morfopat

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

morfopat

Postby De3a » Fri Feb 11, 2011 9:06 pm

stie cnva cum e la examen cu dr Becheanu? si pe ce sub se insista?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Sat Feb 12, 2011 11:33 am

stie cineva cum este examenul cu Sajin? cate sub vom avea la oral? sunt grupate sau sunt aleatoriu?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: morfopat

Postby Cactus » Sun Feb 13, 2011 10:50 am

daby wrote:stie cineva cum este examenul cu Sajin? cate sub vom avea la oral? sunt grupate sau sunt aleatoriu?

3 subiecte sunt. mi-s pare ca erau grupate pe ambele semestre, dar pe semestru 2 tin minte sigur ca erau grupate si se si stia cum erau grupate. pe sem 2 puteai sa iti alegi din ce gramezi dadeai, de exemplu cord, ap genitale, sange etc. tre sa va interesati din timp oricum. oricum tre sa ai habar la ea, nu se ia greu 10, dar se prinde daca ai invatat mecanic si habar n-ai ce zici... uneori mai pune intrebari pe langa. pe sem 2, daca vroiai 5-ul ii ziceai si plecai direct nu mai statea la discutii.
cartea catedrei e slaba, are multe greseli, dar pentru examen e suficient.

dea
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 16, 2008 4:38 pm

Re: morfopat

Postby dea » Sun Feb 13, 2011 12:44 pm

Buna! Stie cineva cum este dr. Ardeleanu la examen? Noi am vazut-o numai o singura data la curs...in rest a venit cineva care a citit de pe site-ul catedrei, iar acolo scrie foarte putin. E suficient?

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: morfopat

Postby laleaua neagra » Sat Feb 26, 2011 8:02 pm

Cactus wrote:
daby wrote:stie cineva cum este examenul cu Sajin? cate sub vom avea la oral? sunt grupate sau sunt aleatoriu?

3 subiecte sunt. mi-s pare ca erau grupate pe ambele semestre, dar pe semestru 2 tin minte sigur ca erau grupate si se si stia cum erau grupate. pe sem 2 puteai sa iti alegi din ce gramezi dadeai, de exemplu cord, ap genitale, sange etc. tre sa va interesati din timp oricum. oricum tre sa ai habar la ea, nu se ia greu 10, dar se prinde daca ai invatat mecanic si habar n-ai ce zici... uneori mai pune intrebari pe langa. pe sem 2, daca vroiai 5-ul ii ziceai si plecai direct nu mai statea la discutii.
cartea catedrei e slaba, are multe greseli, dar pentru examen e suficient.


la sajin s-a luat chiar usurel 10;mai intreaba p langa sub,chiar si clinica;nu faceti prostia sa nu va duceti la exam pt k eu asta am facut in sem2,si in toamna a urlat la noi ca dc nu am dat cand trebuia,ca avea si ea treburile ei nu sa vina sa dea exam cu noi...prin urmare te intreba astfel inkats a nu stii...cam toti am luat 5...6....si unii 4 carora le-a dat opana la urma 5... numai ca sa nu-i mai keme inka o data...in rest e d treaba sajin :mrgreen:

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Sun Feb 27, 2011 12:55 pm

am vazut ca s-au dat note mici la sajin... cine a renuntat mai vine o data in aprilie :allright:

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Tue Apr 26, 2011 7:28 pm

stie cineva cum sunt grupate gramezile pe sem 2 la Sajin?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby rox » Wed Apr 27, 2011 11:36 am

salut
putin offtopic, dar dupa ce se mai invata acum la morfopat? tot cartea aia albastra de Sajin si Costache, editia a IIa "revizuita si adaugita"?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Wed Apr 27, 2011 2:47 pm

din pacate tot dupa aia

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Doddy » Wed Apr 27, 2011 5:31 pm

La noi (la doamna Costache Mariana) invatam numai dupa cursuri.
Sunt foarte bune, facem noi scurta la mana cat le scriem, insa sunt bine predate, usor de inteles si suficiente pentru examen.

:)


Apropos, chiar. Pe semestrul 1, pica un subiect sigur din tumori si unul din cealalta parte a materiei (distrofii, tulburari circulatorii sau inflamatii). Acum pe semestrul 2, mai pica vreun subiect din vreun capitol, preferential, sau amandoua sunt aleatorii?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby rox » Wed Apr 27, 2011 6:42 pm

Intrebam ca m-ar interesa o carte romaneasca buna de anatomie patologica. Daca nu una buna macar una decenta...Si acum 4 ani tot cu aia albastra eram si e :roll:

pentru amatorii de "de ce nu citesti domne din carti straineze ca alea sunt tata lor": citesc domne din carti straineze ca stiu si eu ca alea sunt tata lor, da' ma intereseaza cum se zice la niste exprimari specifice din engleza in romana :wink:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Doddy » Wed Apr 27, 2011 7:46 pm

Si eu am raspuns pentru ca ai intrebat de pe ce se mai invata in general la morfopat! :)

Spor la gasit o carte mai ok! :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby rox » Wed Apr 27, 2011 9:18 pm

mi-ati spulberat sperantele, speram sa ziceti "ia d-aici o carte noua, actuala, bine scrisa si completa" :D
bafta la examenul de mortopat!
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Thu Apr 28, 2011 9:35 am

rox, eu am mai gasit o carte de morfopat de Emil Plesea... exprimarea e mai logica, nu asa greoaie ca in cea a lui Sajin

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: morfopat

Postby Virgin.Black » Fri May 06, 2011 12:40 pm

hmmm... ar mai fi epathology.ro, dar acolo e destul de putin scris
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby deena01 » Sun May 08, 2011 3:36 pm

Doddy wrote:Apropos, chiar. Pe semestrul 1, pica un subiect sigur din tumori si unul din cealalta parte a materiei (distrofii, tulburari circulatorii sau inflamatii). Acum pe semestrul 2, mai pica vreun subiect din vreun capitol, preferential, sau amandoua sunt aleatorii?


Din cate tin eu minte si pe semestrul al II-lea sunt impartite subiectele.
Daca se mai face prezenta (cu biletele :roll: ) cei care au aproape toate prezentele primesc un punct in plus la nota finala.
Aveti ca subiect si melanomul si nevii desi au fost predate in primul semestru si, asa cum probabil ati observat si pe semestrul I, lista de subiecte de la avizier nu e valabila si la doamna Costache. La noi examenul din vara a fost foarte diferit de cel din iarna. In iarna au fost grupe intregi care au luat 10 iar in vara grupe intregi de absenti.
Bafta multa!
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Doddy » Mon May 09, 2011 11:38 am

Da! Mie mi s-a parut destul de ok doamna Costache in iarna.
Este foarte diferit in sensul ca... este si mai exigenta ca in iarna? Sau au fost multi absenti din cauza ca este multa materie?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby deena01 » Mon May 09, 2011 11:46 am

Doddy wrote:Da! Mie mi s-a parut destul de ok doamna Costache in iarna.
Este foarte diferit in sensul ca... este si mai exigenta ca in iarna? Sau au fost multi absenti din cauza ca este multa materie?


La noi a fost mult mai exigenta in vara. Au fost multi absenti pentru ca au fost multi nemultumiti de nota primita.
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Doddy » Mon May 09, 2011 9:00 pm

Daca ar fi doar melanomul de pe sem 1 ar fi bine, la noi deja cred ca s-a acumulat "de repetat" 50% din materia de pe sem 1 (toate tumorile, TBC-ul, sifilisul, infarctele). Culmea e ca materia de semestrul 2 mi se pare mult mai simpla (bine, nici cea de sem 1 nu mi s-a parut foarte problematica), insa deja ma cam omoara detaliile alea de microscopie pe care trebuie sa le reiau de pe sem 1, basca astea care se adauga acum.
Sper sa fie ok si in vara...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Doddy » Tue Jul 12, 2011 6:52 pm

deena01 wrote:La noi a fost mult mai exigenta in vara. Au fost multi absenti pentru ca au fost multi nemultumiti de nota primita.

Spune-mi si mie te rog, daca iti aduci aminte, pe semestrul 2, doamna Costache pica usor la examen?
Pe primul semestru mi s-a parut ok, a tras de fiecare si nu a picat decat foarte foarte putini, care chiar nu s-au descurcat deloc. E drept ca notele nu au fost mari, insa pentru promovat chiar a fost mai mult decat ingaduitoare.
Eu am nota buna pe primul semestru, am fost pe la cursuri, insa pur si simplu nu mai ma simt stapan pe materia de pe semestrul asta.
N-as vrea sa ma procopsesc cu restanta... :oops:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: morfopat

Postby Virgin.Black » Wed Jul 13, 2011 2:57 pm

Doddy wrote:
deena01 wrote:La noi a fost mult mai exigenta in vara. Au fost multi absenti pentru ca au fost multi nemultumiti de nota primita.

Spune-mi si mie te rog, daca iti aduci aminte, pe semestrul 2, doamna Costache pica usor la examen?
Pe primul semestru mi s-a parut ok, a tras de fiecare si nu a picat decat foarte foarte putini, care chiar nu s-au descurcat deloc. E drept ca notele nu au fost mari, insa pentru promovat chiar a fost mai mult decat ingaduitoare.
Eu am nota buna pe primul semestru, am fost pe la cursuri, insa pur si simplu nu mai ma simt stapan pe materia de pe semestrul asta.
N-as vrea sa ma procopsesc cu restanta... :oops:

am dat eu azi cu ea:
e un teanc din tumori si unul din restul
daca nu stii subiectele poti sa tragi altele dar se scade din nota (1 punct parca)
daca nici asa nu stii te mai intreaba ea eventual si te pune sa-ti alegi un subiect pe care crezi ca-l stii tu mai bine (asta din urma pentru 5-6)
e foarte indulgenta, sa zicem... te intreaba chestii de bun-simt
nota din semestrul 1 si prezentele sunt doar influente pozitive :D
bafta! :)
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 7:30 am

De3a wrote:stie cnva cum e la examen cu dr Becheanu? si pe ce sub se insista?

El lucreaza la spitalul fundeni fiind gastroenterolog...deci...:D ii plac enorm de mult subiectele de legate de sistemul digestiv :D. Insa nu iti face probleme..este unul dintre putinii profi de treaba.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Doddy » Fri Jul 15, 2011 7:48 pm

Virgin.Black wrote:am dat eu azi cu ea:
e un teanc din tumori si unul din restul
daca nu stii subiectele poti sa tragi altele dar se scade din nota (1 punct parca)
daca nici asa nu stii te mai intreaba ea eventual si te pune sa-ti alegi un subiect pe care crezi ca-l stii tu mai bine (asta din urma pentru 5-6)
e foarte indulgenta, sa zicem... te intreaba chestii de bun-simt
nota din semestrul 1 si prezentele sunt doar influente pozitive :D
bafta! :)


Yep, este foarte de treaba doamna Costache! :allright:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby Ciprian_90 » Fri Oct 14, 2011 2:13 pm

Ceva pareri despre dna dr.Terzea?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Fri Oct 14, 2011 5:31 pm

dr Terzea e ok atat la lp cat si la examen...nu face prezenta la lp, asa ca bate vantul pe la lp-urile dumneaei
la examen pe primul sem am dat 2 sub, unul dintre ele din tumori, da note mari... pe sem 2 am dat 2 sub la alegere si am purtat o discutie in care s-a urmarit gandirea medicala

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby Ciprian_90 » Fri Oct 14, 2011 9:42 pm

multam :allright:

bebecita
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Jul 24, 2009 8:05 pm

Re: morfopat

Postby bebecita » Mon Oct 17, 2011 1:21 pm

Dar despre dr. Costache? (el) :?
Studenta UMF Bucuresti :)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby Dmndash » Wed Nov 09, 2011 3:59 pm

subscriu..info despre Costache (el) va rog
am auzit ba ca blufeaza (cu lucrarile.cu picatul.cu nebagatul in examen) ba ca e foarte serios...iar pe forum n-am gasit prea multe informatii
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

riotvan
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Feb 15, 2010 6:34 am

Re: morfopat

Postby riotvan » Sat Jan 21, 2012 11:14 pm

Un atlas de morfopat? Un link cu lame daca se poate? Am gasit site-ul epathology.ro si atlasul de morfopat de pe medicalstudent dar nu ma multumesc.

Multumesc anticipat.

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: morfopat

Postby choux » Sun Jan 29, 2012 2:16 pm

cum e dr Terzea la examenul practic? insista pe recunoasterea lamelor sau e in regula daca stim doar teoria?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Mon Jan 30, 2012 8:45 pm

nu trebuie sa recunosti lama la microscop... iei 2 lame(scrie pe ele ce sunt) si vorbesti despre ele (asta era anul trecut, dar nu cred ca a schimbat ceva :wink: ) in general note mari

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby dr.tm » Tue Jan 31, 2012 1:32 am

bebecita wrote:Dar despre dr. Costache? (el) :?

e f ok. cand am dat eu morfo, cea mai mica nota a fost 8, a plouat cu 9 si 10. am dat la fiecare curs cate o mini-lucrarica cu 3subiecte care ar fi fost teoretic obligatorie si la care tb sa iei cel putin 5( btw, tb scris cate ceva la fiecare subiect atat la lucrare cat si la big ex - cei care au luat note mai mici nu au scris la toate sub, macar cateva randuri) pt ca altfel nu intrai in ex (bla bla bla)- pana la urma nu conteaza la nimic.vestita lucrare nu influenteaza nota finala de la ex :))). ex estescris,1h nu mai tin minte exact cate subiecte au fost,oricum mai multe numere. have fun :)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby Dmndash » Tue Jan 31, 2012 12:14 pm

Mai tii minte cumva daca da din subiectele din lista oficiala?
Invat de pe cursurile Marianei Costache si am si cartea lui cu Sajin...si e foarte mult, daca ar da din lista de subiecte m-as orienta pe acelea nu sa ma apuc sa citesc tot. Da stiu sunt lepra, dar nu am dorinte sa ma fac mare anatomopatolog :lol:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby dr.tm » Tue Jan 31, 2012 7:39 pm

Dmndash wrote:Mai tii minte cumva daca da din subiectele din lista oficiala?
Invat de pe cursurile Marianei Costache si am si cartea lui cu Sajin...si e foarte mult, daca ar da din lista de subiecte m-as orienta pe acelea nu sa ma apuc sa citesc tot. Da stiu sunt lepra, dar nu am dorinte sa ma fac mare anatomopatolog :lol:

Da, subiectele sunt cele din lista!!! eu zic sa citesti doar din cartea lui & sajin. e suficient !!! ;) bafta !
ps: la examen nu bateti campii! scrieti legat doar de subiectele pe care le aveti! profu' vrea "3-5 randuri bune, decat juma de pagina scrisa in zadar"
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

capibara
Posts: 4
Joined: Mon Sep 06, 2010 6:19 pm

Re: morfopat

Postby capibara » Tue Feb 07, 2012 11:04 am

Am auzit ca Sajin da 5 si 6 la partial si note mai mari in vara. Asa e? :?

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: morfopat

Postby ioanai » Tue Feb 07, 2012 10:31 pm

Sajin da note mari daca ai fost la toate cursurile si ai invatat f bine (valabil pt oral). Daca dati grile atunci sansele de nota mare cresc, dar nu da note mai mari la partial fata de cele din vara.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: morfopat

Postby pinkobsession » Wed Feb 08, 2012 2:11 am

capibara wrote:Am auzit ca Sajin da 5 si 6 la partial si note mai mari in vara. Asa e? :?

daca dati tot grile de alea pe care trebuie sa le si explicati, nu, nu e asa, la noi s-au luat note de la 7 sau 8 in sus.
in vara la fel.

capibara
Posts: 4
Joined: Mon Sep 06, 2010 6:19 pm

Re: morfopat

Postby capibara » Fri Feb 10, 2012 1:08 pm

pinkobsession wrote:
capibara wrote:Am auzit ca Sajin da 5 si 6 la partial si note mai mari in vara. Asa e? :?

daca dati tot grile de alea pe care trebuie sa le si explicati, nu, nu e asa, la noi s-au luat note de la 7 sau 8 in sus.
in vara la fel.

Dam oral :?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: morfopat

Postby daby » Fri Feb 10, 2012 9:28 pm

a incercat si anul trecut in sem 1 sa dea oral, dar nu i-a iesit si in sem 2 a dat grila
la oral a fost oribil, a tinut cont si de prezenta

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: morfopat

Postby Atyna » Sat Feb 11, 2012 2:43 am

A dat cineva examen cu dr Ceausu? :D
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests