Biofizica

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Biofizica

Postby Anca1203 » Fri Jan 25, 2013 9:43 am

Cum e examenul de biofizica? E atat de misiune imposibila precum sustin unii ?
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: Biofizica

Postby Lizzie » Fri Jan 25, 2013 10:59 am

Nu. Materia, intr-adevar, nu e cea mai frumoasa poezie, dar la examen se dau niste grile care (unele) pot fi rezolvate gandind logic, pe baza unor fenomene destul de simple. Citeste-ti cursurile de 1-2 ori, incearca sa le intelegi, nu recomand sa tocesti ce scrie acolo, mi se pare risipa de timp si de efort.

Se pica destul de mult la examenul asta, dar nu e ceva imposibil de luat.

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Biofizica

Postby Mihaela.T » Sat Jan 26, 2013 9:18 pm

Grilele sunt scoase exact din cursuri (eu l-am avut la curs pe Iftime, am inteles ca au fost si doua serii care au facut cu Ganea). Invata-ti bine cursurile, au fost destule detalii. De regula, sunt 2-3 grile cu formule - o sa-ti ceara formula corecta, unitate masura...ce reprezinta (ceva asemanator) si tin minte ca au fost multe grile din cursurile ce tin de radiatii, sa le inveti.

KimS
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Feb 13, 2017 12:26 pm

Re: Biofizica

Postby KimS » Thu Jun 29, 2017 6:29 am

Sunt grilele la examenul de an la fel ca la simularea din timpul anului? Am facut cu Ganea la curs si am auzit doar de picati,multe note mici si foarte putini cu 9,10? Conteaza ce ai facut la LP pt nota finala(am 10 la examenul practic si la simularea din timpul anului)?

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: Biofizica

Postby Crisskat » Thu Jun 29, 2017 9:25 am

KimS wrote:Sunt grilele la examenul de an la fel ca la simularea din timpul anului? Am facut cu Ganea la curs si am auzit doar de picati,multe note mici si foarte putini cu 9,10? Conteaza ce ai facut la LP pt nota finala(am 10 la examenul practic si la simularea din timpul anului)?


Da, sunt fix la fel. Conteaza si nota de la LP, fara simulare, pt ca se face media. Scrie pe site-ul lor exact ce si cum.
Nu are nicio importanta ca au fost multi picati la simulare pentru ca nu prea se streseaza lumea din timpul semestrului cu biofizica.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

KimS
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Feb 13, 2017 12:26 pm

Re: Biofizica

Postby KimS » Thu Jun 29, 2017 11:36 pm

Mersi! Dar, eu ma refeream de picatii de la examenul mare. Am 10 la simulare si 10 la practic. Si eram curioasa daca imi da acolo un punct in plus.

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: Biofizica

Postby Crisskat » Fri Jun 30, 2017 12:04 am

KimS wrote:Mersi! Dar, eu ma refeream de picatii de la examenul mare. Am 10 la simulare si 10 la practic. Si eram curioasa daca imi da acolo un punct in plus.


In primii 2-2 ani se mai si pica din examene. Nu iti da nimeni un punct in plus, e o medie f clara care ti se calculeaza pe loc, parca era 10% LP, 10% nota asistentului si 80% examenul. Nu sunt sigura ca eu am dat acum mai multi ani, dar scrie sigur pe site cum se face calculul.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests