Carti sistem nervos. Help!

Alustor
Posts: 2
Joined: Thu Jul 17, 2014 4:46 am

Carti sistem nervos. Help!

Postby Alustor » Thu Jul 17, 2014 5:19 am

am in vedere urmatoarele carti
Anatomia functionala a sistemului nervos central de Armand Andronescu
Atlas Sistemul Nervos Central de Viorel Ranga
Atlas de Anatomie a Omului, Sistemul Nervos si Organele de Simt publicat de editura callisto

Eu ma gadesc sa l achizitionez pe ultimul, avand in vedere ca este si cel mai nou, desi este posibil sa nu fie cel mai bun neaparat. Ma intereseaza atat anatomia cat si fiziologia sistemului nervos (central si periferic).Orice sugestie este binevenita, cu argumente ar fi si mai bine, eventual daca stiti si alte carti. Multumesc

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti sistem nervos. Help!

Postby Alfa_omega » Thu Jul 17, 2014 8:19 am

Daca intri in anul 2, atunci o sa-ti trebuiasca "Sistemul nervos central" de Lupu, pe care o gasesti la editura facultatii(bine, presupunand ca faci la una din seriile lui Ispas sau Lupu, la ceilalti nu stiu exact ce carte se cere).
Cartea lui Andronescu e veche si destul de stufoasa(adica are multe amanunte in mare inutile). Daca vrei sa inveti ca lumea anato/fizio ale SN, mai bine ia-ti o carte straina. Una f. buna, desi e clinically oriented(adica e "presarata" cu cazuri clinice) e "Neuroanatomy through clinical cases" de Blumenfeld(o gasesti de asemenea la Callisto).
O carte despre care asistentii de anato spuneau ca e buna este Carpenter, dar nu o gasesti la Callisto, poate pe amazon(ultima editie e din 1995).
Atlasul lui Ranga e destul de bun, cel putin eu nu prea am mai gasit atlase de neuroanato + ca iti arata chiar pe piese de cadavru.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Carti sistem nervos. Help!

Postby ioana_c » Mon Jul 21, 2014 7:18 am

Si la ceilalti profi tot cartea lui Lupu e buna.Eu am facut cu Filipoiu,am invatat din Lupu si nu am avut probleme.
Nu e nevoie sa iti cumperi cartile in original(asta in cazul in care nu ai bani) pentru ca Andronescu se gaseste la xerox la eroilor,iar atlasele de care ai vorbit sunt in format pdf pe facebook.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests