morfopat

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: morfopat

Postby pinkobsession » Sat Feb 11, 2012 12:08 pm

capibara wrote:
pinkobsession wrote:
capibara wrote:Am auzit ca Sajin da 5 si 6 la partial si note mai mari in vara. Asa e? :?

daca dati tot grile de alea pe care trebuie sa le si explicati, nu, nu e asa, la noi s-au luat note de la 7 sau 8 in sus.
in vara la fel.

Dam oral :?

A, atunci nu stiu, imi pare rau, cand am facut eu morfopat dadeam grila, una in iarna si una in vara.... o grila la care trebuia sa alegi o data raspunsul corect si apoi trebuia sa explici de ce e corect ala si celelalte-s gresite.

Bafta, probabil ca daca e oral e putin mai dificil, dar Sajin e un om bun pana la urma, si daca ai invatat cred ca e ok...

User avatar
andreiumf
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Jul 20, 2009 3:25 pm

Re: morfopat

Postby andreiumf » Tue Feb 14, 2012 2:53 pm

in legatura cu examenul la dr Sajin (grila nu oral) are cineva grile din ani trecuti?:)

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: morfopat

Postby md.md » Sat Jul 07, 2012 1:05 pm

pinkobsession wrote:daca dati tot grile de alea pe care trebuie sa le si explicati, nu, nu e asa, la noi s-au luat note de la 7 sau 8 in sus.
in vara la fel.


Am si eu o intrebare. Noi am dat grile in iarna si acum dam din nou grile :D Sunt aceleasi? :)) Ca la partial ne-a dat si din materia de sem 2...oarecum...

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: morfopat

Postby pinkobsession » Wed Jul 11, 2012 12:09 am

la noi au fost diferite. nu era cu partial pe atunci, era sem 1 iarnma si 2 vara.

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: morfopat

Postby md.md » Wed Jul 11, 2012 11:27 am

pinkobsession wrote:la noi au fost diferite. nu era cu partial pe atunci, era sem 1 iarnma si 2 vara.


Da, de fapt si la noi tot semestrul 1 si 2 e. Intrebam pentru ca in iarna am invatat din cartea ei si mi s-a parut ca m-as fi descurcat si fara sa fi citit atat si eram curioasa daca si in semestrul 2 da tot grile pe care le poti face cu ce stii de la alte materii.

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: morfopat

Postby merediss » Thu Jul 26, 2012 1:14 pm

Lysthenon wrote:
De3a wrote:stie cnva cum e la examen cu dr Becheanu? si pe ce sub se insista?

El lucreaza la spitalul fundeni fiind gastroenterolog...deci...:D ii plac enorm de mult subiectele de legate de sistemul digestiv :D. Insa nu iti face probleme..este unul dintre putinii profi de treaba.


Dr Becheanu, este un Domn in adevaratul sens al cuvantului. Este un profesor exceptional, te duci din placere la cursurile lui.(mie mi s-au parut printre cele mai frumoase cursuri din facultate)

La examen de regula este foarte indulgent, da note mari, la noi, 70% din serie a luat 9 sau 10.

Da si cursurile pe stick, dar sunt in limba engleza(asta ar fi singura problema); eu am avut doar 3 zile pentru morfopat si nu m-am mai complicat cu prezebtarile in limba engleza ale domnului profesor, am citit de pe e-pathology(dupa lista de subiecte care e afisata la avizier) si a fost foarte bine.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby Ciprian_90 » Thu Jul 26, 2012 8:10 pm

Subscriu, dr.Becheanu chiar e un DOMN.

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby alexa_umf » Sun Aug 26, 2012 3:22 pm

Cum este dna dr Costache la mariri? Nu a fost prea ingaduitoare in vara... Presupun ca nota din vara ramane asa daca nu ma prezint onorabil (adica sper ca nu scade).

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: morfopat

Postby pinkobsession » Thu Aug 30, 2012 11:51 pm

la marire nu se poate scadea nota. scrie si in regulament

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: morfopat

Postby XaphanDeumos » Fri Oct 19, 2012 10:51 am

Cum e dr Adrian Costache la examen/in general? Pana acum ne-a lasat o impresie nu foarte placuta. A facut cineva morfopat cu dansul si imi poate spune cum a fost? Multumesc!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: morfopat

Postby Dmndash » Sat Oct 20, 2012 11:17 am

Costache minte de ingheata apele. Ma mir cum de nu se ineaca la ce prostii debiteaza.
Despre Costache trebuie sa intelegi neaparat ceva : nu asculta nimic din ce zice.
Faimoasele lui lucrari nu conteaza la nimic(da evident, o sa va "pice" o sa va ameninte o sa va cheme si re-cheme de nu stiu cate ori sa dati iar lucrarea.Vax cred ca foile le foloseste in semineu). Prezenta noua ne-a facut-o doar de 2 ori(dar mereu va spune ca urmatorul curs e ABSOLUT obligatoriu) daca te obosesti sa scrii ce preda o sa vezi ca n-are logica sau continuitate.
Notele de la examen sunt ca la roata norocului, avantaj fiind ca da note foarte mari (de la 8 in sus...cate un ametit care eventual a scris juma de pagina a luat 6).
Nu se merita sa inveti toate subiectele minuscule si dubioase cu micro si etc. Invata morfopat pentru tine, te va ajuta foarte mult pentru fiziopat si semio.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby dr.tm » Sun Oct 21, 2012 11:11 pm

Dmndash wrote:Costache minte de ingheata apele. Ma mir cum de nu se ineaca la ce prostii debiteaza.
Despre Costache trebuie sa intelegi neaparat ceva : nu asculta nimic din ce zice.
Faimoasele lui lucrari nu conteaza la nimic(da evident, o sa va "pice" o sa va ameninte o sa va cheme si re-cheme de nu stiu cate ori sa dati iar lucrarea.Vax cred ca foile le foloseste in semineu). Prezenta noua ne-a facut-o doar de 2 ori(dar mereu va spune ca urmatorul curs e ABSOLUT obligatoriu) daca te obosesti sa scrii ce preda o sa vezi ca n-are logica sau continuitate.
Notele de la examen sunt ca la roata norocului, avantaj fiind ca da note foarte mari (de la 8 in sus...cate un ametit care eventual a scris juma de pagina a luat 6).
Nu se merita sa inveti toate subiectele minuscule si dubioase cu micro si etc. Invata morfopat pentru tine, te va ajuta foarte mult pentru fiziopat si semio.


Costache :)) hehe ce vremuri. Cel mai misto era la curs, atunci cand nu mai gaseam loc in amf ala si trebuia sa dam faimoasa lucrare stand pe scari sau pe unde mai era loc, scriind in poala si ulterior asteptand sa se termine faimosul curs :))) intradevar, nu conteaza la nimic lucrarile, daca ii scrii ceva la fiecare subiect, macar 2 vorbe acolo e ok. Sincer, nu-mi amintesc ca a mai re-dat cineva acele lucrari, ma refer aici la cei care erau pe lista la avizier cu 4 :)). La examen la fel, important e sa completezi la toate. Sunt 2 numere, subiectele sunt de bun simt. Umbla pe aici o lista cu ele, deja rezolvate. Note maaaari ! :allright:
Mai ofera si acum cheia de la birou, in case of need ? :))
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: morfopat

Postby roxitzu » Sat Nov 17, 2012 10:07 pm

Sajin mai preda si chestii in plus fata de subiecte dar totusi mult mai putin ca in carte ... e ok daca invat doar notiunile din cursurile predate de ea? sau are obiceiul de a intreba si chestii din carte pe care nu le-a abordat la curs?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: morfopat

Postby Cactus » Sat Nov 17, 2012 11:20 pm

roxitzu wrote:Sajin mai preda si chestii in plus fata de subiecte dar totusi mult mai putin ca in carte ... e ok daca invat doar notiunile din cursurile predate de ea? sau are obiceiul de a intreba si chestii din carte pe care nu le-a abordat la curs?

cand am dat eu examenul (acum 3 ani, deci nu stiu cat e de relevant) nu intreba chestii absurde. cursurile erau execrabile, nu stiu cum sunt acuma, f haotice. Noi am inv dupa o carte, presupun ca te referi la aceeasi carte. Am inv aproape exclusiv de acolo. La examen intreba cine vrea 5 si nu mai asculta subiectele, ii dadea direct 5. La noi a mai fost o faza, parca in vara.... erau subiecte f multe din f multe capitole (gen rinichi, cord, org genitale etc) si cu cateva zile inainte am aflat ca ne puteam alege cate un subiect din 3 capitole care ne-au placut mai mult. Poate asa va fi si la voi. Majoritatea au ales cordul de se saturase sa asculte aceleasi subiecte si a fost placut impresionata ca spre sfarsit am mai ales si alte capitole. in general notele au fost pe masura.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: morfopat

Postby roxitzu » Sun Nov 18, 2012 7:29 am

Dap acum are slide-uri la curs cu notiunile din carte ... e un fel de copy - paste :D . Multumesc pt. raspuns! :)

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Alfa_omega » Tue Nov 20, 2012 9:02 pm

roxitzu wrote:Sajin mai preda si chestii in plus fata de subiecte dar totusi mult mai putin ca in carte ... e ok daca invat doar notiunile din cursurile predate de ea? sau are obiceiul de a intreba si chestii din carte pe care nu le-a abordat la curs?


Anul trecut n-a intrebat decat din subiectele de pe lista(indiferent daca au fost sau nu predate la curs).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: morfopat

Postby ina09 » Thu Nov 22, 2012 7:51 pm

A facut cineva morfopat cu dr.Florinel Pop? Ce pretentii are la examen?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: morfopat

Postby durere de cap » Wed Nov 28, 2012 11:21 pm

ina09 wrote:A facut cineva morfopat cu dr.Florinel Pop? Ce pretentii are la examen?


e genial!! daca nu-ti amintesti cu exactitate, te ia cu fiziopat si cu ce-ai vazut prin clinica. da note prea mari. se supara daca lipsesc prea multi de la examenul final (cel din vara). intreaba lucruri de bun simt. chiar nu trebuie sa fiti stresati in timpul examenului. ii recunoaste pe cei care au fost si pe la cursurile lui. Chiar sa-mi spui daca mai aduce vorba despre gastronomie, la cursuri.

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: morfopat

Postby VSN » Fri Feb 01, 2013 6:26 pm

In ce masura tine Sajin cont de notele la lucrari/lp si de prezenta la cursuri? Noua ne-a spus ca tine cont de prezenta in masura in care e indecisa intre 4 si 5 sau 5 si 6, nu mai mult, dar acum nu stiu ce sa cred. De asemenea am tot auzit ca are o dispozitie schimbatoare si ca poate da la un moment dat note f. mari sau note f. mici (chiar daca studentul a invatat de mai mult). E adevarat?
Multumesc!

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Alfa_omega » Fri Feb 01, 2013 11:43 pm

VSN wrote:In ce masura tine Sajin cont de notele la lucrari/lp si de prezenta la cursuri? Noua ne-a spus ca tine cont de prezenta in masura in care e indecisa intre 4 si 5 sau 5 si 6, nu mai mult, dar acum nu stiu ce sa cred. De asemenea am tot auzit ca are o dispozitie schimbatoare si ca poate da la un moment dat note f. mari sau note f. mici (chiar daca studentul a invatat de mai mult). E adevarat?
Multumesc!


Anul trecut a tinut cont destul de mult, in sensul ca daca aveai prezenta foarte buna(maxima sau aproape maxima) te lasa sa spui doar ideile principale ale subiectului(asta pe primul semestru). Pe al 2-lea nu a mai fost chiar asa, dar daca vedea ca stii bine, te intrerupea repede.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

bogdan.n
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Feb 12, 2011 10:38 pm

Re: morfopat

Postby bogdan.n » Sat Feb 02, 2013 12:17 pm

Eu am dat anul asta si a tinut cont de nota de la lp. Nu a respectat algoritmul oficial de calcul al notei, dar nu a dat note mari celor cu 5 si 6 in lp, iar celor cu 10 le-a fost mai usor sa primeasca note mari. De prezenta nu cred ca a tinut cont.

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: morfopat

Postby VSN » Sat Feb 02, 2013 11:01 pm

Multumesc ptr raspuns!
Stie cineva cum este dr Iorgescu Andreea la evaluarea la lp?

ctnalexandra
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 27, 2010 11:07 am

Re: morfopat

Postby ctnalexandra » Wed Feb 06, 2013 3:25 pm

VSN wrote:Multumesc ptr raspuns!
Stie cineva cum este dr Iorgescu Andreea la evaluarea la lp?


O sa extragi 2 lame ( una tumori , una cealalta parte a materiei ), pe lama este scris diagnosticul si o sa trebuiasca sa scrii initial despre ele apoi o sa te intrebe diferite lucruri despre ce vezi pe lama , sau sa arati pe lama o componenta.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: morfopat

Postby roxitzu » Wed May 22, 2013 8:32 pm

In ce sens tine cont dr. Sajin de prezenta? am vreo 3 prezente :lol: ... daca imi stiu subiectele imi scade pt prezenta? Pe primul sem a fost diferit in sensul ca nu a facut prezenta ca s-a renovat amfiteatrul ...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: morfopat

Postby Alfa_omega » Sat May 25, 2013 7:53 am

roxitzu wrote:In ce sens tine cont dr. Sajin de prezenta? am vreo 3 prezente :lol: ... daca imi stiu subiectele imi scade pt prezenta? Pe primul sem a fost diferit in sensul ca nu a facut prezenta ca s-a renovat amfiteatrul ...


Acum un an a tinut cont destul de mult. In sensul ca daca aveai prezenta buna(adica maxima), luai 10 foarte usor(trebuia doar sa spui definitia/ideea principala a subiectului, fara ca dumneaei sa te mai intrebe altceva). Pe cei care aveau absente ii asculta mai mult.
Pe semestrul 2 o colega a stiut bine, dar pentru ca avea 5 absente, i-a dat 9(alte cazuri de acest fel insa n-am mai auzit).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: morfopat

Postby roxitzu » Tue May 28, 2013 12:20 am

Da ... intr-adevar a tinut cont de prezente ... excesiv chiar ... in sensul in care daca aveai prezente luai 9 ... 10 a dat f greu semestrul asta si nici nu era in toane f bune si cei care nu prea am avut prezente am luat de la 7 in jos :( si am avut parte din plin de ironiile dnei dr ... gen lucrezi si de aia nu ai venit la curs? etc . La mariri cum e? are sens sa ma duc sau ma enervez degeaba?

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Re: morfopat

Postby candidatii » Fri Mar 25, 2016 5:01 pm

Salut! Cursul doamnei dr. Costache pentru anul III se desfasoara tot la Babes?


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests