endocrinologie

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

endocrinologie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 29, 2010 2:41 pm

cum e la elias?

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: endocrinologie

Postby Sz11 » Wed Sep 29, 2010 3:51 pm

esti seria cu varianta A de culoar?...(chirurgie suub1,nefro davila, reumato colentina...etc)
endocrinele se fac numai la parfon din cite stiu..

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: endocrinologie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 29, 2010 5:23 pm

nup,sunt culoarul L si la mn scrie elias..

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: endocrinologie

Postby Cactus » Wed Sep 29, 2010 8:19 pm

laleaua neagra wrote:nup,sunt culoarul L si la mn scrie elias..

din cate stiu eu catedra de la elias e una si aceeasi cu cea de la parhon

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: endocrinologie

Postby DNCF » Fri Oct 01, 2010 2:39 pm

Cum este Endocrinologia la Parhon? Exista o carte a catedrei sau se invata doar din cursuri? Care sunt cei mai buni asistenti?

Mersi anticipat!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

eddu_ard
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Apr 13, 2009 8:23 pm

Re: endocrinologie

Postby eddu_ard » Fri Oct 01, 2010 3:44 pm

eu am facut endo la elias si e super ok stagiul, daca faci cu dr.barbu e fain, iti explica, aduce pacienti si vb despre cazuri. noi am dat o grila cu 60 de intrebari si apoi oral cu profa. dr.fica care te trece prin toata materia. o alta serie a dat sinteza si apoi oral.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: endocrinologie

Postby laleaua neagra » Fri Oct 01, 2010 4:22 pm

eddu_ard wrote:eu am facut endo la elias si e super ok stagiul, daca faci cu dr.barbu e fain, iti explica, aduce pacienti si vb despre cazuri. noi am dat o grila cu 60 de intrebari si apoi oral cu profa. dr.fica care te trece prin toata materia. o alta serie a dat sinteza si apoi oral.

si notele cum st?

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: endocrinologie

Postby bloodrayne20 » Sat Oct 02, 2010 9:07 am

DNCF wrote:Cum este Endocrinologia la Parhon? Exista o carte a catedrei sau se invata doar din cursuri? Care sunt cei mai buni asistenti?

Mersi anticipat!


Buna,

exista o carte mai veche a prof. Coculescu - destul de usor de digerat
si una mai noua- a prof. Grigoriu- mult mai stufoasa.
Examenul la prof. Coculescu costa in 60 grile in 60 de min, complement multiplu, negrupat- este doar orientativ rezultatul si examen oral de care depinde nota finala.
ana

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: endocrinologie

Postby sladubi » Tue Jan 25, 2011 9:42 pm

eddu_ard wrote:eu am facut endo la elias si e super ok stagiul, daca faci cu dr.barbu e fain, iti explica, aduce pacienti si vb despre cazuri. noi am dat o grila cu 60 de intrebari si apoi oral cu profa. dr.fica care te trece prin toata materia. o alta serie a dat sinteza si apoi oral.



Si cum e situatia cu absentele la Elias? Se face prezenta fiecare zi?
Mersi :)

ella13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 15, 2010 8:45 pm

Re: endocrinologie

Postby ella13 » Thu Apr 21, 2011 10:14 am

cum este oralul la endo parhon la coculescu?

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: endocrinologie

Postby alexbere » Tue May 31, 2011 12:34 pm

dintre coculescu, badiu, musat, poiana, cucu ...cine ar fi cel mai ok ptr oral ? am tot auzit povesti care se cam bat cap in cap.
ms

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: endocrinologie

Postby ionutz_1185 » Wed Jun 01, 2011 11:50 am

alexbere wrote:dintre coculescu, badiu, musat, poiana, cucu ...cine ar fi cel mai ok ptr oral ? am tot auzit povesti care se cam bat cap in cap.
ms

Cucu e cel mai najpa
Ghemigian e super ok.
Badiu e ok.

nitro
junior
junior
Posts: 77
Joined: Tue Jul 25, 2006 9:20 pm
Contact:

Re: endocrinologie

Postby nitro » Thu Jun 02, 2011 10:36 am

si grigorie?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: endocrinologie

Postby Cactus » Fri Jul 01, 2011 7:44 am

cam cum suna intrebarile din grilele de la elias?

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: endocrinologie

Postby deena01 » Sat Jul 16, 2011 10:49 am

alexbere wrote:dintre coculescu, badiu, musat, poiana, cucu ...cine ar fi cel mai ok ptr oral ? am tot auzit povesti care se cam bat cap in cap.
ms


Si Poiana e ok.
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

Karyna
Posts: 1
Joined: Fri Sep 02, 2011 10:11 am

Re: endocrinologie

Postby Karyna » Fri Sep 02, 2011 10:16 am

Stie cineva cum e marirea la endocrine parhon si cu cine sa da?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: endocrinologie

Postby dr.tm » Fri Jan 27, 2012 5:13 pm

Repet si eu o intrebare de mai sus. endo elias? fresh news?!se zvoneste ceva legat de un examen cu grila negativa..sper sa nu avem surprize neplacute
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: endocrinologie

Postby Cactus » Sat Jan 28, 2012 11:28 am

dr.tm wrote:Repet si eu o intrebare de mai sus. endo elias? fresh news?!se zvoneste ceva legat de un examen cu grila negativa..sper sa nu avem surprize neplacute

la noi a fost intr-adevar grila negativa. Iar intrebarile au fost din cele mai variate. daca imi aduc bine aminte cred ca au fost vreo 2 care nu aveau nici o logica. Iar notele au fost din absolut toata paleta, inclusiv picati. Trebuie sa te gandesti bine daca stii raspunsul corect, sa nu pui in plus ca te trezesti cu nota mai mica. Supraveghere este, noi am mai putut schimba parerei la examen. Oricum sunt vreo 4 numere daca nu ma insel, dar am avut intrebarile amestecate.
Bafta!

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: endocrinologie

Postby aztecul_dilit » Tue Jun 12, 2012 1:36 am

pana la urma cum este examenul la elias? oral+grila? si cum sunt notele, stagiul... mersi pentru cine mai are chef sa povesteasca ceva despre endocrine! :allright:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: endocrinologie

Postby darksunrise » Tue Jun 12, 2012 6:07 pm

hmmm dar ce, au schimbat grilele ? stiam ca sunt aceleasi de ani de zile.

ia dati un search pe cursurimedicina.ro / google.

la mine mai putin de 7 nu a luat nimeni. grilele toti le-am facut la fel, difera cum te descurci la examenul oral.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: endocrinologie

Postby aztecul_dilit » Sun Jun 17, 2012 3:53 pm

eu nu stiu unde sunt grilele respective, nu am gasit nimic de genul acesta. poate am eu orbul gainilor. ma interesa atat examenul, cum se desfasoara, cat si stagiul in sine: ai voie sa faci absente sau nu, asistentii se ocupa de tine sau nu..."chestii de-astea". mersi in avans din nou

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: endocrinologie

Postby Cactus » Wed Jun 20, 2012 12:23 pm

aztecul_dilit wrote:eu nu stiu unde sunt grilele respective, nu am gasit nimic de genul acesta. poate am eu orbul gainilor. ma interesa atat examenul, cum se desfasoara, cat si stagiul in sine: ai voie sa faci absente sau nu, asistentii se ocupa de tine sau nu..."chestii de-astea". mersi in avans din nou

nici eu nu am auzit sa aibe cineva grilele anul trecut. iar notele au fost din toata gama, inclusiv 2 picati. Stagiul este foarte frumos, asistentii se ocupa, cursurile sunt ok in mare parte, mai putin caldura din amfiteatru.
Se da un examen oral la pacient- examen practic. Toata grupa la un singur pacient, apoi vine profa sau tipa cealalata (imi scapa numele, e sef de lucrari) si intreaba pe fiecare la caz. nu sunt intrebari deosebit de dificile. la noi nu a contat acest examen. Nota finala a fost cea din grile. sunt intr-adevar cateva grile din cartea lor de endocrine care e la biblioteca, de pe vremea cand Fica era la Parhon. e o carte ok. dar sunt si multe grile din afara cartii; am avut cred ca 2-3 pe care nu le-am intalnit in materie.
Succes!

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: endocrinologie

Postby aztecul_dilit » Wed Jun 20, 2012 2:37 pm

Cactus wrote:
aztecul_dilit wrote:eu nu stiu unde sunt grilele respective, nu am gasit nimic de genul acesta. poate am eu orbul gainilor. ma interesa atat examenul, cum se desfasoara, cat si stagiul in sine: ai voie sa faci absente sau nu, asistentii se ocupa de tine sau nu..."chestii de-astea". mersi in avans din nou

nici eu nu am auzit sa aibe cineva grilele anul trecut. iar notele au fost din toata gama, inclusiv 2 picati. Stagiul este foarte frumos, asistentii se ocupa, cursurile sunt ok in mare parte, mai putin caldura din amfiteatru.
Se da un examen oral la pacient- examen practic. Toata grupa la un singur pacient, apoi vine profa sau tipa cealalata (imi scapa numele, e sef de lucrari) si intreaba pe fiecare la caz. nu sunt intrebari deosebit de dificile. la noi nu a contat acest examen. Nota finala a fost cea din grile. sunt intr-adevar cateva grile din cartea lor de endocrine care e la biblioteca, de pe vremea cand Fica era la Parhon. e o carte ok. dar sunt si multe grile din afara cartii; am avut cred ca 2-3 pe care nu le-am intalnit in materie.
Succes!



mersi frumos! ati invatat din cartea respectiva sa inteleg, nu din cursuri?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: endocrinologie

Postby Cactus » Wed Jun 20, 2012 5:00 pm

aztecul_dilit wrote:
Cactus wrote:
aztecul_dilit wrote:eu nu stiu unde sunt grilele respective, nu am gasit nimic de genul acesta. poate am eu orbul gainilor. ma interesa atat examenul, cum se desfasoara, cat si stagiul in sine: ai voie sa faci absente sau nu, asistentii se ocupa de tine sau nu..."chestii de-astea". mersi in avans din nou

nici eu nu am auzit sa aibe cineva grilele anul trecut. iar notele au fost din toata gama, inclusiv 2 picati. Stagiul este foarte frumos, asistentii se ocupa, cursurile sunt ok in mare parte, mai putin caldura din amfiteatru.
Se da un examen oral la pacient- examen practic. Toata grupa la un singur pacient, apoi vine profa sau tipa cealalata (imi scapa numele, e sef de lucrari) si intreaba pe fiecare la caz. nu sunt intrebari deosebit de dificile. la noi nu a contat acest examen. Nota finala a fost cea din grile. sunt intr-adevar cateva grile din cartea lor de endocrine care e la biblioteca, de pe vremea cand Fica era la Parhon. e o carte ok. dar sunt si multe grile din afara cartii; am avut cred ca 2-3 pe care nu le-am intalnit in materie.
Succes!



mersi frumos! ati invatat din cartea respectiva sa inteleg, nu din cursuri?

am invatat din ambele. cursurile lor sunt destul de clare. cartea e bine structurata. nu e greoaie sau ceva. dar cursurile sunt obligatoriu de citit.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: endocrinologie

Postby aztecul_dilit » Wed Jun 20, 2012 7:13 pm

mersi frumos! ati invatat din cartea respectiva sa inteleg, nu din cursuri?[/quote]
am invatat din ambele. cursurile lor sunt destul de clare. cartea e bine structurata. nu e greoaie sau ceva. dar cursurile sunt obligatoriu de citit.[/quote]


ok. asa este, cursurile, chiar daca au uneori scheme si poze, surprind cam tot ce spune si profa in timpul lor. multumesc frumos din nou.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: endocrinologie

Postby darksunrise » Thu Jun 21, 2012 9:30 pm

cautati pe cursurimedicina.ro, cand am facut eu facultatea la stagiul de endocrine de la Parhon au fost vreo cativa ani la rand grilele alea.
sau pe google, grile endocrine parhon.

la noi tinea cursurile un prof. nu-i mai stiu numele din pacate.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
dana.fatu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:11 pm

Examen de marire Parhon

Postby dana.fatu » Thu Aug 23, 2012 4:42 pm

Buna!
Cum este examenul de marire de nota de la Parhon? Nu am vazut nicio postare legata de acest subiect... Examenul este tot oral+grila?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: endocrinologie

Postby De3a » Thu Nov 15, 2012 7:46 pm

buna! cum e la examen la endocrine parhon? cu cine se da oralul? cu conful? la lp fac cu dr Cucu. Nu pare prea ok pana acum. el cum e la examen?

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: endocrinologie

Postby woody » Thu Nov 15, 2012 10:28 pm

De3a wrote:buna! cum e la examen la endocrine parhon? cu cine se da oralul? cu conful? la lp fac cu dr Cucu. Nu pare prea ok pana acum. el cum e la examen?

se da cu cocu, poiana si confu

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: endocrinologie

Postby De3a » Fri Nov 16, 2012 12:31 pm

multumesc! imi poti recomanda o carte dupa care sa invat?

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: endocrinologie

Postby woody » Fri Nov 16, 2012 1:18 pm

De3a wrote:multumesc! imi poti recomanda o carte dupa care sa invat?

cursurile atat :peace:

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: endocrinologie

Postby De3a » Wed Nov 21, 2012 3:42 pm

cum este la examen la Parhon cuplul -Cucu-Grigorie?:-S

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: endocrinologie

Postby Ciprian_90 » Sun Jan 12, 2014 8:40 pm

Din ce carte ati invatat pentru examenul de la Elias?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: endocrinologie

Postby XaphanDeumos » Tue Aug 18, 2015 3:06 pm

Cum e marirea la Parhon? Sub ce forma se desfasoara examenul? Deobicei maresc? Merci!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

adelina93
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Oct 21, 2015 9:53 pm

Re: endocrinologie

Postby adelina93 » Fri Dec 16, 2016 7:57 pm

Bună. Noutăți endo Elias? Mersi frumos

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: endocrinologie

Postby ioanaBB » Thu Jul 27, 2017 4:52 pm

Buna! A dat cineva marire la endocrinologie la Elias si ar putea sa impartaseasca niste pareri? :)


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests