sunt altii care nu stiu de unde pleaca aorta, dar asta e cu totul alta discutie.
Poate ca in momentul in care vrei sa faci TU un studiu (adica pe la 40 de ani), o sa ai nevoie de cateva notiuni de la rahatu asta de materie..dar ma scuzi daca iti spun ca nu o sa-ti aduci aminte nimic din ce te-a invatat Galieta..de fapt s-ar putea ca pana atunci sa uiti cu desavarsire ca ai fost fortat sa faci SPM..
Bafa in continuare


Dar de cine trebuie facute?
Daca pana la 40 de ani nu particip la nici un studiu imi trag un glont in teasta (profesional vorbind) si nu mai particip deloc. Stii, unii dintre colegii tai au facut asa ceva inca din studentie, nu tre' sa astepte pana la 40 de ani. Mie personal nu mi-a placut modul de predare, de prezentare, de examinare, oamenii de acolo, dar materia in sine are si lucruri utile si interesante si importante de stiut daca vrei sa fii mai mult decat un scrib
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: spm

Postby j1mmy » Thu Jul 21, 2011 11:41 pm

au si materia si profii neajunsuri, dar nu se compara cu igiena si cu mcs-ul facut la elias, alea le-am facut degeaba

SPM-ul asta chiar a fost util, dar trebuiau sa o combine cu igiena cu mcs si spm ca destul de multe notiuni s-au repetat, si faceam 1 an totul, fara graba si fara disperare sa venim seara dupa stagiu la spm si sa nu facem absente; desi se recuperau usor ...:twisted:


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests