Spitale anul 5

codru25
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 27, 2009 8:58 pm

Re: Spitale anul 5

Postby codru25 » Thu Dec 31, 2009 2:01 pm

Sal puteti sa imi spuneti si mie cum ajung la sp Grigore Alexandrescu ?ms :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Spitale anul 5

Postby md_gr » Fri Jan 01, 2010 12:08 am

Cobori la statia de metrou Victoriei si o iei pe strada Iancu de Hundeara, mergi 2 min si ajungi.
Sau poti ajunge cu 34.

codru25
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 27, 2009 8:58 pm

Re: Spitale anul 5

Postby codru25 » Sat Jan 02, 2010 12:20 am

Ms mult pt raspuns :allright:

adibuha
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jan 01, 2009 5:23 pm

Re: Spitale anul 5

Postby adibuha » Sat Jan 02, 2010 1:33 pm

cum e examenul de neuro la suub? are cineva niste subiecte? cum sunt notele? multumesc!

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: Spitale anul 5

Postby georgescustefan2009 » Sat Jan 02, 2010 3:50 pm

Examenul a constat din 30 de subiecte de sinteză din materia predată la curs, relativ scurte, în două ore. Nu se vorbeşte (oricum nu ai timp). Notele se dau în funcţie de ceea ce scrii în lucrare şi numărul subiectelor rezolvate.

broscuta
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Feb 15, 2009 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby broscuta » Tue Jan 05, 2010 12:55 pm

Neuro Suub: imi poate spune si mie cineva cum e dr mandruta la practic? sau o lista de subiecte la neuro la suub are cineva?multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Tue Jan 05, 2010 1:09 pm

viewtopic.php?f=1&t=1550&start=560

Pagina 15 a topicului pe la mijloc am atasat eu ce aveam de la Neuro SUUB-dr Bajenaru. Eu nu am facut acolo, nu stiu daca sunt bune, e ceea ce am gasit eu pe retea!
Succes! :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

broscuta
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Feb 15, 2009 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby broscuta » Thu Jan 07, 2010 11:38 am

pe cate nr se da examenul de neuro la suub?

broscuta
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Feb 15, 2009 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby broscuta » Thu Jan 07, 2010 11:39 am

multumesc anticipat:)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Thu Jan 07, 2010 5:09 pm

Parca pe unul singur dar n-ai timp/cum sa misti, vorbesti, orice, decat daca esti extrem de tupeist, probabil.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: Spitale anul 5

Postby drel » Fri Jan 08, 2010 12:00 pm

rox wrote:Salut

Am inceput si eu Reumato la Sf Maria si as avea nevoie de cartea aia rosie, "Esential in Reumatologie", daca vrea cineva sa o imprumute... nu de alta dar costa 80 lei noua si sincer in momentul asta nu mi se pare o investitie pe care as putea sa o fac. Tx


Rugati-o pe dr. Balanescu daca faceti cu ea, sau daca nu colegii vostrii, sa va o imprumute sa faceti xerox, eu stiu ca noua ne-a dat-o.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Fri Jan 08, 2010 2:08 pm

salut
multumesc, am facut pana la urma rost de carte, mi-a imprumutat-o cineva, dar am dat skip la examen pana la tura urmatoare, din motive obiective.
intrebarea de acum e: cum sunt asistentii la neuro SUUB? incep saptamana viitoare si stiam de bine doar de dna dr mandruta care se pare ca si-a luat un concediu brusc si neasteptat, asa ca sunt curioasa cum sunt ceilalti. care e mai rasarit, care e de evitat, cum e stagiul, dupa ce se invata, au o carte ceva sau putem sa citim de oriunde? banuiesc ca e util sa revezi neuroanatomia inainte, nu?

tx
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Fri Jan 08, 2010 4:52 pm

Nu stiu de asistenti la neuro suub dar te ajuta mult daca te uiti asa un picut pe neuroanatomie si eventual pe circuitele alea la cerebel, talamus, etc. Eu am recapitulat la vremea respectiva din Guyton si m-a ajutat destul de mult. Nu te complica prea tare cu detalii, sa te uiti si pe vascularizatie. Neurologia e foarte frumoasa si logica daca o intelegi ;)
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Fri Jan 08, 2010 4:56 pm

http://library.med.utah.edu/neurologice ... _exam.html

http://www.med-ed.virginia.edu/courses/ ... logicExam/

ca sa inveti chiar daca nu ai asistent bun :) bogdan popescu si mandruta sunt cei mai buni. cursurile f bune, carte parca nu exista dar harrison e bun, chiar prea mult, ajung si notitele d la curs
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

adhishor
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Oct 12, 2006 10:22 pm
Location: sorry, but this is confidential. Ask for permission :))
Contact:

Neurologie Elias

Postby adhishor » Mon Jan 11, 2010 8:17 pm

Salutare tuturor!

Cine ma poate ajuta cu niste cursuri de la spitalul Elias catedra de neurologie sub conducerea conf. dr. Cristina Pana? Sau orice alte cursuri de la Elias - Neuro.

Multumesc,

Adrian
Va asteptam la cursuri engleza si cursuri germana. Plata in rate!


Back your link

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Tue Jan 12, 2010 6:52 pm

Cursuri Neuro Elias
http://dl.transfer.ro/Neuro_Elias-Trans ... f1e151.rar (link valabil 10 zile)

Dar nu sunt toate. Am senzatia ca lipseste ppt de la cursul cu comele si nu sunt cursurile confei (pe care nu le are in format ppt le dicteaza).
Dar stagiul e super misto, nu sunt absurzi si inveti o groaza de chestii. Cam asa ar trebui sa arate un stagiu in UMF (scurt si la obiect). Alte detalii-niste pagini inainte scrise tot de mine.
Mult succes! ;)
P.S sa imi zici daca merge transferul, scria pe transfer.ro ca s-ar putea sa nu mearga unele linkuri.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

nightwolf4ever86
Posts: 3
Joined: Thu Jan 14, 2010 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby nightwolf4ever86 » Thu Jan 14, 2010 9:16 pm

Buna! A facut cineva stagiul de reumatologie la Colentina?? Stie cineva examenul practic cu dr. Andrei Nanu sau cum e examenul mare si ce note se dau? Sunt de ajuns cursurile lor sau trebuie cartea "Esentialul in Reumatologie" de la Sf Maria? Multumesc anticipat! :help:

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby doareu_mm » Sat Jan 16, 2010 9:09 pm

E foarte frumos stagiul de reumato la Colentina, cursurile sunt clare si folositoare. Toti doctorii care au venit sa predea mi s-au parut interesati de ceea ce faceau si dornici sa-i ajute pe studenti. Eu l-am avut ca asistent pe dr. Valeriu Pompilian, persoana care mi-a lasat o foarte buna impresie si ca om, si ca doctor. Mult succes si sa mergi la stagiu in fiecare zi! Patologia reumatologica este uimitoare!
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

nightwolf4ever86
Posts: 3
Joined: Thu Jan 14, 2010 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby nightwolf4ever86 » Wed Jan 20, 2010 9:29 pm

buna.si eu tot acolo fac stagiul de reumato cu dr . Andrei Nanu.poti sa imi dai cateva informatii despre cum decurge exam practic,cu cine il dam si cum este exam mare?ce note se dau?
multumesc anticipat!

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby doareu_mm » Thu Jan 21, 2010 2:11 pm

Salut! De dr. Andrei Nanu nu-mi amintesc - efectiv nu-l reperez in memorie, sorry.
Examneul pratic e f simplu: mergeti la un pacient cate unul sau cate doi, apoi va adunati intr-o camera cu asistentul si el va pune sa-i povestiti cazul. Pe baza cazului, asistentul va mai pune cateva intrebari. Puteti raspunde si la intrebarile adresate colegilor, daca acestia nu se descurca, Doamne fereste!
Da, examenul practic conteaza - daca vrei sa faci diferenta intre o nota de 10 si restul. Pentru cine se multumeste cu mai putin nu e asa de important cat ia la practic...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Tue Jan 26, 2010 1:09 am

moderator: Acum ca avem sectiuni noi si frumoase, puteti face topicuri noi pentru stagii. De exemplu "Radiologie", si in el sa puneti pareri si intrebari despre cum se face radio in diversele spitale. Cred ca e mai bine asa decat topic pt fiecare stagiu din fiecare spital, dar astept pareri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby dr_madalina » Tue Feb 02, 2010 12:11 am

buna!ce stiti despre endocrine_elias,cu Dr Fica:)?cum decurge stagiul?cum este la examen?...ce sfaturi imi dati?

Multumesc anticipat!

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Spitale anul 5

Postby darksunrise » Thu Feb 04, 2010 3:53 pm

ceva exemple de subiecte la irza II la pediatrie ? pls pls :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Spitale anul 5

Postby md_gr » Thu Feb 04, 2010 6:55 pm

dr_madalina wrote:buna!ce stiti despre endocrine_elias,cu Dr Fica:)?cum decurge stagiul?cum este la examen?...ce sfaturi imi dati?

Multumesc anticipat!


Examenul are 2 etape: scris, sunt 10 subiecte si oral.
Du-te la cursuri, sunt placute, sunt suficiente cursurile ca sa iei zece.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Spitale anul 5

Postby pinkobsession » Fri Feb 05, 2010 6:37 pm

cum e examenul practic de neurologie la suub? am inteles ca se poate da chiar cu profu'

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spitale anul 5

Postby moksha » Fri Feb 05, 2010 11:34 pm

pinkobsession wrote:cum e examenul practic de neurologie la suub? am inteles ca se poate da chiar cu profu'


in anul meu nu s-a pus problema sa se dea cu profu, oricum e o persoana prea ocupata ca sa isi faca timp pentru un examen practic :)
si s-a dat doar cu mandruta, vasile si popescu.
cu popescu e ok, cu mandruta e doar o manevra si e strict practic, adica nu te intreaba deloc pe langa, vrea doar sa vada cum te descurci cu pacientul, iar cu vasile am auzit ca e un cosmar, are niste biletele si pune niste intrebari ciudatele, dar pana la urma e ok cu fiecare dintre ei, iar in economia finala nu conteaza nota de la practic.
mult succes!

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Spitale anul 5

Postby pinkobsession » Sat Feb 06, 2010 1:39 am

10x
la seria de inaintea mea s-a dat si cu profu ( asist zic ca a trecut f mult timp de cand nu a mai dat el examen cu studentii), si de aia intrebam.

nightwolf4ever86
Posts: 3
Joined: Thu Jan 14, 2010 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby nightwolf4ever86 » Sat Feb 06, 2010 1:41 pm

Buna! Stie cineva cum se desfasoara examenul practic de reumatologie la Colentina cu d-na dr. Patrascu Ruxandra? Multumesc!!! :)

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spitale anul 5

Postby moksha » Mon Feb 08, 2010 8:36 pm

pinkobsession wrote:10x
la seria de inaintea mea s-a dat si cu profu ( asist zic ca a trecut f mult timp de cand nu a mai dat el examen cu studentii), si de aia intrebam.


ups, atunci nu stiu ce sa iti zic, decat sa iti urez multa bafta!

melania_s8
Posts: 1
Joined: Tue Feb 09, 2010 4:29 pm

Re: Spitale anul 5

Postby melania_s8 » Tue Feb 09, 2010 4:37 pm

Buna! Stie cineva cum e stagiul de nefro la Fundeni, cum se desfasoara examenul practic si examenul mare?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Sun Feb 14, 2010 12:41 pm

Riley wrote:Iata ca astazi se incheie un an universitar si, deoarece am memoria “proaspata” si am trecut prin toate stagiile ii pot ajuta pe cei care o sa prinda anii viitori culoarul meu (:D) cu cateva tips and tricks-mai ales ca este vorba de cateva spitale de care nu prea s-a vorbit pana acum. Cronologic:


- Urologie Fundeni (3 saptamani) 7/10
Avantaje: poti intra in sala daca vrei, ei te primesc cu bratele deschise, daca te vede conful (dr Gluc k) in sala poti scapa chiar de ex prcatic (care este adevaratul examen)
Dezavantaje: Nu prea se face stagiu (in afara de dr Patrascoiu), cursuri lungi, exista cartea dr Sinescu (eu recomand sa cititi din ea, de fapt sunt 2 carti una de curs si una de lp). Materie stufoasa.
Examenul: oralul (ex practice) cu conful e ceva mai greu si mai stresant, materia de lp difera de cea din curs (se gaseste toata in cartea de lp a prof Sinescu). Examenul scris este relative o formalitate (5 subiecte). Exista subiecte atat pt lp cat si pt curs, circula si ele prin retea. Atentie poate pica ORICE din acele subiecte, noi am avut 3 subiecte din 5 la scris numai din traumatisme.



Hello

O intrebare: cum e cu prezenta la Fundeni la urologie? Nu de alta dar e la capatul galaxiei fata de mine...
Tx
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Sun Feb 14, 2010 12:45 pm

E o chestiune delicata, in sensul ca se semneaza la secretara : Te poate semna cineva (deci nu sunt probleme din punctul asta de vedere) DAR atunci cand te semnezi tu personal sa nu fie diferente prea mari intre semnatura ta si cea facuta de colegi (nu de alta dar eu am avut niste colegi pe care nu i-a lasat sa intre in ex practic pt ca semnaturile nu corespundeau). Cine are peste 3 absente parca trebuia sa refaca stagiul (nici pe ei nu i-a lasat sa dea examenul).
Daca mergeti in cateva operatii cu conful (dr Gluck) va scapa de examenul de lp care inseamna alte 100 de subiecte supraadaugate celor 200 si ceva de la examenul scris :(.
Multa bafta! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: Spitale anul 5

Postby drel » Sat Feb 20, 2010 3:31 pm

melania_s8 wrote:Buna! Stie cineva cum e stagiul de nefro la Fundeni, cum se desfasoara examenul practic si examenul mare?

Stagiul mi-l amintesc vag, pt ca eu am facut cu Dr. Copaci si era destul de putin disponibil pt noi, mai mult il vedeam spre sfarsitul celor 3 ore obligatorii, cand totusi facea cu noi subiecte ce puteau pica la examen, foarte organizat. Stiu ca la un moment dat a trebuit sa lipsesc 1 sapt, si m-a "invoit" fara probleme. La cursuri in shimb e f bine sa fi prezenta, pt noi a contat la examenul practic faptul ca am avut prezentele la cursuri, in special cele facute de prof. Voiculescu, adica cine merita un 8-9 a luat 10 in final. La noi la examenul practic am avut noroc, stiam ca dr. Copaci o sa ne lase singuri in sala cateva minute ca sa ne punem la punct asa ca toata lumea a luat 9 si 10. La ex. scris, stiu ca au fost destul de bine paziti....eu l-am dat in toamna cand am fost lasati singuri in sala vreo 15 min, dar cum am fost ascultati de dr. Ismail am luat toti note intre 6 si 8, pt ca punea intrebari suplimentare destul de exacte din chichite din alte subiecte decat trasesem. Oricum, stai linistita, eu zic ca examenul asta nu e groaza facultatii daca tragi sa inveti un pic; stiu ca circula verbal o lista de subiecte mai des intalnite, care-i plac profului. Bafta!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby anncush » Sat Feb 20, 2010 8:16 pm

drel wrote:
melania_s8 wrote:Buna! Stie cineva cum e stagiul de nefro la Fundeni, cum se desfasoara examenul practic si examenul mare?

Stagiul mi-l amintesc vag, pt ca eu am facut cu Dr. Copaci si era destul de putin disponibil pt noi, mai mult il vedeam spre sfarsitul celor 3 ore obligatorii, cand totusi facea cu noi subiecte ce puteau pica la examen, foarte organizat. Stiu ca la un moment dat a trebuit sa lipsesc 1 sapt, si m-a "invoit" fara probleme. La cursuri in shimb e f bine sa fi prezenta, pt noi a contat la examenul practic faptul ca am avut prezentele la cursuri, in special cele facute de prof. Voiculescu, adica cine merita un 8-9 a luat 10 in final. La noi la examenul practic am avut noroc, stiam ca dr. Copaci o sa ne lase singuri in sala cateva minute ca sa ne punem la punct asa ca toata lumea a luat 9 si 10. La ex. scris, stiu ca au fost destul de bine paziti....eu l-am dat in toamna cand am fost lasati singuri in sala vreo 15 min, dar cum am fost ascultati de dr. Ismail am luat toti note intre 6 si 8, pt ca punea intrebari suplimentare destul de exacte din chichite din alte subiecte decat trasesem. Oricum, stai linistita, eu zic ca examenul asta nu e groaza facultatii daca tragi sa inveti un pic; stiu ca circula verbal o lista de subiecte mai des intalnite, care-i plac profului. Bafta!



Adevarat, adevarat, cu unele mici modificari... anul trecut si eu am facut la stagiu tot cu dr Copaci, nu am nimic de adaugat la ce a spus drel pt ca a fost intocmai - l-am vazut rar dar atunci cand l-am vazut a avut grija sa explice si sa puncteze foarte sistematizat pe marginea materiei ceea ce era mai important, discutam cazuri clinice (ne aducea niste dosare in care avea cazul clinic si analizele + intrebari... cuuumva in stilul cazurilor clinice de pe nejm). Ce a aparut in plus, bonus, a fost ca noi am avut ... ta da daaa... 2 asistenti la grupa, asa ca 3/4 din stagiu l-am petrecut cu dna dr Andronessi. A fost jos palaria. In fiecare zi ne arata 1-2 pacienti carora noi le faceam anamneza + exam obiectiv iar apoi ne retrageam in sala de mese cu FO si despicam cazul in 14. Ne-a plimbat pe toata sectia in stagiul ala, am acoperit cam toata patologia de examen si desi nu mi-a placut nefro in sine ca materie, a fost un stagiu de exceptie.

Cursurile au fost foarte ok, majoritatea tinute de proful Voiculescu. Examenul la noi a fost puuutin altfel decat a fost cand a avut drel stagiul. In primul rand seria a fost impartita in 2 jumatati si s-a dat in doua zile. S-a dat DOAR oral (3 subiecte - ce pica in prima zi, pica si in a doua zi, nu se schimba colectia de biletele :P). Initial te evalua o comisie - la cei din prima zi a fost formata parca din confa si dr Ismail, iar a doua zi, cand am dat eu ne-au ascultat asistentii de grupa (poate si unde era sambata :P). Dupa ce am fost evaluati de catre asistenti a venit si proful Voiculescu sa ne mai puna 2 intrebari (una dintre cele 3 sb pe care le avusesem) + o intrebare de la un curs de-al sau.Sa invatati bine cursurile profului si mai ales primul curs (pica obligatoriu o intrebare din el). Exemple de subiecte: Tratamentul acidozei metabolice, Nefropatia rapid progresiva-tablou clinic, Celula epiteliala viscerala, Hematuria-diagnostic diferential, GN membrano-proliferativa-clinica, Tratamentul nefropatiei rapid progresive, Complicatii SN, MBG-structura, GN membrano-proliferativa tratament, Tratament preeclampsie, Proteinurii diagnostic diferential si diagnostic +, Clinica purpurei Henoch-Schonlein, Hiper K tratament, LES tratament, Matriea mezangiala, Goodpasture tablou clinic,Tatamentul ITU la gravide-indicatii ci CI...

Totul a fost o discutie absolut lejera, finalizata cu note mari, iar celor care mai bajbaiau pe ici pe colo le-a zis ceva de genul: "esti cam de nota 7 dar am incredere in tine ca vei deveni un bun dr si ca promiti, asa ca iti dau 9". Nu se pica! Cea mai mare prostie este sa te retragi de la examenul asta si au fost cazuri la noi care au regretat ca nu au avut curajul sa stea sa dea examenul (nu ca ar fi avut pb la restanta, dar ca putea fi evitata). Chiar a fost un stagiu ca la carte, de mers la el, chiar daca este in capatul celalat al galaxiei! Ce nu ma tin minte e daca aveam sau nu condica... parca totusi da, dar nu introduc mana in foc. All in all chiar a fost un stagiu de nota 10 :allright:

Bafta!
Slowly getting less stupid :)

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Sun Mar 07, 2010 5:23 pm

stie cineva cum e examenul la nefrologie la davila?cazurile clinice sunt aceleasi in fiecare an? :help:

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Sun Mar 07, 2010 6:55 pm

hielu

listele alea de subiecte la urologie fundeni sunt "doar orientative" sau chiar din ele pica?
asa nasol nu e, ca informatie in sine, problema e doar ca sunt muuulte rau... am inteles eu bine ca la examenul practic cu conf e cu "admis/respins", nu cu note?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spitale anul 5

Postby moksha » Sun Mar 07, 2010 10:15 pm

rox wrote:hielu

listele alea de subiecte la urologie fundeni sunt "doar orientative" sau chiar din ele pica?
asa nasol nu e, ca informatie in sine, problema e doar ca sunt muuulte rau... am inteles eu bine ca la examenul practic cu conf e cu "admis/respins", nu cu note?


la noi s-au tras la sorti subiectele la examen, exact din lista respectiva, parca 5 la numar.

si da, la practic nu am primit note, dar s-a cam picat.

bafta!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Sun Mar 07, 2010 11:46 pm

Dap, ORICE din lista aia poate sa pice-nu conteaza daca pica toate din acelasi capitol (noi am avut 3/5 din traumatisme-un curs care s-a tinut prost si a trebuit invatat ca atare din carte :( ). Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Mon Mar 08, 2010 9:40 am

si pentru practic tot din lista aia de practic? nu de alta da' sunt niste subiecte de te uiti crucis, care nu s-au facut si la care in carte scrie 1 rand, iar altele care acopera 1 capitol intreg aproape... :shock:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Mon Mar 08, 2010 2:58 pm

Dap, exact asa cum sunt in subiecte asa le tragi-inclusiv alea cu indicatii de hemodializa, tipurile de dializa si mai stiu eu ce nebunii. Trebuie invatat, daca il enervati pe conf nu e f bine.... :(
Oricum nu te lasa sa termini subiectul daca turui si nici nu pune intrebari colaterale (dar se mai intampla sa mai ai si cateva intrebari pe langa)
Bafta si sa citesti TOT!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests