Intrebari anul 2

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Intrebari anul 2

Postby vazi » Sat Jan 24, 2009 10:28 pm

hehehe...
histo a fost fun...
colegele care nu reuseau sa invete sa recunoasca nici un tesut... faceau urmatorul sport:
mergeau la catedra seara si vb cu prep care le punea la dispozitie 2-4 cutii de lame care le pregatea ptr examen
apoi ele se uitau la forma sectiunii, elucubrau in colectiv si isi notau ceva de genul:
sectiune prin glanda hipofiza- forma de romb
ficat - forma de inimioara
epididim- 2 iepurasi..etc
:)
dar asta la Cluj acum multi ani,
:P
a doua zi profa/profu ... le facea surpriza si aduce cateva lame noi "ff interesante".
pq pas?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Sat Jan 24, 2009 11:57 pm

La noi la lp de histo a fost ok, adica am avut de recunoscut doua lame, dar a fost usor. Stiu ca a fost si un frotiu, pe care asistenta iti punea un element figurat (bine, nu hematie :D) si trebuia sa il recunosti. Dupa ce recunosteai tesutul te duceai in fata la catedra si turuiai ceva pe marginea subiectului. Oricum este un ex ok, nu trebuie mult stres sau prea multa chinuiala. A si sa nu uit, parca se uita si pe caietul ala de desene (sau nu se mai practica?). Prea multe nu mai tin minte despre examenul de lp de histo, deci nu a fost foarte "traumatizant".Eu am facut cu altcineva, dr Ciontea si a fost foarte bine. Multa bafta! :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Intrebari anul 2

Postby aztecul_dilit » Sun Jan 25, 2009 12:08 am

multam fain d raspuns.apropo d caietu cu desene, stiu ca la unele grupe se practica chestia asta, noua inca nu ne-a spus nik.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Sun Jan 25, 2009 2:38 am

Cu placere :D. Ar fi bine sa o intrebati de caietul cu desene, asta ca sa nu aveti surprize la examen. Dar stiu ca nu conteaza asa de mult. Si uite ca mi-am mai amintit un detaliu legat de examen: parca nici nu se uita la lame, adica daca nu stii ce lama e, inventezi tu ceva, doar sa stii sa vorbesti pe marginea subiectului. Tin ei mortis cu sangele, dar in rest e lejer. Repet, asta la dna dr Ciontea, nu stiu cum se comporta alti asistenti. Spor si bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Sofie
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 08, 2008 8:20 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby Sofie » Tue Feb 17, 2009 7:59 pm

cum se desfasoara examenul de microbiologie la institut la cantacuzino? :P

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby dr.ruxy » Wed Feb 18, 2009 5:56 pm

Sofie wrote:cum se desfasoara examenul de microbiologie la institut la cantacuzino? :P


cum se desfasoare?
pai in functie de prof
din cate stiu exista o lista de subiecte. noi am avut cate 5 sub la exam.
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Intrebari anul 2

Postby aztecul_dilit » Thu Feb 19, 2009 10:24 pm

stie cineva cum e partialu d micro cu dr.gabriel ionescu la matei bals?

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Intrebari anul 2

Postby aztecul_dilit » Tue Mar 10, 2009 1:42 pm

apropo de partialu cu gabriel ionescu, omul a fost ok si s-a putut vorbi.ink n-am aflat rezultatele, k sa dau verdictul final, dar intrebarile au fost rezonabile(ex:raspuns fals sau adevarat- fimbriile sunt pili), nimic din antibiotice.
acum mai vin cu o intrebare: din ce cauza este sperietoare partialu d fizio? nu invata lumea sau grilele sunt formulate ciudat si greu d inteles? aa, si apropo, stie cineva cate grile trebuie luate din 20 anul asta?

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Intrebari anul 2

Postby aztecul_dilit » Tue Mar 10, 2009 1:42 pm

apropo de partialu cu gabriel ionescu, omul a fost ok si s-a putut vorbi.ink n-am aflat rezultatele, k sa dau verdictul final, dar intrebarile au fost rezonabile(ex:raspuns fals sau adevarat- fimbriile sunt pili), nimic din antibiotice.

acum mai vin cu o intrebare: din ce cauza este sperietoare partialu d fizio? nu invata lumea sau grilele sunt formulate ciudat si greu d inteles? aa, si apropo, stie cineva cate grile trebuie luate din 20 anul asta? multam anticipat

scuze d dublu post.browser cu issues :|

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby deena01 » Tue Mar 10, 2009 2:30 pm

Nici una nici alta. Pur si simplu lumea se sperie prea tare.
Eu am luat 6 la grila invatand 5 cursuri. :) La oral depinde cu cine dai dar in principiu e ok ( exceptia fiind Bubuianu :mrgreen: )

De anul asta s-a schimbat grila. Nu mai e complement simplu. Sa vedem ce va mai fi.
Parca sambata aveti asa ca bafta multa! :wink:
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby DNCF » Tue Mar 10, 2009 2:32 pm

Fizio issues ... cand eram in anul II stiu ca eram si eu speriata de moarte de examenul asta. Si totusi, l-am trecut din prima ... si nu cunosc pe nimeni care nu a trecut in cele din urma la fizio. So relax.

Exista 2 feluri in care poti sa pici grilele, pentru ca la oral nu se pune problema de picat:
- fie stii bine materia, dar iti e frica sa nu raspunzi gresit, si pui doar raspunsurile pe care esti absolut si inechivoc sigur ... adica vreo 5 grile din 25 ... si mai gresesti 1-2 de emotii, si asa ramai tu cu o grila buna din 25 = nasoala situatie :P
- fie raspunzi la nimereala la intrebarile pe care nu le stii, si raspunzi prost ... si iar ramai cu o grila buna din 25 cand se face totalul = si mai nasoala situatie :P :P

Eu nu sunt o studenta cu 10 pe linie sau cine stie geniu - si mie mi s-au parut usoare grilele de la fizio. Din cate am observat eu, grilele se bazeaza exclusiv pe cursuri. Deci nu trebuie sa citesti din Guyton ca sa le treci. Partea proasta este ca trebuie sa citesti din Guyton ca sa intelegi ceva din fiziologie, pentru ca multe cursuri nu sunt chiar bine predate (sau cel putin asa erau pe vremea mea).

Asa ca iti recomand sa citesti in astea cateva zile cate cursuri poti si sa incerci sa intelegi ce poti din ele, si sa mergi asa la partial. Nu ai absolut nimic de pierdut, si crede-ma ca, daca treci partialul asta, la vara o sa fii in culmea fericirii. Bafta multa!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

ogaruu
Posts: 3
Joined: Wed Sep 17, 2008 6:54 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby ogaruu » Mon Sep 21, 2009 8:53 pm

Are cineva programa lp-urilor de microbiologie. Adica ce si cand s-a facut?

kryssa
Posts: 2
Joined: Thu Oct 08, 2009 9:44 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby kryssa » Thu Oct 08, 2009 10:47 pm

aveti idee cum e asist mihaela vasilescu de la histo?

bugmenot
Posts: 3
Joined: Fri Oct 09, 2009 5:00 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby bugmenot » Fri Oct 09, 2009 5:04 pm

kryssa wrote:aveti idee cum e asist mihaela vasilescu de la histo?

well, e ok profa. te ajuta la examen si la practic nu pica nimeni si majoritatea iau peste 7.

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Intrebari anul 2

Postby Virgin.Black » Thu Oct 15, 2009 6:10 pm

As avea niste intrebari referitoare la anul 2:
- e adevarat ca Guyton-ul in romana nu e prea bine tradus si ca ar trebui sa invat dupa cel in engleza?
- daca e cineva din anul 2 aici care face la Institutul Cantacuzino microbiologia cu Prof. Mircea Popa la curs, ar putea sa-mi zica si mie de la ora? ca eu fac la Institutul Matei Bals si voiam din curiozitate sa merg la un curs de Mircea Popa din curiozitate
- daca asta e cartea de microbiologie din care tre' sa invatam? http://www.editurarenaissance.ro/gabrie ... 12008.html
Multumesc in avans :)
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Bogdan_DD » Sat Oct 17, 2009 9:34 pm

Referitor la Guyton, ia-l pe cel in limba engleza. Cum zicea Zagrean, "ala-n romana e pentru scoala de asistente". Si oricum nu strica sa inveti in paralel si engleza medicala. Pentru rezi oricum vei invata (obligat) dupa tratate internationale traduse, asa ca profita de libertatea de a citi originalul :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby b3 » Mon Oct 19, 2009 6:56 pm

Guyton editia 10 tradus de editura Callisto s-ar putea sa fie totusi mai bun decat varianta aia antica tradusa de pe vremea noastra. Dar si eu recomand cititul in engleza/original, chiar daca e greu. La un moment dat tot va trebui sa citesti in limbi straine (reviste medicale, conferinte, pe internet), mai bine sa incepi de pe acum.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Bogdan_DD » Tue Oct 20, 2009 6:44 pm

Pai eu am editia 10 (2000, cea galbena pe coperta) si de ea ne-a zis Zgr ca, tradusa, e praf.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby b3 » Tue Oct 20, 2009 8:30 pm

Editia 11, 2005, coperta rosie, e cea tradusa de editura Callisto in 2007, my mistake.

Editia 10 din cate stiu eu nu a fost tradusa, aia tradusa era mai veche :-?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Tue Oct 20, 2009 11:33 pm

Cea cu coperta rosie (editia 11) e tradusa. Editia 10-coperta galbena nu a fost tradusa. Stiu sigur pentru ca a aparut exact dupa ce am terminat fizio si erau niste colegi care nu au invatat dupa Guytonul pt fizio ca nu puteau citi in engleza iar o colega se gandea sa dea la traducator niste capitole (dar pana la urma s-a rezumat la cursuri si Haulica). Buna carte si o sa vezi ca la un moment dat si in anii clinici o sa o mai rasfoiesti (intotdeauna vei avea nevoie de fizio, indiferent de specializare).
Oricum asa cum zicea si b3, te ajuta foarte mult sa citesti in engleza, dupa ce termini facultatea si nu mai ai de-a face prea mult cu cursuri, carti ale catedrei si altele, pentru a fi la curent cu noutatile trebuie sa citesti in engleza (pana sa ajunga noutatile traduse in romana mai trece ceva timp si deja nu prea mai sunt noutati-pe plan international, zic). Mult succes si desi o sa fie greu la inceput, dupa o sa vezi ca va fi mult mai bine. Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby yoana » Thu Oct 29, 2009 10:08 pm

am si eu cateva intrebari: care e treaba cu informatica? chiar ne trebuie caiet de 100 de file la curs :lol: ? (asa ar fi zis profu, dar eu n am auzit ca am intarziat la primul curs). cum e rafila la microbiologie(- matei bals), tine neaparat sa invatam din cursurile lui pt examen? sau de prezenta la curs (eu mi am luat cartea lui m.i. popa de la xerox si intentionez sa invat din cartea lui pt examen, bineinteles- o sa ma uit si in cursurile profului meu). cum e dr. ivan la micro, lp?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Fri Oct 30, 2009 1:07 am

Doua intrebari am si eu...

1. Cum este partialul / examenul de microbiologie la domnul Ionescu Gabriel? E grila sau subiecte sau oral?
2. Cum decurge partialul / examenul de histologie? E la fel ca la biocel, sau e grila, ceva? Sunt suficiente cursurile alea de la xerox?

Mersi!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

sussigkeit
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:45 pm
Location: bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby sussigkeit » Fri Oct 30, 2009 1:11 pm

dr. Ivan nu face absolut nimic, in cele 2 h bate campii, nu zice nimic concret, pune niste intrebari gen " zii si tu ceva" dupa care te apuci sa citesti din cartea aia veche, la examen foarte de treaba nu prea pune intrebari, nu prea are pretentii, oricum de la el nu inveti nimic. Rafila foarte tare, examenul destul de usor, intreaba numai din cursurile lui pe care sunt foarte bine facute si se invata usor. Nu cere mai mult decat preda. Partial f usor cu 5 sub si nu a facut niciodata prezenta.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby gea » Fri Oct 30, 2009 8:37 pm

Doddy wrote:Doua intrebari am si eu...

1. Cum este partialul / examenul de microbiologie la domnul Ionescu Gabriel? E grila sau subiecte sau oral?
2. Cum decurge partialul / examenul de histologie? E la fel ca la biocel, sau e grila, ceva? Sunt suficiente cursurile alea de la xerox?

Mersi!


La histologie examenul este oral, la fel ca la biocel. Din cate imi amintesc partialul se considera luat daca iei minim nota 7 si in vara ar trebui sa se faca media. La noi nu prea s-a mai facut media adica iti ramanea nota pe care ti-a dat-o in vara , nu s-a mai tinut cont de partial. Am avut colege care luasera 10 la partial si totusi nota finala a fost 7. Cat despre cursuri da sunt suficiente cele de la xerox.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Intrebari anul 2

Postby j1mmy » Sun Nov 01, 2009 1:04 am

yoana wrote:am si eu cateva intrebari: care e treaba cu informatica? chiar ne trebuie caiet de 100 de file la curs :lol: ? (asa ar fi zis profu, dar eu n am auzit ca am intarziat la primul curs). cum e rafila la microbiologie(- matei bals), tine neaparat sa invatam din cursurile lui pt examen? sau de prezenta la curs (eu mi am luat cartea lui m.i. popa de la xerox si intentionez sa invat din cartea lui pt examen, bineinteles- o sa ma uit si in cursurile profului meu). cum e dr. ivan la micro, lp?



iti raspund si eu:

Rafila la microbiologie e f bun, merita sa te duci la cursuri, nu conteaza din ce carte inveti dar si cursurile sunt suficiente pt examen, doar ca el mai mult vb si explica si fiecare-si cam noteaza ce i se pare lui important, deci nu sunt f structurate, ideal ar fi sa le scrii tu nu sa le iei de la altii

in carte e mai mult decat cere el, deci mai bune sunt cursurile, mai erau si niste subiecte gata facute, nu f bune dar mergea sa citesti si din ele, poti sa-mi amintesti intr-un private mesage sa le caut, poate le mai am...

iar Ivan da, are o fata de inspira ce-l mai mare sictir posibil, nu face nimic, pune cate o intrebare la care nu-i prea raspunde nimeni

e bun la lp tot Rafila si mai e o tipa, care e si ea f buna dar explica prea in detaliu chestii simple si devine enervanta :D

oricum ex practic e o formalitate

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Intrebari anul 2

Postby aztecul_dilit » Sun Nov 01, 2009 1:49 pm

Doddy wrote:Doua intrebari am si eu...

1. Cum este partialul / examenul de microbiologie la domnul Ionescu Gabriel? E grila sau subiecte sau oral?
2. Cum decurge partialul / examenul de histologie? E la fel ca la biocel, sau e grila, ceva? Sunt suficiente cursurile alea de la xerox?

Mersi!




uite am scris chiar eu acum 2-3 pagini d forum k ionescu gabriel e chiar un om ok la examene-la partial cel putin vorbeam intruna unii cu altii.poate pt k are un bebe mic e mai indulgent:) la examenul din vara a fost ok, l-a pus knd am vrut noi(adica inainte d sesiune, desi n-a fost o treaba chiar asa d buna :roll: ), multe intrebari din stafilococ.
examen grila, 25 intrebari din lp, 25 din curs(si la partial si in vara).la marire am luat 9 si mi-a pus 10 :D so, e ok.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Mon Jan 04, 2010 1:14 pm

Cum este examenul practic la histo cu doamna Serboiu Crenguta? Este vreo sansa sa dam si partialul / examenul mare cu dumneaei? Mersi!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby grasuX » Sun Jan 10, 2010 9:22 am

La practic este foarte ok. Trebuie sa fii prea varza ca sa te pice si cred ca-i trece pe toti oricum din ce-mi aduc aminte. Iar la partial nu cred ca o sa dai cu ea. Eu tot cu ea am facut LP-ul si am dat cu un sef de lucrari, nu mai stiu cum il cheama dar oricum sta si ea la partial. Nu va ingrijorati prea tare de histo ca nu-i un examen asa ,,periculos". Succes!
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

Avian
Posts: 3
Joined: Wed Jan 13, 2010 5:07 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby Avian » Wed Jan 13, 2010 5:23 pm

As avea si eu o intrebare. Stiti cumva daca la medicina in Bucuresti se pot face 2 ani intr-unul si, daca da, care este procedura? Probabil suna un pic ciudat, dar ma gandeam serios sa incerc asa ceva :allright:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby b3 » Thu Jan 14, 2010 1:55 am

n-am auzit, nu cred ca se poate :D fa o cerere scrisa la decanat
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

psychopathic
Posts: 1
Joined: Fri Feb 05, 2010 1:13 am

Re: Intrebari anul 2

Postby psychopathic » Fri Feb 05, 2010 1:27 am

ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste cursuri/lp/poze la culturile de celule sau orice tine de microbiologie ? ms anticipat

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby noidoipunctcom » Sat Feb 06, 2010 5:06 pm

psychopathic wrote:ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste cursuri/lp/poze la culturile de celule sau orice tine de microbiologie ? ms anticipat



uite aici niste pdf-uri destul de pertinente, sper sa-ti fie de folos.daca nu le gasesti interesante, vezi ca pt examenul LP materia este explicata in cartea de laborator foarte frumos. mult succes! :allright:

http://filetransfer.ro/d/ft81673c03c281 ... 7362133599

http://filetransfer.ro/d/ft74626660dc3f ... 9beb36b634


P.S: sper sa mearga linkurile, e prima oara cand apelez la filetransfer.ro :roll: dar n-am putut sa "urc" fisierele pe forum aici pt ca-mi tot spunea ca s-a depasit limita maxima de uploadat,ceva de genu :what:

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Intrebari anul 2

Postby Virgin.Black » Wed Feb 17, 2010 5:31 pm

aztecul_dilit wrote:apropo de partialu cu gabriel ionescu, omul a fost ok si s-a putut vorbi.ink n-am aflat rezultatele, k sa dau verdictul final, dar intrebarile au fost rezonabile(ex:raspuns fals sau adevarat- fimbriile sunt pili), nimic din antibiotice.
acum mai vin cu o intrebare: din ce cauza este sperietoare partialu d fizio? nu invata lumea sau grilele sunt formulate ciudat si greu d inteles? aa, si apropo, stie cineva cate grile trebuie luate din 20 anul asta?

Buna. Noi acuma am primit punctajele de la partial. Nota din vara cum se pune la micro? Se aduna punctajele de la cele 2 grile sau mai sunt si alti factori (ex practic?)?
You know, we're living in a SOCIETY!!!

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby yoana » Wed Feb 17, 2010 9:06 pm

cica in martie avem partial la info. e :lol: sau :( ? as vrea si eu mai multe informatii. chiar dau din grilele ale postate pe site sau fabrica altele?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Wed Feb 17, 2010 10:04 pm

din pacate asa este :hate: cica s-ar da din grilele alea dar din ce am auzit mai dam si ceva oral(adica la calculator) :(

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby dr.tm » Thu Feb 18, 2010 12:55 pm

daby wrote:din pacate asa este :hate: cica s-ar da din grilele alea dar din ce am auzit mai dam si ceva oral(adica la calculator) :(

grilele sunt chiar cele pe care le afiseaza pe net catedra de info(sau cel putin asa a fost la noi anul trecut). noi la partial nu am dat altceva in afara de grile
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Intrebari anul 2

Postby aztecul_dilit » Mon Mar 01, 2010 4:51 pm

Virgin.Black wrote:
aztecul_dilit wrote:apropo de partialu cu gabriel ionescu, omul a fost ok si s-a putut vorbi.ink n-am aflat rezultatele, k sa dau verdictul final, dar intrebarile au fost rezonabile(ex:raspuns fals sau adevarat- fimbriile sunt pili), nimic din antibiotice.
acum mai vin cu o intrebare: din ce cauza este sperietoare partialu d fizio? nu invata lumea sau grilele sunt formulate ciudat si greu d inteles? aa, si apropo, stie cineva cate grile trebuie luate din 20 anul asta?

Buna. Noi acuma am primit punctajele de la partial. Nota din vara cum se pune la micro? Se aduna punctajele de la cele 2 grile sau mai sunt si alti factori (ex practic?)?



examenul practic, asta cand am dat eu, conta la modul ca se punea un punct/2 la examenu mare (asta daca luai 9 sau 10).aici vorbesc doar de grabriel ionescu.
ai grija cu examenu practic, ca daca dai cu el si nu cu nascutiu (asa a fost in ziua aia, pt ca era asistenta noastra), te cam freaca la melodie: adica tre sa stii bine materia ca sa-ti dea 10 (asta incluzand recunoasterea lamei etc.)
in rest, mie mi s-a parut un super om, iar grilele au fost usoare.am fost la marire si ne-a dat si un punct in plus asa ca i-a venit lui :mrgreen:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Wed Mar 03, 2010 3:21 pm

Am avut o problema si nu am putut sa ma prezint la partial la histo. In conditiile astea, in vara mai am sansa sa iau o nota buna (9 sau 10), sau profii tin cont de absenta asta si depuncteaza (cum mai fac unii profesori)?

Si... legat de fizio la grile. Sunt cumva unele "chestii" care il pasioneaza pe Zagrean si care pica "mai des" / cu regularitate? Sunt destul de debusolat cu fizio asta, deoarece nu prea stiu din ce ar fi mai indicat sa citesc (in conditiile in care nimeni nu are cursurile scrise complet). Pentru oral (daca ajung acolo), banuiesc ca Guytonul este suficient, insa pentru grile...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Wed Mar 03, 2010 3:25 pm

Legat de histo: Nu cred ca are vreo importanta doar ca ai mai mult de citit la vara. Oricum in vara sa stii bine sangele (din el asculta foarte mult si sigur), la restul e mai ok. Succes! :)

Legat de fizio: noi am fost primul an cand am dat grile in anul 2 la fizio si din cursurile lui Zagrean a pus accentul de EKG, pe volumele alea telediastolice si restul, foarte multe nu imi aduc aminte dar daca citesti sunt ok-stresul e mai mare si din cauza lui ar fi probleme la examen (acum nu stiu daca mai e ca atunci, grile proiectate, 4 variante de raspuns, 1 min pe grila, 50 de grile, grila negativa, toata materia in vara :( ).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Thu Mar 04, 2010 5:23 pm

Mersi mult, Riley!

La noi la fizio se da si partial, sunt 20 de grile "pe foaie". Totusi, neavand o "sursa" clara de unde se formuleaza grilele, ne putem astepta la orice...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest