Semiologie

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Semiologie

Postby laleaua neagra » Sun Apr 10, 2011 2:30 pm

Cactus wrote:d acord la faza cu spataru..chiar nu!!
asistentii cei mai buni:savulescu,caruntu,dragos,mihailescu..
la coltea se invata semio,ori d drag ori d frika lu isacof:))..si note mari...,conteaza si nota pe care ti-o da asistentul,pt scris se gaesc si pe net niste subiectele...nu si cazurile cl care nu-s f grele... e ok!

daaa... cazurile nu sunt deloc grele... banale :)) fii serioasa!! la ce note s-au luat in generatia noastra. se face gauss, sau se facea atunci. caruntu s-a pensionat.[/quote]
st serioasa..mai mult de jumatate din serie au luat 10..restu 9....niste 8-uri si ff putini d 7 ,si parca 2 d 6...

bimbambum
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Mar 23, 2011 3:51 pm

Re: Semiologie

Postby bimbambum » Tue May 31, 2011 11:14 am

stie careva care sunt asistentii buni la suub pt k din pacate am avut nenorocul sa picam aici si m.ar interesa asistentii care chiar fac ceva!
multumesc

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby alexa_umf » Tue May 31, 2011 1:37 pm

E de bine sau de rau daca am fost repartizata la Sf. Pantelimon?

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: Semiologie

Postby yutthyra » Tue May 31, 2011 3:11 pm

ai idee seria 7 la ce spital e?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby dr.tm » Tue May 31, 2011 3:20 pm

asistenti suub :dr.bratanescu, dr.schiopu, dr.bach :) ( nu i nenoroc cu asistentii, ci cu modalitatea de examinare si cu notele care se dau)
pantelimon: din ce mi au spus colegii care au avut acolo semio , nu se face mai nimic, prezenta nu este obligatorie, notele variaza. daca vrei sa inveti ceva, nu i varianta buna.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

catlive
Posts: 2
Joined: Mon Feb 07, 2011 6:18 pm

Re: Semiologie

Postby catlive » Tue May 31, 2011 4:00 pm

Cu exceptia,Dr Mandita,toti asistentii de la SUUB sunt buni si se invata bine semiologie.Important este sa fii tu activ/a, nu sa astepti sa te traga asistentul/asistenta de maneca...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Wed Jun 01, 2011 6:57 pm

alexa_umf wrote:E de bine sau de rau daca am fost repartizata la Sf. Pantelimon?

Colegii care fac la Pantelimon cu dr. Stamate la curs sunt relativ multumiti. Am inteles de la ei ca cine vrea sa invete, invata, cine vrea sa frece menta, o freaca (bine, nu e o noutate pana la urma). Despre note, cum spune si dr.tm, notele au fost variabile, insa cu o tendinta spre maricele.
In orice situatie, depinde la semio ff mult de asistent, poti sa fii la Coltea sau la Sf. Ioan (spitelele laudate) si sa ai ghinion de un asistent care nu se ocupa, sau la Pantelimon si sa ai noroc de cineva care se tine de voi.
O sa vezi, semio este o materie foarte importanta insa, chiar daca se cheama clinica si se face la spital, tot cartea ramane baza. Asistentii au "datoria" sa va invete sa faceti o anamneza ca lumea, sa va uitati cu mare atentie la pacient (ce pozitie are, de ce sta asa, ce pete are pe corp, de ce le are, ce facies are, de ce ar putea sa-l aiba asa, toate lucruri invatate din carte), si cateva manevre (destul de simplute majoritatea, care presimt ca vor fi rerererefacute in anii mari).
Cartea lui Dan Georgescu e de baza, are unele portiuni unde este mai greu de priceput (e destul de schematica), insa, chiar daca nu o sa faci la Sf. Ioan (unde este "manualul oficial, approved etc." ) o sa fie f bine sa o cumperi. Ideea este ca, oricum ai lua-o, tot cartea si invatatul din carte raman baza ;).
Faptul ca nu au condica e un lucru oarecum bun pana la urma (cu conditia sa nu cazi prea des in pacatul de a nu te duce, deloc)... la Sf. Ioan e condica, trebuie semnata la 8, 8 si 5, insa de obicei pana pe la 9:15 - 9:30 cand vin asistenii o cam ardem aiurea. La inceput era frumos, ca tot faceam anamneze, cum mai invatam ceva nou din carte incercam pe pacient, insa pe masura ce trece timpul, ajungi sa te plictisesti (mai ales dupa ce te prinzi ca nu o sa ti se explice toate cazurile).

De mutat eu zic ca merita sa te muti doar daca poti sa te transferi la Sf. Ioan (preferabil la un asistent bun -> Dr. Omer sau Dr. Baboi, ca daca nimeresti la cateva asistente, nu dau nume ca nu e frumos, nu o sa faci absolut nimic tot anul... adica o sa te tii cat se poate dupa Omer sau dupa Baboi, si o sa mai ciupesti una-alta de la ei, insa fara sa aiba o continuitate lectiile si explicatiile) !
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby alexa_umf » Thu Jun 02, 2011 6:05 am

Multumesc pentru raspuns. De mutat am inteles ca este destul de greu, adica doar daca gasesc pe cineva din alta serie care vrea sa faca schimb cu mine - asa zice secretara. Ai idee cam care ar fi asistentii de la Pantelimon care chiar se ocupa de studenti?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Semiologie

Postby durere de cap » Thu Jun 02, 2011 9:45 am

alexa_umf wrote:Multumesc pentru raspuns. De mutat am inteles ca este destul de greu, adica doar daca gasesc pe cineva din alta serie care vrea sa faca schimb cu mine - asa zice secretara. Ai idee cam care ar fi asistentii de la Pantelimon care chiar se ocupa de studenti?


dr.Cristina Spanu,Dr.Raluca Motomancea,Dr.Ana-Maria Andronescu-sunt pe sectia de cardio.Ar mai fi tot pe cardio dr.Nechita-face multe ecografii de cord,tb sa stai dupa el sa-l rogi sa-ti arate.Pt asta tb sa citesti inainte,acasa.Colaborezi foarte bine cu el daca vede ca te intereseaza si ca ai citit.El iti arata doar manevrele si cum le vrea dr.Stamate sa fie excutate la examen.
Chestia cu cititul de acasa e valabila pt toti asistentii si pt anii care vor veni.Doar dr.Spanu mai trage de studenti sa le arate,restul nu.De pe interne:dr.Popescu.
Cartea de baza este una veche din '80 de la biblioteca!!( e foarte buna)+cursurile.
Nu georgescu/bruckner.
Multa bafta!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Thu Jun 02, 2011 7:28 pm

Da, la faza cu transferurile e si nu prea, adica nah, la noi in serie suntem 110-120, la seriile de la Pantelimon sunt vreo 60 in serie.
Teoretic e schimb pe schimb, practic e in functie de ce se invarte la secretara...
Oricum, eu dupa un an de Sf. Ioan sunt cam dezumflat (unii asistenti nu prea se ocupa cum ar trebui, cursurile sunt slabe dpdv al predarii), asa ca nah, stii vorba, "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul". Btw, am inteles ca Stamate ar face cam cele mai frumoase cursuri de semio overall, deci mai bine iti aranjezi cu un asistent care stii ca se ocupa la Pantelimon si ramai in seria ta cu colegii tai, decat sa nimeresti mai rau pe la vreo parte laudata.
Atata tot ca trebuie sa te intrebuintezi din timp cu grupa sa aranjati, sa nu v-o ia altii inainte ;)!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Semiologie

Postby madaaa » Sat Jun 04, 2011 9:42 pm

stiti pe cineva din seriile 6 sau 8 care vrea sa se mute la pantelimon, in seria 3? :D

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Semiologie

Postby Ciprian_90 » Tue Jun 07, 2011 7:25 pm

madaaa wrote:stiti pe cineva din seriile 6 sau 8 care vrea sa se mute la pantelimon, in seria 3? :D


nu exista asa ceva :)) :devil:

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Semiologie

Postby madaaa » Thu Jun 09, 2011 10:20 am

nu ar trebui sa mai razi atata, cine stie cum o sa fie si la tine...

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: Semiologie

Postby santa_sangre » Thu Jun 09, 2011 6:21 pm

Salut! Seria noastra a picat la SUUB pentru semiologie, la anul. Chiar e pe cat de rau se spune? Care sunt asistentii mai interesati si care explica mai bine?
Do you think i have God complex? I am God!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Thu Jun 09, 2011 7:29 pm

Stai linistit Cipriane, ca nu e nici un caine cu covrigi in coada la Sf. Ioan, ai sa vezi. :wink:
E drept ca misuna niste catelusi prin curte, dar n-au covrigei :lol: .

Cat despre suub, am inteles ca se face ok, insa sunt note mici, in anul nostru cel putin cam cele mai mici note au fost la suub. Examenul se aude ca e f greu (probabil nu asa greu ca la Coltea, unde din ce mi-au povestit colegii de acolo e de-a dreptul diabolic), insa notele suub-ului au fost micute... in conditiile in care semio are 20 de credite overall.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Lysthenon » Mon Jul 18, 2011 3:09 pm

alexa_umf wrote:E de bine sau de rau daca am fost repartizata la Sf. Pantelimon?

E de nasol..am facut semio acolo cu conf Tanaseanu ca asistent de grupa pe medicala si nu am facut mare lucru..mai degraba poate sa ai norocul sa faci pe cardio..cu dr. stamate

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Semiologie

Postby De3a » Tue Jul 19, 2011 10:45 am

dupa ce ca nu faci nimic tot anu, mai e si super najpa examenu si note micutze. Dr. Dragos face cate ceva

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby dr.tm » Fri Jul 29, 2011 7:39 pm

De3a wrote:dupa ce ca nu faci nimic tot anu, mai e si super najpa examenu si note micutze. Dr. Dragos face cate ceva

da face. grile naspa !
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Zeran
Posts: 3
Joined: Sat Aug 27, 2011 12:55 pm

Re: Semiologie

Postby Zeran » Thu Sep 22, 2011 9:04 pm

legat de semiologia la coltea : este cineva care a vazut vreo lucrare corectata ? (gen contestatie?) Cand iti vezi lucrarea apare doar punctajul sau sunt bifate cele corecte / taiate cele gresite ?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Semiologie

Postby Cactus » Fri Sep 23, 2011 6:53 am

Zeran wrote:legat de semiologia la coltea : este cineva care a vazut vreo lucrare corectata ? (gen contestatie?) Cand iti vezi lucrarea apare doar punctajul sau sunt bifate cele corecte / taiate cele gresite ?

a avut cineva curaj de contestatie la coltea? :lol:

squeaky_beaver
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Feb 15, 2009 4:10 pm

Re: Semiologie

Postby squeaky_beaver » Fri Sep 23, 2011 1:14 pm

cum e examenul de semio la sf ioan? doar grila sau e si oral?
si cartea lui georgescu e buna aia de la xeroxul din facultate sau exista mai multe editii?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Fri Sep 23, 2011 6:31 pm

squeaky_beaver wrote:cum e examenul de semio la sf ioan? doar grila sau e si oral?
si cartea lui georgescu e buna aia de la xeroxul din facultate sau exista mai multe editii?

Examenul de semio la Sf. Ioan este ok.
Depinde cu cine faci la curs, daca faci cu doamna Aron, va fi mai ok, daca faci cu domnul Dina, notele vor fi ceva mai mici (nu te impacienta totusi, la Aron se ruleaza 9 si 10, la Dina 8 si 9 :lol: )

Examenul de LP este oral, la patul pacientului, faci anamneza (adica il intrebi tot ce trebuie sa-l intrebi ca sa-ti dai seama ce are... o sa inveti asta), faci examen fizic (sunt vreo 20 de manevre pe semestru pe care trebuie sa le stii) si asculti cu stetoscopul plamanii pe primul semestru si corazonul pe cel de-al doilea. Apoi vine fie doamna Aron, fie domnul Dina (in functie de titularul cursului) si te asculta putin din anamneza, te pune sa faci 2-3 manevre (obligatoriu auscultarile), apoi te intreaba teorie. Doamna Aron este foarte de treaba, da in general note bune, insa se mai supara si dumneaei la greseli mari. Dina este ceva mai exigent, insa mai multe detalii nu-ti pot da, ca nu am facut cu el.
Examenul mare este grila, pe sem. 1 am avut 50 de grile, pe cel de-al doilea 60. Intrebarile sunt in proportie de 90% din Georgescu, mai sunt si cateva "de cultura generala" sau "de la cursuri" (ai sa vezi ca la cursurile doamnei Aron cel putin, sansele de a nu adormi dupa primele 5 minute sunt cam cat piciorul din spate al unei furnici). In orice caz, daca inveti doar din Georgescu (ceea ce nu este tocmai placut, are vreo 1000+ de pagini iar continutul este greoi, este facuta destul de schematic, unele notiuni sunt intai date, folosite in alt context si abia apoi explicate la alt capitol), este arhisuficient.
E buna Georgescu de la xerox, iar pentru semio la Sf. Ioan este suficienta.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Semiologie

Postby yoana » Fri Sep 23, 2011 6:45 pm

Cactus wrote:
Zeran wrote:legat de semiologia la coltea : este cineva care a vazut vreo lucrare corectata ? (gen contestatie?) Cand iti vezi lucrarea apare doar punctajul sau sunt bifate cele corecte / taiate cele gresite ?

a avut cineva curaj de contestatie la coltea? :lol:

da, au fost cativa care au avut curajul sa depuna contestatie. umbla vorba cum ca unu' care luase 9 s-a dus sa vb cu profu' pt ca la restul materiilor avea doar 10, si asa s-a ales si la semio tot cu 10. repet, stiu asta din auzite. si am mai avut colegi care au incercat sa depuna constestatie, dar se pare ca s-au dus prea tarziu.
bine, sincer acum, la cat de mari au fost notele vara asta, nu cred ca a fost cineva neindreptatit.

squeaky_beaver
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Feb 15, 2009 4:10 pm

Re: Semiologie

Postby squeaky_beaver » Fri Sep 23, 2011 8:08 pm

Mersi mult, Doddy. Sper sa fie bine :D

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby alexa_umf » Wed Oct 05, 2011 2:51 pm

Stiti ceva despre dr. Daniela Toporan ca asistent de grupa la semio Pantelimon?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Semiologie

Postby durere de cap » Thu Oct 06, 2011 10:08 am

alexa_umf wrote:Stiti ceva despre dr. Daniela Toporan ca asistent de grupa la semio Pantelimon?


N-o sa faci nimic.Nici daca te rogi de ea sa-ti arate.Cand poti du-te pe la celelalte grupe.

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby alexa_umf » Thu Oct 06, 2011 11:28 am

durere de cap wrote:
alexa_umf wrote:Stiti ceva despre dr. Daniela Toporan ca asistent de grupa la semio Pantelimon?


N-o sa faci nimic.Nici daca te rogi de ea sa-ti arate.Cand poti du-te pe la celelalte grupe.


Exact asta a fost si impresia mea, dar speram sa ma insel :cry:

luna11
Posts: 3
Joined: Sun Oct 02, 2011 2:33 pm

Re: Semiologie

Postby luna11 » Fri Oct 07, 2011 5:26 pm

d acord la faza cu spataru..chiar nu!!
asistentii cei mai buni:savulescu,caruntu,dragos,mihailescu..
la coltea se invata semio,ori d drag ori d frika lu isacof:))..si note mari...,conteaza si nota pe care ti-o da asistentul,pt scris se gaesc si pe net niste subiectele...nu si cazurile cl care nu-s f grele... e ok![/quote]

Ai facut tu cu Dr. Spataru si nu ti-a placut?

gigimacelaru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 20, 2010 11:51 pm

Re: Semiologie

Postby gigimacelaru » Tue Jan 17, 2012 7:38 pm

Are cineva idee cum decurge examenul la Sf. Ioan cu dl. conf. Dina? Atat la salon cu pacientul cat si scrisul!

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Semiologie

Postby Dmndash » Tue Jan 17, 2012 9:47 pm

Cum se calculeaza nota la semio? Cat conteaza nota asistentului, grilele si practicul?
E vreun capitol care se da preponderent la grile....bine evident respirator ca insumeaza cele mai multe pagini...dar in rest?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Semiologie

Postby pinkobsession » Tue Jan 17, 2012 11:59 pm

luna11 wrote:d acord la faza cu spataru..chiar nu!!
asistentii cei mai buni:savulescu,caruntu,dragos,mihailescu..
la coltea se invata semio,ori d drag ori d frika lu isacof:))..si note mari...,conteaza si nota pe care ti-o da asistentul,pt scris se gaesc si pe net niste subiectele...nu si cazurile cl care nu-s f grele... e ok!


Ai facut tu cu Dr. Spataru si nu ti-a placut?[/quote]
Am facut eu cu el si CHIAR nu mi-a placut. De fapt, "am facut" e teoretic, ca practic nu am facut nimic, in afara de mutat de pe un picior pe celalalt cat el face ecografii. Adica tot timpul. Deci... NOT

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: Semiologie

Postby ioanai » Thu Jan 19, 2012 4:39 pm

Ciudat cum de nu ati facut voi nimic, inseamna ca veneati din an in paste si asteptati sa va dicteze din carte. Am colegi care au fost super incantati de el, e un super om!

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Semiologie

Postby pinkobsession » Thu Jan 19, 2012 5:53 pm

De fapt veneam zilnic si noroc cu Isacoff care ne mai salva de el cand batea campii si-l aducea cu picioarele pe pamant cu texte de genul "bine-bine, foarte interesant ce arati tu acolo da' ei acum trebuie sa invete lucruri de baza in medicina nu fineturi de ecografie" si cu colega lui de salon, dna dr... mihailescu cred, care ne arata si noua examenul clinic la pacient, manevre, anamneza, etc...
Nu asteptam sa ne dicteze din carte, asteptam sa nu ne zica " in Harrison editia nush cat scrie altfel". Sau sa aiba habar cam ce se preda la cursurile catedrei din care face parte. Sau cam ce se cere de la student. Un student in anul 3 care atunci ar trebui sa invete semiologie (ceea ce nu inveti de la el garantat...).
Deci nu, din experienta mea si a celorlalti colegi, un NU categoric si raspicat (poate s-o fi schimbat in ultimii 4 ani atat de mult incat acum sa fie altfel, dar nu cred).
Faptul ca unii au fost multumiti de el nu ne face pe noi nici chiulangii, nici altfel. O fi un super om, nu stiu, nu am interactionat cu el in nici un fel in afara de ce am scris si anterior, dar ca pedagog e departe de "super". FOARTE departe.

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: Semiologie

Postby ioanai » Thu Jan 19, 2012 6:18 pm

Eu am facut anul trecut cu el si nu am fost singura multumita de cum s-a ocupat de noi. Cei nemultumiti erau cei care veneau rar si nu invatau nimic. Intr-adevar trebuie sa fi atent si sa citesti ceva ca sa intelegi ce explica, dar pe noi ne-a invatat multe (adica pe cine si-a dat interesul).

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Semiologie

Postby pinkobsession » Thu Jan 19, 2012 6:43 pm

Pe vremea cand am facut eu nu aveai cum sa vii rar ca avea si obiceiul de a face prezenta. Probabil ca ii placea sa aiba audienta atunci cand explica cati milimietri trebuie sa aiba un nodul canceros pentru a fi vizibil ecografic. Cu riscul de a deveni plictisitoare, repet, noua nu ne-a aratat nimic, in afara de eco. Pe care oricum nu o prea intelegeam ca eram in anul 3.
In generatia mea, si in cea de inaintea mea, si din ce am inteles de la colegii de camin cu un an mai mici-si in cea de dupa mine, a fost unul dintre cei mai slab cotati asistenti de la Coltea, alaturi de Gurghean si de inca vreo 2 persoane. La noi faceau treaba Savulescu, Mihailescu, dna dr Caruntu, dr Corina Homentcovschi

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: Semiologie

Postby ioanai » Thu Jan 19, 2012 8:21 pm

se pare ca s-au schimbat oamenii si parerile intre timp...

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Semiologie

Postby ionutz_1185 » Sat Jan 21, 2012 9:27 am

pinkobsession wrote:Pe vremea cand am facut eu nu aveai cum sa vii rar ca avea si obiceiul de a face prezenta. Probabil ca ii placea sa aiba audienta atunci cand explica cati milimietri trebuie sa aiba un nodul canceros pentru a fi vizibil ecografic. Cu riscul de a deveni plictisitoare, repet, noua nu ne-a aratat nimic, in afara de eco. Pe care oricum nu o prea intelegeam ca eram in anul 3.
In generatia mea, si in cea de inaintea mea, si din ce am inteles de la colegii de camin cu un an mai mici-si in cea de dupa mine, a fost unul dintre cei mai slab cotati asistenti de la Coltea, alaturi de Gurghean si de inca vreo 2 persoane. La noi faceau treaba Savulescu, Mihailescu, dna dr Caruntu, dr Corina Homentcovschi

Acum 3 ani asa era.Confirm 100% de la colegii care au facut cu el.
Vorba multa la ecografie,care oricum nu o intelegi fara cateva notiuni de radiologie(care se face in an4)

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Semiologie

Postby ionutz_1185 » Sat Jan 21, 2012 9:28 am

ioanai wrote:se pare ca s-au schimbat oamenii si parerile intre timp...

Serios?
Se vede ca e alt guru la semio :mrgreen:

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: Semiologie

Postby ioanai » Sat Jan 21, 2012 12:40 pm

eu am spus ce s-a intamplat anul asta la noi, daca acum 3-5-10 ani a fost altfel nu inseamna ca si acum sigur e la fel!

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Semiologie

Postby De3a » Sat Jan 21, 2012 4:51 pm

santa_sangre wrote:Salut! Seria noastra a picat la SUUB pentru semiologie, la anul. Chiar e pe cat de rau se spune? Care sunt asistentii mai interesati si care explica mai bine?

dr dragos dorin:))


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests