intrebari ANUL I

rodica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Oct 26, 2003 11:25 pm

intrebari ANUL I

Postby rodica » Sun Oct 26, 2003 11:39 pm

sunt anu' I si am niste intrebari:
c e SSMB?c program are si in general care e faza cu SSMB?
cum e ciomu? nu d alta dar joi am colocviu...life sucks :cry:
cam atat pt azi mai revim!


moderator: Folositi doar topicul asta pentru intrebarile legate de anul 1, profi, cum e la proful x, cum e examenul etc. Uitati-va la data mesajului, primele sunt din 2003, se mai schimba lucrurile (dar nu mult). Si folositi functia de cautare search.php pentru ca de cele mai multe ori deja s-a raspuns la intrebare. Multumesc.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sun Oct 26, 2003 11:58 pm

mai bine intreaba chestiile astea la sectziunea de facultate.
dar totushi sa-tzi raspund pe scurt:
SSMB este societatea studentilor medicinishti bucureshti shi este dupa cum suna numele o societate a studentilor care se ocupa cu diverse kestii mai mult sau mai putzin folositoare, mai mult sau mai putzin legale :lol: parca http://med.pub.ro are mai multe informatzii, daca nu victor shtie cel mai bine.
ciomu e nashpa. ai avut ghinion aici. pentru colocviu invatza deshi nu prezinta nici o garantzie ca-l vei trece. oricum, colocviul nu-i asha nasol. stai sa vezi cum e examenul.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Oct 27, 2003 12:05 am

Merge si http://www.ssm.ro - in curand va aparea un nou site si ceva mai mult continut :D

Ciomu nu e asa nasol, da' asistentii lui... ii fac o imagine de nosferatu', cel putin asa era pe vremea mea. Ii plac mai ales chestiile de antomie clinica si cu aplicabilitate practica, si daca reusesti sa muti o discutie intre asa ceva... puncteaza.

-- cat despre ssm - mai curand ar merita discutat la info campus. mai e un grup de discutii http://groups.yahoo.com/group/SSMB/ cu diverse discutii pe marginea a ce se intampla in ssm. in curand o sa apara si un numar din Viata Societatii cu mai multe informatii mai tintite, ultimul e disponibil pe web.

pentru un primer despre ssm: http://med.pub.ro/ssmb/index.php?menu1=istoric si pune in internet explorer -> view-> encoding -> more -> unicode si poti citi...

Societatea Studenţilor în Medicină – 127 de ani de istorie

Societatea Studenţilor în Medicină, născută în “marea epocă a lui Carol Davila” din necesitatea şi dorinţa studenţilor de a se sprijini reciproc, de a se manifesta ştiinţific într-un cadru organizat, pentru a deveni folositori ţării şi umanităţii, este cea mai veche asociaţie studenţească din România.

Societatea a luat fiinţă la 1 ianuarie 1875, la numai şase ani după întemeierea Facultăţii de Medicină din Bucureşti. Promotorul acestei idei a fost Nicolae Manolescu, atunci student, ulterior ilustru profesor de oftalmologie la Facultatea de Medicină din Bucureşti.

Iată cum mărturiseşte profesorul Manolescu greutăţile prin care a trecut până să ajungă la ideea înfiinţării acestei Societăţi:
...

User avatar
somnorici
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Oct 22, 2003 9:33 pm

Re: intrebari... anul 1

Postby somnorici » Mon Oct 27, 2003 8:28 pm

si eu am facut anatomia cu ciomu. anul nostru a avut noroc: l-am prins in faza buna... sau ne-o fi placut el... dar n-a fost asa rau. oricum, ne era tare frica de el. cand ne lua cu numele proprii... vezi ca are mania asta!
la colocviu din cate imi aduc aminte majoritatea n-au luat 5-ul (un singur colocviu am dat in 2 ani - sem.1 - oase) dar asta n-a contat la absolut nimic. poate doar impresie artistica dar cred ca nici macar.
la examen sa aveti grija ca uraste sa incercati sa-l "furati". pe cei care i-a prins copiind i-a trecut cu greu si in toamna. pe cei cu un an mai mici ca noi i-a prics cu telefoane ca-si spuneau biletelele de la cadavru celor care ramasesera in sala. si i-a picat jumatate!
mai bine cinstit ca...
oricum notele nu sunt tocmai in concordanta cu realitatea. vezi ca anunta o zi si o ora cand se dau rezultatele. sa fii neaparat acolo, chiar cu vreo ora inainte. daca esti acolo ai sansa sa ti se dea 1-2 puncte in plus iar daca nu esti sa ti se scada. e un fel de negociere.... la care tu nu scoti insa nici un cuvant.
in rest ciomu e un tip de treaba... daca il prinzi inafara lp-urilor de anatomie.
si inca ceva: duceti-va neaparat la cursuri! e bine sa fiti cat mai mult. in plus are memorie vizuala buna si s-ar putea sa conteze f. mult la practic, la nota finala (acea negociere).
bafta joi! si nu speria daca ai impresia ca intraba din alta materie decat anatomie (mai ales daca dai cu tanasi). ce asistent ai? ce asistenti mai sunt?
Inca mai sper!

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Oct 31, 2003 8:31 pm

hai sa iti zic eu cum e cu Ciomica.......tocmai m-am despartit de el in vara.........in anul I era faza naspa la exm:stegulete pe cadavru, oral la el si scrisul cu 5-10 sb! :grab: bine ca a venit anul II si Ispas sef de catedra......si uite asa a fost obligat sa dea doar exm oral! :eating: barem acum te pica doar dc nu te inghite........te intreaba la cadavru doar el.......de suflat iti sufla doar Cadariu.........apoi tragi 3 sb.....te duci in banca........copiezi cu sms sau hands-free........te duci la el.....tu vb, el mananca sau bea santal........... :popcorn: .......dupa care dc ii place de tine te trece dc ai stiut,dc nu trage de tine pana cand zici ceva........iar dc are boala pe tine......te freaca de te rupe! :devil:
Aviz blondelor inalte......e mort dupa ele.........face misto de ele tot anul......dupa care le trece la exm
:silly:
si inca ceva.........dc e sa iti pui o pila........du-te direct la el.........nu prin intermediari...nu ii place........
in rest..............toceste cat vrei...........ca in anul 3 realizezi ca tot de la 0 o iei cu anato............oricum ai si mare nevoie de ea...rau cu ea.....rau fara ea
oricum in 2 ani doar colocviul de oase si cel de abdomen le-am dat pe bune............dar nici alea nu au contat!
si inca ceva...........asigura-te ca te ai bine cu asitentul de grupa........poate sa iti rezolve 80% din exm

rodica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Oct 26, 2003 11:25 pm

Postby rodica » Fri Oct 31, 2003 11:28 pm

mersi mult pt raspunsuri! se pare ca nu am noroc nici la asistenti, fac cu mihai tanasie. nasol ,nu?
e asta e ,viata merge inainte!
alti asistenti p care i-am obs eu sunt unu' slab cu ochelari, unurosu tot timpul la fata ca dupa o bauta, o tipa si cadariu parca!
pana acu ciomu a fost destul d dragut cu noi( daca nu intarziem la lp bineinteles) dar are asa o place de a isi bate joc de unii...
pt momemt sunt destul d entuziastmata de facultate dar in 6 ani am timp sa-mi schimb parerea

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Nov 01, 2003 2:09 am

lasa-ma sa ghicesc:unul slab cu ochelari e Petcu,ala rosu la fata e Proca, iar tipa e Mihaela......nu stiu cum .....imi scapa la ora asta......uita-te pe cartea de anato si afli cum o chema...sfatul meu e sa te dai bine pe langa ea........cu ea o sa dai si radiologia........iar jupanu' are o slabiciune pt ea!
sfat:stai la mare distanta de Tanasie.....e un mare fustangiu........si o jigodie de prima clasa....nu se baga pt nimeni la exm!deeeee......ginecolog......stii tu...

rodica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Oct 26, 2003 11:25 pm

Postby rodica » Sat Nov 01, 2003 11:26 pm

o sa fie cam greu sa stau departe de Tanasie pt ca e asistentul meu da' sper ca nu sunt genul lui. Nu e casatorit sau ceva de genu'.
parca asa le zice celorlalti asistenti.
cel mai d treaba mi s-a parut Petcu.
mi s-a amanat colocviu marti asa ca SI week-end-ul asta o sa-l petrec invatand. nostim , nu?
oricum va doresc macar voua distractie placuta!

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sun Nov 02, 2003 1:23 am

petcu...de treaba.......se vede ca esti novice...pisica blanda zgarie rau.........toata lumea din catedra se fereste de el.........in fata iti zambeste......iti explica...pare saritor.....iar pe la spate.......barfeste orice asistent la ciomica.......iar pe studenti ii trece doar pe care vrea el......iar dc nu te are la inimioara pune vb "buna" la jupanu........
nu te stresa prea tare cu colocviul!!!!!!! :D

rodica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Oct 26, 2003 11:25 pm

Postby rodica » Sun Nov 02, 2003 11:54 pm

o sa incerc sa nu ma stresez.
problema e ca in aceeasi am si niste ******** p la biochim si biofiz care necesita si ele putina atentie.
mersi pt raspunsuri

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Nov 03, 2003 2:48 pm

1. Se poate cumpara sau studia la biblioteca programa noua ? Ca victor a zis ca cea scanata de la med.pub.ro este outdated. Nu se poate propune decanului sa tipareasca la Editura Carol Davila programa si sa se vinda cui e interesat ? E secret de stat cumva ? E foarte enervant sa nu stiu ce se cere (bibliografia aia de 3-4 carti de cite 200 pg la fiecare materie fiind o gluma) pentru ca parca vad ca ma trezesc in sesiune ca de fapt tot ce-am invatat era neimportant si trebuia sa stiu alte chestii. Majoritatea de pe forum, care e an mai mare decit 1 :) probabil e amuzata de cererea mea dar eu sint anul I si habar n-am ce sa invat.
2. Care e perioada exacta a sesiunilor ? (se mai ocupa cineva de uni-davila.ro, sa-l termine ?)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Mon Nov 03, 2003 9:14 pm

:x-mas: stii ca o sa vina vacanta de craciun.........
in anul I du-te la cursuri si inavata-le doar pe alea......o sa ai 10 asigurat..........oricum intreaba profii care tin cursul ce carti sa citesti.....dar nu te stresa.........esti tanar........dc iti omori neuronii de acum .......ce o sa te faci pana in anul 6......... :evilbat:
cand eram eu in I la anato trebuia sa citim din Ranga+ Niculescu, la genetica doar cursurile, la bioch doar cursurile(pt largirea orizonturilor puteai citi cartea lu' Mohora.....sau renumitul mic tratat...care e interminabil........

rodica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Oct 26, 2003 11:25 pm

Postby rodica » Wed Nov 05, 2003 11:15 pm

multumesc pt sperieturi! sa stiti k mi-au fol.
am luat 9 la colocviu !
nu a fost deloc cum am crezut. m-a intrebat tanasie niste chestii la tibie si la ulna atat. misto, nu?
pt cel care intreba cu programa: am inteles k la biochim daca citesti cursurile e ok( fac cu stoian, stoican ceva d genu'), la anato ranga... si cam atat conteaza cu adevarat, nu?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Nov 06, 2003 12:33 am

Colocvile nu conteaza de regula decit la impresie artistica. Se mai ajungea si la situatia ca lipseam atitia ca ne dadeau si la urmatorul Lp.
Se putea intimpla sa nu ntri in examen daca nu il dadeai, cel mult...da' si atunci, il dadeai cu 2-3 zile inaintea examenului practic.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
eeyore
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:21 am
Location: twilight zone

Postby eeyore » Thu Nov 06, 2003 3:21 am

eu nu am fost la nici un colocviu de-al lui cionu (nici macar cu 2-3 zile inaintea examenului)...si iata-ma ca am terminat si facultatea.
chiar se zvonea pe-atunci ca lucrarile noastre erau aruncate la primul cos de gunoi.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Nov 06, 2003 8:32 pm

iar eu am dat 2 colocvii...si asta ca m-am dus ca eram curioasa sa vad ce stiu........cine nu-l dadea bafta lui.........nimeni nu era interesat de soarta lui........iar pe vremea cand se da scris intr-adevar lucrarile erau corectate de asistenti si apoi aruncate la gunoi......oricum tot ce nota voia el iti dadea

User avatar
Ender
Posts: 2
Joined: Tue Dec 02, 2003 3:14 am
Location: Bucuresti (cimitir)
Contact:

saliu

Postby Ender » Tue Dec 02, 2003 3:29 am

deci, eu trebuia sa fiu anu doi...mi-a murit matza care s-a intoxicat cu broasca din acvariu care la randu' ei a mancat chipsurile pe care s-a ca*at papagalul.....
ma rog...scuze.....
am lipsit mult de tot si am facut rost de o scutire medicala pe 5 luni si trebuie sa repet anul...nu?
secretara de anul 1, los "umflatas" (sper ca nu citeste forumul) nu prea s-a omorat sa-mi dea amanunte....poate imi dati voi...
va rooog, merci!
Viata e ca un sandwich cu *****, cu cat mai multa paine ai, cu atat mai putin ***** trebuie sa mananci...

User avatar
stefanmihai
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Jul 08, 2004 9:33 pm
Contact:

Postby stefanmihai » Thu Jul 08, 2004 11:58 pm

despre dr Mihaela Banu de la Anato ce stiti si despre cergan

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Jul 09, 2004 12:54 am

Ea e o super finutza. El o sa va faca probabil un show de tot bahaosul. Cam nasol sa dai examen cu el.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

alinne_alice
Posts: 4
Joined: Tue May 18, 2004 11:22 am

Postby alinne_alice » Sun Jul 25, 2004 12:25 am

hello

eu tocmai am intrat si ma gandeam ca imi puteti da si mie ceva sfaturi despre ce ar trebui sa fac in anul 1, asta asa ca sa ma pot bucura mai bine de vacanta.

a si .. e vreo metoda de a evita asistenti nesuferiti sau alte persoane de genul asta?

merci

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Jul 25, 2004 4:07 pm

Nu ai cum sa eviti unii asistenti, in fiecare grupa/serie o sa gasesti si asistenti ok si unii mai putin ok. Dar poti sa vorbesti cu secretara ta de an (du-te intre 27-30 septembrie, ca sa fii mai sigura) si s-o rogi sa te bage intr-una din seriile profesorului Ispas (de anatomie). Se spune ca ar fi mai frumos acolo, si ceilalti profi sint mai buni etc. . Dar mie mi se pare ca peste tot sunt si profi buni si mai putin buni. Deci nu dispera daca nu reusesti sa intri la Ispas (o sa vezi ca toata lumea vrea acolo).

In rest, pe 1 octombrie gaseste-ti niste prieteni ca sa va impartiti la cozi (vor fi 3: una la secretariat, in holul unde te-ai inscris la admitere - acolo trebuie sa depui o hirtie pe care ti-o da secretara de acolo, completata cu datele tale - deci ia-ti buletinul la tine. A doua coada e la bilblioteca de la etaj (o vezi cum urci pe scarile din partea stinga), unde vei avea nevoie de o poza ca sa-ti faci permis la biblioteca. Cu permisul asta te vei duce la a treia coada, care se formeaza in curte, undeva in spate (intri in facultate pe la portar, treci de intrarea principala, mergi pe aleea dintre santierul de la bazinul de inor (pe dreapta) si parcare (pe stinga) si in fatza vei vedea o cladirea mica, fara etaj, unde s-ar putea sa scrie biblioteca. Acolo se formeaza coada de la 5-6 dimineata, pentru ca se dau cartile pentru anul I si se dau doar la primele 50 de persoane. Ia cu tine si un rucsac incapator sau o sacosa maaare (ti se vor da cam 20 de carti gen caiet studentesc). Cele trei cozi au loc in paralel, dar toata treaba dureaza vreo 2-3 zile.

In prima zi mai trebuie sa-ti iei orarul care se va afisa la avizierele din stinga cum intri in facultate. Aglomeratie mare si acolo. Asteapta-te ca orarul sa se schimbe in primele 2 saptamini.

Plimba-te prin facultate si vezi ca sint anunturi afisate la fiecare catedra, cu "cursul introductiv". Poti sa lipsesti la el daca n-ai timp sa ajungi, se prezinta profesorul, anunta bibliografia, cum o sa fie examenul si probabil incepe sa predea ceva introductiv, care nu intra in materia de examen.

Catedrele le gasesti:
Biofizica: subsol - intri in facultate pe usa mica (din dreapta usilor mari cu scari), cobori scarile si e usa de pe stanga.
Biochimie: parter - intri pe aceeasi usa mica, urci scarile si mergi pina in capatul culoarului, ultima usa pe dreapta.
Anatomie: parter - pe la mijlocul culoarului, in fata Amfiteatrului Mare. Mai sint 2 sali de anatomie si la subsol, dedesubtul celor de la parter.
Informatica: parter - pe culoar prima usa pe dreapta
Engleza: parter - in holul cu secretariatul, intri pe usile mari si urci cele 4-5 scari din stinga. Avizierul de pe stinga.
Genetica: amfiteatrul Sahia - in spatele hotelului Intercontinetal. Ajungi de la facultate cu troleibuz 69, 71 (vizavi de facultate) sau din statia unde e si metrou cu 601, 336 (?) sau cu metroul pina la Unirea si schimbi pina la Universitate. Din troleibuz/autobuz cobori la prima statie dupa piata Universitatii si traversezi strada pe care a venit masina, mergi pe stradutza la care ai ajuns (perpendiculara pe strada pe care ai traversat-o) si care merge pe undeva prin spatele Intercontinental. Treci de o Posta, treci de consulatul american, traversezi o stradutza mica si o sa vezi o vila iesita in trotuar, care ingusteaza mult trotuarul. Imediat dupa vila, in stinga, e curtea de la Sahia. Amfiteatrul e in fundul curtii. Cu metroul, iesi la Teatrul National si mergi in directia de mers a autobuzelor de care am zis mai sus si urmezi indicatiile de mai sus.
Psihologie: Sahia, facultate sau spitalul Colentina. La Colentina ajungi cu metroul de la facultate pina la statia Stefan cel Mare, de acolo iei tramvaiul 2 statii si te lasa in fatza spitalului. Se poate ajunge si cu autobuz dar nu stiu exact care. http://www.healthpsy.home.ro

Ce am zis mai sus a fost valabil pentru mine anul trecut, s-ar putea sa se mai fi schimbat unele lucruri, dar nu cred.

Daca vrei sa fii sefa de serie, vorbeste cu secretara si intreab-o ce trebuie sa faci. In principiu iti va da o lista cu toti colegii de serie si-ti va spune sa stringi semnaturi ca sint de acord sa fii tu sefa de serie. Majoritatea vor semna fara sa ceara prea multe detalii.

Si invata, relaxeaza-te, citeste forumul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

alinne_alice
Posts: 4
Joined: Tue May 18, 2004 11:22 am

Postby alinne_alice » Sun Jul 25, 2004 6:46 pm

merci mult de tot de sfaturi eram putin speriata dar mi-a mai trecut. pot si eu sa iau vacanta......

alinne_alice
Posts: 4
Joined: Tue May 18, 2004 11:22 am

Postby alinne_alice » Sun Jul 25, 2004 6:50 pm

ce ar trebui sa mai fac inainte de 1 oct?
ma refer mai ales la camin si chestii de genul asta....

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sun Jul 25, 2004 11:44 pm

De curiozitate: "cartile" sunt tot gunoaiele alea de litografii?
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Jul 26, 2004 1:57 am

elfstone: da, in cea mai mare parte. Dar merg totusi, nu mai dai bani pe xerox, daca poti sa citesti din ele :)

alinne: vezi la Info Campus, alta sectiune a forumului.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sat Jul 31, 2004 10:15 pm

alinne_alice wrote:ce ar trebui sa mai fac inainte de 1 oct?
ma refer mai ales la camin si chestii de genul asta....


ar trebui sa depui o cerere de precazare la serviciu social pana cel tarziu 25 august pentru a obtine camin, apoi astepti pana pe 20-25 sept cand mergi tot acolo sa vezi daca ai primit cazare. Serviciu social se afla la rectorat - in Str. Dionisie Lupu nr. 37.
Mai multe amanunte afli acolo si ar trebui sa fie un anunt si la avizierul facultatii cu detalii despre cazarea celor intrati in anul 1.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Fri Aug 13, 2004 9:58 pm

Cum e Lupu ?..cel putin comparativ cu Ispas :?:

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Aug 14, 2004 1:27 am

Sper sa nu imi dea nimeni cu nimic in cap, dar mie imi placea tare mult de Lupu. Nu l-am avut asistent la grupa, dar toti invatam dupa LP-urile lui care erau fantastice. Nu statea prea bine la capitolul "profunzime" (spre deosebire de Ispas care efectiv ne incanta la curs), dar era fain de tot. Despre Ispas nu pot sa comentez pentru ca, repet, m-a incantat, m-a "vrajit", m-a fascinat. Sunt multe lucruri, chiar clinice, pe care mi le aduc aminte "cu vocea lui", daca intelegeti ce vreau sa spun. Anyway, oamenii se mai schimba, asa ca nu stiu cum or fi acum.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
Iride
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jul 03, 2004 12:17 am
Location: Am sa ma regasesc curand ...
Contact:

Postby Iride » Sat Aug 21, 2004 8:55 pm

Am si eu o intrebare de sfarsit de anul I , stiu ca merge cam ca nuca in perete cu discutia de pana acum dar nu am ce face , imi trebuie raspunsul :oops:
Am fost suficient de isteata sa-mi fac rost de o restanta , si dintre toate tocmai la biochimie 2 , dar acum ma lovesc de o problema : cum aflu si eu cand se da examenul ? la secretariat nu raspunde nimeni la telefon si inainte sa plec in vacanta nu am putut sa aflu nimic pentru ca :"nu s-a stabilit nimic , nu se stie nimic"
Nu vreau sa fac un drum la Bucuresti ca sa gasesc "vacanta/concediu" pe geamul de la secretariat ....
Help !
Multumesc anticipat
:)
"Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta - murim. "

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sun Aug 22, 2004 12:42 pm

programul la secretariat incepe dupa 1 sept iar restantele nu sunt mai devreme de 10 sept. daca ai de recuperat ceva sau de dat exam practic ar fi bine sa vii mai devreme (adica in tre 1- 10 sept) sa rezolvi.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sun Aug 22, 2004 6:04 pm

apropo, care-i numarul de la secretariat?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Iride
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jul 03, 2004 12:17 am
Location: Am sa ma regasesc curand ...
Contact:

Postby Iride » Sun Aug 22, 2004 11:09 pm

021/2126295
Si daca nu trebuie sa dau decat examenul propriu-zis , trebuie sa fac o cerere sau ceva ?
"Avem timp pentru toate.

Nu e timp doar pentru putina tandrete.

Cand sa facem si asta - murim. "

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Aug 23, 2004 9:14 am

Nu , nu trebuie daca ai restanta sau absenta. Doar daca vrei marire de nota faci cerere.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Sep 07, 2004 12:45 pm

Iride, hai sa te elucidez.. la biochimie restantele se dau incepand cu data de 15 sptembrie 2004
ce serie esti? de exemplu pe data de 16 dau seriile I si II
ora 9 biochimia I
ora 10,30 Biochimia II

si pe data de 28 in caz ca nu il iei din prima la fel ora 9...

User avatar
Iride
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jul 03, 2004 12:17 am
Location: Am sa ma regasesc curand ...
Contact:

Postby Iride » Sat Sep 11, 2004 12:59 am

:) Multumesc frumos de informatie , sunt seria IV , dar m-am edificat si eu intre timp asupra problemei .
Inca o data mersi de deranjul informational :wink: si multa bafta si tie ...
"Avem timp pentru toate.

Nu e timp doar pentru putina tandrete.

Cand sa facem si asta - murim. "

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Sep 14, 2004 3:37 pm

no problem;)

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Sep 19, 2004 12:42 am

cate credite are fiziologia ? 10 sau 15 ? ca am pe 23 si nu prea mam straduit, mai am cateva zile de tras, si cica o sa corecteze zagrean *nu stiu care din ei* , oricum se poate trece in 2 doar cu fizio picat ?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Sep 19, 2004 2:32 am

tu ai restante si habar na-i care si cum e faza cu creditele?:)
fiziologia are 5 credite, ca dak avea mai mult de 10 n-o puteai lasa pe anul 2. Deci... o poti da in sesiunea de iarna, adica in urmatorul an...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Sep 19, 2004 5:49 pm

mam luat cu anato si biokim incat n am mai stat sa analizez si fizio, si asa ma gandesc cu groaza ca daca nu l iau o sa mi ramana pe iarna cand se vor aduna mai multe ca in primu an, voi ati fost vreodata in asa situatie sa aveti un ex deabia in alt an ?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 05, 2004 2:41 pm

alexxxandru wrote:hai salut!
m-am ales si eu (din pacate) cu o restanta la biochimie (sem II). intrebarea mea ar fi: corecteaza asistentul sau conf. Mohora? ca la partial si la ex ea a corectat(si nu prea bine parerea mea).
daca nu iau ex pe 16 cand il am pot sa vin si a doua oara pe 28? ca asistentul a zis ca poti sa vii doar o data cand esti mai bine pregatit.

aaahh, are cineva subiectele ptr ambele semestre? ca la ex au picat multe tampenii.

mersi mult.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests