Loc bugetat ocupat 'degeaba'

BogD
Posts: 4
Joined: Fri Sep 25, 2015 3:27 pm

Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby BogD » Fri Sep 25, 2015 3:48 pm

Buna ziua dragi medicinisti, am si eu o intrebare.
Din motive mai mult sau mai putin obiective nu am putut sustine examenele din sesiunea de iarna a ultimului an universitar(2014-15) insa am fost prezent la seminariile din cursul anului si la cursuri. In loc sa ma retrag sau sa inghet anul sau altceva de genul asta am zis ca daca ma straduiesc pot sa dau toate examenele din prima sesiune in sesiunea de restante atata timp cat nu am restante in sesiunea de vara care sa imi scada numarul de credite sub 30.
La un moment dat insa la inceputul lui Iunie am decis sa renunt la facultate si nu am mai dat nici sesiunea de vara. In septembrie am facut toate demersurile necesare lichidarii dar secretara era foarte indignata(si i-am inteles indignarea) ca am ocupat un loc bugetat degeaba, ca mi-am batut joc si a bombanit ea acolo la un moment dat o sa 'platesc' dar nu a zis nimic concret. Timp nu prea am mai avut sa comentez si nu am putut sa o fac sa elaboreze mai ales in conditiile in care era furioasa soooo what do you think?
Are dreptul UMF sa ma taxeze in vreun chip din cauza faptului ca le-am 'irosit' locul bugetat(castigat prin truda mea totusi)?Multumesc anticipat.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby Calico » Fri Sep 25, 2015 4:06 pm

Nu, nu are cum sa te taxeze UMF-ul.
Cred ca se refera la karma sau judecata de apoi.

S-ar putea sa se tina cont totusi daca o sa vrei sa faci alta facultate, ei sa te puna sa platesti un an, cu motivul ca ai facut deja unul platit de stat la UMF. Nu stiu exact daca oficial se considera ca l-ai facut, avand in vedere ca nu l-ai promovat... dar asa ar trebui.

BogD
Posts: 4
Joined: Fri Sep 25, 2015 3:27 pm

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby BogD » Fri Sep 25, 2015 4:31 pm

Cine sa ma puna sa platesc?Facultatea la care voi da in viitor?mmm mi se pare destul de dubios. La medicina in nici un caz nu ma intorc deci numai daca se 'inteleg' cu celelalte facultati sa-mi puna bete in roate ar putea sa faca asta. Eu vreau sa dau la anul la Academia Militara iar acolo toate locurile sunt bugetate soooo...suna cam fantezist.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby Calico » Fri Sep 25, 2015 4:44 pm

Statul iti plateste doar o singura facultate. Daca ai facut 2 ani la ASE, de exemplu, iar apoi vrei sa faci politehnica, trebuie sa platesti 2 ani de politehnica.
Nu stiu care e mecanismul de control si centralizare.

De asemenea, nu stiu cum e cu Academia Militara, acolo regulile sunt diferite pentru ca am impresia ca te finanteaza alt minister. Sunt tot locuri bugetate, dar e alt buget. :)
Si iti finanteaza nu doar studiile, ci iti dau si masa, casa si altele. Lucruri pentru care semnezi un contract. Deci cu totul alta mancare de peste.
Last edited by Calico on Fri Sep 25, 2015 4:47 pm, edited 1 time in total.

BogD
Posts: 4
Joined: Fri Sep 25, 2015 3:27 pm

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby BogD » Fri Sep 25, 2015 4:46 pm

Ok, am inteles. Merci mult :D

BogD
Posts: 4
Joined: Fri Sep 25, 2015 3:27 pm

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby BogD » Fri Sep 25, 2015 5:05 pm

Deci in orice caz daca mi se percepe vreo taxa nu va fi taxa facultatii nepromovate pentru ca sa fim seriosi, taxa de la UMF e astronomica.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 25, 2015 5:11 pm

dar e si cea mai buna facultate. fa si tu un efort si termin-o, o sa merite toate greutatile, iti garantez !!!!!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Loc bugetat ocupat 'degeaba'

Postby Calico » Fri Sep 25, 2015 5:14 pm

Deci in orice caz daca mi se percepe vreo taxa nu va fi taxa facultatii nepromovate pentru ca sa fim seriosi, taxa de la UMF e astronomica.

Nu, va fi taxa facultatii pe care alegi sa o faci.
La fel cum e daca faci UMF la buget, integral, 6 ani, si apoi vrei sa faci a doua facultate.
O platesti pe a doua, cu taxa ei, nu dai banii inapoi pentru cea pe care ai facut-o deja.

Dar asta e valabil pentru Ministerul Invatamantului.
In cazul Academiei Militare nu stiu cum e, nu stiu cine te plateste acolo, cel mai probabil e ca regula asta nu se aplica, pentru ca e vorba de alt buget.
Scuza-ma, acum imi dau seama ca tu nu vorbeai de Medicina Militara, intelesesem eu gresit in postul anterior, de-aia ziceam ca iti platesc cazare si masa si te pun sa semnezi un contract. La Academia Militara nu stiu cum e.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests