Ortopedie

andrei.mihaela
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 26, 2008 12:16 pm

Ortopedie

Postby andrei.mihaela » Fri Jun 18, 2010 3:15 pm

buna:) ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste grile de ortopedie de la elias? mersi anticipat:)

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: ortopedie

Postby dr.tm » Mon Sep 27, 2010 5:58 pm

stie cineva ceva despre ortopedie la sp militar ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ortopedie

Postby Sz11 » Mon Sep 27, 2010 6:08 pm

dr.tm wrote:stie cineva ceva despre ortopedie la sp militar ?

...sinteti norocosi pt un asemenea stagiu! :)..serios!
sfat: duceti-va la cursuri (majoritatea predate de asistenti, dar sint foarte frumos explicate),cite-odata vine si profu' (super prof!).
la lp nu vi se cere prezenta, vine cine vrea, ramine cine vrea. nu dati buluc in blocu' operator (nu le place!!), impartiti-va intre voi, in serii cit mai mici..azi ramin 3-4, maine alti 3-4 si tot asa, dar sa fie mereu studenti in sala (da bine la examen!)
cel mai atreasistent: Dr. Drignei absolut exceltional. se ocupa de voi,explica, arata radiografii, explica si in sala daca va duceti.
examenul: grila...(circula grilele..sint usoare) 30 de grile intr-o ora parca, jumate complement simplu, jumate complement compus. (nu conteaza mare lucru) + oral cu asistentul (fiecare grupa cu asistentul ei) trebuie sa recunoasteti pe radiografie ce fracturi sint si ce "ii faci" pacientului.
foarte multi (extrem de multi) de 10 la final!
succes

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: ortopedie

Postby dr.tm » Mon Sep 27, 2010 6:25 pm

wow! :D thanks Sz11
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: ortopedie

Postby viomed » Mon Sep 27, 2010 9:05 pm

ortopedie foisor? :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: ortopedie

Postby Riley » Tue Sep 28, 2010 6:54 pm

hmm destul de nasol. De fapt absolut toti colegii mei de an au fost foarte multumiti de stagiile lor de orto mai putin cei care au nimerit la Foisor.
Lp-urile se fac in amfiteatru, practic dc nu mergeti in sala NU vedeti niciun bolnav. La sala va programati, nu stiu exact cum a fost ca nu m-a interesat in mod special. Lp-uri lungi, prea teoretice, stufoase.
Cursuri lungi, se invata dupa o carte albastra nu dupa curs intrucat la curs va zice mai tot timpul :"scrie si in cartea albastra"
Examen destul de greu. Mai intai oral cu proful, unde ai o radiografie si te pune sa recunosti fractura sau formatiunea tumorala, clasificarea ei, optiuni terapeutice si eventual anatomie:vasuclarizatii, actiuni si insertii musculare (chiar tine la ele) nu prea pica nimeni dar te poate face de 2 lei in fata colegilor daca vrea.
Ex scris 60 de grile, 4 variante de grile A-D (asta acum 3 ani), intrebari diferite. VarA si B bantuiau pe net, var C si D mult mai nasoale nu circula. Multe intrebari din tumori, poate prea multe (si sunt doar 2 cursuri de tumori). Intrebari grele.
Nu se face Gauss, notele se pun cred dupa cum bate vantul si dupa cum i se pare profului seria. Note mici in general. Nu se prea pica.
Si daca aveti stagiul in iunie cum l-am avut noi aveti parte de o intampinare foarte simpatica de tipul "sper ca glumiti ca aveti ortopedia aici ca sigur la sf stagiului va veti fi dorit sa NU aveti aici :(".

Oricum in ciuda faptului ca se comporta execrabil cu studentii ei raman niste profesionisti si toata stima pt activitatea pe care o au. Doar ca pretentiile sunt prea mari la cat de prost se face treaba cu studentii. Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: ortopedie

Postby viomed » Tue Sep 28, 2010 9:00 pm

Riley wrote:hmm destul de nasol. De fapt absolut toti colegii mei de an au fost foarte multumiti de stagiile lor de orto mai putin cei care au nimerit la Foisor.
Lp-urile se fac in amfiteatru, practic dc nu mergeti in sala NU vedeti niciun bolnav. La sala va programati, nu stiu exact cum a fost ca nu m-a interesat in mod special. Lp-uri lungi, prea teoretice, stufoase.
Cursuri lungi, se invata dupa o carte albastra nu dupa curs intrucat la curs va zice mai tot timpul :"scrie si in cartea albastra"
Examen destul de greu. Mai intai oral cu proful, unde ai o radiografie si te pune sa recunosti fractura sau formatiunea tumorala, clasificarea ei, optiuni terapeutice si eventual anatomie:vasuclarizatii, actiuni si insertii musculare (chiar tine la ele) nu prea pica nimeni dar te poate face de 2 lei in fata colegilor daca vrea.
Ex scris 60 de grile, 4 variante de grile A-D (asta acum 3 ani), intrebari diferite. VarA si B bantuiau pe net, var C si D mult mai nasoale nu circula. Multe intrebari din tumori, poate prea multe (si sunt doar 2 cursuri de tumori). Intrebari grele.
Nu se face Gauss, notele se pun cred dupa cum bate vantul si dupa cum i se pare profului seria. Note mici in general. Nu se prea pica.
Si daca aveti stagiul in iunie cum l-am avut noi aveti parte de o intampinare foarte simpatica de tipul "sper ca glumiti ca aveti ortopedia aici ca sigur la sf stagiului va veti fi dorit sa NU aveti aici :(".

Oricum in ciuda faptului ca se comporta execrabil cu studentii ei raman niste profesionisti si toata stima pt activitatea pe care o au. Doar ca pretentiile sunt prea mari la cat de prost se face treaba cu studentii. Bafta!


multumesc frumos. sper sa fie bine pana la urma :?

Alexa_alexandra
Posts: 1
Joined: Thu Sep 30, 2010 5:38 pm

Re: Ortopedie

Postby Alexa_alexandra » Thu Sep 30, 2010 5:56 pm

Hello. Ce puteti sa imi spuneti de ortopedie la Elias? e ok? am inteles k examenul e grila... se iau note bune?

multumesc frumos!

purple89
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 04, 2010 7:16 pm

Re: Ortopedie

Postby purple89 » Mon Oct 04, 2010 7:40 pm

Ortopedie la Bagdasar?
Multumesc

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Ortopedie

Postby ionutz_1185 » Mon Oct 04, 2010 8:34 pm

purple89 wrote:Ortopedie la Bagdasar?
Multumesc

stagiu relativ ok..4 saptamani...
sectia de ortopedie-daca poate fi numita asa este la etajul 1 la intersectia dintre salile de operatii.sectia de neurochirurgie 1 si corpul nou..practic de lungul culoarelor....e foarte stramt si aglomerat..
la lp. cam toti doctorii se ocupa de studenti: eu am facut cu Dr.Ciuvica-rezidentul profului Purghel-seful de sectie si a fost super tare... cazuri cam putine din cauza timpului scurt... daca esti curios si insisti poti intra in sala..te primesc..
la curs prezenta obligatorie.proful Purghel tine cont de prezenta si face de fiecare data prin sondaj(sau primii/ultimii din fiecare grupa). cursurile sunt concise si la obiect..
la examen :
se da scris 10 subiecte dar e lejer, subiecte mari clare din cursuri si te mai poti inspira de la colegi
se da examen practic cu asistentul de grupa.. si e bine sa ti dea nota mare, pt ca in timpul lp ului iti arata manevre tipuri de suruburi proteze radiografii
se da examen oral, fiecare cu cate o radiografie la proful Purghel. e lejer
singurul dezavantaj e ca dureaza destul de mult...
intr o zi da toata seria scrisul si mai apoi in 2 zile cele 2 examene (practic si oral)
la urma se face media din toate 3 (33% fiecare)

! inca ceva, ce doar la aceasta catedra am intalnit... fiecare student e obligat sa faca 3 garzi in timpul stagiului si sa prezinte un caz clinic care i-a placut..sau la care a asistat in operatie(eu am fost cu Dr Ciuvica intr o proteza de sold si a fost super..explicatii multe si la obiect)

se dau note mari,multi de 9 si 10 f rar 8...

purple89
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 04, 2010 7:16 pm

Re: Ortopedie

Postby purple89 » Mon Oct 04, 2010 8:52 pm

Multumesc pentru info.

purple89
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 04, 2010 7:16 pm

Re: Ortopedie

Postby purple89 » Mon Oct 04, 2010 9:17 pm

Si inca ceva, sunt de ajuns cele 9 cursuri, sau imi recomanzi si alta carte?

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Ortopedie

Postby ionutz_1185 » Mon Oct 04, 2010 11:35 pm

purple89 wrote:Si inca ceva, sunt de ajuns cele 9 cursuri, sau imi recomanzi si alta carte?

Este o carte de prin '99 parca- o carte albastra de ortopedie e de la spitalu Foisor. E buna, se gaseste la biblioteca,cred ca si la xeroxului facultatii

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ortopedie

Postby DarkComy » Wed Dec 22, 2010 1:18 am

aceeasi carte albastra este foarte buna si pentru cei de la SUUB. lp-urile se tin dimineata, cate una sau doua grupe pe asistent si nu prea se tine cont de prezenta. cursurile sunt mult mai interesante in special daca sunt tinute de conf. examenul lp se tine in sala de curs cu profu sau conful si consta in mai multe poze/imagini proiectate sau chiar radiografii si trebuie sa descrii ce vezi si care sunt caile/optiunile de tratament, iar daca nu stii, atunci conful sau proful trag de tine si incearca sa te ajute. examenul final consta intr-o grila lejera, iar notele sunt mari. cursurile fac deliciul acestui stagiu, iar oamenii sunt constienti ca nu vom ajunge toti ortopezi.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Ortopedie

Postby aztecul_dilit » Tue Feb 15, 2011 8:29 pm

am vazut ca se discuta despre niste grile la ortopedie sp militar, da' nu am reusit sa fac rost de ele. le are cineva cumva? danke danke si o plecaciune in avans :mrgreen: :help:

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ortopedie

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 6:51 am

Referitor la stagiul si examenul ortopedie SUUB :
-stagiul este frumos,cei care predau puncteaza doar ce e important, cursurile sunt urmate deobicei de microcurs sau un LP in care se discuta radiografiile.
-examenul consta in 2 probe practice si urmat a 2 zi de examenul scris.Prima proba practica se da cu asistentul de grupa iar subiectele sunt pe biletele din tehnici de reducere a fracturilor, luxatiilor,tipuri de bandaje.A 2 proba practica se da cu profesorul sau conf. unde trebuie sa recunoasteti radiografii.
Notele sunt mari. :D

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Ortopedie

Postby De3a » Fri Sep 30, 2011 11:47 am

ortopedie floreasca?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Ortopedie

Postby durere de cap » Fri Sep 30, 2011 1:03 pm

De3a wrote:ortopedie floreasca?


note mari, cursurile cele mai bune sunt ale profului si ale dnei lupescu.In rest...plictiseala mare.Grilele se gasesc pe net.Daca sunteti multi o grupa sigur va fi repartizata la sp colentina.
Ca si asistenti;
-dr.Cristea-explica bine la stagiu; la curs nu mi-a placut
-dr.Dinu Gabriel-se ocupa mult de fotbalisti,handbalisti.Mai ia cu el studentii cand da consultatii la euroclinic.ai ce invata de la el,daca vrei ortopedie.
-conf.Popescu Gheorghe-e o placere sa mergi la vizita cu dansul.
Ar mai fi dr.Lupescu,dar nu stiu daca mai ia grupe,daca se poate mergeti cu ea in sala;aveti ce vedea
stagiul nu e chinuitor,ba chiar e placut .
Bafta multa!

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Ortopedie

Postby DNCF » Fri Sep 30, 2011 2:04 pm

Noi am facut cu Dr. Oprescu si cu Dr. Putineanu la ortopedie Floreasca. Ambii se preocupau de studenti, ii luau cu ei in garda si la consultatii, daca voiai sa intri in sala cred ca puteai, insa nu stiu daca te lasau doar sa te uiti sau sa participi efectiv la operatie.

Grilele se gasesc intr-adevar pe net, insa si cursurile sunt simplute si frumoase (cu exceptia a 2-3 dintre ele). Mai exista si o carte albastra (cred ca este de la Foisor) din care poti invata, insa de baza raman tot grilele si cursurile.

Bafta!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Ortopedie

Postby Doddy » Fri Sep 30, 2011 3:29 pm

Mai oameni buni, vad ca pe aici se tot discuta despre o faimoasa "Carte albastra" de ortopedie, care se presupune ca ar fi produsa pe la Foisor. Eu nu o sa fac ortopedie acolo, insa vad ca se pare ca este relativ utila. Imi poate spune si mie cineva (va rog), titlul exact si autorii "Cartii albastre"?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

crazy neverland
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Sep 01, 2011 9:53 pm

Re: Ortopedie

Postby crazy neverland » Mon Dec 19, 2011 10:37 am

salutare! a facut cineva ortopedie la colentina? grupa noastra tocmai a fost repartizata acolo la dr. Rodica Marinescu. prezenta obligatorie? facem cursurile la comun cu ceilalti si dam examen la comun sau toate sunt separat? m-ar ajuta foarte mult aceste informatii. Thankies!

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Ortopedie

Postby dr.tm » Tue Dec 20, 2011 1:02 am

Doddy wrote:Mai oameni buni, vad ca pe aici se tot discuta despre o faimoasa "Carte albastra" de ortopedie, care se presupune ca ar fi produsa pe la Foisor. Eu nu o sa fac ortopedie acolo, insa vad ca se pare ca este relativ utila. Imi poate spune si mie cineva (va rog), titlul exact si autorii "Cartii albastre"?

elemente de ortopedie si traumatologie - prof dr D.Antonescu :) have fun
Last edited by dr.tm on Tue Dec 20, 2011 1:06 am, edited 1 time in total.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Ortopedie

Postby dr.tm » Tue Dec 20, 2011 1:05 am

http://arch9.okr.ro/auctions.v3/700_700 ... 00_700.jpg. o poti lua si de la fac/eroilor xerox, sau mai simplu o imprumuti de la biblioteca
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

iuliatz
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Apr 09, 2012 12:42 am
Location: bucuresti

Ortopedie elias

Postby iuliatz » Mon Apr 09, 2012 12:47 am

hello!! stie cineva ceva despre ortopedie la elias?? orice info/grila e binevenita :d ms :)

bimbambum
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Mar 23, 2011 3:51 pm

Re: Ortopedie

Postby bimbambum » Tue Sep 25, 2012 10:25 pm

Ortopedie la pantelimon??

enoon
Posts: 2
Joined: Sun Sep 11, 2011 5:58 am

Re: Ortopedie

Postby enoon » Wed Sep 26, 2012 2:03 pm

Cursuri si lp-uri tinute in inghesuiala in sala de raport (asa a fost in cazul meu), nu mergeti pe sectie. Fiecare sta, pardon,intepeneste pe unde poate, norocosi cei cativa care apuca loc la masa, sa scrie ca oamenii.
Examen usurel, cu posibilitatea ca, daca iei 10 la examenul practic, sa nu mai dai examenul grila, care oricum intelesesem ca este greu sau mai degraba ciudat. Iar practicul consta in notiuni pe care le veti tot repeta cu diferiti asistenti pana la examen, deci in principiu toata lumea ar putea lua 10. Mai precis, aveti de discutat pe seama unei radiografii si de vorbit despre un surub/o proteza/o tija etc..

User avatar
DrSS
junior
junior
Posts: 37
Joined: Mon Jan 04, 2010 12:41 am
Location: Bucuresti

Re: Ortopedie

Postby DrSS » Fri Oct 12, 2012 6:32 pm

Feriti-va de cartea albastra. N-are nici o treaba cu ortopedia actuala. Sunt notiuni de acum 30 de ani sau mai mult.
Un medic trebuie sa fie suficient de bun incat sa nu faca rau si suficient de rau incat sa faca bine.

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Ortopedie

Postby choux » Sun Nov 25, 2012 11:19 pm

mai tine minte cineva cam din ce erau radiografiile la foisor? adica erau multe din coloana sau membre?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ortopedie

Postby Dmndash » Tue Dec 11, 2012 8:59 pm

Legat de prezenta la foisor: cate absente (daca) ai voie sa faci?Recuperarea se face in garda? Nu-i vad foarte indulgenti la acest capitol, azi desi erau folosite si scaunele pliante au comentat ca nu suntem destui prezenti :roll:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Ortopedie

Postby choux » Wed Dec 12, 2012 9:52 pm

la foisor nu e chiar atat de stricta prezenta. dna secretara pune prezente chiar si cand se lipseste. eu am lipsit si am fost sa intreb daca trebuie sa recuperez si deja aveam prezenta pusa...

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ortopedie

Postby Dmndash » Tue Jan 15, 2013 8:34 am

Pentru ca am fost o lepra nesimtita in vacanta si n-am invatat nimic la orto(foisor) o sa iau maxim 5 :oops: . Am dreptul sa dau cu alta serie (deja una a mai facut, sper sa mai faca cineva) examenul sau direct in toamna? Stiu ca nu se pica dar din moment ce oricum sigur ar trebui sa-l dau in marire in toamna....
Se comporta sever cu restantierii tocmai pentru ca ei nu vor sa pice pe nimeni? (gen orice ai face maxim nota x)?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

olgalbu
Posts: 3
Joined: Sat Jan 19, 2013 5:15 pm

Re: Ortopedie

Postby olgalbu » Sat Jan 19, 2013 5:28 pm

hello there! :) as avea si eu o mare rugaminte: dak a facut cineva orto la floreasca si mai are grilele, as fi sincer recunoscatoare :)

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: Ortopedie

Postby merediss » Fri Aug 23, 2013 1:38 pm

Salut!

Stie cineva cum este examenul de marire la ortopedie SUUB? De obicei maresc notele? Se mai da inca o data examenul practic? Sau doar examenul teoretic? Orice raspuns e binevenit! Multumesc mult!

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Ortopedie

Postby ina09 » Mon Apr 14, 2014 5:54 pm

Are cineva grile sau/si cursuri pt ortopedie spitalul Militar?

hellen04
Posts: 1
Joined: Thu May 08, 2014 8:58 pm

Re: Ortopedie

Postby hellen04 » Thu May 08, 2014 9:06 pm

Grile,elias? Multumesc!

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Ortopedie

Postby VSN » Mon Jul 21, 2014 2:31 pm

Stie cineva cm e marirea la Foisor?
Exista marire la Foisor? :))
Anul trecut nu am auzit pe nimeni sa se fi dus...

User avatar
Beatrix1
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon May 27, 2013 6:09 pm

Re: Ortopedie

Postby Beatrix1 » Sat Nov 14, 2015 6:34 pm

buna. printr-o minune are cineva grile de ortopedie de la suub?? nu conteaza daca s-au scimbat sau nu fata de anii trecuti. sunt bune si orientativ. multumesc.

AndraO
Posts: 1
Joined: Sun Nov 22, 2015 5:57 pm

Re: Ortopedie

Postby AndraO » Sun Nov 22, 2015 6:05 pm

Hei. Mai are cineva grilele de la ortopedie Foisor?:D Multumesc anticipat.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests