intrebari ANUL I

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 05, 2004 2:45 pm

crisalia wrote:eu am facut cu mohora si la curs si la lp..si a fost super de treaba tipa...adica pe sem 2 in vara ma picase ......si m-am dus sa imi iau nota......si am inceput sa o iau cu vrajeli..... ca am si restanta la anato(cu ciomu) ......sentimentale la greu....si mi-a dat pana la urma 7 nota finala...adica dupa mine e o tipa super de treba.....si care chiar nu vrea sa lase restantieri...si la lp era la fel ......insa stiu ca ea le corecteaza.....si chiar sta sa citeasca ce scrie pe acolo.La restanta te poti prezenta in toate datele afisate..doar ca dc nu iti convin sb poti iesi in primele 10 min afara si renunta...si vii data urmatoare......si nu te afecteaza la nimic....a si nu te semnezi pe foaia de prezenta decat atunci cand esti sigur ca ramai la exm...te poti semna si la sfarsit si ii spui ca pe la tine nu a trecut foaia de prezenta!Spor la inv!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Oct 06, 2004 11:19 pm

Jules wrote:Cum e Voiculescu la anato? Asist. e Mihalea Daniela.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Thu Oct 07, 2004 11:46 pm

Am auzit zvonuri prin facultate ca s-ar putea opta la infomed si pt un nivel de avansati ... ar fi rost de ceva programare :roll: Imi poate da cineva mai multe detalii?
PS:Sper ca nu ma aflu in treaba prea mult pe aici , dar chiar nu am chef sa pierd 2 ani cu office-ul :cry:

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Oct 08, 2004 12:12 am

Eu am facut chestia asta la infomed, dar acum sase ani, asa ca... Nici nu stiam prea multe de fapt (nici acum nu stiu), dar macar am invatat atunci cate ceva (pe cont propriu). Sunt sigur, insa, ca acum standardele ar trebui sa fie altele - s-o fi intrat in era OOP si la UMF :) Daca te pricepi, du-te si spune-i, dar incearca sa nu pari "arogant". Multi il desconsidera pe Spircu, dar mie mi-a facut o impresie buna. E... asa... utopic si haotic, dar este un om extraordinar. Daca vorbesti pe limba lui, sigur scapi de cursurile alea de secretariat :)
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 08, 2004 11:45 pm

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

dileme existentiale.. aka morcov in fund

Postby sen » Thu Jan 20, 2005 3:28 am

nu vroiam sa deschid alt topic asa ca reactivez asta..

intrebare intrebatoare.. asa, ca nu mai e mult pana la sesiune.. cum e Albu de genetica?.. ca-s multe zvonuri si poate confirm unele..

mersi anticipat
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Jan 20, 2005 12:52 pm

e naspa! Daca picai cu izvoranu treceai, da cu Albu tre sa invetzi ceva.

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Re: dileme existentiale.. aka morcov in fund

Postby YY » Sat Jan 22, 2005 1:36 am

sen wrote:intrebare intrebatoare.. asa, ca nu mai e mult pana la sesiune.. cum e Albu de genetica?.. ca-s multe zvonuri si poate confirm unele..


Nashpa rau. E singura restanta care am avut-o in anul 1. Au picat si din cei mai tocilari, iar multi au luat note mici.

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Postby sen » Sat Jan 22, 2005 1:43 am

mmm.. 10x

ma asteptam la rasp astea din pacate..

stiu ca era mai bine cu izvoranu... nu de alta.. da existau si alte metode "alternative" :x

eh.. n-o sa fiu nici primu nici ultimu care o sa pice la genetica:)

bine ca-i doar un semestru.. :lol:
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Sat Jan 22, 2005 7:20 pm

Metodele alea alternative au scutit o serie de 200k/persoana (in marea majoritate).. si asta fara siguranta unui examen promovat . Deci.. pt ce?

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Postby sen » Sun Jan 23, 2005 12:49 am

prob k ai dreptate.. insa sincer sa fiu 200k nu e o suma imensa si merita sa incerci macar..

oricum m-am resemnat cu ideea k trebuie sa-mi ard creierul invatand la genetica pt 5 :cry:

sanatosi sa fim:)
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sun Jan 23, 2005 12:17 pm

E destul de nashpa la Albu. Ciudat este ca nu corecteaza toata lucrarea ci doar se uita pe lucrurile care il intereseaza (nu ma intrebati care sunt astea pt ca eu nu m-am prins). Daca nu le gaseste te pica cu brio! Idee este sa invatati din cartea lui sau din cursurile lui. Nici la marire nu e minunat pt ca mie nu mi-a dat mai mult de 9 desi am invatat de mi-au sarit capacele
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Mon Jan 24, 2005 1:24 am

Intr-adevar Albul e foarte ciudat la corectare. Am avut un coleg care nu prea a invata si la examen a scris doar la 8 din 10 subiecte (la 2 nu a scris deloc) si totusi a luat 10. :shock: Iar multi care au invata f bine au luat note mici sau chiar au picat.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Feb 22, 2005 2:22 am

excristi wrote:S-a termiant prima sesiune... numa teoretic .... ca dupa vacanta mai urmeaza un hop.. partialul la biochimie.. cum vi s-a parut.. vi s-a parut greu primul semestru? ... ce s-a intamplat la anato?.. ca am auzit ca in afara de seria lui vioculescu.. majoritatea ori au picat au si-au lasat anato pe vara....
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Cezar
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Oct 04, 2004 10:05 pm

Postby Cezar » Sun Mar 06, 2005 3:06 pm

Cum se promoveaza examenul la anato an 1 sem 1?Conditii?Pt k la embrio si radiologie am luat,iar la cadavru m-a picat.Si deci nu am intrat la oral.Si m-a bagat in toamna,deci am restanta!La ce trebuie invatat?Tre sa reinvat embrio,radiologie,si cadavru?Sau intru direct in examenul oral?

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sun Mar 06, 2005 3:26 pm

embrio sigur nu o mai dai.........despre radio nu stiu.....

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Mar 06, 2005 3:30 pm

Doar ce-ai picat, cadavru si oral. Dar poate depinde de asistent, nu stiu, intreba-ti asistentul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
mukti
Posts: 2
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:44 pm
Location: bucuresti
Contact:

biofizica

Postby mukti » Thu Mar 24, 2005 9:09 pm

salut
am o mica mare problema.doamna cu care fac lpul d biofizica este lipsita de orice urma de talent pedagogic si are o maniera cel putin amuzanta d a evalua studentii....se opreste asa dintr-o data din ce spune si zice "acum pentru un bonus d exact o.3 sau 0.5 etc (variaza :D ) trebuie sa veniti sa faceti o demonstratie exacta a nu stiu carui fapt". asta era chiar interesant atata timp cat am facut seminarii din materia pe care se presupune ca trebuia sa o stim din moment ce suntem studenti in anul intai la mg, dar de cand am inceput efectiv sa lucram practic e un chin....ideea e ca nu inteleg absolut nimic si excluzand faptul ca nu sunt d o inteligenta rara ca sa pricep chiar tot la biofiz cauza este ca ea chiar NU ne explica nimic....
intrebarea mea, excluzand vaicarelile astea fara prea mult sens este in ce consta examenul practic la biofiz?pentru ca noi d fapt nu facem nimic practic...si daca ne pune sa facem la examen ceva ce nu ne-a aratat niciodata ci doar ne-a vorbit despre si noi am retinut vag niste chestii fara legatura va fi un pic cam greu....
si asa in afara subiectului..de ce toate examenele practice sunt d fapt scrise?in afara d cadavru si embrio?
multumesc
visele nu ti le dau

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Mar 24, 2005 9:37 pm

nu mai stiu cum e acum....dar acum 4 ani era super lejer practicul.......trageai un biletel cu un sb (care era exact titlul unui lp) te duceai in banca.......te gandeai..si apoi te chema si ii povesteai..in cazul in care exista aparatul respectiv prin laborator te punea sa ii dai drumul.....si sa ii povestesti pricipiul de functionare.....dar nu te punea sa fac experimentul........

User avatar
Bodean
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Mar 11, 2005 2:57 am

Postby Bodean » Fri Apr 01, 2005 12:33 am

Asa a fost si cand am dat eu.. numai ca eu faceam cu un tip super de treaba.. scrii teoria dai foaia.. citeste.. bla-bla o intrebare pt nota mai mare.. nu m-a interesat .. am luat 9. Nu te streseaza nimeni cu experimentele ca oricum nu se mai folosesc 70% din aparatele pe care le invatati in spitale.. nici macar prin provincie. Examenul mare depinde cu cine faci.. eu am facut cu un tip.. la fel super-lejer.. grilele de pe net.. eu am mai citit si ceva cursuri.. am luat 9 fara stres. De departe cel mai usor examen pe care l-am dat in facultate.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: biofizica

Postby b3 » Sat Apr 02, 2005 12:49 am

mukti wrote:[b]si are o maniera cel putin amuzanta d a evalua studentii....se opreste asa dintr-o data din ce spune si zice "acum pentru un bonus d exact o.3 sau 0.5 etc (variaza :D ) trebuie sa veniti sa faceti o demonstratie exacta a nu stiu carui fapt".


:D de ce n-am avut-o si eu ?

eu am dat anul trecut examenul si e exact cum ti s-a zis, tragi un bilet pe care ai titlul unui LP. te duci in banca si scrii ce stii, ii dai foaia sa citeasca sau in povestesti tu ce-ai scris. la mine ne-a pus sa ii aratam si la aparat cum se face sau chiar sa-l facem daca se putea (a se citi functiona aparatul.. de obicei functioneaza, doar ala cu sursa radioactiva n-a mers).

ia carte bleu subtirica, format a4 de la biblioteca, xeroxeaz-o, ia de undeva programa LPurilor (nu sunt toate cele din carte, au scos cateva) si invata din carte. e foarte bine explicat si sigur faci bine la examen.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bodean
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Mar 11, 2005 2:57 am

Postby Bodean » Mon Apr 04, 2005 9:49 pm

doar imi exprimam parerea...

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Postby candidatii » Sun Apr 10, 2005 8:18 pm

Se-aude ceva de vreo simulare de admitere ?

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Sun Apr 10, 2005 9:43 pm

inca nu s-a afisat nimic... sigur fac simulare... anul trecut si acum 2 ani a fost in mai...
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
laurici
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Feb 18, 2005 4:09 pm
Contact:

Postby laurici » Mon Apr 11, 2005 11:08 am

auziti,legat de admitere?cred k dau la buc...si ma gandeam dc sa astept sa-mi iau culegerile de teste pana la anul sau sa le iau de pe acum?credeti k se schimba mult sau sa nu m astept?(eu sunt a 11a si as prefera la vara sa m lucrez putin)
multumesc anticipat! :D

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Mon Apr 11, 2005 4:38 pm

eu zic sa iei si culegirile astea CA DOAR N-O SA INVETI PROBLEMELE DIN CULEGERILE DE ANUL VIITOR PE DE ROST. Invata sa gandesti logic ca altfel o sa fii varza. Nu numai in facultate....

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Apr 11, 2005 7:51 pm

hai buey, lasa-ne ai venit si tu aici sa dai lectii de viata, fiecare face cum crede, care-i problema. O sa fii mai tare daca nu faci asa? vezi alte discutii de toceala in fac:) hehe

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Mon Apr 11, 2005 9:28 pm

si care e viitorul tocelii? medic de familie, de laborator, sanatate publica si igiena....reprezentant vanzari sau, mai bine, somer

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Apr 11, 2005 10:00 pm

daca se mentine sistemul, viitorul tocelii este chirurgie sau medicale- punctaj maxim la rezi.
parerea mea :lol:

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon Apr 11, 2005 10:58 pm

Yeah... Invatati voi logic si (in tara) poate prindeti epidemio. Poate :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Apr 12, 2005 12:31 am

laurici: ia-le pe astea de anul asta daca vrei sa lucrezi la vara.. la anul se mai adauga doar citeva probleme in plus in cea de chimie (de obicei cele care au fost la admitere). Cea de biologie se schimba fundamental pentru ca in fiecare an se schimba manualul dupa care se da. Dar vorba lui firstaidkid, important e sa intelegi cum se rezolva, nu conteaza editia cartii ca sunt peste 2000 de probleme, n-au nici o relevantza..

totusi intrebarea asta trebuia sa intre in topicul de admitere..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Tue Apr 12, 2005 5:02 pm

si anul asta, ca si anul trecut, sunt aceleasi manuale cla bio...asa ca spera ca vor fi si la anul si cumpara-le de pe acum..
www.AdmitereMedicina.ro

andutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2005 7:48 pm

Postby andutza » Thu May 19, 2005 12:12 am

hello... intrebare-intrebatoare: ce-i cu fiziologia de anul I (digestiv si endocrin)? cursurile sunt mai mult sau mai putin varza, cu guyton-ul se spune ca de-abia iei 5-ul, iar examenul s-ar putea sa fie oral, deci la cat e de mult si de greu, te rupe... ceva sfaturi, strategii? 10x...

User avatar
Bodean
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Mar 11, 2005 2:57 am

Postby Bodean » Thu May 19, 2005 2:34 pm

Din cate imi amintesc eu Guyton Romana + citit pe ici pe colo din cel din engleza a fost super de ajuns (9).Se dadea si 10 dar trebuia citit cel in engleza.Nu te incurca cu Haulica ca e varza cartea.Citeste si ceva cursuri.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri May 20, 2005 9:56 am

citeste mai bine ceva cursuri, pentru ca subiectele vor fi exact dupa cursuri. Eu in anul 1 n-am citit NIMIC in afara de cursuri... si-am luat 9...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Fri May 20, 2005 11:02 am

Daca citeai puteai sa iei zece.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri May 20, 2005 6:05 pm

diferenta de la 9 la zece e f mare, dupa mine zic k nu merita efortul...

andutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2005 7:48 pm

Postby andutza » Fri May 20, 2005 8:31 pm

10x pt infos, m-am mai calmat. oricum, materia e tare pacatoasa...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri May 27, 2005 9:06 pm

Enemy, anul asta faci la fel, doar cursuri ? :twisted:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat May 28, 2005 2:05 pm

nush' vedem...
la partial am luat si Guyton-ul la puricat un pic, creq anu' asta mai trebuie studiu si din alte parti:P


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests