Intrebari anul 3

Ema
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:58 pm
Contact:

Imuno

Postby Ema » Wed Jan 14, 2004 10:23 pm

Sunt in anul III si fac parte dintre cei "fericiti" ca fac imuno semestrul asta (asa zic colegii care au ex. in vara :cry: ii inteleg)
As vrea sa aflu daca este adevarat ce am auzit si anume ca la examenul asta pica de obicei cam juma` de serie,ca asa vrea profu` daca nu ii scrii cuv cu cuv din curs si nu ii faci toate desenele.Toate acestea sunt adevarate?
Si as mai avea o intrebare:ce imi puteti spune despre Voiculescu(chirurgie Coltea)?

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Thu Jan 15, 2004 9:39 pm

nu e chiar asa. E drept ca pica cam jumatate de serie, dar nu trebuie sa scrii cuvant cu cuvant din cursuri. E mai bine sa ai desene, dar asta ca sa iei 10. Tipu in principal vrea sa fii la obiect- fara prea multe balarii. Pb e ca se mai plictiseste de citit si pune de multe ori notele cam la intamplare

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Jan 15, 2004 11:06 pm

Sunt dintre picatii la imuno si n-am fost nici pe departe juma` de serie. Am invatat numai vreo 3 zile (cam jumate din cursuri) si de-acolo mi s-a tras. Am fost si la contestatie (tot picata am ramas, dar am aflat ca era gresala mea in parte) si profu` a fost ok... Nu e Bara atat de nebun pe cat se zice; materia e grea, nu seamana cu nimic din ce-ai invatat pana acum si e mult de tocit; daca te apuci din timp n-o sa ai probl.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sun Jan 18, 2004 1:07 am

Nu e kiar asa. Se pica, dar nu "jumatate de serie" si se ia si 10, kiar fara sa fi scris tot, cei drept, cu desene :wink: Mai rau e ca nu prea exista note intermediare din cate am obsevat eu... :(

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Jan 18, 2004 6:01 am

Imuno?! hmmm ... cea mai mare tzapa pe care am tras-o eu facutatii dpdv al examenelor ... am reusit sa intru in examen cu alta serie, mai devreme (culmea! - fara probleme) ...

am dat examenul la modul: la 3 jumate noaptea m-am hotarat, la 8 dimineata plecam spre spital .. la 11 intram in examen ... invatasem 1 (UN) curs: cursul 13 :D

Ulterior s-au dat rezultatele:
- un 8,
- un 6,
- 2 de 5,
- restul picati (din vreo 35 - 40 de insi, multi greci e-adevarat).

Va las pe voi sa ghiciti ce nota am luat ...

PS: cea mai mare :D
PPS: BARA e super-prof ... chiar daca e mai "ciudat"
PPPS: Voiculescu e OK din cate shtiu

Succes!

PPPPS: Materia e nashpa, diferita, trebuie invatat BINE. Nu lua in seama patania mea ... am mai avut si momente bune in viata :twisted: ... se merge pe ideea: nu invetzi, NU prea treci

Bafta!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

Psyche
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Jan 06, 2004 10:11 pm
Location: Romania
Contact:

Postby Psyche » Sun Jan 18, 2004 6:36 pm

Niciodata n-am avut asemenea noroc. De obicei, de fiecare data cand nu invat un curs (sau un subiect), exact ala imi pica. Si mi se intampla asta inca de la capacitate...long time ago :)

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Jan 19, 2004 5:03 am

imuno cu Bara? la noi n-au fost nici un fel de probleme. e drept ca mie mi-a shi placut materia foarte mult.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Jan 22, 2004 1:04 pm

Bara e prof fain de tot
am facut si imuno si fizpat cu el. la fizpat l-am avut la lucrari pe Arama. a insistat aproape un semestru pe ecg dar macar de-atunc n-am probleme cu citirea unui traseu chiar nashpa.
inapoi la imuno: mi-a parut cea mai faina materie (asta si datorita profului) face niste desene-scheme extra daca reusesti sa-l urmaresti de la inceput pana la sfarsit. recomand sa mergi la curs si n-o sa ai probleme. daca iei cursurile de la cineva nu mai intelegi mai nimic din scheme. materia e intr-adevar grea dar nici pe departe de ne-invatat. a ramas unul din cursurile mele favorite si profu... de referinta :)

ps. la noi in serie n-au picat nici pe departe jumate, daca-mi amintesc bine.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42784
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

la subiect?

Postby Calico » Tue Mar 16, 2004 12:44 pm

Materia la imuno mi-a placut mult dar examenul m-a dezamagit si n-as recomanda nimanui sa se limiteze sa scrie "la subiect". Eu am luat 8 si la contestatie mi s-a raspuns cam asa: trebuia sa scrii tot ce stii, chiar daca era de la alt subiect
A, si sa nu mai spun ca la alt subiect a corectat gresit (si-a cerut scuze) si apoi, pt ca nu putea sa schimbe nota, ma intreaba ceva de care nu se pomenise in curs (ce rol are nu stiu ce chestie). Ii raspund corect, totusi; la care profu: pai de ce n-ai scris asa si aici? Eu: pt ca nu era in curs. El: da ce facem aici politie, domnisoara?
Si asta in conditiile in care alti colegi care au aberat niste tampenii (si au recunoscut dupa) au luat 10.

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Intrebari anul 3

Postby alona » Fri Oct 01, 2004 1:10 pm

Am si eu cateva intrebari pt anul 3.

1) Ce asistent bun (sa explice bine si sa fie de treaba) recomandati pentru chirurgie Floreasca?
2) Morfopatologia am vazut ca se face la Babes. La Spitalul Victor Babes sau la Institut?
3) Fiziopatologia si imunologia am inteles ca se fac la Bagdasar. Asa e? Cum sunt asistentii?

Va multumesc anticipat :)

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Oct 01, 2004 1:18 pm

morfopat se face la institut..
la imuno nu exista lp uri, decat curs...
la fizpat lp urile sunt impartite in 3 module si fiecare modul se face cu alt asistent...

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Oct 01, 2004 1:21 pm

fizpat si imuno se fac intr-adevar la bagdasar
asistenti la fiziopat....nu prea imi mai aduc aminte nume...decat de Ion la modulul de ekg.... a fost de treaba si a explicat binisor

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Oct 01, 2004 1:25 pm

p.s. am o pisica ce seamana perfect cu pisicutza din vaza ta... :)

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Fri Oct 01, 2004 1:28 pm

Multumesc mult adamaria!
Vad ca avem ceva in comun :lol:
:)

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Oct 01, 2004 2:19 pm

nu mai e chiar asa...s-au mai schimbat treburile....la fizpat faci doar cu 1 asistent toate 3 modulele,iar cu el dai si exm practic...iti recomand ca asistent pe Adina Cociorvei...e super tare pe ekg si pe buletine de analize......morfopat poti sa faci si la municpal........eu acolo am facut cu Sajin la curs......iar exm la fost super misto......5 grile din NMS pathology..vezi ca circula grilele........iar la imuno sa te duci la cs..te ajuta enorm cand inv desenele profului...........bafta!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Oct 01, 2004 3:00 pm

adamaria wrote:fizpat si imuno se fac intr-adevar la bagdasar



Daca nu stii de ce te bagi?
Fiziopatu si imono se fac la spitalul ala de langa Bagdasar. (ii zicea 9 odinioara)



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Oct 01, 2004 4:27 pm

nu stiam ca lp-urile la fiziopat nu se mai fac pe module...sorry... :roll:
cat despre bagdasar....si spitalul 9...sunt in aceeasi curte....pe vremea cand am facut eu imuno si fizpat toata lumea spunea ca se fac la bagdasar...sorry kooksee. probabil ca pe vremea ta se spunea ca se fac la spitalul 9....se pare ca lucrurile se mai schimba...
cat despre cursurile de imuno....intr-adevar sunt bine facute. Eu nu m-am dus la cursuri si am invatat din carte si am luat 10. In carte gasesti tot ce se preda la curs (inclusiv desenele)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Oct 01, 2004 4:43 pm

Si Carmen Stoia este o asistenta f.f buna (la fiziopat).

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Re: Intrebari anul 3

Postby Lex » Sat Oct 02, 2004 4:35 pm

alona wrote:Am si eu cateva intrebari pt anul 3.

1) Ce asistent bun (sa explice bine si sa fie de treaba) recomandati pentru chirurgie Floreasca?
2) Morfopatologia am vazut ca se face la Babes. La Spitalul Victor Babes sau la Institut?
3) Fiziopatologia si imunologia am inteles ca se fac la Bagdasar. Asa e? Cum sunt asistentii?

Va multumesc anticipat :)



La Morfopat nu toata lumea face la Babes, depinde de asistent din cate stiu eu la curs sunt urmatorii
Sajin-la SUUB
Dr Costache-la Cantacuzino
Madam Costache (nu are legatura cu cel de sus)-nu stiu unde face
Conf Ardeleanu-la Babes
Lpurile se fac la Babes la dr Liviu Niculescu, dr Terzea, mai sunt asist care te cheama la ei la spitale.Eu ti-l recomand pe Liviu Niculescu

La Fiziopat ti-l recomand pe Mihailescu, care desi da niste subiecte la lucrari de te doare mintea ne-a invatat f multe.Faci tot anul cu asist la fizpat, si ar fi bine sa te duci la lucrari si sa iei note mari pentru ca chiar conteaza la nota finala.La Imuno ce pot sa zic decat sa nu aberezi prea mult la examen pentru ca ai sanse sa ti se scada nota :)

Bafta in anul 3.Semio faci la SUUB nu?

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Sat Oct 02, 2004 4:47 pm

Multumesc mult Lex!
La avizier scrie ca morfopat facem la Babes.
Semiologie intr-adevar in SUUB. :)
De chirurgie la Floreasca nu stiu absolut nimic si am vazut ca pe site-ul facultatii la sectiunea catedre nu scrie nimic.
:)

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Oct 02, 2004 5:12 pm

Lasa ce scriu ei, si noi ne-am dus la Babes anu trecut ca sa aflam ca trebe sa mergem la Cantacuzino :).Daca mai ai nevoie de sfaturi ceva, scrie si te ajut cu draga inima unde pot si eu.Semio in SUUB am auzit ca e cam naspa.Eu am facut la Pantelimon :)

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Oct 02, 2004 5:32 pm

la morfopat ti-l recomand pe dr.Budu.......chiar dc pare mai sever la exm practic e super de treaba...si chiar ramai cu ceva din materia asta...semio in SUUb e super misto......am facut anul trecut.....prof.Dan Olteanu.....la practic eu am facut cu dr.Bratanescu, dar mai e buna si dr.Rizescu...oricum in general dc faci cu una din ele sigur inv semio ,chiar ff bine.exm e super misto.....la exm ai pe sem 1, 115 grile in 90 de min....dar grilele sunt frazele din cs...dc iei cursul cu liniute chiar poti obtine 8-9-10.........iar pe sem 2 sunt 90 de grile in 100 de min...si noua ni s-a parut aiurea timpul...dar asta e situatia...poti sa vb in timpul exm..dar nu prea vb lumea ca fiecare e concentrat sa faca multe grile...ca sunt usoare.....iar proful da notele de genul ca cel mai mic punctaj e nota 5 si apoi urca in sus cu notele...nu pica nimeni...sau trebuie sa fii zero...sa spui ca femeia are prostata........nu rade...ca am avut o colega......sa te duci la cs sa iti iei tu cursurile....sa scrii tot...mai ales cand o sa vina dr.Rizescu ........ea se cam invarte in jurul subiectului...dar are cele mai multe grile la exm......restul predau dupa foi si la exm e cuvant cu cuvant cursul....grilele facute de dr.Rizescu trebuiesc gandite...unele...cursurile profului sunt cele mai misto....

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Oct 02, 2004 5:33 pm

iar la morfopat si la noi scria ca facem in Babes.si am ajuns sa facem in SUUB cu sajin.....si sincer e cel mai bine......mai ales ca circula grilele.....dc va puteti muta ar fii super

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Sat Oct 02, 2004 6:44 pm

Ma alatur recomandarii lui Lex : excelent asist. dr. Mihailescu la Fiziopat... Cat despre Imuno, recomand calduros prezenta la curs ca sa nu se supere proful (exista riscul de a va tranti niste note de gen 1,3,4 pt 80% din serie... s-a mai intamplat... fara drept de contestatie... :x )
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Sat Oct 02, 2004 6:49 pm

Nici o grija in legatura cu prezenta.
Suntem o serie constiincioasa. :wink:

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sun Oct 03, 2004 11:01 am

La mrofopat eu am facut cursul cu Sajin (dar in institut, dar poate s-a mutat), iar grilele se cunosc (daca vrei cared ca mai am un fisier pe undeva, scuze off topic). Cartea este mizerabil tradusa (este NMS-ul) asa ca daca ai cum iti recomand sa-l citesti, pt ca oricum din el se corecteaza. La stagiu am facut cu Terzea si a fost super OK si la examen si la stagiu, si din descrierile pe care ni le dicta am ramas cu cateceva
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Sun Oct 03, 2004 5:33 pm

noi nu am avut probleme la imuno...au fost note mari dar luate pe merit si chiar am fost in nr foarte mare la cursuri (care sunt intersante si profu este farte simpatic)

User avatar
Skipper
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2004 8:58 pm
Location: Bucuresti
Contact:

.....

Postby Skipper » Mon Oct 04, 2004 1:02 pm

...

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Mon Oct 04, 2004 3:57 pm

Este foarte simpatic cand te pica in vara cu 4 si iti da 10 in re-re (cand tu deja incepusesi sa te intrebi daca sa te duci la cursuri la anul III sau IV)... :twisted: pe scurt, este foarte putin previzibil, si noua ne placuse foarte mult la curs...
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Mon Oct 04, 2004 7:24 pm

mie mi s-a parut un prof ok,ca orice alt prof...m-am dus la toate cursurile lui,am inv din cartea lui+desenele din curs si am luat 10...nu e genul de prof care sa vrea sa te pice.........

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Mon Oct 04, 2004 8:42 pm

Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Stie cineva cum este dr. Jinescu George ca asistent la chirurgie la Floreasca?

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Mon Oct 04, 2004 10:43 pm

alona wrote:Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Stie cineva cum este dr. Jinescu George ca asistent la chirurgie la Floreasca?

Eu la-m cunoscut la digestiv cand venea la consulturi de specialitate si parea superOK (si arata ca atare :oops: ) Scuze comentariul nemedical si neacademic :P
Be careful what you want, it may happen to you!

anais
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jul 13, 2004 5:11 pm

Postby anais » Thu Oct 07, 2004 9:22 pm

Best of, professionally. Comentariul anterior este si el insa foarte concludent, right? :lol: Mai rar asa.

anais
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jul 13, 2004 5:11 pm

Postby anais » Thu Oct 07, 2004 9:28 pm

Despre semio in suub: poate iti faci rost de grile de la cei care le-au avut anul asta dar le-au pastrat intr-un cerc restrans....am auzit de o mare discrepanta intre: cunostinte si note, in raport invers proportional chiar...bafta!

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Oct 07, 2004 9:56 pm

cred ca te inseli cu grilele in municipal la semio.....gandeste-te ca sunt pe sem 1, 115 grile pe 4 nr.....deci cam multe grile ca sa se afle...poate dc isi mai aminteste careva cate 1 grila -2....dar sa te apuci sa le scri dupa exm era imposibil......iar asistentii chiar nu vor sa le dea.......

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Mon Oct 11, 2004 8:16 pm

Ce stiti despre optionalele pt anul 3 anatomie clinica si istoria medicinei?Ce recomandati in sensul asta? :roll: :?:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Oct 11, 2004 8:21 pm

istoria, clar! Daca esti pasionat(a) merge si anatomia (la coltea, parca), dar daca te intereseaza nota...10-le nu e garantat aici...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42784
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue Oct 12, 2004 1:51 pm

Are profu o carte (la anato clinica) pe care dac-o cumperi (costa vreo 50 de mii) gasesti tot ce-ti trebuie pt examen, nici nu mai trebuie sa te duci la cursuri. Eu am invatat 3 zile pt ex asta si am fost cred ca la 2 cursuri si am avut cel mai mare punctaj ( 8) ) asa ca mi s-a parut un examen lejer. E drept, mie mi-a placut si anato f mult, dar per total s-au dat destul de multi de 10.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Apr 13, 2005 9:15 pm

Enemy - mutat wrote:Revin cu intrebarea... ce spitale sunt bune pt anul 3?
unde se face semio bine? dar chirurgie?
As aprecia raspunsul cuiva care stie exact cum se fac impartirile pe spitale.

SUUB ce spital este?
SUB?
SUUB II ?

Cine stie poate sa imi dea cate putine detalii despre fiecare spital al anului 3?

Va multumesc anticipat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Apr 15, 2005 3:15 pm

hai baietii curaj!


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests