Pediatrie

Dr.DiGi
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jul 14, 2009 7:28 pm

Pediatrie

Postby Dr.DiGi » Sat Sep 25, 2010 3:42 pm

Stagiu de pediatrie ok?! Fundeni, M.Curie, Gomoiu, Gr.Alexandrescu sau Alfred Rusescu?...Any tips?...
Multzam in avans!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby Riley » Sat Sep 25, 2010 6:44 pm

Asta e ce am scris acum un an dupa pedi la Marie Curie-pe vremuri era cupalata cu neurologia la Elias ;)

Pediatrie Marie Curie (10 saptamani) 8/10
Avantaje: Asistentii se ocupa de studenti si inveti destul de multe lucruri, mai ales ca pediatria este destul de diferita fata de tot ce am facut pana acum.
Dezavantaje: cursurile, unele din ele extreme de lungi si fara cap si fara coada. Cele mai bune cursuri le are dr Dumbrava , dr Vidlescu si dr Nicolescu (adica atunci cand te pregatesti pt examen chiar au o logica in expunere si intrebarile la examen din cursurile respective sunt cele mai logice si mai pun si mintea nu numai capacitatea de reproducere la contributie).
Alt dezavantaj este ca nu exista posibilitatea rotatiei la asistenti (este pacat, in 10 saptamani poti face cateva rotatii sa vezi patologie diferita mai ales ca asistentii sunt bine pregatiti si au spirit didactic.
Examen: destul de greu (dar si stagiul e lung si materia e stufoasa). Mai intai dai ex practic cu unul din asistenti, dupa te asculta proful sau conful si in alta zi ai ex scris cu 100 grile, complement simplu sau grupat. Grilele sunt destul de greute. Notele au fost insa destul de bune dar in seria noastra s-a si invatat.
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby AllBlue » Sat Sep 25, 2010 9:31 pm

si asta am scris eu despre pediatria iomc II:

stagiu pediatrie ok, adica vrei sa si faci ceva? mie mi-a placut la alfred rusescu II.
- titular de curs: conf. cernatescu
- la mijlocul stagiului se face rotatie si astfel schimbi asistentul de grupa. la noi au fost niste probleme si am facut cu mai mult de doi, deci as putea sa ti-i recomand cu incredere pe dr Cochino si dr Craiu (in ordinea asta). dna dr Cristea e si dumneai ok, dar nu se ocupa de studenti chiar in toate zilele, iar pe dna dr Cinteza nu o recomand (face cam 3/4 din program ecocardiografii, prin urmare nu prea are timp sa explice multe lucruri).
- cursurile sunt tinute de aproape toti asistentii, prin urmare la un mom dat incep sa existe pareri in contradictoriu intre ce ti se preda si ce citesti prin carti/ce iti explica asistentul de grupa la stagiu. asta ar fi un minus destul de mare
- examenul practic se da la pacient, cu asistentul de grupa care poate da un singur caz la toata grupa/ un caz pentru fiecare jumatate de grupa/ un caz pentru fiecare student. la sfarsit vine si titularul de curs cu 1-2 intrebari suplimentare. la noi a fost destul de lejer
- examenul scris contine 10 subiecte, nu stiu pe ce criteriu selectate, dar care pot sa fie din orice curs predat (inclusiv din formule de lapte, cursul de artrite, cursul de vasculite). examenul s-a dat in doua serii, avand pentru fiecare serie subiecte diferite. lucrarile au fost corectate de titularul de curs care a dat note destul de bune. multi de 9 si 10, cativa de 7 si 8. nu cred ca a picat cineva.
- in afara de asta mai exista si o prezentare de caz pe grupa, cu un caz ales si discutat la stagiu si prezentat in fata colegilor, a asistentului de grupa si a titularului (conf cernatescu are o pasiune sa vina sa asculte si sa-si dea cu parerea), care nu cred ca modifica nota in vreun fel.
- prezenta ramane la latitudinea asistentilor de grupa, dar am vazut ca mai toti isi noteaza zilnic absentii. din cate imi amintesc ai voie 4 absente, iar restul tre recuperate inainte de examen.
Carpe Diem, Baby!

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 29, 2010 12:30 pm

Riley wrote:Asta e ce am scris acum un an dupa pedi la Marie Curie-pe vremuri era cupalata cu neurologia la Elias ;)

Pediatrie Marie Curie (10 saptamani) 8/10
Avantaje: Asistentii se ocupa de studenti si inveti destul de multe lucruri, mai ales ca pediatria este destul de diferita fata de tot ce am facut pana acum.
Dezavantaje: cursurile, unele din ele extreme de lungi si fara cap si fara coada. Cele mai bune cursuri le are dr Dumbrava , dr Vidlescu si dr Nicolescu (adica atunci cand te pregatesti pt examen chiar au o logica in expunere si intrebarile la examen din cursurile respective sunt cele mai logice si mai pun si mintea nu numai capacitatea de reproducere la contributie).
Alt dezavantaj este ca nu exista posibilitatea rotatiei la asistenti (este pacat, in 10 saptamani poti face cateva rotatii sa vezi patologie diferita mai ales ca asistentii sunt bine pregatiti si au spirit didactic.
Examen: destul de greu (dar si stagiul e lung si materia e stufoasa). Mai intai dai ex practic cu unul din asistenti, dupa te asculta proful sau conful si in alta zi ai ex scris cu 100 grile, complement simplu sau grupat. Grilele sunt destul de greute. Notele au fost insa destul de bune dar in seria noastra s-a si invatat.
Bafta!


note bune?adika gen peste 7-8?au fo note mici la stud buni?si grilele din cursuri sau tre inv din cv anume?ciofu e bun pt marie curie?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Pediatrie

Postby durere de cap » Wed Sep 29, 2010 1:40 pm

pediatrie gomoiu?se invata ceva?

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pediatrie

Postby Sz11 » Wed Sep 29, 2010 3:54 pm

pedi fundeni?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby Riley » Wed Sep 29, 2010 5:53 pm

laleaua neagra wrote:
Riley wrote:Asta e ce am scris acum un an dupa pedi la Marie Curie-pe vremuri era cupalata cu neurologia la Elias ;)

Pediatrie Marie Curie (10 saptamani) 8/10
Avantaje: Asistentii se ocupa de studenti si inveti destul de multe lucruri, mai ales ca pediatria este destul de diferita fata de tot ce am facut pana acum.
Dezavantaje: cursurile, unele din ele extreme de lungi si fara cap si fara coada. Cele mai bune cursuri le are dr Dumbrava , dr Vidlescu si dr Nicolescu (adica atunci cand te pregatesti pt examen chiar au o logica in expunere si intrebarile la examen din cursurile respective sunt cele mai logice si mai pun si mintea nu numai capacitatea de reproducere la contributie).
Alt dezavantaj este ca nu exista posibilitatea rotatiei la asistenti (este pacat, in 10 saptamani poti face cateva rotatii sa vezi patologie diferita mai ales ca asistentii sunt bine pregatiti si au spirit didactic.
Examen: destul de greu (dar si stagiul e lung si materia e stufoasa). Mai intai dai ex practic cu unul din asistenti, dupa te asculta proful sau conful si in alta zi ai ex scris cu 100 grile, complement simplu sau grupat. Grilele sunt destul de greute. Notele au fost insa destul de bune dar in seria noastra s-a si invatat.
Bafta!


note bune?adika gen peste 7-8?au fo note mici la stud buni?si grilele din cursuri sau tre inv din cv anume?ciofu e bun pt marie curie?


Adica da, peste 7 sigur. Studentii buni au avut 10. La noi au fost multi de 10. Din pacate Ciofu nu e bun, trebuie invatat EXCLUSIV din cursuri. Exista si o carte-dar costa f f mult si nu merita sa o cumparati plus ca e incompleta-cartea dr Prof Iordachescu care cica e in 3 volume dar pana in 2009 aparuse doar volumul I (editura National parca) se gaseste la Eminescu. Bafta
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

BUBUTZ
Posts: 2
Joined: Thu Jan 28, 2010 1:00 am

pediatrie

Postby BUBUTZ » Wed Sep 29, 2010 5:57 pm

Buna.Stie cineva sa-mi zica cum a fost stagiu de pediatrie de la fundeni ?si examenul daca e grila sau oral ?

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 29, 2010 7:22 pm

Riley wrote:Adica da, peste 7 sigur. Studentii buni au avut 10. La noi au fost multi de 10. Din pacate Ciofu nu e bun, trebuie invatat EXCLUSIV din cursuri. Exista si o carte-dar costa f f mult si nu merita sa o cumparati plus ca e incompleta-cartea dr Prof Iordachescu care cica e in 3 volume dar pana in 2009 aparuse doar volumul I (editura National parca) se gaseste la Eminescu. Bafta


multam,sper sa fie bn :)

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Re: Pediatrie

Postby jess » Wed Sep 29, 2010 7:44 pm

care e difarenta intre IOMC SI IOMC-II? sunt din acelasi spital, dar au catedre diferite?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Pediatrie

Postby rox » Wed Sep 29, 2010 8:39 pm

exact
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: Pediatrie

Postby alexbere » Wed Sep 29, 2010 9:18 pm

pediatrie la gomoiu cum este ? zvonurile nu suna tocmai bine. gen rupere... :?

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: pediatrie

Postby bloodrayne20 » Sat Oct 02, 2010 9:18 am

BUBUTZ wrote:Buna.Stie cineva sa-mi zica cum a fost stagiu de pediatrie de la fundeni ?si examenul daca e grila sau oral ?


Prezenta facultativa, mai putin in ultimele 2 saptamani. Lp se fac prin rotatii de cate 2 saptamani cu asistenti diferiti iar cu ultimul asistent se da practicul. Pt nota finala- cred ca cel mai mult conteaza nota de la practic deoarece examenul este grila- 50 de grile cu raspuns unic, examen la care evident se poate comunica dar notele au fost destul de ciudate. Oricum nu pica nimeni iar notele au fost cativa de 7 si restul de la 8 in sus.
ana

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Mon Oct 04, 2010 1:27 pm

Riley wrote:Asta e ce am scris acum un an dupa pedi la Marie Curie-pe vremuri era cupalata cu neurologia la Elias ;)


cum, este dr mihailescu?de la et 6?exam s-a skimbat,este prActik si grila

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Pediatrie

Postby DNCF » Mon Oct 04, 2010 2:51 pm

Cu riscul de a repeta o intrebare pusa mai devreme, cum este pediatria la Gomoiu? Am citit postul lui b3 despre acest spital, insa as vrea sa aflu un pic mai multe detalii:

- se invata ceva acolo?
- cum sunt cursurile? dar asistentii?
- nota de la neuropediatrie (tot in Gomoiu) conteaza la nota finala?
- cum este examenul? ce note se dau?
- last but not least, de ce se spune ca e cel mai nasol spital pentru pediatrie?

Multumesc!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby Riley » Mon Oct 04, 2010 3:27 pm

laleaua neagra wrote:cum, este dr mihailescu?de la et 6?exam s-a skimbat,este prActik si grila


Este foarte ok! Sunteti pe nefro la et 6 dar o sa vedeti patologie diversa in saloanele dansei. Foarte didactica si vizitele sunt o placere. :allright: Si este si intelegatoare-dc aveti o problema ii spuneti dinainte si nu o sa fie pb cu prezenta ;)
Cum adica s-a schimbat? Pai si noi tot practic si grila am dat ;)
Mult succes! :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Mon Oct 04, 2010 3:56 pm

Riley wrote:
laleaua neagra wrote:cum, este dr mihailescu?de la et 6?exam s-a skimbat,este prActik si grila


Este foarte ok! Sunteti pe nefro la et 6 dar o sa vedeti patologie diversa in saloanele dansei. Foarte didactica si vizitele sunt o placere. :allright: Si este si intelegatoare-dc aveti o problema ii spuneti dinainte si nu o sa fie pb cu prezenta ;)
Cum adica s-a schimbat? Pai si noi tot practic si grila am dat ;)
Mult succes! :D

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Thu Oct 07, 2010 5:04 pm

Riley wrote:
laleaua neagra wrote:cum, este dr mihailescu?de la et 6?exam s-a skimbat,este prActik si grila


Este foarte ok! Sunteti pe nefro la et 6 dar o sa vedeti patologie diversa in saloanele dansei. Foarte didactica si vizitele sunt o placere. :allright: Si este si intelegatoare-dc aveti o problema ii spuneti dinainte si nu o sa fie pb cu prezenta ;)
Cum adica s-a schimbat? Pai si noi tot practic si grila am dat ;)
Mult succes! :D

eu am inteles ca se dadea si oral,pe langa cele 100 de grile;acum dam numai 50 de grile dar dumbrava nu mai e,se okupa de tot confa care cik e f riguroasa :(

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby Riley » Thu Oct 07, 2010 5:45 pm

Confa Balgradean?? mie mi s-a parut super ok! ;) nu va faceti griji, o sa fie bine :D Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Thu Oct 07, 2010 8:20 pm

exista grile de pediatrie?am inteles ca ar fi vreo 500 ...nu ca ar pik la budimex dar cred st utile :roll:

User avatar
Joanna*
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Aug 27, 2010 10:38 am

Re: Pediatrie

Postby Joanna* » Mon Oct 11, 2010 5:54 pm

:help: Cum sunt lucrarile de control la IOMC I(Alfred Russescu I) ...se da grila pe numere? Complement simplu/ grupat sau multiplu?Exista pe undeva vreo carte de grile sau grile care au mai picat in anii trecuti? Se poate vorbi?
Multumec mult!
"Pentru a putea fi realist trebuie sa poti crede in minuni."

Atenutza
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jun 27, 2008 12:09 am

Re: Pediatrie

Postby Atenutza » Tue Oct 26, 2010 12:56 am

Isi mai aduce aminte cineva cam ce fel de grile s-au dat la pediatrie la gomoiu, asa cam cum ar suna una.

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: Pediatrie

Postby dr_LuLu » Tue Oct 26, 2010 1:23 pm

Atenutza wrote:Isi mai aduce aminte cineva cam ce fel de grile s-au dat la pediatrie la gomoiu, asa cam cum ar suna una.


hm. asa de tare m-a stresat examenul ala ca vad ca mi s-au sters toate datele referitoare la grile din memorie :what: dar pun si eu aici un link cu niste materiale zic eu utile.

http://rapidshare.com/files/427233897/Pedi_Gomoiu.rar

mult succes! :allright:

nota: model de grile nu exista, sunt foarte spontani la faza asta si tot ce tin minte e ca au pus accent fix pe cursurile carora nici nu ma asteptam sa le acorde atata importanta. :shock:

Atenutza
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jun 27, 2008 12:09 am

Re: Pediatrie

Postby Atenutza » Mon Nov 01, 2010 2:32 pm

ok ms frumos de informatii

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Pediatrie

Postby Cactus » Mon Nov 01, 2010 6:39 pm

are cineva /sau isi mai aduce aminte cineva grile de la pediatrie la marie curie? nu tre sa fie ad literam, dar macar asa orientativ ca stil de intrebare sau pe ce sa ne axam. Merci :)

Atenutza
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jun 27, 2008 12:09 am

Re: Pediatrie

Postby Atenutza » Tue Nov 02, 2010 12:23 am

totusi iti mai aduci aminte cam pe ce cursuri au pus accent :D

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: Pediatrie

Postby dr_LuLu » Tue Nov 02, 2010 8:55 am

:roll: niste grile schematice (rezumat intrebare + raspuns corect) de la partialul de Pediatrie Gomoiu:

1. cea mai frecv anomalie congenitale - nu e din timpul fetopatiei embrionare(legea tot sau nimic )

2. cea mai frecv cardiopatie congenitala - fallot

3. fenilcetonuria - simptomele nu apar dupa 2 ani

4. nu exist ametode de dg pt b genetice de metabolism - ba da exista

5. indicele toracic 37 -39(era prea mare in comparatie cu perimetrul cranian 35)

6. in anemia feripriva nu se poate ca reticulocite 20 -30 %

7. in anemia feripriva, efectele gastro intestinale - nu scade mioglobia si citocrom

8. postamturiata mai mare de 42 de sapt (nu 40 de sapt)

9. in asfixia la nastere nu se da digoxina

10. boala membr hialine nu are un maxim de severitate la 72 de ore

11. cav nu e cianogena inca de la nastree

12. sepsisiul neonatal nu e caract prin leucocitiza

13. infectiile iut nu sunt date de strpt b

14. la sarcinile la adolescnet nu e particular - inf congenitale mai frecvetnte

15. depresia nu e rara, autolimitata

16. boala kawasaki nu da IC de la copil mare si adolescent

17. lapte matern nu favorizaeaza dezvolt E. colii

18. accidentele fizologie la nn - nu este diareea tranzitorie

19. prematuritatea - asfixia nu e arar la nastere

20. in febra nu se exclude diate cu prot

21. in tuse nu se dau si anititusive si fluidifiantre

22. boala mb hiaine - pt un prognosic nefav raportul L/SM trebuei sa fie mai mic de 2 /1

23. tpsv nu da ic energodinamica

24. in icd p ven centrala trebuei sa fie mai mare de 15

25. socul rece nu e dat de g poz

26. in rahitism FAl sunt crescute

27. rahitism nu e caract de hipertonbie musculara

28. in pentalogia fallot nua vem stenoza aorta

Atenutza
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jun 27, 2008 12:09 am

Re: Pediatrie

Postby Atenutza » Tue Nov 02, 2010 9:00 pm

wow, sarumana :).

Keira
junior
junior
Posts: 29
Joined: Wed Sep 24, 2008 6:46 pm

Re: Pediatrie

Postby Keira » Fri Nov 12, 2010 1:37 pm

Cum e pediatria la Gr Alexandrescu? Dar neuroped la Obregia?

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pediatrie

Postby md_gr » Fri Nov 12, 2010 6:15 pm

Pediatria la Alexandrescu e frumos, chiar se face.
Se dau lucrari 4 lucrari la stagiu.
Examenul e grila, si pe urma oral, cel oral e mai imp.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Pediatrie

Postby DarkComy » Wed Dec 22, 2010 1:10 am

Pediatrie la Alfred Rusescu I (fostul Emilia Irza) mi s-a parut chiar tare. Se incepea cu stagiul pe la 8:30-9 si asistentii nu iti lasau mai nicio clipa de respiro, intotdeauna avand ceva de facut. Nu se fac rotatii de asistenti si erau zile in care stateam doar 60 min la stagiu dar faceam treaba. Prezenta la curs era optionala, iar studentul avea de ales cum doreste sa isi ia nota: putea sa dea un test grila la finalul stagiului din toata materia sau putea sa dea la inceputul fiecarei saptamani un test de 20 min din cele 5 cursuri tinute in saptamana dinainte, urmand a se face o medie din testele sustinute, iar daca ratai unul sau doua teste, le dadeai la final. Nu s-a tinut cont de nota de la Gomoiu, importanta fiind promovarea. Mai toti am ales sa dam saptamanal teste decat sa ne chinuim cu tocitul la finalul stagiului. Cursurile erau tinute prin rotatie, fiecare asistent tinand cel putin o saptamana si fiecare asistent concepea testele grila din materia predata de el. La sfarsit de saptamana aveam prezentare de caz cu referire la materia predata in acea saptamana si se mergea prin rotatia grupelor. A fost un stagiu foarte interesant si bine organizat, tinandu-ne in priza mai tot timpul.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Sat Feb 05, 2011 12:25 pm

c note s-au luat la pediatrie gomoiu si fundeni? a fost asa nasol cum se auzea?

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Pediatrie

Postby pinkobsession » Sat Feb 05, 2011 10:50 pm

NASOL? la Fundeni?? :lol: Ce, o fi cineva care a facut acolo "intamplator", nestiind despre ce e vorba si cum urmeaza sa stea 2 luni acasa, si care nu a luat 10?
Pediatria la Fundeni era renumita pentru asta, nu se face, se ia nota mare. Toti arabii din an cu mine s-au mutat disperati in seriile care faceau acolo, de nu mai aveau loc romanii, disperati si ei :lol:

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: Pediatrie

Postby bloodrayne20 » Mon Feb 07, 2011 6:44 am

Adevarat, vis-a-vis de stat acasa ... :P cu exceptia ultimelor 2 saptamani. Notele in schimb au fost aprox proportii egale de 7-8-9-10- pt romani si 6 pt straini.


pinkobsession wrote:NASOL? la Fundeni?? :lol: Ce, o fi cineva care a facut acolo "intamplator", nestiind despre ce e vorba si cum urmeaza sa stea 2 luni acasa, si care nu a luat 10?
Pediatria la Fundeni era renumita pentru asta, nu se face, se ia nota mare. Toti arabii din an cu mine s-au mutat disperati in seriile care faceau acolo, de nu mai aveau loc romanii, disperati si ei :lol:
ana

aleahim26
Posts: 2
Joined: Sun Mar 06, 2011 11:37 pm

Re: Pediatrie

Postby aleahim26 » Thu May 05, 2011 3:54 pm

buna...imi puteti spune, va rog cum decurge exam oral la pediatrie-grigore alexandrescu?

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Pediatrie

Postby sladubi » Tue Jun 14, 2011 3:08 pm

iar examen practic la Rusescu??? Mai ales cu dr. Muntean? Tercem usor sau se poate pica?
Mersi ;)

felixx
Posts: 1
Joined: Mon Jun 20, 2011 6:04 pm

Re: Pediatrie

Postby felixx » Mon Jun 20, 2011 6:17 pm

DarkComy wrote:Pediatrie la Alfred Rusescu I (fostul Emilia Irza)

Si eu vreau sa stiu cum a fost examen practic la voi? Asistenti te intreaba mult sau poti trece cu putin? A fost cineva picat?

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Pediatrie

Postby j1mmy » Fri Jul 08, 2011 11:03 am

Ce stiti despre marirea la pediatrie la fundeni? Noua ne-a schimbat grilele, ne-a dat cazuri clinice, si nu a dat nici o nota de 10. As vrea sa stiu cum se da marirea, tot la fel, sau oral cu proful Arion?

Si cel mai important mareste? :-)

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Pediatrie

Postby DNCF » Mon Jul 11, 2011 10:12 am

Dar despre marirea de nota la Gomoiu se stie ceva? Si la noi au fost note destul de mici ...
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Pediatrie

Postby j1mmy » Thu Jul 21, 2011 11:30 pm

credeam ca numai pe noi ne-a rupt :D
Ce serie esti?


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests