Schimb spitale Semiologie

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Schimb spitale Semiologie

Postby cobhc » Fri Sep 21, 2012 9:40 pm

De fapt nu e vorba chiar de schimb, ma intereseaza daca cumva e cineva care sa vrea sa se mute la Sf. Pantelimon, indiferent de la ce spital. Daca da, astept PM.
A, si ii rog pe cei carora le trec prin minte replici inteligente prin care sa ma informeze ca nu exista nimeni care sa vrea asa ceva, sa se abtina de la a le si scrie. Stiu si eu cam care sunt sansele sa gasesc pe cineva sau care sunt motivele pentru care multi nu vor acolo, dar incerc; din atatia oameni din an (mai putin cele doua serii care sunt deja la Sf. Pantelimon), poate e totusi cineva care vrea.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby Alfa_omega » Fri Sep 21, 2012 10:28 pm

cobhc wrote:De fapt nu e vorba chiar de schimb, ma intereseaza daca cumva e cineva care sa vrea sa se mute la Sf. Pantelimon, indiferent de la ce spital. Daca da, astept PM.
A, si ii rog pe cei carora le trec prin minte replici inteligente prin care sa ma informeze ca nu exista nimeni care sa vrea asa ceva, sa se abtina de la a le si scrie. Stiu si eu cam care sunt sansele sa gasesc pe cineva sau care sunt motivele pentru care multi nu vor acolo, dar incerc; din atatia oameni din an (mai putin cele doua serii care sunt deja la Sf. Pantelimon), poate e totusi cineva care vrea.


In cazul in care nu gasesti pe nimeni aici pe forum, si nici nu esti dispus sa ramai ca sa faci semio acolo, incearca sa te informezi la secretariat saptamana viitoare/poate chiar in prima saptamana de inceput, daca nu cumva a incercat altcineva de la alt spital sa se mute la Pantelimon, dar tot asa, nu si-a gasit "pereche"(asta daca nu cumva ai incercat deja). De asemenea, incearca sa vezi daca nu cumva s-a micsorat nr de locuri al unei serii repartizate la un spital mai bun(persoane care au ramas repetente, care s-au mutat la alte spitale, etc), pentru ca in cazul acesta vei putea sa te muti si fara sa gasesti pe cineva.

In ultima instanta, exista si la Pantelimon cativa asistenti buni, nu e chiar asa de rau cum se spune. Sunt intr-adevar si altii pe care ii doare undeva de studenti. Cursurile, in marea lor majoritate sunt proaste(cele ale d-nei Tanaseanu sunt printre cele mai proaste pe care le-am vazut pana acum in facultate), exceptie cele ale lui Stamate, care-s chiar faine si merita sa mergi la ele(el de regula o sa tina primele cursuri din an, respectiv cele de simptomatologie si examen obiectiv ale fiecarui aparat, dar apoi la sindroame or sa vina asistentii, si na...). Daca insa pe parcurs o mai dregi cum o mai dregi(in fond, poti chiar tu sa te apuci si sa citesti din timpul anului + poate cazi la un asistent bun), examenul s-ar putea sa-ti lase sechele. Subiectele ca atare nu sunt grele, ba chiar de bun simt, insa notarea e o bataie de joc. Cel putin in anul meu, la grupele d-ului Stamate a plouat cu 9 si 10, iar la celelalte grupe, unii studenti buni au primit mai putin decat trebuia, la fel de bine cum altii prosti au primit note mari(pe scurt, parca erau puse la nimereala).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby Doddy » Fri Sep 21, 2012 11:21 pm

Nu peste tot e lapte si miere...
Eu am facut la Sf. Ioan, si am avut ghinion sa nimeresc la o tanti care nu facea absolut nimic, mai venea si ea din cand in cand... Ma mai duceam pe la alti asistenti buni, insa nu reuseam sa ma tin mereu dupa ei (ca d'eh, trebuia sa ma vada si pe mine profa), asa ca LP-urile nu prea aveau continuitate, plus ca pe noi de la alte grupe nu ne punea sa facem practic nimic, doar ne lasa sa asistam. Cursurile erau foarte plictisitoare imi amintesc, profa (care e o femeie deosebita din toate punctele de vedere, mai putin cel pedagogic), se caznea sa ne predea, insa era atat de monotona, ca era aproape imposibil sa nu adormi. Examenul a fost ok, grile acceptabile, note mari, iar unica bibliografie cartea lui Dan Georgescu (din care ne si dicta practic la curs).
All in all, desi era cel mai ravnit spital din anul 3, am ramas foarte dezumflat si dezamagit de el.
Nici colegii de la Coltea nu erau extrem de incantati (in mare era cam aceeasi situatie de la noi, numai ca la ei examenul era mult mai greu), asa ca s'ar putea ca Pantelimon sa fie chiar o afacere buna.
Eu sa fiu in locul tau, decat sa incerc sa ma mut si sa nimeresc in vreo grupa care sa prinda vreun asistent care sa nu faca nimic la Coltea sau la Sf. Ioan, m-as interesa care asistenti sunt mai ok la Pantelimon... S-ar putea ca ghinionul tau sa fie de fapt un noroc ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby Alfa_omega » Sat Sep 22, 2012 12:06 am

Doddy wrote: asa ca s'ar putea ca Pantelimon sa fie chiar o afacere buna.


Nu chiar...nu e o afacere asa buna, din motivele pe care le-am enumerat mai sus. Cum ar fi daca la o materie de 10 credite/semestru, asa cum e semiologia, stii ca ai facut foarte bine la examen, dar te trezesti cu 9, iar o alta persoana care n-a facut cateva subiecte(in total sunt 10 subiecte la examen) a luat in mod incredibil 10(cele 2 situatii sunt reale si li s-au "intamplat" unor colege).

Sunt de acord totusi ca nu e peste tot lapte si miere. In fiecare spital, indiferent de disciplina, banuiesc ca exista unii asistenti buni, si altii mai putin buni. La fel si examenele, unele sunt mai serioase, altele mai putin serioase, pentru unele trebuie sa inveti mult, pentru altele se da 10 f. usor, etc. Si oricum, de multe ori se intampla ca lucrurile auzite de la altii sa fie doar zvonuri, exagerari.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby alexa_umf » Sat Sep 22, 2012 11:27 am

Dintre asistentii buni din Pantelimon: conf. Tanaseanu, dr. Monica Popescu, dr. Alina Dumitrascu, dr. Isabela Tamsula. Eu am facut anul trecut la Pantelimon si la ele ne duceam cand asistenta noastra fugea de noi (adica mereu). Am nimerit foarte prost la o asistenta care nici nu te baga in seama dr. Daniela Toporan. Pe semestrul 2 nici nu ne-a vazut la fata, abia daca ne saluta pe holuri (bine ca in final nu am mai dat ex practic cu ea).

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby cobhc » Sat Sep 22, 2012 1:38 pm

Multumesc mult, nici nu ma asteptam sa primesc atatea informatii utile. Acum ca am deschis subiectul, as mai avea totusi niste intrebari, in caz ca raman la Sf. Pantelimon.
Cum se organizeaza cele doua serii si grupele? Adica o serie pica la Stamate, si face cursurile in general cu el, cealalta la Tanaseanu si face cu ea, sau fiecare serie are jumatate din grupe la unul, jumatate la celalalt si face cursurile cu aceleasi persoane? Dintre asistenti, care sunt la Stamate (adica pe cardio, daca am inteles eu bine)?
Am auzit de ex. ca dr. Haiducu ar mai fi buna... E, oricum, dintre cei care au facut la Pantelimon, ati putea sa imi spuneti, din ce ati vazut voi, daca ar fi sa faceti din nou si ati putea alege asistentul, la cine v-ati duce? (o singura persoana fiecare, sa vad daca corespund cat de cat parerile). Si, in final, daca as incerca sa vorbesc cu cineva pentru un anume asistent, cu cine as putea vorbi? Vreo secretara? Unde sa o caut? (eventual etajul)...
Stiu ca sunt cam multe intrebari :D, multumesc anticipat celor care imi pot raspunde.

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby alexa_umf » Sat Sep 22, 2012 3:26 pm

Nu stiu sa iti zic unde este secretara. Unii dintre colegi au vorbit direct cu Stamate sa fie la el in grupa, la fel si pt Tanaseanu. Cam jumatate din serie am facut la medicala si jumatate la cardiologie (e acelasi etaj dar unii la stanga, ceilalti la dreapta). Despre asistentii de pe cardio (de la Stamate) nu stiu sa zic prea multe pentru ca eu am facut pe medicala. Pe medicala cel mai bine e la oricare dintre dr pe care ti i-am zis mai sus. La curs nu e diferenta intre serii. Tot aceleasi persoane predau. La examen ar fi vrut sa dea Stamate cu ambele serii dar pana la urma doar o serie a dat cu el.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Schimb spitale Semiologie

Postby Alfa_omega » Sat Sep 22, 2012 9:02 pm

cobhc wrote:Cum se organizeaza cele doua serii si grupele? Adica o serie pica la Stamate, si face cursurile in general cu el, cealalta la Tanaseanu si face cu ea, sau fiecare serie are jumatate din grupe la unul, jumatate la celalalt si face cursurile cu aceleasi persoane?


Pai o serie "face" ca sa zic asa cu d-ul Stamate(care e sef de sectie pe cardio), iar cealalta serie cu d-na Tanaseanu(care e sef de sectie pe medicala). Insa dupa cum a spus si Alexa, din fiecare serie, o jumatate va face lp-ul pe medicala, si cealalta jumatate va face pe cardio...deci practic ambele vor avea parte de aceiasi asistenti. Singura diferenta e ca din seria d-ului Stamate, cateva grupe vor face cu dumnealui, insa nici una nu va fi repartizata la d-na Tanaseanu...si viceversa, cateva grupe din seria d-nei Tanaseanu vor face cu dumneai, insa nici una cu d-ul Stamate...in rest celelalte grupe fac cu aceiasi asistenti.


Eu am facut cu d-na Monica Popescu si am fost multumit de dumneaei...probabil ca tot pe dansa as alege-o. Alina Dumitrascu(daca nu ma insel e una blonda si tanara) explica si ea bine si se ocupa de studenti.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests