Oftalmologie

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Oftalmologie

Postby anncush » Fri Jan 29, 2010 5:05 pm

Hello people :)

Ce stiti despre stagiul de oftalmo - SUUB? Se apropie cu pasi repezi si va trece la fel de repede, asa ca niste informatii n-ar prinde rau inca de pe acum :)

M-ar interesa chestiile uzuale: cum e cu prezenta la stagiu?, se face ceva?, cum este examenul?... eventual niste cursuri ar mai fi utile daca le are cineva si e dispus sa share-uiasca :D

Multumesc anticipat si bafta multa in continuare :D
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Oftalmologie

Postby Riley » Fri Jan 29, 2010 6:48 pm

Am facut eu acolo stagiul in SUUB. Se tine cont de prezenta, adica se face condica la secretara dar se mai poate semna extra :D. Exista o carte la editura Carol Davila scrisa de profa. Mai intai se tine cursul in amfiteatrul mic de jos de langa garderoba, dupa se merge pe sectie. Cursurile sunt cam insuficiente avand in vedere ca se da examen grila, va ameninta ca sunt complement multiplu negrupat cand colo sunt complement simplu si complement grupat :D. Se vorbeste oricum (deci liber la colaborat ;) )
La lp am dat oral fie cu dr Basca fie cu alta dna dr, fiecare are pacientul lui, anamneza si ex oftalmologic (dar nu ceva complicat-te uiti la ochi mai mult si eventual niste reflexe). Te intreaba din patologia pacientului, eventual 1 manevra de bun simt. Mai exista si o carte de lp din care se poate sa va intrebe la ex practic, rugati pe cineva de la catedra sa o dea sa o xeroxati si intrebati ce trebuie citit din ea (nu trebuie chiar tot).
Desi pare complicat nu prea este, pana la urma notele in cea mai mare parte au fost maxime fara picati sau alte surprize!
Bafta maxima!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Oftalmologie

Postby anncush » Fri Jan 29, 2010 7:14 pm

Hmm... pare incarcat, pt 2 saptamani :? in fine, asta este.
Multumesc frumos pt info :D
Bafta multa in continuare si un week-end excelent :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Oftalmologie

Postby Riley » Fri Jan 29, 2010 8:43 pm

Este cam incarcat pentru 2 saptamani. Dar macar e cu happy-end. Un weekend excelent si tie ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

eddu_ard
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Apr 13, 2009 8:23 pm

Oftalmologie

Postby eddu_ard » Fri Oct 01, 2010 3:48 pm

stie cineva cum e oftalmo la lahovary?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Oftalmologie

Postby DarkComy » Wed Dec 22, 2010 12:52 am

Oftalmo la Spitalul de Urgente Oftalmologice cu Dr. Monica Pop a fost un stagiu ok. Dimineata se tinea cursul, urmat de un LP la comun in aceeasi sala, fiind acceptate un numar de 1-2-3 absente fara a fi nevoie de recuperare, iar cine avea de recuperat aducea un referat. Cursurile si Lp-urile erau predate la modul "ca sa stiti despre ce este vorba in oftalmologie" si nu ii interesa sa devenim peste noapte oftalmologi. Examenul final a fost o grila de bun simt si notele de la 7 in sus cu multi de 8 si 9.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Oftalmologie

Postby gea » Tue Nov 15, 2011 4:35 pm

Are cineva grile pentru examenul de oftalmologie la Suub? Am inteles ca ar exista niste grile care circula. Multumesc anticipat.

embryo
Posts: 2
Joined: Wed Dec 21, 2011 9:14 pm

Re: Oftalmologie

Postby embryo » Wed Dec 21, 2011 9:19 pm

Buna!
Am o intrebare mai ciudata, dar urgenta. Mai tine cineva minte in ce zi se da examenul? Eu mi-am luat un bilet de avion pt ultima vineri din stagiu. Se da cumva ceva sambata?

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Oftalmologie

Postby gea » Thu Dec 22, 2011 1:57 pm

Noi am dat vineri de dimineata examenul.

embryo
Posts: 2
Joined: Wed Dec 21, 2011 9:14 pm

Re: Oftalmologie

Postby embryo » Thu Dec 22, 2011 3:21 pm

Multumesc mult!

pixie802
Posts: 1
Joined: Thu Nov 14, 2013 12:30 am

Re: Oftalmologie

Postby pixie802 » Fri Nov 15, 2013 11:56 pm

Buna!imi poate recomanda cineva un asistent bun la oftalmologie pentru stagiu sau practica pe timpul verii in spital?


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests