Semiologie

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Semiologie

Postby Ciprian_90 » Tue Jan 31, 2012 2:20 pm

Cum e examenul la Sf.Ioan cu dr.Dina?Cum e la practic(cam ce note se iau si pe ce se insista)?Cu manevrele alea cum sta treaba?Grilele cum sunt(simple, grupate) si cat conteaza la nota finala?

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Semiologie

Postby choux » Thu Feb 02, 2012 9:09 pm

cum e examenul la coltea? :( niste sfaturi, niste do's and don'ts? manevre pe care se insista? e atat de rau pe cat zice toata lumea (de la asistenti la rezidenti si fosti studenti) ?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Semiologie

Postby daby » Thu Feb 02, 2012 10:23 pm

e foarte ok examenul, atat practicul cat si cel scris
la practic am dat cu isacoff si nu ne-a pus sa facem manevre, daca ii zici anamneza si ex obiectiv bine iti mai pune o intrebare legata de caz si gata... termina repede...in general da note bune, nu pica
la scris multi se plang de timp, dar daca stii merge bine si iti ajunge timpul, mai putin pe sem 2 :lol: primele 10 sunt in general definitii, se axeaza pe un ral,suflu,edeme...chestii mari, ideea e sa scrii la toate chiar daca incomplet
apoi mai da 2-3 cazuri clinice, intrebari, te pune sa enumeri cauze, simptome din ceva
in general sunt note mari, peste asteptari

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Semiologie

Postby choux » Thu Feb 02, 2012 11:11 pm

iti multumesc! la osteoarticular pentru partea de manevre, examen obiectiv ce ar trebui sa stim? ne-a facut isacoff cursul si avea vreo 140 de slideuri si ne-a predat un sfert.. in carte capitolul este iarasi imens, iar timpul ne preseaza.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Semiologie

Postby Ciprian_90 » Fri Feb 03, 2012 12:58 am

Semio Sf Ioan...dr.Dina...nimeni nu stie nimic?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Semiologie

Postby daby » Fri Feb 03, 2012 6:32 pm

choux
nu a intrebat pe nimeni din o-a la practic, dar la scris am avut un sub in primele 10
nu te stresa prea mult cu o-a, eu am citit din ce a predat el la curs, nu din carte

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Semiologie

Postby choux » Fri Feb 03, 2012 7:21 pm

asta e problema, a predat un sfert de curs...citesc doar asta. multumesc pentru raspunsuri!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Sat Feb 04, 2012 12:18 am

Ciprian_90 wrote:Semio Sf Ioan...dr.Dina...nimeni nu stie nimic?

Din cate am auzit de la colegii mei care au facut cu el, este ok si nu prea...
In sensul ca intreaba destul de multa teorie :? .
Notele de la dr. Dina au fost un pic mai mici decat cele de la dr. Aron, insa oricum, destul de ok (majoritatea 7-9).
Mai multe nu stiu, ca nu am facut cu el... singurul lucru pe care il stiu de la colegi e ca intreaba destula teorie.
In orice caz, trecat peste toate, la Sf. Ioan este cel mai ok examen de semio si se iau cele mai mari note! :rightblinky:
Bafta! :peace:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Semiologie

Postby Ciprian_90 » Sat Feb 04, 2012 1:34 am

Am inteles, mc frumos! :allright:

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Semiologie

Postby madaaa » Fri Jun 22, 2012 11:15 pm

cum e cu marirea la semio? Avem examene separate de sem. 1 si sem. 2. Se poate da marire la amandoua si se considera 2 materii sau una singura? :D Ca stiu ca avem dreptul la 2 mariri.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Semiologie

Postby madaaa » Fri Jun 22, 2012 11:18 pm

semio la Pantelimon :( . Am uitat sa specific.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Alfa_omega » Sat Jun 23, 2012 12:13 am

madaaa wrote:cum e cu marirea la semio? Avem examene separate de sem. 1 si sem. 2. Se poate da marire la amandoua si se considera 2 materii sau una singura? :D Ca stiu ca avem dreptul la 2 mariri.


Sunt 2 materii separate, fiecare cu cate 10 credite.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Semiologie

Postby madaaa » Sat Jun 23, 2012 1:10 am

i see. multumeeeeesc! :)

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Semiologie

Postby roxitzu » Mon Jul 02, 2012 11:55 pm

cand se stabileste spitalul la care se va face semio pentru o anumita serie? ... in iulie sau in septembrie .... si sunt mai multe serii la acelasi spital sau doar 1? .... si in cazul in care vrei sa te muti din serie pentru un anumit spital banuiesc ca in septembrie oricum nu? :D

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Alfa_omega » Tue Jul 03, 2012 7:37 pm

roxitzu wrote:cand se stabileste spitalul la care se va face semio pentru o anumita serie? ... in iulie sau in septembrie .... si sunt mai multe serii la acelasi spital sau doar 1? .... si in cazul in care vrei sa te muti din serie pentru un anumit spital banuiesc ca in septembrie oricum nu? :D


Prin mai mi se pare. La un spital sunt repartizate de regula 2 serii. In septembrie da, desi se poate si in iunie-iulie. Ideea e ca e destul de greu sa te muti, si de principiu se face la schimb cu cineva(insa cunosc si cazuri fara).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
patentu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:47 pm

Re: Semiologie

Postby patentu » Fri Jul 20, 2012 4:43 pm

Stie cineva cum sunt maririle la semiologie la SUUB? Dr. Dorin Dragos e cel care se ocupa de examen, ale lui sunt cartile, voiam sa stiu, presupunand ca tot 130 grile sunt, daca iti da puncte adica nu unu acolo din "mila". Stiu ca grila inseamna ca totul e 100% obiectiv si totusi poti sa faci un nr corect de grile cu care luai 9 in timpul anului si aici sa iei 7. Asta ma intereseaza, parerea celor care au dat mariri la SUUB si ce au facut ei. Grila e grila, faci sau nu, dar tot notarea depinde (in an faceam peste 90 corecte luai 10 cica) PLS o idee! :peace:

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Semiologie

Postby De3a » Sat Jul 21, 2012 11:51 pm

e fix la fel la marire. Dorin Dragos e foarte corect. Si tot peste 90 poti sa iei 10, oricum grilele din vara stiu ca mai circula.cred ca pot sa ti le dau eu, dar am dat anul trecut semio.sa imi zici daca vrei:P

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Semiologie

Postby De3a » Sat Jul 21, 2012 11:52 pm

Alfa_omega wrote:
roxitzu wrote:cand se stabileste spitalul la care se va face semio pentru o anumita serie? ... in iulie sau in septembrie .... si sunt mai multe serii la acelasi spital sau doar 1? .... si in cazul in care vrei sa te muti din serie pentru un anumit spital banuiesc ca in septembrie oricum nu? :D


Prin mai mi se pare. La un spital sunt repartizate de regula 2 serii. In septembrie da, desi se poate si in iunie-iulie. Ideea e ca e destul de greu sa te muti, si de principiu se face la schimb cu cineva(insa cunosc si cazuri fara).

nu e adevarat:)). te muti cu un mic cadou la secretara f lejer.

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: Semiologie

Postby merediss » Thu Jul 26, 2012 1:02 pm

De3a wrote:
Alfa_omega wrote:
roxitzu wrote:cand se stabileste spitalul la care se va face semio pentru o anumita serie? ... in iulie sau in septembrie .... si sunt mai multe serii la acelasi spital sau doar 1? .... si in cazul in care vrei sa te muti din serie pentru un anumit spital banuiesc ca in septembrie oricum nu? :D


Prin mai mi se pare. La un spital sunt repartizate de regula 2 serii. In septembrie da, desi se poate si in iunie-iulie. Ideea e ca e destul de greu sa te muti, si de principiu se face la schimb cu cineva(insa cunosc si cazuri fara).

nu e adevarat:)). te muti cu un mic cadou la secretara f lejer.


Cadoul la secretara nu functioneaza intotdeauna; depinde de secretara; la noi, spre exemplu, mutarile nu s-au facut la fel de masiv ca in ceilalti ani;
1) fie ai o pila buna(doctor, cadru UMF) care vorbeste direct cu secretara si te muti fara probleme
2) la schimb cu alti colegi; dar trebuie sa te interesezi si sa intrebi pe grupurile altor serii (au fost cativa colegi, in anul meu, care picasera la Coltea si vroiau sa se mute la Sf Ioan sau Pantelimon deoarece credeau ca nu vor face fata la Coltea)
3) sa vorbesti direct, tu, la secretariat(trebuie sa te duci cu un cadou, neaparat si singur, fara alti colegi, deoarece nu muta in grup)- un pic mai greu, dar poate ai sanse

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Semiologie

Postby madaaa » Thu Aug 23, 2012 4:28 pm

stiti cum e marirea la semio la pantelimon?

User avatar
andreiumf
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Jul 20, 2009 3:25 pm

Re: Semiologie

Postby andreiumf » Wed Sep 05, 2012 5:42 pm

care stie cum e marirea la semio la coltea?

Allesya
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 06, 2008 3:48 pm

Re: Semiologie

Postby Allesya » Thu Sep 06, 2012 2:13 pm

Cum e restanta la semio suub??

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Semiologie

Postby choux » Thu Sep 06, 2012 4:43 pm

cum e restanta la coltea?

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Semiologie

Postby roxitzu » Wed Sep 12, 2012 7:14 pm

Extragerea spitalului se face pe 20 sep ... emotii mari pana atunci ... eu sper sa se extraga Coltea. :lol: Care ar fi cel mai bun asistent de la Coltea ( sa fiu pregatita ... just in case ) :D .... am inteles ca dr. Mihailescu ar face treaba buna :?:

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: Semiologie

Postby merediss » Wed Sep 12, 2012 7:39 pm

roxitzu wrote:Extragerea spitalului se face pe 20 sep ... emotii mari pana atunci ... eu sper sa se extraga Coltea. :lol: Care ar fi cel mai bun asistent de la Coltea ( sa fiu pregatita ... just in case ) :D .... am inteles ca dr. Mihailescu ar face treaba buna :?:


Dr Ilinca Savulescu e cea mai buna. Am inteles ca si Dr Mihailescu e buna.

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Semiologie

Postby durere de cap » Thu Sep 13, 2012 8:20 pm

madaaa wrote:stiti cum e marirea la semio la pantelimon?

e foarte bine. invata si n-o sa ai probleme!

Banoffee
Posts: 1
Joined: Thu Sep 20, 2012 7:28 pm

Re: Semiologie

Postby Banoffee » Thu Sep 20, 2012 7:34 pm

Stie cineva daca putem sa ne "alegem" asistentii? Am picat la Coltea si ma bucur. Se poate merge la secretara sa se aranjeze ceva? A mai facut cineva asta?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Semiologie

Postby XaphanDeumos » Thu Sep 20, 2012 10:05 pm

Ce asistenti sunt mai buni la sf ioan?_ :D
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Semiologie

Postby Dmndash » Fri Sep 21, 2012 8:57 am

Pe digestiv Omer sau Baboi. N-am fost pe cardio deci nu stiu sa-ti spun. Nu vreau sa fiu rea, dar foarte multi asistenti de pe digestiv freaca menta si nu arata nimic studentilor. De obicei sunt cate 2-3 grupe in plus la acesti asistenti.
Desi nu stiu cate sanse ai sa iti alegi singura asistentul. Secretara e cam.....dificila :lol: :lol: .
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Semiologie

Postby ina09 » Sun Sep 23, 2012 10:00 pm

Cum e semiologia la SUUB? Vad ca pe aici nu se prea vorbeste despre asta...

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby dr.tm » Mon Sep 24, 2012 2:23 pm

mai cauta pe forum. s a mai discutat despre semiologia la municipal
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Semiologie

Postby roxitzu » Mon Oct 08, 2012 5:12 pm

cum se desfasoara examenul practic la Coltea? adica am inteles ca se face o extragere in dimineata examenului ... dar ce extragem mai exact ..... un anumit asistent cu care da grupa respectiva sau doar conferentiarul/profesorul ?
Si cum este dr. Raluca Ianula ... a facut cineva cu ea? ... explica, se intereseaza de studenti ??

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Semiologie

Postby Cactus » Mon Oct 08, 2012 5:59 pm

roxitzu wrote:cum se desfasoara examenul practic la Coltea? adica am inteles ca se face o extragere in dimineata examenului ... dar ce extragem mai exact ..... un anumit asistent cu care da grupa respectiva sau doar conferentiarul/profesorul ?
Si cum este dr. Raluca Ianula ... a facut cineva cu ea? ... explica, se intereseaza de studenti ??

se extrage proful/conful cu care dai practicul. de dr ianula nu am auzit pana acum.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Semiologie

Postby ina09 » Wed Oct 10, 2012 8:16 am

Din ce carti ati invatat cei care ati facut la suub? E de ajuns cartea dr.Dragos?

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Semiologie

Postby roxitzu » Wed Oct 10, 2012 9:56 pm

Si pentru semio Coltea e suf cartea prof. Bruckner? ... am vazut ca are mai mult chestii generale si mai putin despre sindroame si simptome ... adica mi se pare destul de sumara pe alocuri ... voi din ce ati mai invatat? am auzit ca ar fi niste carti litografiate la centrul de imprumut .... sunt ok? :mrgreen:

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Semiologie

Postby De3a » Wed Oct 10, 2012 10:17 pm

ina09 wrote:Din ce carti ati invatat cei care ati facut la suub? E de ajuns cartea dr.Dragos?

da.E suficient.Grilele sunt cuvant cu cuvant din carte.

elena_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 25, 2011 3:53 pm

Re: Semiologie

Postby elena_ » Tue Oct 16, 2012 10:54 pm

roxitzu wrote:cum se desfasoara examenul practic la Coltea? adica am inteles ca se face o extragere in dimineata examenului ... dar ce extragem mai exact ..... un anumit asistent cu care da grupa respectiva sau doar conferentiarul/profesorul ?
Si cum este dr. Raluca Ianula ... a facut cineva cu ea? ... explica, se intereseaza de studenti ??


Raluca Ianula (Ciomag) s-a mutat la Coltea de vreun an sau doi. am facut stagiul de cardio in anul 4 cu ea pe vremea cand era la Bagdasar timp in care am invatat multe pentru ca e genul de dr care se ocupa de studenti. noua ne arata pacienti, ne explica patologia,analize, medicatie etc, dar tinea f mult si la prezenta, asa ca ar fi bine sa nu lipsiti! e unul din cei mai buni asistenti pe care i-am avut in 6 ani de umf alaturi de dr Grasu de la radio fundeni.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Semiologie

Postby ina09 » Thu Oct 18, 2012 4:42 pm

Ce carte de semiologie recomandati intre Bruckner si Georgescu?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Thu Oct 18, 2012 5:36 pm

ina09 wrote:Ce carte de semiologie recomandati intre Bruckner si Georgescu?

Eu am invatat dupa Georgescu.
Bruckner din cate stiu eu nu e completa, in sensul ca are numai partea de semne si simptome, nu si pe cea de sindroame.
Georgescu are tot. Este cam complexa, e cam schematica (Bruckner e mai mult o poveste, ce povesteste Bruckner in 100 de pagini rezuma Georgescu in 20), insa este una din cele mai bune carti de medicina daca ai rabdare sa o citesti si sa o descifrezi.
Eu iti recomand Georgescu, fiindca iti va folosi si mai incolo, cu Bruckner e posibil sa se termine o data cu anul 3, insa Georgescu avand si sindroamele si unele boli, iti va folosi in anii mai mari (mai ales in 4) ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Semiologie

Postby ina09 » Thu Oct 18, 2012 6:57 pm

Multumesc, Doddy!


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests