Optionale anul II

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Optionale anul II

Postby Dmndash » Thu Oct 07, 2010 11:08 pm

As dori si eu cateva informatii despre optionalele din anul II
avem de ales intre : neurostiinte, curs tinut de Zagrean
istoria medicinei
biologie moleculara, curs tinut de Leabu (din informatiile de la sefu de serie)
stiinta dezvoltarii (nu i-am retinut bine numele)
nu am fost niciodata fan embriologie deci ultima din start pica pentru mine
dar orice informatie este binevenita :D
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul II

Postby Riley » Thu Oct 07, 2010 11:59 pm

Biologia Moleculara nu o mai tine Prof Constantinescu la Victor Babes? Este super interesant cursul-cu interpretarea articolelor stiintifice si sa il asculti pe prof e o adevarata placere :allright: Acum daca e Leabu nu stiu ce sa zic, poate incepe ca la bio cel cu intrebari retorice de tipul : "de ce lipide?" :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul II

Postby Doddy » Fri Oct 08, 2010 9:31 am

Eu zic sa alegi neurostiinte. In ciuda faptului ca se face cu Zagrean (care by the way, nu este atat de rau pe cat se vehiculeaza), examenul este usurel (2 subiecte de redactat, fara grile cu raspuns negativ sau alte bazaconii) si notele au fost mari (8-9-10). Nu se pune problema de picat. Eu am facut pedagogie (pacat ca nu o mai aveti in alegeri), insa destui colegi de-ai mei si-au ales optionalul de "neurosaiens". Avantajul este ca se face in semestrul 2, cand la fizio se face cursul de sistem nervos (din ce am inteles, cele 4-5 cursuri de neuro sunt varianta completa a cursului de nervos... sau ceva de genul). Ei bine, cursul de nervos la fizio nu se poate termina in 3 ore, notiunile despre canale si pompe in sistemul nervos (preferate de Zagrean) pica la grile, asa ca e mai ok sa le inveti de la neurostiinte (sau si pt examenul de neurostiinte) decat sa te complici cu alte chestii.
Istoria medicinei eu nu am avut in orar, insa am inteles ca e degeaba.
Iar despre optionalul ala cu biocel, anul trecut s-a facut o chestie nasoala, s-au inscris cativa colegi la optional, iar acesta ulterior nu s-a facut si au fost repartizati automat la alt optional... pe care nu si-l doreau (nu mai tin minte ce). In orice caz, ai grija, mie mi se pare ca majoritatea profilor de la histo/biocel sunt dubiosi, sa nu ai vreo surpriza neplacuta. :P
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: Optionale anul II

Postby razvv » Fri Oct 08, 2010 7:15 pm

Acum se face sistemul nervos la fiziologie in sem I, nu se mai face in sem II.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul II

Postby Doddy » Mon Oct 18, 2010 8:27 pm

razvv wrote:Acum se face sistemul nervos la fiziologie in sem I, nu se mai face in sem II.

Hopa... s-a sucit nenea Zagrean...
Daca faceti si cardiacul in sem 1 aveti sanse sa dati examenul partial cu grile numai din canale si pompe ionice (sunt preferatele profului... daca cumva dati examen oral cu el si nu-i stiti la astea ati cam incurcat-o).


Pana la urma, m-am inscris la anato clinica (microbiologia disparand misterios din optiuni).
Ceva detalii / sfaturi ?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Optionale anul II

Postby madaaa » Sat Oct 30, 2010 8:05 pm

cum este examenul la istoria medicinei? pana acum am mers doar la un "curs" la muzeul victor babes, am platit 3 lei intrarea si am stat 30min :lol:

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: Optionale anul II

Postby razvv » Thu Mar 03, 2011 4:16 pm

Stie cineva cand si unde se tine semestrul acesta optionalul "Medicina celulara si moleculara"?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul II

Postby Riley » Thu Mar 03, 2011 4:19 pm

Intreaba la catedra de histo/biocel.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: Optionale anul II

Postby razvv » Sat Mar 05, 2011 11:34 am

Intradevar, il va tine tot Prof. Constantinescu(care nu se afla in tara) la Inst. Victor Babes; va incepe pe la jumatatea lui martie si se va derula pe parcusul a 2 saptamani(in fiecare zi).

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale anul II

Postby Dmndash » Sat Mar 05, 2011 12:12 pm

mersi razvv de raspunsuri :D
pana la urma imi alesesem si eu biologie moleculara. Abia astept!
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul II

Postby alexa_umf » Wed Jul 20, 2011 6:43 am

Pentru neurostiinte stiti cand se elibereaza diplomele?

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Optionale anul II

Postby ina09 » Fri Nov 04, 2011 6:11 pm

Cum e la optionalul de Istoria medicinei?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Optionale anul II

Postby XaphanDeumos » Fri Nov 04, 2011 7:29 pm

Astazi a fost primul curs. E lejer. :allright:
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Optionale anul II

Postby Ciprian_90 » Sat Nov 12, 2011 1:26 am

Si la examen o sa fie fooarte lejer si o sa curga cu 9 si 10.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale anul II

Postby Dmndash » Sat Nov 12, 2011 9:27 am

daca s-a inscris cumva vreun suflet ratacit la biologie moleculara ii sugerez sa se reorienteze spre istoria medicinii (oricum biologia se tine abia prin aprilie-mai)
recunosc domnul profesor Constantinescu explica si preda foarte captivant...din pacate materia pentru examen e multa,grea de inteles la nivel de an II si in.....franceza :lol:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Optionale anul II

Postby ina09 » Tue Mar 13, 2012 9:20 pm

Stie cineva daca s-a stabilit examenul la Istoria medicinei? Intelesasem initial ca ar trebui sa fie acum, in martie...

alexandrage
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Sep 16, 2011 9:16 am

Re: Optionale anul II

Postby alexandrage » Fri Mar 16, 2012 10:07 am

nu stiu ce sa aleg intre neurostiinte si medicina dezvoltarii umane.....despre neuro stiu cam ce se face la cursuri insa despre cealalta mai nimic ....daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii ...va multumesc mult

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Optionale anul II

Postby XaphanDeumos » Mon Mar 26, 2012 11:37 am

ina09 wrote:Stie cineva daca s-a stabilit examenul la Istoria medicinei? Intelesasem initial ca ar trebui sa fie acum, in martie...

Din cate am inteles este dupa vacanta de Pasti. Cred ca e pe 27 aprilie, dar iti sugerez sa mai intrebi exact data.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Optionale anul II

Postby ina09 » Sat Apr 21, 2012 1:11 pm

Are cineva grile sau ceva materiale pentru examenul de istoria medicinei?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Optionale anul II

Postby Ciprian_90 » Sat Apr 21, 2012 11:18 pm

Da, eu am cate ceva care te poate ajuta

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Optionale anul II

Postby roxitzu » Mon Jul 02, 2012 11:12 pm

cum este examenul de biologie moleculara ? ... am inteles ceva ca ne lasa cu materialele pe masa sau ceva asa ? :roll: ....cred ca o sa fie cam creepy la ce e la ei pe site :lol:

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Optionale anul II

Postby Jerome » Tue Jul 03, 2012 6:08 am

madaaa wrote:cum este examenul la istoria medicinei? pana acum am mers doar la un "curs" la muzeul victor babes, am platit 3 lei intrarea si am stat 30min :lol:

asa se face acum istoria medicinei? Pacat. Mie mi-a placut cursul ala.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Optionale anul II

Postby roxitzu » Mon May 20, 2013 4:39 pm

Doddy wrote:Eu zic sa alegi neurostiinte. In ciuda faptului ca se face cu Zagrean (care by the way, nu este atat de rau pe cat se vehiculeaza), examenul este usurel (2 subiecte de redactat, fara grile cu raspuns negativ sau alte bazaconii) si notele au fost mari (8-9-10). Nu se pune problema de picat. Eu am facut pedagogie (pacat ca nu o mai aveti in alegeri), insa destui colegi de-ai mei si-au ales optionalul de "neurosaiens". Avantajul este ca se face in semestrul 2, cand la fizio se face cursul de sistem nervos (din ce am inteles, cele 4-5 cursuri de neuro sunt varianta completa a cursului de nervos... sau ceva de genul). Ei bine, cursul de nervos la fizio nu se poate termina in 3 ore, notiunile despre canale si pompe in sistemul nervos (preferate de Zagrean) pica la grile, asa ca e mai ok sa le inveti de la neurostiinte (sau si pt examenul de neurostiinte) decat sa te complici cu alte chestii.
Istoria medicinei eu nu am avut in orar, insa am inteles ca e degeaba.
Iar despre optionalul ala cu biocel, anul trecut s-a facut o chestie nasoala, s-au inscris cativa colegi la optional, iar acesta ulterior nu s-a facut si au fost repartizati automat la alt optional... pe care nu si-l doreau (nu mai tin minte ce). In orice caz, ai grija, mie mi se pare ca majoritatea profilor de la histo/biocel sunt dubiosi, sa nu ai vreo surpriza neplacuta. :P


Si cum e optionalul de padagogie ? :D

silvyanna
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Sep 21, 2012 1:34 am

Re: Optionale anul II

Postby silvyanna » Mon May 20, 2013 6:13 pm

1. Bazele radioterapiei si laseroterapiei - Biofizica
2. Dispozitive medicale - Conf. Dr. Victor Purcarea (Markeding)
3. Istoria Medicinei - Conf. Dr. Octavian Buda
4. Medicina celulară și moleculară - Prof. Nicolae Constantinescu ( Biologie celulară)
5. Medicina dezvoltarii umane - Prof. Dr. Bogdan Voiculescu (Biologie celelară)
6. Neuroșiințe - Prof. Dr. Leon Zăgrean ( Fiziologie).
Acestea sunt optionalele pentru anul urmator.

Mi-ar placea Radioterapie si laseroterapie, insa nu stiu cine preda si ce note sunt.Pe de alta parte,Purcarea presupun ca o sa dea numai note de 9 si 10.Ce parere aveti?

think_free97
Posts: 3
Joined: Thu Aug 30, 2012 5:44 pm

Re: Optionale anul II

Postby think_free97 » Mon May 20, 2013 10:51 pm

Cu ce se mananca medicina dezvoltarii umane?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Optionale anul II

Postby Oana93 » Tue May 21, 2013 6:01 pm

think_free97 wrote:Cu ce se mananca medicina dezvoltarii umane?


E embriologie pura.

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: Optionale anul II

Postby ioanaBB » Mon Mar 03, 2014 8:50 pm

Cum este optionalul de Biologie celulara si moleculara? E adevarat ca pt examen trebuie sa inveti cursuri in franceza?

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Optionale anul II

Postby greeny » Fri Mar 07, 2014 1:58 am

Anul trecut nu s-a mai facut, nu mai stiu daca din cauza ca nu s-a inscris nimeni sau pur si simplu nu a mai vrut proful. Auzeam de la cei mai mari ca atunci cand s-a facut cursurile au fost tinute prin teleconferinta.

Iti recomand medicina dezvoltarii umane, are ceva mai mult embrio, dar sunt destule mecanisme cu proteine, factori de crestere etc. Mi s-a parut o "embriologie din perspectiva biocel".

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Optionale anul II

Postby ioana_c » Fri Mar 14, 2014 9:47 pm

La medicina dezvoltarii umane ce note se iau in general si cum e examenul?

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Optionale anul II

Postby greeny » Fri Mar 21, 2014 1:00 am

S au luat 10 si cativa de 9. Sunt in jur de 30 de grile. E bine sa citesti inainte cursurile ca sa ai cat de cat idee unde gasesti informatia. Sa ai cursurile la tine la examen.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests