chirurgie

studentalamedicina
Posts: 4
Joined: Wed Oct 26, 2011 9:26 am

Re: chirurgie

Postby studentalamedicina » Thu Oct 27, 2011 1:21 pm

elena_ wrote:Nu cred ca exista grile chirurgie-pantelimon care sa circule, totusi e bine ca la examen sa va asezati grupati



:roll: sa inteleg ca la tine s-a putut copia/vorbi?? Sau de ce am sta grupati?
Despre note ce poti sa imi spui? Sau predomina toata paleta de note :d?
grilele au fost facute DOAR din grilele din cartea lui Bratucu? Noi la cursuri am avut mult si pe langa predate

Multumesc mult si scz cu atatea intrebari :d :d

elena_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 25, 2011 3:53 pm

Re: chirurgie

Postby elena_ » Thu Oct 27, 2011 5:04 pm

Stati grupati pt ca se poate comunica intr-o oarecare masura. Nu stiu ce sa-ti spun de grile, eu am facut chirurgie de anul 4 (acum anul 5), iar intrebarile erau marea maj din cursuri. Cat despre note… destul de mari, in general peste 8, foarte putine sub 8.
Succese!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Doddy » Wed Nov 09, 2011 9:21 pm

Dragii mei, aveti sa imi dati si mie va rog frumos lista de subiecte pentru examenul de chirurgie cu dr. Neagu (SUUB II, etajul 7) ??
Ne-a spus ca exista o lista de subiecte care va fi afisata "in curand", deci probabil ca a existat si la cei care au facut deja acolo. Mi-e teama ca o sa ne-o ofere foarte tarziu (cum ne-a dat la fiziopat de exemplu lista cu vreo saptamana si ceva inainte de examen) si sa nu am vreun soc cand o voi vedea (mai ales ca domnul Neagu ne-a sugerat cum ca cursurile nu sunt suficiente pentru examen, daca e de nasol sa ma apuc sa-mi fac subiectele din timp).

Si daca aveti vreo informatie despre examenul si notele cu dr. Neagu (am vazut ca a scris Riley ceva pe pagina de dinainte, insa era vorba de Oprescu), e foarte binevenite!

Multumesc.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: chirurgie

Postby yoana » Fri Jan 27, 2012 11:15 pm

stiti ceva legat de stagiu de chirurgie la spitalul militar de urgenta agrippa ionescu?

adrianulle
Posts: 2
Joined: Wed Feb 08, 2012 11:26 pm

Re: chirurgie

Postby adrianulle » Sun Feb 12, 2012 11:45 pm

Cum este stagiul de chirurgie la Coltzea? :D

barbiedoll25
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 04, 2008 9:32 pm

Re: chirurgie

Postby barbiedoll25 » Thu May 31, 2012 3:03 pm

la ce spitale se face chirurgia in anul 5? sau are cineva culoarele de anul asta? :D

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby deena01 » Thu May 31, 2012 6:38 pm

barbiedoll25 wrote:la ce spitale se face chirurgia in anul 5? sau are cineva culoarele de anul asta? :D


La cele la care s-a facut si in anul IV, in functie de norocul sefului de serie, etc. :)
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: chirurgie

Postby DNCF » Fri Aug 31, 2012 10:27 pm

Buna!

Cum este Prof. Burcos de la Coltea? Eu o sa imi sustin lucrarea de diploma cu o comisie al carei presedinte este el. Ceilalti membri sunt conferentiarii de la SUUB I (Dr. Danut Vasile), SUUB III (Dr. Ion Daniel), SUUB IV (Dr. Costel Savlovschi) si IOB (Dr. Dan Straja). Thanks!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

Eneea
Posts: 2
Joined: Mon Sep 06, 2010 4:23 pm

Re: chirurgie

Postby Eneea » Fri Sep 21, 2012 2:24 pm

Buna ziua!

Imi puteti spune va rog cum este chirurgia la IOB(Institutul Oncologic)? Orice raspuns este binevenit! Multumesc

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: chirurgie

Postby durere de cap » Fri Sep 21, 2012 4:16 pm

Eneea wrote:Buna ziua!

Imi puteti spune va rog cum este chirurgia la IOB(Institutul Oncologic)? Orice raspuns este binevenit! Multumesc

e lejer.

i_dig_gaudi
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 5:33 pm

Re: chirurgie

Postby i_dig_gaudi » Sat Sep 22, 2012 1:56 pm

Eneea wrote:Buna ziua!

Imi puteti spune va rog cum este chirurgia la IOB(Institutul Oncologic)? Orice raspuns este binevenit! Multumesc


Si nu faci mai nimic.. Daca nu te intereseaza, poti sa ocolesti sala de operatii timp de 6 saptamani. Se cam crizeaza ei cu prezenta aia, de intrare si iesire, cursurile cam neinteresante si tinute anost intr-un amfiteatru lipsit de oxigen, vorbesc de cele doua la care am fost. In rest, dadeam skip la curs si mergeam si mancam la Gorjeanca in Fundeni :D Grilele de la exam asa si-asa, unele mai nasoale, altele uber-simple, note 8-9-10, proportii egale.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Doddy » Sat Dec 29, 2012 5:20 pm

Pentru examenul de chir de la IOB (anul 5), sunt suficiente informatiile din curs, sau trebuie tot din Bratucu de la capitolul respectiv?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: chirurgie

Postby durere de cap » Sun Dec 30, 2012 2:07 pm

Doddy wrote:Pentru examenul de chir de la IOB (anul 5), sunt suficiente informatiile din curs, sau trebuie tot din Bratucu de la capitolul respectiv?


sunt suficiente cursurile.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: chirurgie

Postby madaaa » Thu Jan 24, 2013 7:36 pm

cum este examenul cu conf ion daniel? a zis ca practicul o sa conteze mai mult decat grilele. a dat cineva examen practic cu el?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: chirurgie

Postby durere de cap » Sat Jan 26, 2013 5:26 pm

madaaa wrote:cum este examenul cu conf ion daniel? a zis ca practicul o sa conteze mai mult decat grilele. a dat cineva examen practic cu el?


:)) don't worry, be happy!!!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: chirurgie

Postby Cactus » Sun Jan 27, 2013 12:09 am

durere de cap wrote:
madaaa wrote:cum este examenul cu conf ion daniel? a zis ca practicul o sa conteze mai mult decat grilele. a dat cineva examen practic cu el?


:)) don't worry, be happy!!!

a schimbat examenul deci. acum 2 ani erau 10 subiecte iar notele au fost date la nimereala... succes!

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: chirurgie

Postby madaaa » Mon Jan 28, 2013 7:51 pm

multumesc! e si proful nostru de la lp, dar nu a stat mai deloc cu noi... sper sa nu aiba pretentii :))

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Doddy » Mon Jan 28, 2013 9:27 pm

Depinde, nu te culca pe o ureche cu chestia asta ca la suub se poate intampla orice! Eu am facut chirurgie la Neagu, tot acolo, si la una din grupe care aveau un asistent (nu mai stiu cum il cheama), n-a venit tot stagiul, insa la examen i-a frecat de i-a innebunit. Nu s-a pus problema de picat, insa a dat note mici (care nu stiu cat a contat, am dat scris).

Ideea e ca suub e spitalul la care se poate intampla absolut orice! :?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: chirurgie

Postby madaaa » Wed Jan 30, 2013 1:09 pm

a fost bine ieri. ne-a dus pe cate 2-3 la un pacient si apoi ne-au luat in sala de raport si ne-au pus intrebari despre cazul respectiv, intrebari ok. si a dat note mari.

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: chirurgie

Postby LiveTogetherDieAlone » Wed Feb 06, 2013 2:31 pm

Buna. Am nevoie de ajutor de la cei din anul 6 sau mai mari. Daca cineva a facut chirurgie - anul 5 la suub cu Conf. dr. Ion Daniel si are suportul de curs, atunci l-as ruga din toata inima sa mi-l trimita si mie. Inca nu vrea sa ne dea nimic domnul conf, nici macar nu ne-a recomandat o carte( tine totul secret...)probabil asteapta pana pe la sf stagiului, cu cateva zile inainte de examen si atunci o sa ne trosneasca zeci de foi in fata deodata... ceea ce as vrea sa evit.
Multumesc.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby dr.tm » Wed Feb 06, 2013 3:33 pm

LiveTogetherDieAlone wrote:Buna. Am nevoie de ajutor de la cei din anul 6 sau mai mari. Daca cineva a facut chirurgie - anul 5 la suub cu Conf. dr. Ion Daniel si are suportul de curs, atunci l-as ruga din toata inima sa mi-l trimita si mie. Inca nu vrea sa ne dea nimic domnul conf, nici macar nu ne-a recomandat o carte( tine totul secret...)probabil asteapta pana pe la sf stagiului, cu cateva zile inainte de examen si atunci o sa ne trosneasca zeci de foi in fata deodata... ceea ce as vrea sa evit.
Multumesc.


asa rau l-ati suparat? :)))

anul trecut am cumparat cartea de curs de la secretara. o gasesti si la xerox in facultate, "Elemente de chirurgie digestiva" - Mircea Ciurea , Daniel Ion
exista si o lista de subiecte ,sunt in jur de 150
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: chirurgie

Postby LiveTogetherDieAlone » Wed Feb 06, 2013 8:06 pm

dr.tm wrote:
LiveTogetherDieAlone wrote:Buna. Am nevoie de ajutor de la cei din anul 6 sau mai mari. Daca cineva a facut chirurgie - anul 5 la suub cu Conf. dr. Ion Daniel si are suportul de curs, atunci l-as ruga din toata inima sa mi-l trimita si mie. Inca nu vrea sa ne dea nimic domnul conf, nici macar nu ne-a recomandat o carte( tine totul secret...)probabil asteapta pana pe la sf stagiului, cu cateva zile inainte de examen si atunci o sa ne trosneasca zeci de foi in fata deodata... ceea ce as vrea sa evit.
Multumesc.


asa rau l-ati suparat? :)))

anul trecut am cumparat cartea de curs de la secretara. o gasesti si la xerox in facultate, "Elemente de chirurgie digestiva" - Mircea Ciurea , Daniel Ion
exista si o lista de subiecte ,sunt in jur de 150



nu cred ca l-am suparat pt ca nu a fost timp pt asa ceva... nu inca... cred eu.
cred ca f ocupat cu ale lui si de asta.

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: chirurgie

Postby LiveTogetherDieAlone » Wed Feb 06, 2013 8:08 pm

dr.tm wrote:
LiveTogetherDieAlone wrote:Buna. Am nevoie de ajutor de la cei din anul 6 sau mai mari. Daca cineva a facut chirurgie - anul 5 la suub cu Conf. dr. Ion Daniel si are suportul de curs, atunci l-as ruga din toata inima sa mi-l trimita si mie. Inca nu vrea sa ne dea nimic domnul conf, nici macar nu ne-a recomandat o carte( tine totul secret...)probabil asteapta pana pe la sf stagiului, cu cateva zile inainte de examen si atunci o sa ne trosneasca zeci de foi in fata deodata... ceea ce as vrea sa evit.
Multumesc.


asa rau l-ati suparat? :)))

anul trecut am cumparat cartea de curs de la secretara. o gasesti si la xerox in facultate, "Elemente de chirurgie digestiva" - Mircea Ciurea , Daniel Ion
exista si o lista de subiecte ,sunt in jur de 150


apropo, multumesc frumos pt titlul cartii.

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: chirurgie

Postby choux » Wed Feb 06, 2013 8:57 pm

cum este examenul de chirurgie de la colentina? a facut cineva acolo?

olgalbu
Posts: 3
Joined: Sat Jan 19, 2013 5:15 pm

Re: chirurgie

Postby olgalbu » Sun Mar 24, 2013 8:28 pm

hello there! e cineva care sa fi facut chirurgie la suub 1(palade) si sa mai aiba inca grilele? as fi sincer recunoscatoare :) o zi buna!

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: chirurgie

Postby Dmndash » Thu May 16, 2013 6:03 pm

Any tips and tricks pentru chirurgie fundeni? Am nevoie de informatii de la cei care au dat anul trecut, cand s-a dat grila si a plouat cu note mici :cry: . Am picat la Dorobantu si cica matei emil, dar am reusit sa stam in total de cateva minute doar cu dorobantu pana acum....
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: chirurgie

Postby pee1 » Sat Jun 29, 2013 4:17 pm

buna! imi poate spune cineva cum e desfasoara examenul practic la ch cantacuzino?

User avatar
Kamy
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Oct 21, 2008 11:02 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: chirurgie

Postby Kamy » Sun Sep 08, 2013 11:54 pm

Hello!
stie cineva cum se desfasoara examenul de marire la chirurgie Elias cu conf Miron?

smooky899
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:13 pm

Re: chirurgie

Postby smooky899 » Sat Sep 21, 2013 10:57 am

feriti-va de chirurgie la Sf Maria, note super mici, stagiu asa si asa (depinde de asistent), cursuri asa si asa si se pica in proportie destul de mare fata de celelalte stagii din anul 4 pe care le-am avut

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Alfa_omega » Sat Sep 21, 2013 5:15 pm

smooky899 wrote:feriti-va de chirurgie la Sf Maria, note super mici, stagiu asa si asa (depinde de asistent), cursuri asa si asa si se pica in proportie destul de mare fata de celelalte stagii din anul 4 pe care le-am avut


Cum adica note super mici? Au fost note chiar prea mari fata de cum ne amenintau ei...majoritatea au luat 8, 9 si 10(mai exact cam un sfert din serie a luat 10), in conditiile in care ne ziceau ca vor face curba lui Gauss si vor fi f. putini cu 10. Au fost picati, dar doar cativa. Mie personal cursurile mi s-au parut ok, la fel si stagiul. Intr-adevar unii asistenti nu se ocupau, dar majoritatea da. Plus ca te lasau sa intri in sala, iar in fiecare dimineata proful Silviu Constantinoiu facea vizite la care putea participa toata lumea. E drept ca se facea aglomeratie, dar daca vroiai sa fii atent si sa ramai cu ceva, puteai.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: chirurgie

Postby choux » Sun Sep 22, 2013 2:02 pm

buna! a dat cineva marire la chirurgie Colentina (dr Mastalier)? nota initiala poate influenta nota de la marire? as aprecia tare mult un raspuns.. multumesc!

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: chirurgie

Postby madaaa » Thu Nov 28, 2013 4:35 pm

hello! cineva care a facut chirurgie la fundeni in anul 5? cum decurge examenul? ce e cu acel caiet pe care trebuie sa il facem? multumesc anticipat :)

cryssa
Posts: 4
Joined: Sat Nov 30, 2013 2:25 pm

Re: chirurgie

Postby cryssa » Sat Nov 30, 2013 2:32 pm

chirurgie elias?stie careva ceva?

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: chirurgie

Postby madaaa » Mon Dec 02, 2013 8:06 pm

am gresit :D voiam sa intreb de chirurgia la floreasca, nu la fundeni. a facut cineva acolo?

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: chirurgie

Postby pee1 » Wed Dec 04, 2013 4:33 pm

cryssa wrote:chirurgie elias?stie careva ceva?

am facut cu dr. Calu..a fost fff ok la stagiu..unul dintre asistentii mei preferati. La examenul practic dadeam cate 3 la pacient cu dr. Miron, fara note, a fost ok. La examenul mare grila si poze, pozele nasoale rau, iar grilele sunt in detaliu, mai ales ale dr. Angelescu, note de toate felurile, sunt si 10, dar nu f multi, cred ca depinde de la serie la serie.

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: chirurgie

Postby Adriana » Wed Dec 04, 2013 9:43 pm

notele pot fi numai de 10 la o serie... rarrrr cate un 9 ,fara ca cineva(profesorul!) sa se intrebe cum e posibil ?! raspunsul: se instaleaza inainte de curs laptopul si pana vine profesorul un student dibaci intra si copiaza pe un stik grilele de examen care paradoxal se afla pe desktop!!!.as putea sa dau mai multe detalii dar nu stiu cui si daca intereseaza pe cineva! nu e posibil atata neglijenta din partea acestor asistenti si profesori,nu e drept pentru copii care invata si nu pot fi de 10 dar nu-mi ramane decat sa sper ca viitorii medici de 10( din copiat) sa-i trateze pe actualii dascali !

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: chirurgie

Postby pee1 » Thu Dec 05, 2013 12:23 am

Adriana wrote:notele pot fi numai de 10 la o serie... rarrrr cate un 9 ,fara ca cineva(profesorul!) sa se intrebe cum e posibil ?! raspunsul: se instaleaza inainte de curs laptopul si pana vine profesorul un student dibaci intra si copiaza pe un stik grilele de examen care paradoxal se afla pe desktop!!!.as putea sa dau mai multe detalii dar nu stiu cui si daca intereseaza pe cineva! nu e posibil atata neglijenta din partea acestor asistenti si profesori,nu e drept pentru copii care invata si nu pot fi de 10 dar nu-mi ramane decat sa sper ca viitorii medici de 10( din copiat) sa-i trateze pe actualii dascali !

nu stiu cum s-a intamplat asta la seria ta, pentru ca in ziua in care noi dadeam examen practic, dr Angelescu era in sala mica unde facea asist sefa prezenta, si facea grilele. Deci practic era imposibil sa fie copiate la curs pe stick, plus ca niciodata nu era laptopul nesupravegheat

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: chirurgie

Postby Adriana » Thu Dec 05, 2013 10:30 am

daca cineva este interesat din conducerea facultatii(ceea ce ma indoiesc ca intereseaza ce se intampla in aceasta facultate de prestigiu (Carol Davila)),pot sa aduc dovezi si sa se minuneze ca o serie de genii exista in anul 5 si oricare din ei poate sa ia locul profesorului! este inadmisibil ce se intampla la un spital universitar cum e Fundeni.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: chirurgie

Postby Festina » Thu Dec 05, 2013 10:45 am

Adriana wrote:daca cineva este interesat din conducerea facultatii(ceea ce ma indoiesc ca intereseaza ce se intampla in aceasta facultate de prestigiu (Carol Davila)),pot sa aduc dovezi si sa se minuneze ca o serie de genii exista in anul 5 si oricare din ei poate sa ia locul profesorului! este inadmisibil ce se intampla la un spital universitar cum e Fundeni.

Mai Adriana , tu ai ramas cu informatia mai puiule ... Ei nu au ramas cu nimic ... Asta conteaza , nu ? Chiar , hai sa ne scandalizam ca aia mici fac marketing si sport si informatica si engleza obligatoriu . Hai sa facem si de-astea ... Colegii tai au fost pur si simplu smecheri . Insa informatia vitala nu le va ramane lor ci tie !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: chirurgie

Postby Adriana » Thu Dec 05, 2013 11:45 am

exact! asta si sper...ca acesti dascali care permit aceasta frauda sa ajunga sa fie tratati de ,,geniile,, care le-a creat! oricum stiu ca nu intereseaza pe nimeni (din profesorii universitari ) decat sa-si ia banii pentru orele prestate...cu mici exceptii!!!concluzia ar fi ca cine e smecher poate sa se gandeasca sa faca aceasta facultate Carol Davila,cine se bazeaza pe invatat sa se orienteze la alta facultate unde profesorii nu sunt plictisiti si indiferenti de ce se intampa.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests