Semiologie

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: Semiologie

Postby ioanai » Sat Oct 20, 2012 7:40 am

Din Bruckner intelegi semiologie mult mai usor si mai repede, e o carte la care mereu te intorci chiar daca esti in anii mai mari, cat despre Georgescu mie nu mi-a placut absolut deloc. Desi o am, imi pare rau ca am dat banii pe ea.

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Semiologie

Postby cocsatyca » Tue Oct 23, 2012 7:10 pm

buna! am si eu o rugaminte la cineva din anul III (2012-2013). imi poate spune cineva care sunt materiile de anul acesta? nu reusesc sa gasesc planul de invatamant pe nicaieri. multumesc!

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby dr.tm » Tue Oct 23, 2012 7:29 pm

La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Semiologie

Postby cocsatyca » Tue Oct 23, 2012 7:54 pm

buna!multumesc pentru raspunsul prompt! cred ca m-am tampit de tot, nici nu stiu sa mai caut pe net!
stii cumva si cand se afiseaza listele cu medii? multumesc inca o data!

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Semiologie

Postby roxitzu » Fri Nov 23, 2012 9:30 pm

Pentru examenul la Coltea e suficienta cartea prof. Bruckner?

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Semiologie

Postby ina09 » Mon May 27, 2013 11:26 am

E cineva care a facut anul trecut semio la SUUB si mai are cursurile de renal ale dr.Ionescu? La noi a fost prea ocupat ca sa mai vina sa le tina...

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Semiologie

Postby VSN » Tue Jun 11, 2013 10:31 pm

Stie cineva cum se aplica acea curba a lui Gauss la examenul din toamna la semiologie Coltea ptr cei absentati/picati? Se foloseste curba lui Gauss facuta la examenul din semestrul corespunzator sau se face una noua pentru (cei cativa de altfel, cred) restantieri? :help: :oops:

Multumesc! :)

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Semiologie

Postby VSN » Wed Jun 12, 2013 8:45 pm

Aaa si mai important: cum este examenul toamna? Dupa acelasi model (grile+sinteza/grile)? Acelasi grad de dificultate? :?: :help:

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Semiologie

Postby cobhc » Thu Jun 13, 2013 11:59 am

Am si eu o intrebare: e cineva care a facut anul trecut semiologie la Sf. Ioan cu d-na conf. Aron si mai are cursurile de sindroame ale ap. respirator?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Sun Jun 16, 2013 12:54 am

cobhc wrote:Am si eu o intrebare: e cineva care a facut anul trecut semiologie la Sf. Ioan cu d-na conf. Aron si mai are cursurile de sindroame ale ap. respirator?

Noua (acum doi ani) nu ni le-a dat pe cele de respirator, pe la digestiv si pe la cardio ne-a dat cateva doar. Oricum cursurile erau 85% dupa cartea lui Georgescu si 15% dupa Brugner (pentru partea de anamneza / examen clinic). Deci daca inveti din carte nu pierzi nimic :-).

PS: Noi am facut respiratorul pe sem 1, acum l-a mutat pe sem 2?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Semiologie

Postby cobhc » Sun Jun 16, 2013 10:03 am

Ma interesau mai mult pentru imagini ppt-urile profei, din ce imi aduc aminte aveau destule radiografii si altele. Da, s-au mutat sindroamele de respirator pe sem II pentru ca de anu' asta se face semio o data pe saptamana, 3 ore, si avem si 14 saptamani in loc de 16 pe semestru, asa ca le-a cam dat peste cap rau programul, nu au apucat sa faca pe sem I sindroamele de respirator, iar pe sem II ne-a alergat profa la cursuri... Materia e insa tot cam aceeasi.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Sun Jun 16, 2013 12:33 pm

cobhc wrote:Ma interesau mai mult pentru imagini ppt-urile profei, din ce imi aduc aminte aveau destule radiografii si altele. Da, s-au mutat sindroamele de respirator pe sem II pentru ca de anu' asta se face semio o data pe saptamana, 3 ore, si avem si 14 saptamani in loc de 16 pe semestru, asa ca le-a cam dat peste cap rau programul, nu au apucat sa faca pe sem I sindroamele de respirator, iar pe sem II ne-a alergat profa la cursuri... Materia e insa tot cam aceeasi.

Pfff, cam putin pentru semio :-(
Eu cand am facut mi se parea putin si ne cam alerga prin cursuri, acum cred ca-i dit-ai balamucul acolo.
Inteleg ca au scos din ore de la anato, unde se facea mult prea mult, dar de la semio nu ar fi trebuit sa scoata, poate chiar sa adauge, ca e cam cea mai importanta materie din facultate, iar in anii mari la gastro / cardio / pneumo / nefro nu prea te mai iau cu chestiile de la semio.
Bafta multa la exam :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Semiologie

Postby cobhc » Sun Jun 16, 2013 5:14 pm

Mda, a fost foarte aiurea... Multumesc mult, bafta si tie la examenul/ele pe care il/le mai ai.

stud29
Posts: 1
Joined: Wed Aug 28, 2013 2:45 pm

Re: Semiologie

Postby stud29 » Thu Sep 05, 2013 10:21 am

Stie cineva pe care din cele 2 serii o ia de obicei doamna doctor Aron la semiologie la Spitalul Sfantul Ioan?

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Semiologie

Postby greeny » Wed Sep 25, 2013 11:28 pm

Poate sa imi dea si mie cineva ceva info mai actualizate despre semio Pantelimon?

E acelasi prof pt ambele serii sau cate unul pt fiecare? Daca sunt 2, cum aleg seria?

Ce asistenti sunt mai interesati de predat, aratat?

Am auzit ca anul trecut parca s-a facut ceva mai serios. E adevarat?

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: Semiologie

Postby sena » Thu Oct 17, 2013 7:25 pm

puteti, va rog sa imi spuneti care sunt cei mai buni prof. si asistent de la semio coltea? va multumesc!

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Semiologie

Postby Enap » Tue Nov 05, 2013 4:04 am

Cel mai bun este profesorul Bruckner. Tine-te de el cit poti, e un foarte mare medic si un om bun, usor de abordat. Profita cit poti de sansa de a-i fi student. Cei mai buni asistenti sint de departe Anca Mihailescu si Ilinca Savulescu.

koldr
Posts: 2
Joined: Wed Sep 25, 2013 1:50 am

Re: Semiologie

Postby koldr » Tue Nov 12, 2013 6:43 pm

Am vazut in librarii "Semeiologie" si "Semeiologie clinica" si pareau cam la fel (erau sigilate si nu m-am putut uita in interior) - dar aceeasi descriere, aceeasi grosime. Ultima mentionata e cumva mai noua? Am vazut ca si pretul difera putin, fiind mai scumpa cu vreo 20-30 lei.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Semiologie

Postby Oana93 » Sat Nov 23, 2013 8:32 pm

koldr wrote:Am vazut in librarii "Semeiologie" si "Semeiologie clinica" si pareau cam la fel (erau sigilate si nu m-am putut uita in interior) - dar aceeasi descriere, aceeasi grosime. Ultima mentionata e cumva mai noua? Am vazut ca si pretul difera putin, fiind mai scumpa cu vreo 20-30 lei.

"Semeiologia clinica" (ma gandesc ca la Georgescu te referi) e editia cea mai noua, din 2012.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Semiologie

Postby Oana93 » Sat Nov 23, 2013 8:35 pm

Hello!

E cineva pe aici care a facut semio la Sf. Ioan cu dr. Aron si imi poate da si mie cateva informatii?
Cursurile ei sunt neaparat necesare pentru examen? La curs, sincer, ma ia somnul si nu apuc sa notez tot :lol: iar ppt-urile nu ni le da.
Am cartea, dar ma intrebam daca ar trebui sa invat si din cursurile dumneaei.
In alta ordine de idei, are cineva cursurile dansei si e dragut/draguta sa le dea un share? Dau o bombonica! :mrgreen:

P.S. Examenul practic cum e? Ne asculta asistentul de la LP sau vine dr. Aron?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Thu Nov 28, 2013 1:39 am

Hey!

Dna Aron e ff ok, e cel mai lejer la semio cu ea. Cursurile ei sunt la fel ca Georgescu... mai zice ea 2-3 chestii in plus, insa daca inveti din Georgescu nu ai probleme la examen. Cursurile erau super-plictisitoare si acum 3 ani, adormeam la ele. Cartea eu zic ca ajunge (eventual pt sem 1 poti sa te uiti si pe Brugner).

Examenul practic e la pacient, cu dna Aron. E f lejer, mai ales pe sem. 1. Trebuie sa faci anamneza + examen ob si sa ii spui ce ai gasit la pacient. Cand va trimite in salon, nu te pune la un pat de langa usa, fiindca ea incepe ascultarea invariabil de la usa, du-te in fundul salonului, ca de obicei pe primul ascultat il freaca mai mult, apoi se plictiseste. Daca raspunzi inainte sa iti vina randul la intrebarile la care nu stiu alti colegi scapi. Pe sem 2 asculta pe toata lumea la anamneza si cere cateva chestii de examen obiectiv, dar e ok. A... si aproape pe toti o sa va puna sa faceti o manevra din lista aia (se afiseaza o lista spre finalul semestrului, sunt ok oricum). App, vezi ca nu tine cont de partea spitalului unde ai facut in timpul semestrului, daca tu ai facut la gastro e ff posibil sa te duca la cardio. Oricum pana vine in salon ai timp sa te gandesti / uiti in telefon etc. Notele sunt 9 si 10, daca o suparati (in sensul ca sunteti obraznici) da si note mai mici, daca nu, da 10. In general 9 da daca te incurci destul de urat, mai putin daca nu stii nimic.

E ok examenul si stagiul oricum... profita cat poti, fa cat mai multe anamneze si examene obiective, ca o sa vezi ca pe masura ce trece timpul, o sa scada interesul pentru asa ceva (adica o sa te plictisesti de facultate si n-o sa-ti mai vina sa mai faci nimic).

Cu cine faci la LP>?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

merrychristmas
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 31, 2013 4:48 pm

Re: Semiologie

Postby merrychristmas » Mon Dec 02, 2013 8:53 pm

Referitor tot la Sf Ioan..Nu este mereu conf Aron la examenul practic , anul trecut s-a dat si cu dna doctor Balaceanu sau conf Dina. Nota 10 se ia destul de greu la practic adica trebuie sa impresionezi putin dar pentru 9 este ok. Nu au fost note mai mici de 8 din cate stiu eu. Sa va rugati asistentul sa va duca si pe cealalta sectie mai ales daca sunteti pe gastro pentru ca cel mai probabil se da pe cardio examenul practic.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Semiologie

Postby Oana93 » Wed Dec 11, 2013 6:27 pm

Doddy wrote:Cu cine faci la LP>?


La LP fac pe cardio, cu Dr. Balaceanu. E ok, explica, nu-mi fac probleme cu dansa, dar mai are momente in care e super ocupata si nu vine la LP, sau vine si sta foarte putin, dar atunci mai stau de vorba cu rezidentele dansei, care ne mai explica/arata una-alta.
Singura problema ar fi ca fac in salonul de Terapie Intensiva, iar acolo nu gasesti prea des pacienti cu care sa poti sta de vorba.

Multumesc mult, Doddy! Multumita tie o sa am o vacanta cat de cat linistita :lol:

merrychristmas, iti multumesc mult pentru raspuns! Am auzit si eu ca s-ar putea sa dau examenul practic cu Dr. Balaceanu, dar daca e sa se intample asta, sunt linistita :)) e genul de persoana care stie ca abia am intrat in spital si ca suntem practic loviti sub centura de cantitatea imensa de materie din anul III :lol: cat despre conf. Dina, nu am avut pana acum ocazia de a-l intalni si nu stiu la ce sa ma astept.

corina2992
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jun 11, 2013 5:26 pm

Re: Semiologie

Postby corina2992 » Sun Aug 24, 2014 3:32 pm

Pentru marire la sf ioan(conf Aron) trebuie sa redam si practicul?Notele se maresc in general (de la 9 la 10) ?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Semiologie

Postby Doddy » Mon Aug 25, 2014 10:17 am

Nu, nu se mai da practicul.
Da, se maresc, cel putin acum 3 ani a marit la toata lumea invariabil cu un punct. Daca ai 9 pe ambele semestre si dai doua mariri teoretic iti da 10 pe amandoua. Dar cu mai mult nu am auzit sa dea (oricum nu cred ca are nimeni mai putin de 8 la Sf. Ioan).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

corina2992
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jun 11, 2013 5:26 pm

Re: Semiologie

Postby corina2992 » Mon Aug 25, 2014 10:45 am

Multumesc mult pentru raspuns.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests