Respirator/Pneumo

andrei.mihaela
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 26, 2008 12:16 pm

Respirator/Pneumo

Postby andrei.mihaela » Mon Feb 22, 2010 2:01 pm

salut! sunt noua pe aici si voiam sa va intreb cum este stagiul de respirator la SUUB catedra lui Andronescu....sunt putin cam speriata ca am auzit lucruri nu prea placute...ma poate lamuri cineva cum e examenul? ms anticipat

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby noidoipunctcom » Tue Feb 23, 2010 11:21 am

andrei.mihaela wrote:salut! sunt noua pe aici si voiam sa va intreb cum este stagiul de respirator la SUUB catedra lui Andronescu....sunt putin cam speriata ca am auzit lucruri nu prea placute...ma poate lamuri cineva cum e examenul? ms anticipat


Respirator SUUB:

Cursuri: merita sa mergi, desi doar despre vreo 2-3 pot spune ca au fost frumos prezentate, bine structurate, per total chiar interesante dar la final o sa vezi ca faptul ca ti-au trecut informatiile pe la ureche te ajuta mult in momentul cand te apuci sa citesti materia serios [eu personal am imbinat cursurile cu cartea profului si n-am avut probleme, deci daca vrei sa tintesti de la 8 in sus eu zic ca asa e cel mai indicat si sa te apuci de descifrat din materie din timp pt ca e multa si nu foarte usoara]
LP-uri: dna dr cu care am facut eu s-a ocupat destul de noi, am vazut zilnic pacienti, cazuistica se gaseste daca vrei si te interesezi, deci te poti duce si pe la alte grupe daca auzi ca altii au vreun caz mai interesant, plus ca pe noi ne lua si la "vizita" cateodata deci in mare asa se face treaba, se pleca parca pe la 12 si juma de la stagiu, te semnai la final[nu mai devreme], acum nu mai stiu daca s-au mai "cumintit" sau tot asa exigenti sunt, in principiu, la lp e important sa te vada asistentul pt ca la final cu el/ea dai examenul practic.
Examen: Grila,complement simplu, cazuri clinice, destul de complicat. Iti ia mult sa citesti textul, cazurile sunt cu multe detalii, analize[cred ca trebuie sa retii de pe acum macar cateva valori de analize uzuale gen colesterol/Hb/ph just in case ca din cate imi amintesc, nu-ti ofera si intervalul de valori normale deci tre sa vezi tu daca ce-i acolo e patologic sau nu] etc. In seria mea s-au luat note mici cei drept, dar daca citesti bine materia, ai fost la stagiu/cursuri si te concentrezi putin la grilele alea ca in principiu sunt de bun-simt numai ca te solicita putin, eu cred ca o sa fie ok.

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby noidoipunctcom » Tue Feb 23, 2010 11:37 am

Edit: am pus in topicul "cursuri/grile" un link de unde poti downl tot ce-am avut eu referitor la Respirator [aka cursuri SUUB si niste pneumo de la Nasta]

mult succes! :allright:

andrei.mihaela
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 26, 2008 12:16 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby andrei.mihaela » Tue Feb 23, 2010 5:06 pm

multumesc mult :) :)

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby noidoipunctcom » Fri Apr 23, 2010 5:57 pm

http://rapidshare.com/files/379245974/R ... r.rar.html

am reactualizat [la cerere] linkul de unde se pot downl cursurile. mult succes tuturor! :allright:

bebeeeblu
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:38 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby bebeeeblu » Sun Apr 25, 2010 7:05 pm

dar la respirator suub 3 vinereanu ai idee de niste subiecte? plz....help me :help: :help:

User avatar
Joanna*
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Aug 27, 2010 10:38 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby Joanna* » Sat Aug 28, 2010 3:31 pm

Stie cineva cum este examenul de marire la Pneumologie(Filaret)? Se da numai grila? sau si grila si oral? :help:
Multumesc anticipat!

Dr.DiGi
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jul 14, 2009 7:28 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby Dr.DiGi » Wed Sep 15, 2010 6:44 pm

Joanna* wrote:Stie cineva cum este examenul de marire la Pneumologie(Filaret)? Se da numai grila? sau si grila si oral? :help:
Multumesc anticipat!



Grila.

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Sat Sep 25, 2010 1:02 pm

respirator la filaret? ce parere aveti si ce asistent recomandati? multumesc

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Respirator/Pneumo

Postby AllBlue » Sat Sep 25, 2010 5:53 pm

amintiri placute din stagiul asta :)

la cursuri... recunosc ca nu prea am mers la toate. le-am frecventat cu placere pe cele ale profului miron bogdan (e un maaaaare actor). la polul opus s-a situat cursul de cancer al confului marica (e un maaaare morocanos :)) )

pentru lp il recomand cu tarie pe dr dumitrache-rujinski. in fiecare zi unul dintre studenti vedea un pacient, apoi mergeam intr-un loc mai retras, prin cine stie ce salita obscura si discutam cazul: anamneza, ceream analize, interpretam radiografii, spirometrii, dadeam diagnostic. toate astea intr-o atmosfera de camaraderie totala. nu cred ca vreunul dintre colegii mei s-a simtit prost in fata dr rujinski, chiar daca de multe ori am spus maaaari prostii. chiar e un om de la care inveti cu placere.

examenul se da in doua parti: grila si oral.
grila complement simplu si multiplu, destul de multe intrebari ciudatele. se face la sfarsit curba lui gauss pe serie.
oralul se da cu proful (dupa cum spuneam, mare actor, face el pe pacientul si se vaita si iti arata cum si ce il supara - da note pe merit, nu te face sa te simti prost), conf marica (ramane la polul opus, tipa la studenti si da note mai mititele) sau sef de lucrari bumbacea (cu dumnealui am dat eu; tot cam ca la prof, intra juma de grupa, fiecare intreaba cate ceva, apoi fiecare cere analize si dup-aia fiecare are o discutie cu dr). pe langa pacientul imaginar mai exista pentru fiecare student o radiografie si o spirometrie de interpretat.
Carpe Diem, Baby!

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Sat Sep 25, 2010 10:28 pm

multumesc mult pentru raspuns :)

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby ionutz_1185 » Sun Sep 26, 2010 4:24 pm

viomed wrote:respirator la filaret? ce parere aveti si ce asistent recomandati? multumesc

hai sa completez si eu.eu am facut anul acesta 2009-2010.mai precis primul stagiu din anul 4. am fost pe sectia 3 tbc. cu asistent dr.antonela dragomir..
la lp: cam aiurea cu ea.alti asistenti faceau k lumea din sectia 3.(dr.macri dr.deleanu) in schimb vezi multe cazuri daca tragi de doctorita. intr-un final iti mai arata cate ceva.
la curs.: Prof Miron super tare :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: merita toata stima. un adevarat profesionist si un doctor exceptional
eu am dat cu Prof.Mihaltan la el se intra in ordinea grupelor dar si a punctajului luat la grila..intreaba chestii mari si conteaza mult parerea asistentului de grupa..super om.pacat ca nu prea se ocupa asa de studenti.iar la cursurile lui trimite asistentii
din anul meu s a schimbat grila 60 grile fiecare cate 1 pct..

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Sun Sep 26, 2010 9:23 pm

multumesc :) la mine respiratorul e primul stagiu, sa speram ca va fi bine :)

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Respirator/Pneumo

Postby Sz11 » Sun Sep 26, 2010 9:25 pm

viomed wrote:multumesc :) la mine respiratorul e primul stagiu, sa speram ca va fi bine :)


how do you know? s-au "aranjat" deja culoarele?

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Mon Sep 27, 2010 9:04 pm

s-au extras deja culoarele.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby laleaua neagra » Thu Sep 30, 2010 4:02 pm

andrei.mihaela wrote:salut! sunt noua pe aici si voiam sa va intreb cum este stagiul de respirator la SUUB catedra lui Andronescu....sunt putin cam speriata ca am auzit lucruri nu prea placute...ma poate lamuri cineva cum e examenul? ms anticipat


in cazul in care iei nota mika la exam,iti recomand cu caldura marirea,care e sinteza cu sub gen sarcoidoza,tratament pneumonie,nu st grile terifiante ca la exam;la mn au fo note mici iar unii care au luat note mari au luat din greseala,punand la plezneala raspunsuri,a...la restanta iarasi e simplu....stagiul mi-a pl si cursurile confei,si ale corinei pop

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Mon Oct 04, 2010 1:45 pm

noidoipunctcom wrote:http://rapidshare.com/files/379245974/Respirator.rar.html

am reactualizat [la cerere] linkul de unde se pot downl cursurile. mult succes tuturor! :allright:




se poate reactualiza again linkul acela cu respiratorul??? pretty please :D

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Wed Oct 20, 2010 11:24 pm

despre medicina muncii la colentina imi puteti da ceva info? :D

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby noidoipunctcom » Thu Oct 21, 2010 5:32 am

aztecul_dilit wrote:
noidoipunctcom wrote:http://rapidshare.com/files/379245974/Respirator.rar.html

am reactualizat [la cerere] linkul de unde se pot downl cursurile. mult succes tuturor! :allright:




se poate reactualiza again linkul acela cu respiratorul??? pretty please :D



http://rapidshare.com/files/426283193/Respirator.rar

mult succes! :allright:

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby ionutz_1185 » Thu Oct 21, 2010 12:18 pm

viomed wrote:despre medicina muncii la colentina imi puteti da ceva info? :D

Stagiu interesant...se face prezenta la curs parca,dureaza 1 saptamana si sunt si cateva lp-uri...e bine sa mergi mai ales la conf. Ratcu,parca...explica k lumea si vezi multe cazuri de infectii cu VHB VHC azbestoza,silicoza..
la urma sa da un examen formal 5 subiecte...se poate vorbi si copia...vineri.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Respirator/Pneumo

Postby Riley » Thu Oct 21, 2010 1:24 pm

ionutz_1185 wrote:
viomed wrote:despre medicina muncii la colentina imi puteti da ceva info? :D

Stagiu interesant...se face prezenta la curs parca,dureaza 1 saptamana si sunt si cateva lp-uri...e bine sa mergi mai ales la conf. Ratcu,parca....


conf Rashcu :allright: . In rest numai de bine ;) :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby ionutz_1185 » Thu Oct 21, 2010 5:00 pm

Riley wrote:
ionutz_1185 wrote:
viomed wrote:despre medicina muncii la colentina imi puteti da ceva info? :D

Stagiu interesant...se face prezenta la curs parca,dureaza 1 saptamana si sunt si cateva lp-uri...e bine sa mergi mai ales la conf. Ratcu,parca....


conf Rashcu :allright: . In rest numai de bine ;) :allright:

dap asa e
scuze :roll: i-am gresit numele

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Thu Oct 21, 2010 5:40 pm

multumesc!

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Thu Oct 28, 2010 5:11 pm

niste grile tbc filaret aveti cumva?

AlinaMed
Posts: 2
Joined: Sat Nov 13, 2010 10:23 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby AlinaMed » Sat Nov 13, 2010 2:55 pm

niste grile respirator filaret aveti cumva?

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Wed Nov 17, 2010 12:51 pm

in legatura cu respiratorul la andronescu, s-ar putea sa me repet, dar totusi as vrea sa pun cateva intrebari:

1.practicul il dam cu proful? pentru ca s-ar putea sa vina sau nu, din c am inteles de la asistentul de grupa (din ce am auzit, se inclina spre a nu veni, mai ales pe sectia noastra, A4)
2.la examenul mare, am inteles ca nu s-a hotarat daca sa dea subiecte sau cazuri clinice sau o combinatie;intrebarea este: se cer doze, mod de administrare de exemplu la bronhodilatatoare? :roll:

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby laleaua neagra » Wed Nov 17, 2010 3:56 pm

aztecul_dilit wrote:in legatura cu respiratorul la andronescu, s-ar putea sa me repet, dar totusi as vrea sa pun cateva intrebari:

1.practicul il dam cu proful? pentru ca s-ar putea sa vina sau nu, din c am inteles de la asistentul de grupa (din ce am auzit, se inclina spre a nu veni, mai ales pe sectia noastra, A4)
2.la examenul mare, am inteles ca nu s-a hotarat daca sa dea subiecte sau cazuri clinice sau o combinatie;intrebarea este: se cer doze, mod de administrare de exemplu la bronhodilatatoare? :roll:


si noi am fost amenintati ca ar veni andronescu sau confa la lp dar n-a venit nimeni,nici nu stiu dc am luat vreo nota la lp...e o formalitate ex pr;cat despre cazuri clinice,st urate,nu se cer doze sau c ai m zis u dar a bagat niste citostatice anul trecut d ma uitam :roll: .. dc st sub o sa fie bn,asa s-a dat la marire..gen trat in nush c pneumonie...sarcoidoza...berilioza...etc..

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Wed Nov 17, 2010 5:22 pm

aa, ok. dar totusi, berilioza? asta nu face parte din stagiul de medicina muncii? intra si la examenul mare?

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby laleaua neagra » Fri Nov 19, 2010 4:36 pm

aztecul_dilit wrote:aa, ok. dar totusi, berilioza? asta nu face parte din stagiul de medicina muncii? intra si la examenul mare?

pei daca nu v-a predat atunci o sa va predea pneumopatii interstitiale...si gasesti akolo

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby Cactus » Fri Nov 19, 2010 5:26 pm

aztecul_dilit wrote:aa, ok. dar totusi, berilioza? asta nu face parte din stagiul de medicina muncii? intra si la examenul mare?

examenul de la respiratorul lui andronescu este o pata neagra in amintirile tuturor. Sa nu te sochezi daca tu inveti pe rupte si ei nota mica si altii care abia au citit ceva iau 10. se face curba lui gauss. "grilele" sunt niste cazuri clinice pe care nu are timp nimeni sa le citeasca pana la capat si sa integreze. se dau intrebari de TBC (la mine au fost vreo 3-4) la care nu poti rasp decat daca ai invatat ceva la stagiul ala de tbc. cum zicea si laleauaneagra, a fost o intrebare de citostatice in cancerul pulmonar, care, nu numai ca nu cred ca nu s-au predat, dar nu cred ca nici macar medicii de acolo nu stiau sa raspunda. vreo cateva intrebari de bun simt. Asa ca sa nu pleci spre examenul asta cu cine stie ce asteptari.... ai cam 1 minut si un pic pe intrebare, dar este extrem de putin. Noi am mai putut vorbi, dar tot degeaba. Succes!! :allright:

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Fri Nov 19, 2010 6:32 pm

Cactus wrote:
aztecul_dilit wrote:aa, ok. dar totusi, berilioza? asta nu face parte din stagiul de medicina muncii? intra si la examenul mare?

examenul de la respiratorul lui andronescu este o pata neagra in amintirile tuturor. Sa nu te sochezi daca tu inveti pe rupte si ei nota mica si altii care abia au citit ceva iau 10. se face curba lui gauss. "grilele" sunt niste cazuri clinice pe care nu are timp nimeni sa le citeasca pana la capat si sa integreze. se dau intrebari de TBC (la mine au fost vreo 3-4) la care nu poti rasp decat daca ai invatat ceva la stagiul ala de tbc. cum zicea si laleauaneagra, a fost o intrebare de citostatice in cancerul pulmonar, care, nu numai ca nu cred ca nu s-au predat, dar nu cred ca nici macar medicii de acolo nu stiau sa raspunda. vreo cateva intrebari de bun simt. Asa ca sa nu pleci spre examenul asta cu cine stie ce asteptari.... ai cam 1 minut si un pic pe intrebare, dar este extrem de putin. Noi am mai putut vorbi, dar tot degeaba. Succes!! :allright:




mersi de urare, voi avea nevoie in cazul asta. :( sper totusi sa se dea subiecte

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Respirator/Pneumo

Postby dr.tm » Fri Nov 19, 2010 6:57 pm

grilele de la andronescu au fost aceleasi pentru toata lumea ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby laleaua neagra » Fri Nov 19, 2010 10:46 pm

dr.tm wrote:grilele de la andronescu au fost aceleasi pentru toata lumea ?

da e acelasi nr pt toata lumea,si noi am vb si ne-am uitat in stanga dreapta jos su...etc...si n-am luat o nota prea buna;dar altii au pus la nimereala si au luat m mult,cei cu adevarat genii au luat note mari,cu mici exceptii;dar s-ar putea sa fie m bn anul asta pt k a fo un scandal anul trecut(in leg cu profu)si cik s-ar fi imblanzit;orikum cei care au dat in vara dp sesiune pt k nu-si platisera taxa au luat note mari pt k au cumparat cartea profului(le-a zis k primesc 2pct pt asta) iar in toamna la marire si la restanta tot asa note mari...

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Mon Nov 22, 2010 6:00 pm

la respirator la andronescu, are cineva exemple de subiecte care s-au dat anii trecuti? din ce am inteles, proful s-a razgandit si nu mai da la examenul mare cazuri clinice
sooo....cateva exemple, pretty please? :help:

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby Cactus » Mon Nov 22, 2010 7:25 pm

aztecul_dilit wrote:la respirator la andronescu, are cineva exemple de subiecte care s-au dat anii trecuti? din ce am inteles, proful s-a razgandit si nu mai da la examenul mare cazuri clinice
sooo....cateva exemple, pretty please? :help:


nu pot decat sa iti zic ce s-a dat la mariri unde examenul a fost cu subiecte.
tratamentul pneumoniei pneumococice, berilioza, sarcoidoza, abcesul pulmonar (dg diferential parca sau asa ceva). daca imi mai aduc aminte mai scriu. oricum, mai erau cateva care erau destul de greu de abordat. poate face subiect din orice detaliu cretin....

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Respirator/Pneumo

Postby dr.tm » Mon Nov 22, 2010 9:54 pm

Cactus wrote:
aztecul_dilit wrote:la respirator la andronescu, are cineva exemple de subiecte care s-au dat anii trecuti? din ce am inteles, proful s-a razgandit si nu mai da la examenul mare cazuri clinice
sooo....cateva exemple, pretty please? :help:


nu pot decat sa iti zic ce s-a dat la mariri unde examenul a fost cu subiecte.
tratamentul pneumoniei pneumococice, berilioza, sarcoidoza, abcesul pulmonar (dg diferential parca sau asa ceva). daca imi mai aduc aminte mai scriu. oricum, mai erau cateva care erau destul de greu de abordat. poate face subiect din orice detaliu cretin....

incep sa ma intreb cum e mai bine..grila sau subiecte cretine?! God help us all :)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Mon Nov 22, 2010 9:58 pm

mersi :allright:

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Respirator/Pneumo

Postby viomed » Tue Nov 23, 2010 12:17 pm

dr bumbacea are cursuri preferate din care intreaba mai mult?

Proteus
Posts: 2
Joined: Wed Mar 23, 2011 11:14 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby Proteus » Wed Mar 23, 2011 11:18 am

Aztecul_dilit, te rog din suflet sa-mi spui ce subiecte de sinteza s-au dat la examen la andronescu. Pneumoniile de hipersensibilitate, sau subiecte din TBC, gen pleureziile TBC, se dau? Merci anticipat.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Respirator/Pneumo

Postby aztecul_dilit » Wed Mar 23, 2011 6:29 pm

nu, noi am avut sarcoidoza, ventilatia mecanica, clasificari ale pneumoniilor, criterii pentru pleurezia TBC si inca trei de care nu-mi mai aduc aminte.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests