lucrari de diploma

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 18, 2005 7:30 pm

de obicei era pe 15 sept

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu May 19, 2005 12:57 pm

merci, trident, baiat valabil ;)

micutza
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Oct 17, 2004 8:32 pm

Postby micutza » Sun Jun 12, 2005 6:32 pm

si-a facut cineva lucrarea de diploma pe genetica? la conf laurentiu bohaltea?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jun 13, 2005 8:45 pm

duofruo pare interesat de domeniu..
eu stiu doar ca bohaltea e un tip suuper de treaba

lupul_cel_rau
Posts: 4
Joined: Thu Jul 14, 2005 9:51 pm
Location: buc
Contact:

Postby lupul_cel_rau » Thu Jul 14, 2005 9:59 pm

ce stiti decpre lucrare de diploma pe endocrine ?
dont ask

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Wed Jul 20, 2005 9:17 pm

lupule, vrei s-o faci sau trebuie s-o dai? (sorry for askin') :lol:
Nu este prea sigur daca, pe drumul evolutiei, maimutele despartindu-se de noi, n-au fost cumva mai intelepte.

User avatar
Fana
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 15, 2005 10:37 am
Location: Bucuresti

Postby Fana » Sun Jul 24, 2005 9:36 pm

ce stiti decpre lucrare de diploma pe endocrine ?

Daca te referi la sustinerea LD pe endocrine...Anul trecut a fost comisie comuna pt endocrine si DZ, intrunita la Parhon, prezidata (foarte important) de catre Coculsecu. Note de 9, 10 si 8 (una singura pare-mi-se).
Fiat lux !

User avatar
Fana
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 15, 2005 10:37 am
Location: Bucuresti

Postby Fana » Sun Jul 24, 2005 9:43 pm

Cum de-am reusit sa pocescu tocmai numele domniei sale ! :roll: Rectific si precizez : CoculESCU ( ca SECU e alta poveste) !
Fiat lux !

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Jul 28, 2005 11:06 am

daca este cineva din craiova, as dori sa stiu in ce maniera se face prezentarea lucrarii de diploma (power point, retroproiector, folii). Multumesc!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Jul 31, 2005 7:08 pm

pierdusi agenda de tel cu nr colegilor?
la buckales depinde de catedra

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon Aug 01, 2005 1:09 am

Mai mult, acolo unde catedra nu a catadicsit, a putut aduce poporul catindat din surse proprii...

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Aug 03, 2005 5:59 pm

stie cineva cum se desfasoara de obicei prezentarea unei lucrari de diploma? as dori amanunte cat mai multe daca este posibil.
se merge la o masa unde stau profii si incepi sa le vorbesti, intri intr-o sala cu ceilalti si prezinti salii, sau cum?
multumesc
Not kennt kein Gebot.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Wed Aug 03, 2005 9:04 pm

Intra toti candidatii intr-o sala si prezinta pe rand comisiei (care are o masa la care sta); e un fel de "scoatere la tabla"; stai in fata, vorbesti, arati cu pointerul, te uiti in ochii juriului...
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Aug 03, 2005 9:35 pm

Depinde, la Infectioase & epidemio, de ex., am intrat pe rand. Am avut voie sa ne luam si "un om" sa dea "next". :wink:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Mon Aug 15, 2005 12:29 pm

pe referatul lucrarii de diploma la final, recomandarea asistentului trebuie sa fie cu nota 10?eu mi-am facut singura referatul si am scris sa se acorde un calificativ cat mai bun,este vreo pb? :roll:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Aug 15, 2005 4:22 pm

nickyspily wrote:Ma ajuta si pe mine cineva?!? :cry: .....am trecut in anul 6 stomato....ce sa-mi aleg pt. lucrarea de diploma???am inteles ca nu mai facem anul de stagiu!!!?????!!!-suntem prea destepti dupa ce terminam... :? :roll: :? STATUL o sa ne ajute cu ceva??? :lol: ori sunt eu prea visatoare???
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
nickyspily
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Aug 15, 2005 2:12 pm
Location: is

Postby nickyspily » Mon Aug 15, 2005 4:39 pm

andy wrote:stie cineva cum se desfasoara de obicei prezentarea unei lucrari de diploma? as dori amanunte cat mai multe daca este posibil.
se merge la o masa unde stau profii si incepi sa le vorbesti, intri intr-o sala cu ceilalti si prezinti salii, sau cum?
multumesc

ai mai sflat ceva? si eu sunt in ac. sit. ca si tine... :shock: :cry: astept sa-mi raspunzi :wink:
How you survive?

D.E.A.
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:24 pm

Postby D.E.A. » Tue Aug 16, 2005 12:08 pm

:? Si eu mi-am luat LD pe endocrine la cocu.Sunt anul V.Si pe mine ma intereseaza cum e dar se pare ca nu stie nimeni.Suntem cam singurei!!! :( Poate mai apare cineva.
Remember:you live only once,but if you live right once is enough!

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Aug 16, 2005 6:05 pm

D.E.A. wrote::? Si eu mi-am luat LD pe endocrine la cocu.Sunt anul V.Si pe mine ma intereseaza cum e dar se pare ca nu stie nimeni.Suntem cam singurei!!! :( Poate mai apare cineva.


fugi!!! in nici un caz ld la cocu!!! parol!

maricica
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jul 14, 2005 6:37 pm
Location: bucuresti

Postby maricica » Wed Aug 17, 2005 10:55 pm

Ce stiti despre LD pe dermato? Trec anul V. As vrea sa o iau la Colentina.Puteti sa-mi recomandati pe cineva:prof, asistent, si inca ceva cand sa ma duc la prof? :shock:

LAN
senior
senior
Posts: 228
Joined: Mon Jul 25, 2005 10:32 pm
Location: Towards you

Postby LAN » Wed Aug 17, 2005 11:13 pm

in principiu,
ok: dermato -colentina ,gineco la municipal , igiena si parazitii.
non-ok: gineco -pantelimon,endocrine/balneo-coculescu.
diferenta intre ok si non ok e ca la non ok ,te solicita mai mult.
poate mai sunt si altele,dar astea sunt cele mai cunoscute. :roll:
sper.. :roll:

User avatar
blue label
Posts: 2
Joined: Fri Jul 29, 2005 12:17 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blue label » Wed Aug 17, 2005 11:16 pm

Si eu mi-am luat LD pe endocrine la cocu.Sunt anul V.Si pe mine ma intereseaza cum e dar se pare ca nu stie nimeni.Suntem cam singurei!!! Poate mai apare cineva.

am coleg care si-a luat lucrarea la cocu si a fost chemat de vreo 5 ori de la inceputul lui august si pana la predarea lucrarii, ca sa ajusteze pe ici, pe colo... in plus te intreaba din lucrare cand discuta "ajustarile": dc ai vazut cazuri, cum ai adunat datele, cum le-ai prelucrat si alte chestii interesante :roll: am auzit ca si la note mai face figuri, dar sursa nu e foarte sigura
spor la treaba!

maricica
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jul 14, 2005 6:37 pm
Location: bucuresti

Postby maricica » Wed Aug 17, 2005 11:16 pm

As dori niste nume si in ce perioada sa ma duc.Multam.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Aug 17, 2005 11:49 pm

gasesti chiar pe la inceputul acestui topic (paginile 1, 2, poate si mai departe) nume... Nu-mi permit sa iti recomand, deoarece nu mi-am luat lucrarea pe dermato, unde am vazut ca te-ar interesa. Spor.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

maricica
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jul 14, 2005 6:37 pm
Location: bucuresti

Postby maricica » Thu Aug 18, 2005 11:17 am

Multumesc dustweaver pentru sfat, chiar m-a ajutat.[/quote][/url]

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Aug 19, 2005 9:55 am

maricica wrote:Ce stiti despre LD pe dermato? Trec anul V. As vrea sa o iau la Colentina.Puteti sa-mi recomandati pe cineva:prof, asistent, si inca ceva cand sa ma duc la prof? :shock:

eu trec anul 6 si mi-am luat la dermato
am fost prin martie parca si m-am trecut pe lista la secretara( am dus si o cerere pt prof.....te invata secretara de acolo ce sa scrii in cerere) . O prietena a fost prin mai si a prins cam ultimul loc.
Eu vreau sa fac la Giurcaneanu Dorina( inca nu am vb cu ea pt ca a fost in concediu) .... o cunosc pe rezidenta ei care mi-a zis ca e oK
Asistentii la care se inghesuie lumea sunt Olga simionescu si Catalin Popescu.....deci daca vrei sa prinzi un loc la ei ar trebui sa te duci mai devreme .
Temele pt lucrari au aparut de-abia prin iunie
aaaa....si daca cauti pe la inceputul acestui topic o sa gasesti o baza de date cu toate lucrarile de diploma pe care le gasesti la biblioteca.....si-ti mai spun eu ca toate temele care s-au scos anul asta se regasesc printre ld urile din baza asta de date..... :twisted:
Sper sa-ti fie de folos.....cand mai aflu si eu mai multe o sa-ti mai zic
In rest...eu am auzit ca toata lumea ia 10 la dermato si e lejer
aaaa....si sa nu crezi zvonul ala ca tre sa dai spaga ca sa iei lkucrare la dermato...e o prostie.....eu nici macar o ciocolata sau floare nu i-am dus secretarei si s-a purtat f frumos cu mine

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Aug 19, 2005 10:00 am

Am uitat sa-ti zic ca toate astea sunt valabile pt clinica dermatologie I Colentina prof FORSEA :roll:
Nu stiu cum e la clinica II.....dar toata lumea se inghesuie la I

maricica
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jul 14, 2005 6:37 pm
Location: bucuresti

Postby maricica » Fri Aug 19, 2005 2:31 pm

Multumesc adamaria.Eu as vrea sa ma duc acum in septembrie, sa o caut pe Olga Simionescu sa ma prezint si sa-i spun ca vreau sa fac LD la dansa. Eu nu cunosc pe nimeni acolo, mai ales ca inca nu am facut dermato.Apropo nu vreau sa-mi faca nimeni lucrarea si sa nu dau nici-un ban, chiar vreau sa lucrez eu la ea.(lista de inscriere si cererea o fac la secretara de la clinica de dermato, daca am inteles eu bine?)Daca sti care sunt cele mai faine subiecte?Pupici.

aiy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:09 pm

ld la neurochirurgie

Postby aiy » Sat Aug 20, 2005 12:26 am

Va recomand, daca va pasioneaza asa ceva, sa va faceti lucrarea la neurochirurgie (exista curs optional pt. anii V si VI) la Bagdasar-Arseni, prof. A.V.Ciurea.
Avantaje: tot el este si seful comisiei si probabil comisia in sine si deci nu se baga nimeni peste el sa puna interbari la prezentare; gasiti cazuri la greu deja centralizate si puse pe calculator (nu trebuie sa va luptati cu foi); nu au pretentii la cine stie ce informatii din carti sau articole straine (tratatul profului si cu ce fac ei in spital este suficient); sunt putini care fac lucrarea aici (2-3 oameni pe an) deci dureaza putini si nu se enerveaza aia din comisie; note mari; ceva mai deosebit.
Dezavantaj (pentru cine vrea ceva super lejer): nu poti sa scri chiar balarii (cum se fac lucrarile de mf de exemplu).

Pt. cine vrea ceva cu munca minima - MF

aiy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:09 pm

Cate exemplare ?

Postby aiy » Sat Aug 20, 2005 12:31 am

Cate exemplare ale lucrarii de diploma trebuie facute si unde trebuie depuse ?
Eu stiu ca trebuie una pt. catedra, un la facultate si una pt. tine (dc vrei sa o ai printata), deci 3. Unii spun ca 4.
Daca stiti mai exact , va rog sa postati.
Multumesc anticipat.

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sat Aug 20, 2005 7:49 pm

un exemplar. restul sunt optionale. info de la un absolvent 2004

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon Aug 22, 2005 11:28 pm

care sunt datile cand nu se pot preda lucrari, in perioada asta de 22 - 31 aug? multumesc
Not kennt kein Gebot.

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Mon Aug 22, 2005 11:38 pm

Din cate stiu eu, 2. Asta daca nu vrei sa-ti pastrezi si tu un exemplar.

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Tue Aug 23, 2005 1:57 pm

cine poate sa-mi dea si mie o informatie exacta cu privire la inchirierea de videoproiectoare? cat costa, de unde, cu cine pot lua legatura? stiu ca s-a mai scris la inceputut topicului despre videoproiectoare dar n-am gasit ce m-a intereseaza. eventual daca cineva are vreo relatie mai speciala cu vreo persoana care poate inchiria... :lol:
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Aug 23, 2005 3:13 pm

pai in principiu au aia acolo unde prezinti.
la ce catedra sustii?



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Wed Aug 24, 2005 1:30 pm

in principiu, cum bine spui. n-are catedra ca de aia intreb. duh
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Aug 24, 2005 10:21 pm

damonik, vezi ca e unu care sta acolo cand daiL.D la secretariar, care da cd-uri moca cu niste prezentari , unu Dr Radu Costache, interaba la secretariat, sigur are dna cristina o carte de vizita.

e 1.400.000 inchirierea.

sper sa ma ajut si eu cu tipil asta cand o sa sustin (catedra de geriatrie)
bafta

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Aug 25, 2005 9:46 am

andy wrote:care sunt datile cand nu se pot preda lucrari, in perioada asta de 22 - 31 aug? multumesc


27 si 28 adika weekendul.

User avatar
andrada
junior
junior
Posts: 71
Joined: Thu Aug 25, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby andrada » Fri Aug 26, 2005 2:50 am

Am urmarit tot ce s-a scris pana acum in legatura cu acest topic dar n-am gasit ce ma interesa :?.Observ ca toata lumea are cate o nelamurire ...toti intreaba dar nu prea raspunde nimeni :roll: Exista un alt topic in care se dau si raspunsuri :?: Sau toti primesc raspunsul pe PM :?: Trec anul VI si mi-am luat LD la neurologie-Colentina.Oare sper prea mult sa imi zica si mie cineva ceva despre... director.gif Macar cum a fost anul trecut pe neuro! :roll: Multzam oricum

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Fri Aug 26, 2005 2:12 pm

adamaria wrote:Am uitat sa-ti zic ca toate astea sunt valabile pt clinica dermatologie I Colentina prof FORSEA :roll:
Nu stiu cum e la clinica II.....dar toata lumea se inghesuie la I


nu are nici o importanta la ce clinica esti, I sau II. comisia este una singura si e comisia nr 11, formata din : sanda popescu, forsea, giurcareanu si simionescu. pt toti care au lucrarea pe dermato.
si eu o am pe dermato si la un asistent no name, la care m-am dus de vreo 2-3 ori tot anul 6. fara sa ma agit si fara sa ma cheme de o mie de ori....si sa zicem ca am luat lucrarea la dermato II. deci faza ca la dermato I e mai bine, e un zvon aiuristic. bine, sa speram ca va fi bine la prezentare pt toti.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests