Neurologie

Dan23
Posts: 1
Joined: Tue Apr 06, 2010 12:35 pm

Neurologie

Postby Dan23 » Sat Jun 12, 2010 8:46 pm

Salutare! Are cineva cursuri/subiecte la neuro Gh. Marinescu? Multumesc anticipat! :)

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Re: Neuro Gh Marinescu

Postby candidatii » Mon Jun 14, 2010 1:40 am

Salut!
Nu am cursuri format electronic, ca nu erau pe vremea mea, acum 100 de ani.
Doar voiam sa te intreb cum mai e pe la neuro, cine mai sunt asistentii, cu cine ai facut, impresii nebuneli...Multumesc mult pt timp.

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Neuro Gh Marinescu

Postby noidoipunctcom » Tue Jul 06, 2010 9:04 am

candidatii wrote:Salut!
Nu am cursuri format electronic, ca nu erau pe vremea mea, acum 100 de ani.
Doar voiam sa te intreb cum mai e pe la neuro, cine mai sunt asistentii, cu cine ai facut, impresii nebuneli...Multumesc mult pt timp.


nu stiu cu ce memories a ramas dan23 de la neuro, dar eu personal am fost placut impresionata atat de cursuri [tinute intr-un stil destul de simpatic de catre dl. conf. Nistorescu ] cat mai cu seama de lucrarile practice [unde am avut-o ca asistent pe dna. dr.Popescu]. cazuistica s-a gasit mereu daca ti-ai dat interesul si te-ai dus sa cauti/intrebi/sa te preocupi. dna. dr. a tinut tot stagiul sa ne arate/explice cat mai mult, sa vedem cazuri cat mai diverse, iar examenul a fost de dificultate medie, un pacient la practic si 10 subiecte "proaspete" la scris :) all in all, calitatea stagiului per total pe care as evalua-o la un 9,75 a compensat drumul luuuuung pana la spital [care mereu imi parea ultimul].

o zi faina! :allright:

Dr.DiGi
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jul 14, 2009 7:28 pm

Re: Neurologie

Postby Dr.DiGi » Sat Sep 25, 2010 11:54 am

Trec in anul 5. Va rog, spuneti-mi, care e cel mai ok spital pt neuro?(Colentina, Elias, SUUB, Gh Marinescu)...ok in sensul de stagiu lejer/stagiu in care inveti ceva dar musai note mari :D ...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby Riley » Sat Sep 25, 2010 12:02 pm

Elias :allright:
super stagiu, note bune, examen ok dar si ramai cu ceva dupa. Cursuri la obiect, fara semiologie exhaustiva, chestiile de baza cu care o sa vezi ca o sa si ramai. Foarte misto stagiul! recomand dr Stefanescu la lp :allright:
Singurul inconvenient este ca se da o lucrarica in fiecare saptamana dar tin minte ca nu a contat f mult la nota finala.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Dr.DiGi
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jul 14, 2009 7:28 pm

Re: Neurologie

Postby Dr.DiGi » Sat Sep 25, 2010 3:22 pm

Riley wrote:Elias :allright:
super stagiu, note bune, examen ok dar si ramai cu ceva dupa. Cursuri la obiect, fara semiologie exhaustiva, chestiile de baza cu care o sa vezi ca o sa si ramai. Foarte misto stagiul! recomand dr Stefanescu la lp :allright:
Singurul inconvenient este ca se da o lucrarica in fiecare saptamana dar tin minte ca nu a contat f mult la nota finala.


Thanx for the tip, Riley! :wink:

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby AllBlue » Sat Sep 25, 2010 5:39 pm

un stagiu dragut a fost si cel de la neuro suub, cel putin la seria mea.
cursurile sunt tinute majoritatea de prof bajenaru (stie ataaaat de multe lucruri si explica foarte bine; singurul inconvenient ar fi ca te cam doare mana la sfarsitul cursului predat de dumnealui :D ) si restul de asistenti (cu vreo doua exceptii, cursurile sunt la obiect si bine structurate).
la lp ii recomand pe dr bogdan popescu si doctorita mandruta, despre ceilalti nu prea stiu mare lucru (poate mai completeaza vreun coleg aici).
examenul practic se da cu alt asistent decat cel cu care ai facut la grupa (manevre la pacient) si nu cred ca are vreo importanta la nota finala.
examenul mare e scris, 30 subiecte in 90min parca. cu intrebari scurte la care trebuie sa stii raspunsul, nu prea merge cu aberat. nu prea merge nici cu uitat stanga-dreapta, ca n-ai timp. notele au fost extrem de mari, dar poate a contat si faptul in fiecare zi sala de curs a fost plina (chiar te duceai cu drag la cursuri, prezenta se facea, facultativ, doar la stagiu).
Carpe Diem, Baby!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby b3 » Sat Sep 25, 2010 5:46 pm

AllBlue wrote: la lp ii recomand pe dr bogdan popescu si doctorita mandruta, despre ceilalti nu prea stiu mare lucru (poate mai completeaza vreun coleg aici).


Nu cred ca a facut cineva (adica sa-i fi vazut, sa le fi explicat, chiar daca erau pe hartie) cu alti asistenti. Dr Popescu si Dr Mandruta se ocupa intr-adevar. Iar cursurile profesorului sunt deosebite, merita sa te duci la ele chiar daca esti de la alta serie :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Neurologie

Postby rox » Sat Sep 25, 2010 8:22 pm

Eu am facut cu dr Vasile, spaima-spaimelor, ala naspa, cel de care se zice(a) ca e "de rau". Spre deosebire de ceilalti colegi am avut onoarea si placerea sa il avem pe profu' la vizita aproape zilnic aproape tot stagiul :D si sa ne ia si pe noi ( din cate am sesizat toata lumea ne "gonea" cand venea proful, si noi neobisnuiti cu asemenea tratament ne tineam dupa el....prima oara a zis ceva de genul " nu stiam ca si studentii stau la vizita", dupa care in celelalte zile ne zicea el " veniti si voi" ). Am invatat o gramada de la vizitele profului, era foarte de treaba si foarte dispus sa iti arate, la un pacient, pe un RMN, sa te intrebe ( pune intrebari pentru noi, pentru rezidenti, pentru asistenti... :D
La noi a fost "situatia" ca Vasile e medic militar si lucreaza si la Spitalul Militar, si in primele zile cam stateam cu o rezidenta... dupa care ne-am dus la prof si ne-am cerut asistent si de atunci l-am avut doar pt noi :D. Ne-a si aratat manevre, ne-a si intrebat, am si discutat chestii din materie, am dat si un oarecare test la un moment dat, a facut si prezenta (cand si cand, nu in fiecare zi dar in majoritatea). Spre deosebire de unii dintre colegi, pe care ii intalneam mai mereu pe hol sau in sala de curs (si care cred ca faceau cu dr Mandruta), noi nu prea am avut timp sa "stam", cand nu era Vasile sau nu ajungea ne trimitea la o alta asistenta ( nu stiu cum o cheama, imparte salonul cu dr Tiu) si faceam acolo. La practic am dat cu dr Bogdan Popescu, mi-a placut de el, iar la scris cred ca am luat toata grupa 10 ( zicea rezidenta ca si grupa de inaintea noastra pe care a avut-o Vasile a facut impresie buna si au luat 10 toti).
Per ansamblu mie mi-a placut mult neuro, mai ales proful dar si asistentul, am avut placerea sa ma intalnesc cu el in garda la Spi Militar si pot sa spun ca a fost chiar o placere.
So, stiu ca pe forum s-a mai povestit despre cum e "rau" cu Vasile, dar mie chiar nu mi s-a parut (spre deosebire de doamna mama sa, de la SPM :lol: , el chiar e om bun ).
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

dreea
Posts: 2
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:58 pm

Re: Neurologie

Postby dreea » Fri Oct 01, 2010 9:50 pm

Stie cineva cum e neuro la Colentina?..Ne baga cineva in seama, sprijinim peretii?..Cum e examenul? :?:

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Neurologie

Postby drmititik » Sun Oct 03, 2010 8:12 pm

Depinde pe cine aveti titular de curs.Noi am avut-o pe dr.Cojocaru. E o simpatica. la examen e foarte ok 3 cazuri clinice/persoana, oral. In schimb cursurile sunt adormitoare raaaau! ca si asistent il recomand fara doar si poate pe dr Radu Tanasescu. E cel mai bun asistent pe care l-am avut eu in toata facultatea, dar din cate stiu e plecat din tara si nu stiu cand revine




dreea wrote:Stie cineva cum e neuro la Colentina?..Ne baga cineva in seama, sprijinim peretii?..Cum e examenul? :?:

CataH
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 26, 2006 10:47 am

Re: Neurologie

Postby CataH » Wed Oct 06, 2010 4:47 pm

La Neuro Gh Marinescu cum e cu absentele? ca ar trebui sa lipsesc o saptamana si nu stiu daca e posibil de recuperat? Exista cursuri in format digital/prezentari ppt sau vreo carte?

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Neurologie

Postby noidoipunctcom » Thu Oct 21, 2010 5:42 am

CataH wrote:La Neuro Gh Marinescu cum e cu absentele? ca ar trebui sa lipsesc o saptamana si nu stiu daca e posibil de recuperat? Exista cursuri in format digital/prezentari ppt sau vreo carte?


la curs nu se puneau prezente dar la lp-uri depindea mult de asistent. eu "m-am invoit" pentru 3 zile si nu m-a pus sa recuperez si nici nu m-a "taxat" la examenul practic. acum vezi si tu cum te intelegi cu respectivu/a. cat despre cursuri, sunt toate ad labam, dar sunt foarte faine de altfel si merita sa te duci mai ales ca subiectele la examen sunt extrase fix din ele :wink:

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Neurologie

Postby laleaua neagra » Sat Dec 18, 2010 1:18 pm

neuro-colentina cu buraga?cum e?

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Re: Neurologie

Postby ionut_ionescu86 » Sat Mar 19, 2011 12:38 am

informatii despre exam de neuro la gr marinescu cu prof popa? cum sunt subiectele? se poate "misca" la examen? mc anticipat!

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Neurologie

Postby sladubi » Sun Mar 20, 2011 5:35 pm

laleaua neagra wrote:neuro-colentina cu buraga?cum e?


si noi incepem acum stagiu de chirurgie la Colentina....
cum a fost la voi....e strict cu prezenta? cum a fost examen?

iar neurochirurgie o sa facem la Pantelimon...e fff departe :(.... o sa fie fff bine daca nu se tine cont de absente :P

daca poti sa ma ajuti cu niste info, mersi muult!!! :)

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Neurologie

Postby ionutz_1185 » Mon Mar 21, 2011 7:59 pm

ionut_ionescu86 wrote:informatii despre exam de neuro la gr marinescu cu prof popa? cum sunt subiectele? se poate "misca" la examen? mc anticipat!

noi am facut cu conf tuta si a fost super stagiu si examenul.
10 subiecte acelasi numar.
la Acad. Popa nu stiu cum e.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Neurologie

Postby laleaua neagra » Tue Mar 22, 2011 3:12 pm

sladubi wrote:
laleaua neagra wrote:neuro-colentina cu buraga?cum e?


si noi incepem acum stagiu de chirurgie la Colentina....
cum a fost la voi....e strict cu prezenta? cum a fost examen?

iar neurochirurgie o sa facem la Pantelimon...e fff departe :(.... o sa fie fff bine daca nu se tine cont de absente :P

daca poti sa ma ajuti cu niste info, mersi muult!!! :)

eu am facut cu buraga si a fost fff bn,dar si cei care au facut cu partea a 2-a a catedrei au luat note mari;la lp depinde de prof daca tine evidenta absentelor dar nu e chiar asa strict la nici unul..insa la secretara chiar tre sa stai sa te semnezei zilnik,eu nu am reusit sa ma semnez pt alte zile sau sa semnez pe altii,dar depinde de dibacie :D ;orikum ai voie 4 absente;exam e oral cu 3 sub din absolut toata materia(gen hemibalismul,ticuri,dar si sub normale gen sindr de neuron motor central,st subiecte de anatomie->vascularizatia trunchiului cerebral...deci tre invatate cursurile de la titul pana la sfarsit....cam asa...iar notele sunt intre 8-10;8 daca nu stii ...si daca nu stii mai te uiti pe pereti mai zambeste zici cv...orice...iti 8 si asta e...daca chiar n-ai ideee in general.... a dat parca un 5 in serie...dar eu cred ca nu faci cu buraga din ce am auzit eu si notarea s-ar face tot oral dar gen caz clinic...ti-l zice profa...u zici ce-ar avea in functie de simptome...dar tot note mari!e o carte de lp,costa 20 de lei sau o iei d la biblioteca,autorii st profi d lp:irene davidescu de ex(care e f buna)
neurochir trebuia s afac la pantelimon dar nsh ce s-a intamplat si am facut la nr 9,o prezenta neaparata...am fost o data si m-am semnat pee 2 zile....in a 3-a am dat exam...niste grile ....din cunostintele generale am nimerit cate cv...pt k se lega de pediatrie...neuroped...si notele nu le-am aflat pana akum...nush dc au existat:D

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby grasuX » Thu Mar 24, 2011 2:39 pm

ionut_ionescu86 wrote:informatii despre exam de neuro la gr marinescu cu prof popa? cum sunt subiectele? se poate "misca" la examen? mc anticipat!

Subiectele sunt exact din cursurile pe care le-a predat el. Aveti grija ca s-ar putea sa uite ca nu a predat anumite chestii si sa va intrebe la examen (are si el o varsta). Eu cand am dat anul trecut profesorul Popa a venit la inceput, ne-a dat subiectele (10 sub 2 nr) si apoi ne-a lasat cu conf. Tuta si inca un asistent care citea ziarul. Se poate vorbii in limita bunului simt. Notele au fost neasteptat de mari, zero picati. Succes!
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Neurologie

Postby sladubi » Mon Mar 28, 2011 8:01 pm

laleaua neagra wrote:eu am facut cu buraga si a fost fff bn,dar si cei care au facut cu partea a 2-a a catedrei au luat note mari;la lp depinde de prof daca tine evidenta absentelor dar nu e chiar asa strict la nici unul..insa la secretara chiar tre sa stai sa te semnezei zilnik,eu nu am reusit sa ma semnez pt alte zile sau sa semnez pe altii,dar depinde de dibacie :D ;orikum ai voie 4 absente;exam e oral cu 3 sub din absolut toata materia(gen hemibalismul,ticuri,dar si sub normale gen sindr de neuron motor central,st subiecte de anatomie->vascularizatia trunchiului cerebral...deci tre invatate cursurile de la titul pana la sfarsit....cam asa...iar notele sunt intre 8-10;8 daca nu stii ...si daca nu stii mai te uiti pe pereti mai zambeste zici cv...orice...iti 8 si asta e...daca chiar n-ai ideee in general.... a dat parca un 5 in serie...dar eu cred ca nu faci cu buraga din ce am auzit eu si notarea s-ar face tot oral dar gen caz clinic...ti-l zice profa...u zici ce-ar avea in functie de simptome...dar tot note mari!e o carte de lp,costa 20 de lei sau o iei d la biblioteca,autorii st profi d lp:irene davidescu de ex(care e f buna)
neurochir trebuia s afac la pantelimon dar nsh ce s-a intamplat si am facut la nr 9,o prezenta neaparata...am fost o data si m-am semnat pee 2 zile....in a 3-a am dat exam...niste grile ....din cunostintele generale am nimerit cate cv...pt k se lega de pediatrie...neuroped...si notele nu le-am aflat pana akum...nush dc au existat:D



Noi facem cu prof. dr. Marina Ticmeanu.... nu mi place cum tine cursuri...dar asta e...sper sa fie ok la sfarsit :)
iti multumesc ffff mult pt info!!!

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Neurologie

Postby laleaua neagra » Mon Mar 28, 2011 8:07 pm

sladubi wrote:
laleaua neagra wrote:eu am facut cu buraga si a fost fff bn,dar si cei care au facut cu partea a 2-a a catedrei au luat note mari;la lp depinde de prof daca tine evidenta absentelor dar nu e chiar asa strict la nici unul..insa la secretara chiar tre sa stai sa te semnezei zilnik,eu nu am reusit sa ma semnez pt alte zile sau sa semnez pe altii,dar depinde de dibacie :D ;orikum ai voie 4 absente;exam e oral cu 3 sub din absolut toata materia(gen hemibalismul,ticuri,dar si sub normale gen sindr de neuron motor central,st subiecte de anatomie->vascularizatia trunchiului cerebral...deci tre invatate cursurile de la titul pana la sfarsit....cam asa...iar notele sunt intre 8-10;8 daca nu stii ...si daca nu stii mai te uiti pe pereti mai zambeste zici cv...orice...iti 8 si asta e...daca chiar n-ai ideee in general.... a dat parca un 5 in serie...dar eu cred ca nu faci cu buraga din ce am auzit eu si notarea s-ar face tot oral dar gen caz clinic...ti-l zice profa...u zici ce-ar avea in functie de simptome...dar tot note mari!e o carte de lp,costa 20 de lei sau o iei d la biblioteca,autorii st profi d lp:irene davidescu de ex(care e f buna)
neurochir trebuia s afac la pantelimon dar nsh ce s-a intamplat si am facut la nr 9,o prezenta neaparata...am fost o data si m-am semnat pee 2 zile....in a 3-a am dat exam...niste grile ....din cunostintele generale am nimerit cate cv...pt k se lega de pediatrie...neuroped...si notele nu le-am aflat pana akum...nush dc au existat:D



Noi facem cu prof. dr. Marina Ticmeanu.... nu mi place cum tine cursuri...dar asta e...sper sa fie ok la sfarsit :)
iti multumesc ffff mult pt info!!!

din cate stiu eu st note la fel d bune;nici la noi nu au fo stralucite cursurile dar le-am deslusit pan` la urma

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby deena01 » Fri May 06, 2011 5:04 pm

Exemple de subiecte la Neurologie Suub?
Multumesc! :)
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Neurologie

Postby j1mmy » Sun Jul 24, 2011 9:29 pm

Noi facem cu prof. dr. Marina Ticmeanu.... nu mi place cum tine cursuri...dar asta e...sper sa fie ok la sfarsit :)
iti multumesc ffff mult pt info!!![/quote]


Noi am facut cu Cojocaru, ne-a tinut niste cursuri lungi, si le-a ales si pe cele mai grele parca, dar au fost bune, a dat si suportul de curs dar nu la tot parca

Oricum asta e daca au comprimat stagiul asta, ca cica era cu o saptamana mai lung inainte;

Ca note? mai mici la Ticmeanu? sau nu am inteles eu bine?

DrCiky
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Jul 08, 2009 10:48 am

Re: Neurologie

Postby DrCiky » Thu Sep 08, 2011 10:13 am

Buna tuturor,

Va rog frumos spuneti-mi si mie, daca stiti, cum e marirea la neurologie la SUUB cu dr. Bajenaru? E oral? E scris? Sunt subiecte si din neurochirurgie? Va rog mult ajutati-ma pentru ca nu scrie pe nicaieri nimic! :help:

Multumesc anticipat!

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Neurologie

Postby aztecul_dilit » Fri Dec 02, 2011 5:25 pm

are cineva cursuri de neuro Colentina? in cazul in care nu apuc sa scriu chiar tot mi-ar fi de ajutor. :mrgreen: pls!!

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Neurologie

Postby aztecul_dilit » Mon Jan 16, 2012 1:18 pm

dr. Ticmeanu cum este la examen la Colentina? mersi !!!

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: Neurologie

Postby andreea_2007_med » Wed Feb 08, 2012 3:56 pm

aztecul_dilit wrote:dr. Ticmeanu cum este la examen la Colentina? mersi !!!

buna.e super ok.va da cazuri,usurele.cei care fac cu dr inimioara cojocaru la lp au cazurile care pica la exam.daca sti diagn nu t mai intrb in plus,daca nu sti incearca sa t ajute.pica doar cei care nu stiu abs nik.

dinu1989
Posts: 3
Joined: Thu Mar 29, 2012 8:04 pm

Re: Neurologie

Postby dinu1989 » Thu Mar 29, 2012 9:12 pm

aztecul_dilit wrote:dr. Ticmeanu cum este la examen la Colentina? mersi !!!

F bine! Recomand!

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: Neurologie

Postby LiveTogetherDieAlone » Thu Nov 01, 2012 5:19 pm

hey! pt cei care fac neuro la suub incepand de sapt asta va rog frumos spuneti-mi si mie la ce ora aveti cursul si in ce sala se tine? multumesc.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby Doddy » Wed Nov 14, 2012 12:44 pm

Pentru examenul de neurologie (SUUB), cam ce subiecte se dau, pe ce trebuie insistat? Intreaba si din partea de anatomie (circuite, traiecte) sau doar din partea de clinica si semiologie? Daca aveti si niste exemple, e cu atat mai bine :)
Cartea profului este suficienta?
Mersi!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

i_dig_gaudi
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 5:33 pm

Re: Neurologie

Postby i_dig_gaudi » Wed Nov 14, 2012 1:47 pm

Nu se dau subiecte de anato sau fiziologie de sistem nervos, insa of course, trebuie stiute ca sa pricepi restul de patologie..

Se insista pe semiologie si tratamente, subiectele se dau proportional cu ce s-a accentuat la cursuri.. si vor fi multe subiecte de genul: enumerati 5 cauze de hidrocefalie, 3 cauze de pareza de abducens stang, bla bla.. Semiologia obstructiei de artera nu stiu care, tratamentele in Parkinson musai, tratament pt miastenia gravis, descrierea unui anumit tip de criza epileptica si parca si un subiect cu tratamentul epilepsiei. Important de stiut si infarctele maduvei spinarii si implicit vascularizatia ei, tin minte ca a picat parca un subiect de genul asta la alta serie, sdr vestibular, sdr mentionate la curs (Weber, Wallemberg), sdr. Guillan Barre, daca-mi amintesc eu bine a fost si ceva cu comele, fie tipuri de coma sau scala Glasgow sau mecanisme de producere a comei..Plus, noi am avut 2 subiecte din demente, curs pe care recomand sa-l cititi musai, parca 5 cauze de dementa si inca ceva, nu-mi mai amintesc momentan.
All in all, un examen usurel, daca ai fost la cursurile de aur ale lui Bajenaru si ai mai si citit ceva pe-acasa. Eu am facut o combinatie de cursuri+carte, am citit din carte doar ce nu intelegeam din curs sau era incomplet sau nu prinsesem eu tot..
Note 7-10, multi de 9.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby Doddy » Sun Nov 18, 2012 4:50 pm

Mersi frumos.

Si niste tips & tricks pentru examenul practic?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Neurologie

Postby durere de cap » Sun Nov 18, 2012 11:30 pm

Doddy wrote:Mersi frumos.

Si niste tips & tricks pentru examenul practic?


citeste cartea de lp (parca era rosie).tb sa stii manevrele f bine si bineinteles patologia corespunzatoare.sunt intrebari usoare.

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Re: Neurologie

Postby candidatii » Mon Apr 08, 2013 4:27 pm

Pentru cei care au neurologie la Gh. Marinescu in perioada aceasta, unde si cand se tine cursul? E urgent. Multumesc.

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Neurologie

Postby Atyna » Thu Oct 03, 2013 12:00 am

Buna! isi mai aduce aminte cineva ce alte subiecte au mai picat la neuro suub ? eu una am prins culoarul minune gomoiu pediatrie-reumato cantacuzino-nefro sf ioan-uro fundeni etc si tare as avea nevoie de ceva sfaturi/subiecte/anything :)) thx!
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

Allesya
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 06, 2008 3:48 pm

Re: Neurologie

Postby Allesya » Thu Oct 03, 2013 8:05 pm

Pentru neuro la Elias din ce e cel mai bine de invatat? Exista o carte a catedrei? Si examenul cum este?

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Neurologie

Postby pee1 » Sat Oct 05, 2013 3:57 pm

Atyna wrote:Buna! isi mai aduce aminte cineva ce alte subiecte au mai picat la neuro suub ? eu una am prins culoarul minune gomoiu pediatrie-reumato cantacuzino-nefro sf ioan-uro fundeni etc si tare as avea nevoie de ceva sfaturi/subiecte/anything :)) thx!

cu neuro nu te pot ajuta, insa daca tot ai mentionat iti pot spune cate ceva despre cel stagii. Reumato : un examen foarte greu cu grile nasoale si note foarte mici, la stagiu nu mai stiu cu cine am facut( cred ca Ciocoiu), cu o doamna bruneta asa despre care auzisem numai lucruri bune. insa surpriza: mai tare ca la stagiu asta nu am sprijinit peretii niciodata. Sunt 60 de grile, am luat 9, insa proful mare zicea ceva de genul ca am facut cam 40 de grile si ca a scazut foarte mult pragul pentru 10. Nefro: o tampenie, dr Ciocalteu intreaba orice, numai nefro nu. Daca in timpul stagiului prezentai un caz, iti mai punea el cateva intrebari dubioase si nu mai veneai la examen. In seria mea f putini s-au dus la examen. Daca la prezentare iti dadea cel putin 7 aveai voie sa nu mai mergi la examen, daca iti dadea mai putin te chema la examen. E bine sa prezinti caz mai pe la inceput, ca atunci cand prezinta toti e mai exigent. Te intreaba cat are comprimatul de ciclofosfamida, eritromicina etc, efecte adverse ale medicamentelor, niste sindroame dubioase. Depinde ce ii vine lui in minte.Aa si intreaba chestii de genul: cate e creat, ureea, potasiu, sodiu, calciu, RFG. URO: note foarte mari in general, cu exc dr Patrascoiu care da note f mici. Este sinteza 5 subiecte, iar fiecare asistent corecteaza la grupa lui. Desi se zicea ca nu faci nmk, eu am facut cu dr. Angelescu si am facut chestii, am intrat in sala, chiar la transplant cu dr Sinescu. In general vor sa vada ca te intereseaza. La examen seful de serie trage 5 biletele, iar la noi a fost ceva de genul dg dif ptr nefroblastom si profului i se parea un subiect dificil si l-a schimbat:)))). Cel care aduce biletelele de obicei te cam lasa sa alegi, astfel am avut sub f usoare: colica renala, anuria, ceva din tumorile vezicii urinare. Subiecte foarte foarte usoare.Aveti grija la dr Angelescu, semneaza lucrari daca vorbiti si scade un punct sau 2.

GossipGirl
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Apr 24, 2008 10:22 pm

Re: Neurologie

Postby GossipGirl » Mon Oct 07, 2013 1:03 pm

Buna, imi puteti spune daca aveti cursuri/carte pt Neuro la Gh Marinescu?? Dl Prof nu are slide-uri, nu ne da cursurile...a zis sa citim din Adams si Harrison, e ok? Si imi puteti da vreun exemplu de subiecte, da si din fizio/anatomie sau mai mult patologie si semio?(cum am auzit ca e la suub :) ) Merci!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Neurologie

Postby Riley » Wed Oct 09, 2013 4:37 pm

Allesya wrote:Pentru neuro la Elias din ce e cel mai bine de invatat? Exista o carte a catedrei? Si examenul cum este?


Eu am facut acum ceva ani acolo insa nu stiu daca s-au schimbat multe. Am invatat numai din cursuri si examenul a fost ok, nu imi amintesc foarte bine ce a dat si cum au fost structurate subiectele insa au fost strict din cursuri. Dadeam si niste lucrari, parca in fiecare saptamana cate o lucrare, nu stiu daca a contat la ceva, parca nu :). Acum poate ai o parere si de la cineva care are mai recent stagiul in minte, asta era prin 2008-2009 :o
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Neurologie

Postby Atyna » Wed Jun 18, 2014 5:56 pm

A dat cineva marire la neuro SUUB?:D
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests