Juramant

User avatar
nosceteipsum
Posts: 3
Joined: Wed May 12, 2010 8:44 pm

Juramant

Postby nosceteipsum » Wed May 12, 2010 8:53 pm

Salut,
Stie cineva daca juramantul de la absolvire (ceremeonia din UMF) este obligatoriu si cel "adevarat"? Sau cel depus la Colegiu? :?:
Multumesc

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Juramant

Postby b3 » Fri May 14, 2010 4:18 pm

Cel de la absolvire nu este obligatoriu prin simplul fapt ca participarea la ceremonia de absolvire nu este obligatorie :) Varianta folosita la absolvire este aia antica, cu basica udului si fara avorturi. Cica ar fi refractari decanul si rectorul la varianta moderna, ca cea veche e veche ca facultatea si etc. istorie, simbolism.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri May 14, 2010 5:00 pm

Cel de la absolvire e simbolic, iar cel de la înscrierea în Colegiu e ... tot simbolic. Inca nu s-a legalizat semnatura verbala. ;) In schimb la înscriere semnezi cu amprenta personala ca ai citit Codul Deontologic si ca o sa-l respecti negresit.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Juramant

Postby b3 » Fri May 14, 2010 5:45 pm

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Juramant

Postby Chingachgook » Fri May 14, 2010 7:21 pm

eu cand m-am inscris in colegiu nu m-a pus nimeni sa jur nimic
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
nosceteipsum
Posts: 3
Joined: Wed May 12, 2010 8:44 pm

Re: Juramant

Postby nosceteipsum » Fri May 14, 2010 8:52 pm

Va multumesc pentru promptitudine si pentru raspunsuri. :allright:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Juramant

Postby Melania » Tue Jun 01, 2010 2:13 pm

Blestemul lui Hipocrate: jur sa nu iau shpaga.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Juramant

Postby b3 » Wed Sep 29, 2010 1:27 pm

Salut!

Promotia 2010 alaturi de echipa SSMB va invita sa participati la Ceremonia de Depunere a Juramantului
lui Hipocrate, care va avea loc vineri, 1 octombrie 2010, la Sala Palatului, la ora 12:00. La eveniment vor participa, alaturi de cei 600
absolventi, conducerea UMF "Carol Davila" si alti peste 2000 invitati.

Daca doriti sa participati la ceremonie, in calitate de voluntar sau spectator, va rog sa trimiteti un mesaj la adresa elena.ghita @ ssmb. ro pana joi, 30 septembrie 2010, ora 21.

elena,
SSMB.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests