intrebari ANUL I

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Fri Jul 29, 2005 7:46 pm

Ce o sa facem la informatica? Nu o sa facem programare nu?Cam ce programe? Si la engleza cum o sa fie?Trebuie vocabular,gramatica?Intreb si eu acum de niste lucruri comune liceului si facultatii! Ma refer la lucrurile de baza!

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Fri Jul 29, 2005 8:17 pm

Pentru mine informatica a fost cea mai stupida materie din toata facultatea. Imi aduc aminte ca acum 6 ani la informatica invatam sa facem, sa stergem si redenumim foldere in DOS.
Sper sa se mai schimbat ceva.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Jul 29, 2005 9:22 pm

vezi ca scrie pe undeva pe forum groopy, da-i un search cu "informatica" pe facultatea. E lejer, stai linistita, Word si Excel, inveti sa le folosesti in niste LPuri pe care n-ai timp sa le faci in timpul dedicat, ce sa mai si inveti din ele. Daca stii sa fol calc n-ai nici o problema, sunt multi insa care n-au pus in viata lor mana pe un PC si la ei e mai dureros :(

La engleza e foarte frumos, depinde si cu cine faci :P, in principiu se citesc texte de engleza medicala si se mai fac exercitii de gramatica, vocabular etc dar foarte lejer, fara timpuri si alte chestii, nivel sub mediu. Examenul este scris grila, foarte usor dupa mine (dar engleza-intensiv in liceu..) si oral, discutie libera, vag bazata pe textele de la cursuri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Fri Jul 29, 2005 11:08 pm

Super! macar la asta ma pricep! Poate par stupida dar ce sunt LP-urile? Cursuri? !Si cati suntem intr-o grupa si intr-o serie?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Jul 31, 2005 12:40 am

groopy wrote: dar ce sunt LP-urile? Cursuri? !Si cati suntem intr-o grupa si intr-o serie?


lp=lucrari practice (se citeste elpi) (cam singurele cu prezenta)
intr-o grupa noi am fost intre 8 si 10 oameni
8 grupe in serie.
initial am fost 8 serii parca.
dupa aia, venind foarte multi transferati, si existand scuza ca intram in clinica s-au facut vreo 12 serii.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Fri Aug 05, 2005 12:25 am

Ispas ia niste grupe,serii anume? Eu am auzit ca preda la primele 4!este adevarat?

User avatar
stefan_georgescu
senior
senior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 19, 2005 1:21 am
Contact:

Postby stefan_georgescu » Sun Aug 07, 2005 8:26 pm

nu stiu cine ti-a spus dar ar fi cam greu sa predea la 4 serii deodata;
de 2 ani de cand sunt in facultate nu a luat decat seriile 3 si 4;
trebuie sa mai ramana studenti si pentru celelalte cadre didactice; nu?
Nu ne vindem tara!
O dam pe gratis!

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sun Aug 07, 2005 9:51 pm

Auzisem ceva de numarul 4! Sigur nu am inteles eu bine!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Aug 11, 2005 6:36 pm

Ispas - seriile 3 si 4 de obicei. In ultimii 2 ani au fost 6 serii a cate aproximativ 100 oameni (10 grupe de 10 oameni, in mare, practic mai erau si grupe de 9 sau de 11 oameni).. la voi fiind 1000 de admisi probabil vor fi 10 serii, ca nu cred ca vor reusi sa faca grupe de mai mult de 10 oameni..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ank_b
Posts: 2
Joined: Fri Aug 19, 2005 10:22 pm
Contact:

Postby ank_b » Fri Aug 19, 2005 11:53 pm

cum e ispas?care e cel mai klumea dintre asistenti?se dau partiale?se dau burse din primul smestru in fct d media cu care ai intrat?la cursuri vine toata seria?si la lab grupa?sau cum e cu astea?

User avatar
alex3000
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue May 17, 2005 8:13 pm
Location: buzau
Contact:

Postby alex3000 » Fri Sep 09, 2005 7:00 pm

daca sunteti la cluj poate ne spuneti si noua ce carti ne trebuie pentru anul I va rog...
memento mori

User avatar
andrada
junior
junior
Posts: 71
Joined: Thu Aug 25, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby andrada » Sat Sep 10, 2005 1:55 am

ank_b wrote:cum e ispas?care e cel mai klumea dintre asistenti?se dau partiale?se dau burse din primul smestru in fct d media cu care ai intrat?la cursuri vine toata seria?si la lab grupa?sau cum e cu astea?
Eu am facut acum ...hehe...5 ani cu Ispas si a fost superOK!Singurul lucru pe care il regret acum e ca nu prea am fost pe la cursurile lui si a fost pacat!Asa ca tu sa nu faci ca mine daca vrei sa nu-ti para rau! :roll: Tinea niste cursuri super si daca reuseai sa fii atent ramaneai cu peste 50% din informatie.
    LP-urile le-am facut cu dr.Filipoiu si a fost OK ca insista numai pe lucrurile cu adevarat importante si pe deasupra ne tinea si niste LP-uri intregi off-topic...if U know what I mean...despre feromoni,cum se mananca scoicile,cum se face salata din fructe de mare,ce sint trufele,cum sa-ti cuceresti alesul...si alte chestii!A fost fun!
    Acum nu stiu care-i treaba cu bursele dar cind am intrat eu s-au dat si pt anul I in fct de medie si probabil ca se dau si acum!
    In ceea ce priveste cursurile vine cine vrea(si sfatul meu este sa te duci ca uite eu chiar regret ca n-am fost :? ) iar la LP-uri prezenta era obligatorie dar domnul Filipoiu rar punea absente la grupa noastra!Si la examen a fost supercool :lol: Daca te panicai el chiar te ajuta! Pe mine la sf anului II m-a vazut in plin examen cum sustrageam de la colega mea din dreapta o coala cu un subiect rezolvat :shock: ...eu am incremenit si am crezut ca ma da afara din sala in clipa aia...cind mi-a venit randul la catedra la prof am crezut ca spune ceva dar spre mirarea mea s-a purtata de parca n-ar fi stiut nimik!!! :shock: Am iesit din examen cu nota 8 si mi-era jena sa-l privesc in ochi cand mi-a dat carnetul de student! :P

User avatar
andrada
junior
junior
Posts: 71
Joined: Thu Aug 25, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby andrada » Sat Sep 10, 2005 1:39 pm

ank_b wrote:cum e ispas?care e cel mai klumea dintre asistenti?se dau partiale?
Noi nu am dat partial la anato nici in anul I nici in anul II,dar trebuiau date niste colocvii din fiecare capitol de Ranga:membre,peretii trunchiului..etc...Noi cu dr.Florin Filipoiu nu am dat decat primul colocviu din anul I sem I(adica din membre) apoi ne-a iertat ca ne-am rugat sa ne lase sa invatam temeinic pt examenul de final... :roll: Si asa n-am mai dat nici un colocviu :twisted: Dar asta nu a fost valabil si pt colegii nostri de serie din grupele care faceau cu ceilalti asistenti...Ei chiar au dat colocvii...Parerea mea e ca a fost un asistent super!Ar fi OK sa faci cu el.Asta daca se mai ocupa si acum de studenti pt ca nu sint in tema!

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sat Sep 10, 2005 6:54 pm

Eu am facut anato cu prof Vlad in primul an si cu prof Nita in anul 2. Prof Vlad este genul de profesor tipicar, flegmatic...trebuie sa stii cuvant cu cuvant din Ranga, subiectele la examen nu erau grele dar erau de "dimensiuni" mari...plus ca notarea era destul de incorecta. Eu am avut restanta la anatomie si, in septembrie, desi am scris bine la toate subiectele si in total mi-au iesit vreo 12 pagini pt 6 intrebari...am luat 5 din motivul tembel ca "la restanta nu pot sa dau 9" (ca de 10 cred ca ati inteles ca nu poate fi vorba). Dar asistentii sunt draguti sau...interesanti. Am avut ca asistent un tinerel pe care il chema Emil (nl de familie nu l-am stiut niciodata). A fost amabil si s-a ocupat de noi foarte mult. Aproape toti asistentii prof Vlad se ocupau bine de studenti, deci din pct asta de vedere era bine. Intre amintirile care acum dau o aura boema anilor de inceput, se evidentiaza cea a dr. Cadariu. Cine stie cunoaste :)
La prof Nita...am avut un asistent simpatic dar total dezinteresat de LP-uri. Nici ceilalti colegi nu stiu sa se fi laudat cu asistentii lor, dar poate nu imi amintesc eu bine. Stiu ca la examen e foarte bine daca faci desene si scheme care sa dovedeasca ca ai inteles cum e cu anatomia SN. Au fost multi restantieri la noi in serie in anul 2, s-a picat mult la practic..mai ales la un asistent foarte nepoliticos ( Tanasi, Tanase, ceva de genul asta).
Am uitat sa spun...Vlad ia de obicei seria 5. Dar lucrurile s-au putut schimba de acum 5 ani, asa ca aceste chestiuni au pur titlu informativ.

La informatica, noi am stat pe mirc si pe yahoo tot semestrul si la sfarsit am dat din colt in colt sa ne facem proiectul. Intr-adevar, daca stii cat de cat sa lucrezi pe calc, nu va fi o problema. Va fi chiar plictisitor...

La biochimie...eu am facut parte din ultima generatie a Dra prof Dinu. Asa ca orice informatie pe care o detin e depasita :wink:
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
t3odor
Posts: 4
Joined: Sat Sep 10, 2005 11:01 pm
Contact:

I'm new here...

Postby t3odor » Sat Sep 10, 2005 11:15 pm

Sunt nou venit pe forum si proaspat student la UMF Carol Davila. Ceea ce nu inteleg eu este de unde stiu cei care posteaza aici (adica cei care intra acum anul I) cu cine o sa faca anumite materii pt ca pe mine nimeni nu m-a anuntat despre nici un profesor. Eu am inteles ca pe 30 septembrie se fac grupele... este ceva ce nu stiu ? Astept un raspuns ....

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sun Sep 11, 2005 12:26 am

Ce este ECTS? Adica cand intra in calcul!Care este treaba cu creditele?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Sep 15, 2005 1:53 pm

anouka wrote:bunn ..am trecut de examen si incepe fac...si sunt nedumerita...c se face in anul 1? si mai ales la informatik asa e k atestaul din liceu e echivalentul primului examen? si cursurile litografiate sunt tot alea de acum 20 d ani?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Sep 15, 2005 1:58 pm

t3odor: se informeaza si lumea, verifica ce-a aflat de la studenti mai mari..

groopy: ECTS din cate stiu eu se aplica daca pleci in strainatate cu bursa de 6 luni/1 an. Daca faci acolo aceleasi cursuri ca aici ti se echivaleaza, nu mai trebuie sa refaci cursul/examenul. Nu stiu daca si este asa, s-ar putea sa nu se echivaleze.

anouka: Data viitoare poate nu mai faci 2 topicuri noi cu aceeasi intrebare, mai ales ca ai citit forumul, de regulamentul din capul paginii nu te-ai impiedicat ? Atestatul de info nu-ti foloseste la nimic, poti sa ceri sa treci la avansati si nu te mai duci la laboratoare dar trebuie sa faci un proiect, vezi ca scrie pe forum. Cursurile tot alea sunt la unele materii, la altele mai sunt carti mai noi, de vreo 10 ani :D sau de mai putini.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Thu Sep 15, 2005 9:25 pm

salz...stie careva care e secretara de anu 1?adika asta ptr boboci si cum e?adika e de treaba sau nu

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Sep 15, 2005 9:43 pm

o cheama tanti Irina Radovici, e cam urata, dar per total e de treaba. Cel putin cu mine a fost si nu i-am dus niciodata nimic.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Thu Sep 15, 2005 10:02 pm

inainte de 1 oct e pe la facultate?ca vreau sa ii fac o vizita.so cam cand as putea sa o gasesc la lucru?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Sep 15, 2005 11:35 pm

si atunci de ce esti rau si zici ca e urata ? :(


probabil este, aesira, incearca pana la ora 12. e secretara celor de anul 6 si trebuie sa le dea tot felul de hartii asa ca e posibil sa fie.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Postby iuria » Fri Sep 16, 2005 8:49 am

am si eu o intrebare, daca stie cineva sa-mi raspunda...cum se dau bursele?cam pana la ce punctaj?sau cate sunt?multumesc anticipat!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Sep 16, 2005 2:58 pm

iuria wrote:am si eu o intrebare, daca stie cineva sa-mi raspunda...cum se dau bursele?cam pana la ce punctaj?sau cate sunt?multumesc anticipat!


in anii trecuti parca au fost primii 100 intrati. nu sunt sigura. e posibil sa se schimbe anul asta, ati intrat mai multi si cu medii mai mari.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Postby candidatii » Sun Sep 18, 2005 9:06 pm

Ca observatie, biochimia nu merita facuta daca nu ai ca titular de curs pe dna Mohora - cursuri bine planificate, clare, cu materiale auxiliare ( am nimerit odata la inceputul :oops: unui curs al d Atanasiu - dumnealui tocmai utiliza cateva min intregi ca sa puna cu creta pe tabla formula chimica a unui nucleotid ! In conditiile in care exista videoproiector, sau macar retroproiector... )
In plus, stie sa-ti puna in vedere, la fiecare curs, cateva amanunte pe care nu numai ca le regasesti in materia de examen, dar sunt acele amanunte de care tii seama, ca medic, dupa ce ai uitat toata (bio)chimia.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Sep 18, 2005 10:47 pm

lulutza wrote:Eu am facut anato cu prof Vlad in primul an si cu prof Nita in anul 2. Prof Vlad este genul de profesor tipicar, flegmatic...trebuie sa stii cuvant cu cuvant din Ranga, subiectele la examen nu erau grele dar erau de "dimensiuni" mari...plus ca notarea era destul de incorecta


profesorul vlad era numit si VB( adeka vlad boul) pretenarii shtiu de ce. a fost superpenibil. dupa ce ne trimitea in parc la plimbare ca neuroanatomia e plictisitoare si nu s-a predat nika, la examen a fost numai zambet si a pikat 60% din serie. avea doi asistenti, unul popo( care a pikat fetele) si unul ( student de vremea aia!!!, pila nu stiu kui) extrem de balbait si penibil, care a pikat baietii. VB zambea ingaduitor, ar fi vrut sa ne treaca, dar... uite asa se intampla, cand mi se face dor de fak ma gandesk la VB si imi trece.

User avatar
t3odor
Posts: 4
Joined: Sat Sep 10, 2005 11:01 pm
Contact:

Postby t3odor » Mon Sep 19, 2005 2:52 pm

Am inteles ca exista "Atlas de anatomie" pe calculator, cu modele 3D si tot ce e nevoie. Ar putea cineva sa imi zica cum se numeste acest atlas (program) ? Si poate si daca se gaseste...

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Mon Sep 19, 2005 3:26 pm

cerbu wrote:
profesorul vlad era numit si VB( adeka vlad boul) pretenarii shtiu de ce.


Cam asta am vrut sa zic si io, dar nu am gasit cuvintele....potrivite :twisted:
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Postby dr.a.c. » Mon Sep 26, 2005 6:06 pm

kooksee wrote:o cheama tanti Irina Radovici, e cam urata, dar per total e de treaba. Cel putin cu mine a fost si nu i-am dus niciodata nimic.


kooksee


eu stiam k e tanti Cristina(am trecut pe la fac si asa mi s-a spus)..parca o secretara lua un an si-l ducea pana la licentza (poate gresesc)
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Mon Sep 26, 2005 6:08 pm

corect, Cristina Radovici si e ok. da, secretara de an ramane aceeasi.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Postby dr.a.c. » Mon Sep 26, 2005 6:23 pm

pt cine nu vrea sa stea la cozi interminabile in oct:
- treceti pe la secretariat sa va depuneti diploma de BAC in original (daca na-ti facut-o pana acum) programul incepe parca pe la ora unu
eu am fost sapt trecuta si am stat 'doar' 45min la o coada de 5 pers 8)
-am inteles de la colegi k se dau fishele de inscriere deci dak aveti drum pe acolo luati una si pe urma o depuneti dupa 4oct gata completata
-pt cei 'interesati' au inceput sa se dea cartile la biblioteca (stati! nu dati navala k sunt oricum putine pt k nu le-au restituit cei din anul 2) dar e nevoie de niste "stimuli":wink: mai mult sau mai putin conditionati pt d-na bibliotecara
dak vrea cineva am lista cu cartile din anu 1 (nu stiu dak e completa) oricum sunt vreo 20 d carti
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Mon Sep 26, 2005 7:05 pm

perfect maine ma duc pe acolo si sper sa fie in toane bune ca sa ma ajute si pe mine
for true metal

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Mon Sep 26, 2005 7:43 pm

Poti sa ne dai si noua lista ?

User avatar
angela_20
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 07, 2005 10:12 pm

Postby angela_20 » Mon Sep 26, 2005 9:17 pm

buna!am si eu o intrebare si nu stiu exact unde sa o postez:medicina va fi de 5 ani incepand din 2005 sau 2007?

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Tue Sep 27, 2005 12:07 am

In nici un caz, si asa este materie f multa, nr de ore/sapt e mult mai mare ca la alte facultati, de asemena si nr de sapt intr-un an de stiu e mai mare, deci categorig nu au cum sa treca la 5 ani.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
angela_20
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 07, 2005 10:12 pm

Postby angela_20 » Tue Sep 27, 2005 12:58 am

mai am o intrebare:incepand cu anul asta va intra in vigoare legea conform careia tre sa-ti mentii media mare k sa nu te trezesti pe locurile cu taxa? :roll:

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Tue Sep 27, 2005 1:13 am

acu vezi si tu ce intelegi de aici :?, cam asa pare :

http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=540

Studentii inmatriculati cu taxa in UMF "Carol Davila" vor fi admisi la concurs pentru locurile bugetate in urmatoarele conditii stabilite de conducerea Universitatii:
* echivalarea automata a anilor anteriori in situatia in care media anului/anilor de studiu este de cel putin 8.00;
* respectiv, obligativitatea maririi notelor la toate disciplinele unde nota de promovare a fost inferioara mediei 8.00, in cursul anului universitar 2005-2006.
Totodata, in cazul in care in sesiunea de restante candidatii declarati admisi pe locurile fara taxa nu reusesc promovarea examenelor, acestia vor fi inmatriculati in anul I de studiu fara taxa sau re-inmatriculati pe locurile cu taxa, in functie de optiunea candidatului.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
angela_20
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 07, 2005 10:12 pm

Postby angela_20 » Tue Sep 27, 2005 1:35 am

mersi frumos dustweaver.dar eu sunt stud in anul 1 pe locurile de la stat si ma intrebam daca m-as putea trezi in anul urmator pe locurile cu taxa daca as avea medie mica iar locul meu sa fie luat de un stud cu taxa care are media mai mare ca a mea... :?

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Tue Sep 27, 2005 11:12 am

am inteles ce-ai intrebat - mie-mi parea un pic ambiguu textul, dar cred ca ai dreptate... "candidatii declarati admisi pe locurile fara taxa" sunt cei care vin de pe locurile cu taxa... :?
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
angela_20
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 07, 2005 10:12 pm

Postby angela_20 » Tue Sep 27, 2005 12:39 pm

..mda..si eu credeam ca numai mie mi se pare ambiguu :roll: si ca poate a inteles altcineva mai exact ce vor astia sa zica...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests