lucrari de diploma

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Tue Sep 21, 2004 6:38 pm

Merci mult.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Tue Sep 21, 2004 6:54 pm

Comisia 21: Marti 28 sept, ora8

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Sep 21, 2004 8:07 pm

Merci. Am aflat si eu azi. Maine vreau sa ma duc la Grigore sa vorbesc cu secretara pt detalii.
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Tue Sep 21, 2004 9:36 pm

Hei, e cineva pe comisia 19 ?
Luni si marti s-au dat din cate stiu eu: Radiologie si Oncologie
Maine (miercuri) dau si eu pe urologie.

Ideea este daca stie cineva cum a fost luni si marti.
Also maine protocol ? Eu si inca 3-4 luam niste haleala...

Sef comisie Dr. Sinescu.

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Tue Sep 21, 2004 10:45 pm

asana wrote:Nu este nimeni pe aici care are LD la comisia 15?

Ba da! :D Si mai este inca un coleg de care pot sa dau!Da-mi pe pm datele de contact(nr de telefon si amplasare daca esti in Regie) si vedem cum facem ca sa vb exact de protocol si alte chestii organizatorice!Eu stiam ca s-a facut rost de videoproiector si laptop!Mai vb!
Magister dixit!

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

atentie

Postby Gongul » Wed Sep 22, 2004 2:41 am

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar vreau sa stiti, ca am aflat colateral facultatii, ca prof Ciofu se va intoarce la spital pe 1 Octombrie!
Nu va pot spune daca pana atunci se intoarce in tara sau nu si nu va pot spune exact de la cine stiu asta(este o doctorita din Alexandrescu de la parter la pavilionul din fata spitalului)!
Mult succes colegilor care urmeaza sa sustina diplomele!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

scuze

Postby Gongul » Wed Sep 22, 2004 2:43 am

(sorry, pavilionul din fata intrarii in spital)!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Sep 22, 2004 5:44 pm

Multzumim pentru zvonuri...sa speram ca nu se adeveresc.Ieri era in regula..

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Sep 22, 2004 5:47 pm

Am fost azi la Grigore si am aflat ca lucrarea este tot pe 28 la ora 8. Au de toate asa ca putem veni cu orice forma de prezentare (folii, ppt). Secretara nu mi-a zis nimic de Ciofu, poate vine doar pt diploma :?
Ar trebui sa ne organizam pt protocol!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Sep 22, 2004 5:55 pm

Pai sa ne organizam, dar cum?Suntem 14, iar eu mai stiu 3 colegi care dau tot acolo LD.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Sep 22, 2004 10:36 pm

Poate vine altcineva in locul lui Ciofu; la ORL de ex rtebuia sa vina profu` Popescu si a venit in locul lui confu` Anghel.

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Thu Sep 23, 2004 3:38 pm

Comisia 16 Chirurgie Fundeni, vineri 24 sept

Spitalul Fundeni corpul vechi (A) etajul 3 (Chirurgie) in fatza la secretariat (n-avetzi cum sa ratatzi) la 8:00-8:15, ca sa punem prezentarile in calculator. La 9:00 incepe.

N-am idee de ordinea de intrare. Suntem 37, din cate stiu eu.

De protocol m-am ocupat eu. O sa fie cam 70.000 de persoana, cu tratatzie k lumea ptr profi (nu fanta si cola) si cu diverse luate si pentru noi.

Prezentarea in PowerPoint 2002 (XP), de preferat pe CD sau pe mai multe dischete. Teoretic n-ar trebui sa existe probleme de compatibilitate. Pentru cei cu Powerpoint 2003-incercati sa salvati prezentarea in format 97-2002 (Save As->in fereastra de save, jos, se alege tipul fisierului din lista). Desi, repet, nu ar trebui sa existe probleme cu PPt 2003.
Tranzitiile merg.
Incercati sa nu inghesuiti nimic in margini, mai ales in cea din stanga si cea de jos. S-ar putea sa nu se vada.

Din cate cunosc, se accepta foaie de hartie de pe care sa ne orientam (nu sa citim)

cookie
Posts: 2
Joined: Tue Aug 24, 2004 11:23 pm

Postby cookie » Thu Sep 23, 2004 11:02 pm

Are cineva lucrare la farmaco/toxico- comisia 7- miercuri-29sept?
Stie cineva daca au laptop acolo ?

micky2world
Posts: 4
Joined: Thu Sep 23, 2004 9:34 pm

Postby micky2world » Fri Sep 24, 2004 12:27 pm

E cineva la comisia 22 la IOMC ?

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Oct 08, 2004 1:41 pm

ce stiti despre lucrarile de diploma la pediatrie? unde e recomandat sa se faca, cu ce asistent, ce prof, cum e ex, etc...

User avatar
The Hobbit
junior
junior
Posts: 41
Joined: Wed Oct 01, 2003 10:06 pm
Location: The Shire
Contact:

ld la paraziti?

Postby The Hobbit » Sat Oct 09, 2004 4:17 pm

vreau si eu sa stiu de la cine a facut ld pe paraziti, cu dr. Carmen Cretu, cum a fost? Orice sfat, impresie, ar fi folositoare.
Thx, guys :help:
To avoid delay, please have all your symptoms ready.
(Notice in an English doctor's waiting room).

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Oct 11, 2004 12:09 pm

as vrea si eu eu ld la dermato dar habar nu am unde sa ma duc si pe cine sa intreb....sunt anul 5....:help:
daca e cineva pe aici care a avut lucrare la dermato s\i poate sa ma ajute cu niste sfaturi....i-as fii recunoscatoareasa ..... hello2.gif

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Thu Oct 21, 2004 9:15 am

Chiar nu e nimeni pe forum care a avut ld la dermato?????
Please.... :shock:

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Thu Oct 21, 2004 12:08 pm

Te duci la clinica de dermato din Colentina - eu acolo am facut acolo stiu - spui cine esti si ce vrei si ti se da o tema. Eu nu am avut pe dermato - un coleg de serie a luat LD acolo la sfarsitul anului 5.

elisa
Posts: 1
Joined: Thu Oct 21, 2004 11:13 am

Postby elisa » Thu Oct 21, 2004 12:31 pm

dar pt LD pe hematologie, stie cineva unde trebuie sa merg ?
tx

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Thu Oct 21, 2004 3:08 pm

Fundeni sau Coltea pt lucrari de diploma la hemato.

User avatar
bparvu
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:03 am
Contact:

Postby bparvu » Thu Oct 21, 2004 3:21 pm

sal'tare
a facut (face) cineva LD la carol Davila la nefro?
cum e comisia?
cum e sustinerea?
10x
The truth is always in the middle

calcaneu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue Nov 11, 2003 12:43 pm

sal

Postby calcaneu » Thu Oct 21, 2004 7:04 pm

Salut ! A facut cineva o lucrare de diploma la cardio ?!?!?!

Unde ? Cum e comisisa ? pls help !

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Tue Oct 26, 2004 7:29 pm

la cine este mai bine sa merg pt o LD pe boli infectioase sau endocrine?
as dori un indrumator "nu doar cu numele" si, de ce nu, sa pot obtine 10
se poate? :oops:
Si totusi Pamantul se invarte!...

Mony
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue May 04, 2004 6:37 pm
Location: Bucuresti

Postby Mony » Fri Oct 29, 2004 5:30 pm

vreau si eu sa stiu de la cine a facut ld pe paraziti, cu dr. Carmen Cretu, cum a fost? Orice sfat, impresie, ar fi folositoare.
Thx, guys


draga hobbit, daca poti du-te la altcineva din catedra de parazitologie sa-ti faci lucrarea de diploma.
cretu este ingrozitoare, rar vezi un medic, si femeie, care sa se comporte atit de grosolan cu studentii (romani!) care-si fac diploma la ea!

User avatar
The Hobbit
junior
junior
Posts: 41
Joined: Wed Oct 01, 2003 10:06 pm
Location: The Shire
Contact:

Postby The Hobbit » Fri Oct 29, 2004 10:37 pm

:shock: :shock: :shock:
Ti-as fi recunoscator daca ai fi ceva mai precisa - adica in ce sens e grosolana? Cere bani? :evil: Nu iti da materiale? Nu te ajuta sa faci o lucrare de zece? :roll:
N-ar fi rau sa-ti sustii acuzatiile cu exemple, pentru ca eu am inceput deja sa lucrez la ld si vreau sa ma "trezesc" cat nu e prea tarziu. :cry:

By the way, la Florian Popa cum e? (niste exemple, pls)

10x
To avoid delay, please have all your symptoms ready.

(Notice in an English doctor's waiting room).

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Oct 29, 2004 11:51 pm

LD pe neuro...ce clinica e cel mai indicat sa aleg? se poate lua nota maxima? :dizzy:

vi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:18 pm

Postby vi » Sat Oct 30, 2004 8:30 pm

Da, se poate. Cand am dat eu , acum 2 ani, majoritatea au luat 10. Au fost si cativa de 9 si 8. La IBCV e ok, dar trebuie sa muncesti ceva la lucrare.

vi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:18 pm

Postby vi » Sat Oct 30, 2004 8:30 pm

Da, se poate. Cand am dat eu , acum 2 ani, majoritatea au luat 10. Au fost si cativa de 9 si 8. La IBCV e ok, dar trebuie sa muncesti ceva la lucrare.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sat Oct 30, 2004 11:21 pm

dar inte colentina si sub, unde ar fi mai bine?ma poti ajuta si cu nume de asistenti? multumesc frumos, oricum! :)

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Oct 30, 2004 11:32 pm

LD pe neuro...


Anul asta nu cred ca s-a dat 8. Au fost sigur cateva note de 9, dar majoritatea 10. N-am observat sa fi existat discriminari in functie de clinica. Eu am facut-o la SUUB, unde nici nu s-a pus problema sa "scap" in vreun fel de munca, dar nici nu au existat cerinte absurde. Una peste alta, neasteptat, a fost o activitate placuta si din care am invatat cate ceva. Pe de alta parte, oamenii de acolo inteleg foarte bine conceptul de indrumare, asa ca nu te astepta la baby sitting.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

Mony
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue May 04, 2004 6:37 pm
Location: Bucuresti

Postby Mony » Sun Oct 31, 2004 12:50 am

Draga Hobbit,
Sa-ti povestesc (partial) cum a decurs “facerea” lucrarii mele de diploma!
Mai intii, ca o paranteza, comisia comuna de parazitologie, virusologie si microbiologie este foarte de treaba, noi am luat toti 10, fara intrebari si comentarii. Din partea catedrei de parazitologie in comisie au fost prof. Radulescu (o doamna in adevaratul sens al cuvintului) si conf. Steriu. Cretu n-a fost de fata la sustinerea lucrarii, asa cum au fost majoritatea asistentilor; era plecata in Italia.
Asa ca, daca te tin nervii sa ai de-a face cu cretu un an intreg, merita sa–ti faci lucrarea la parazitologie; comisia este superlejera!
Asta a fost si motivul pentru care eu, impreuna cu o colega de grupa, am mers sa ne luam subiecte la paraziti, inca de la jumatatea anului 5. Noi am mers initial la prof. Radulescu, pentru ca stiam ca este de treaba, dar se pare ca am ajuns prea tirziu; asa ca profa ne-a trimis la asistentul cu care am facut lp de paraziti in anul 2, asistent care, in cazul nostru, din nefericire, a fost cretu! Culmea e ca, in anul 2, cind am facut cu ea, nu era sau nu devenise inca asa de isterica.
Asa...ne-am dus noi la cretu, i-am zis ce si cum si, ca pe o mare favoare, ne-a dat 2 subiecte de sinteza, babane. Si, chiar inainte sa plecam, ne-a zis ca sa nu cumva sa ne inchipuim ca ne face ea lucrarile! Hodoronc-tronc! Venisem noi la parazitologie pentru ca auzisem ca e lejer dar in nici un caz nu ne-am fi gindit sa ne faca asistentul lucrarile.
Eu am luat-o ca pe o aluzie, convingere intarita pe parcurs prin diverse fapte. Fapt constatat de mine este o lucrare de diploma de la biblioteca, a unui grec, sub supravegherea lui cretu, pentru care eu introduc mina in foc ca este facuta de ea: stilul este al unui articol stiintific, exprimarea si vocabularul romanesti sint mult peste posibilitatile de exprimare ale unui grec (fie el si in anul 6 la medicina in Romania), trimiteri bibliografice bogate, in text, bibliografie de peste 100 de titluri, grafice super, profesioniste etc.! Si tot fapt este ca, la sfirsit, cretu ne-a cerut sa-i dam lucrarile (exemplarul pt asistent) pe cd, sa nu se mai oboseasca unii nici sa tasteze, doar sa dea copy/paste, probabil! Dar nu, noua nu ne-a cerut bani. Nici nu avea de ce pentru ca noi ne-am facut singure lucrarile, in ciuda betelor in roate puse de ea!
Femeia asta are impresia ca este indispensabila pentru bunul mers al lumii, al universului in general, ca fara ea nu se poate si ca toata lumea vrea ceva de la ea, trage de ea, si, vai draga, ce obosita e ea! Si are grija, de fiecare data cind intri in cabinetul ei, sa te faca sa intelegi ca o deranjezi, ca tu esti un vierme neinsemnat de care s-ar debarasa cu cea mai mare placere (de parca ar fi obligat-o cineva sa se faca medic, asistent universitar si sa ia si studenti la diploma!). Mai rar persoana asa egocentrica!
Am auzit de multi asistenti care nu s-au implicat in lucrarile de diploma ale studentilor, care i-au lasat sa le faca dupa cum i-a dus capul, dar nu stiu daca vreunul dintre ei si-a dat silinta sa le puna bete in roate. Nu o sa-ti povestesc toate mizeriile pe care ni le-a facut timp de 1 an si jumatate, am sa mentionez doar citeva fapte, mai „reprezentative” si care au „incununat” „colaborarea” noastra. Primul...dupa ce ii dadusem partea generala, o tot sunam sa ne spuna cind sa trecem sa o analizam, sa ne spuna observatiile ei, iar ea ne tot amina de aproape 2 luni. Pentru ca, intr-un final glorios, sa ne spuna ca ne-a pierdut lucrarile!!! Partea mea generala, cel putin, avea 100 de pagini! Cum o fi pierdut-o, nu stiu! Si al doilea...terminasem lucrarea de diploma, inclusiv partea speciala. Vorbisem in partea speciala de parazitii de care imi spusese ea sa vorbesc (eu am facut o lucrare de sinteza si nu toti parazitii din partea generala se regasesc in partea speciala, ci doar cei care dau patologie la noi in tara si care au fost diagnosticati la Colentina). Lucrarea era in forma ei finala si i-am dus-o sa se uite pt ultima data pe ea. Si dintr-o data, din senin, si-a adus aminte ca a mai avut ea 3 cazuri cu alti trei paraziti din partea generala. Si pune-te nenica pe refacut toata partea speciala, cu grafice si tabele in Excel, pentru aia 3 paraziti de care putea sa spuna de la inceput sau putea sa nu mai spuna deloc! Practic, aproape toate datele din partea speciala au trebuit refacute!
Ma rog...eu acum nu vreau sa te fac sa nu–ti mai faci lucrarea la paraziti. Lucrarile se fac relativ usor iar comisia e super! Totul e sa ai nervii tari s-o rabzi pe cretu.
Daca ramii la parazitologie, am sa-ti dau niste sfaturi despre cum sa faci lucrarea. Ma rog, din experienta personala (Ha! Ha!)! :wink:

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Sun Oct 31, 2004 1:19 pm

Impatimitii de Gastroenterologie sunt sfatuiti sa nu isi ia lucrarea la Urgenta la doctoru' Constantinescu. Daca totusi nu aveti de ales, mergeti la Dr. Ruxandra Albu.
Sa nu ma puneti sa dau explicatii detaliate, ca m-ati condamna sa scriu un roman !
Scurta explicatie:
( 10 drumuri la urgenta in 12 zile - pentru a primi un referat, peste 50 de telefoane date intr-un an, si cu asta am spus tot)

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Mon Nov 01, 2004 2:44 pm

nu este nimeni care a facut ld pe infectioase sa imi poata recomanda un asistent?
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Mon Nov 01, 2004 9:42 pm

Blondel, incearca la dr. Cristiana Oprea, de la spitalul Babes. E foarte draguta si pune mult suflet in ceea ce face.. E foarte posibil ca tema sa fie ceva in genul infectii cu germeni oportunisti la HIV-pozitivi... oricum, merita sa incerci... Succes!
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Tue Nov 02, 2004 8:55 pm

dustweaver wrote:Blondel, incearca la dr. Cristiana Oprea, de la spitalul Babes. E foarte draguta si pune mult suflet in ceea ce face.. E foarte posibil ca tema sa fie ceva in genul infectii cu germeni oportunisti la HIV-pozitivi... oricum, merita sa incerci... Succes!


multam' frumos! :medic:
voi incerca....
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Nov 11, 2004 11:38 pm

LD GASTRO in SUB la andronescu? se poate? te ajuta cineva? (eu ca as as vrea cu dr tribus...):roll:
aveti informatii? ca am citt tot topicul asta in detaliu si nu am aflat nimic.. :oops:

User avatar
bparvu
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:03 am
Contact:

Postby bparvu » Fri Nov 12, 2004 4:05 pm

ld pe nefro la carol davila a incercat cineva pls ????
10x
The truth is always in the middle

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Tue Nov 16, 2004 6:58 pm

Dar ld la diabet Cantacuzino.....stie cineva.....a facut cineva.....ca mi se trezi rau intersu`... :medic:
Binecuvantat fie cel ce-mi raspunde.... :priest:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Tue Nov 16, 2004 9:26 pm

vai, adamaria, te-au incantat asa mult cursurile? sa nu-mi spui ca vrei sa ti-o iei conducator de lucrare pe tipa care tine cursurile... :shock:


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests