intrebari ANUL I

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Tue Feb 07, 2006 12:56 am

Yeah...right!

Veronika
Posts: 2
Joined: Fri Nov 04, 2005 10:12 pm

Postby Veronika » Tue Feb 07, 2006 2:28 am

mersi.... :D

User avatar
oana'
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Feb 13, 2005 11:25 am
Location: cluj-napoca

Postby oana' » Sat Feb 25, 2006 3:34 pm

Nu are nimeni orarul de la UMF Cluj, MG I, seria III pe sem 2?? Pls mi-ar fi super util...
"Tinerii sunt sclavii viselor, batranii servitorii regretelor"(N. Iorga)

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

examen partial biochimie

Postby bobocu' » Sun Mar 12, 2006 1:23 pm

Oare au fost studenti care au stiut dinainte subiectele de la examenul partial la biochimie ?

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Sun Mar 12, 2006 2:37 pm

BINEINTELES>>>
Pentru mai multe detalii ca si pentru subiectele de la examenul din vara YM: excristi
www.AdmitereMedicina.ro

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Mar 12, 2006 9:21 pm

lol excristi, ai grija k oricine are acces la forum, deci oricine vede ce scrii.... si ..... nu mai poti modifica:)

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Mon Mar 13, 2006 4:18 pm

Intrebarea mea, desi pare retorica, este foarte serioasa. Se pare ca studentii din anumite grupe au terminat foarte repede de formulat subiectele si nu mi se pare corect in raport cu ceilalti colegi. Poate ar fi interesante pareri ale celor direct implicati in acest examen.....daca exista studenti din anul I pe forum.

mickkey
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:50 pm
Contact:

Postby mickkey » Mon Mar 13, 2006 6:59 pm

bobocu', in ce serie esti?

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Tue Mar 14, 2006 1:04 pm

ti-am raspuns pe pm Mickkey

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Wed Mar 15, 2006 2:17 pm

E cunoscuta faza cu subiectele...oricum invatati la biochimie ca o sa va trebuiasca la tot ce veti face la anu si nu numai...
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Mar 15, 2006 2:28 pm

o sa iti trebuiasca pe dracu.
ce an esti excristi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Wed Mar 15, 2006 10:41 pm

2. Dar ce conteaza. Eu vb din experienta. Tu ar trebuie sa faci la fel. SA-ti spui parerea nu sa-mi spui ca parerea mea e gresita.. ok??
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Mar 17, 2006 9:53 am

pai tocmai ca eu vb din experienta si tu nu.
de unde ai tras tu concluzia ca biochimia iti va trebui mai incolo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Mar 17, 2006 1:03 pm

biochimia , alaturi de altele din preclinic te ajuta pe mai departe sa intelegi neste treburi. pacat ca se uita in acelasi timp in care le-ai invatat. :D

mike
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 07, 2005 9:30 am
Location: Bucuresti

Postby mike » Fri Mar 17, 2006 11:46 pm

Ce stiti de asist. de la biofizica Nisiparu (cred )? Dar la fiziologie, cunoasteti vreo asistenta mai in varsta, care seamana cu o barbara? (daca da, spuneti-mi si mie nle. ei :?: , ca ea nu a vrut, si cam cum e la lp-uri). :lol:
Paladin

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Mar 18, 2006 1:13 pm

mike wrote: care seamana cu o barbara?


hai da-o dreq de treaba :D :D :D :D :D

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Sat Mar 18, 2006 5:32 pm

cum arata o barbara? Sau e o barbara din telenovele si noi nu stim?

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

pt mike

Postby dragamaia » Sat Mar 18, 2006 5:42 pm

mike, vezi pm

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sat Apr 01, 2006 11:46 pm

in ce consta examenul de informatica?
am inteles ca trebuie sa-ti faci lp-urile,dar am auzit ca exista si un examen oral! pana la urma stie cineva ce vrea Spircu de la noi? Am fost la primul curs de info si cica 1 byte=9 biti!E asa de senil sa ne ceara ceva peste posibilitatile noastre?

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Postby Bogdan_DD » Mon Apr 03, 2006 1:01 pm

Faceti-va toate Lp-urile cat mai corec posibil si MERGETI la toate cursurile ca-s doar 4. La noi a facea prezenta mascata la fiecare (adica o serie de intrebari tip grila la care raspundeai pe o foaie pe care i-o dadeai lui). Daca faceti chestia asta, la examen nici n-o sa va mai intrebe ceva, o sa va dea direct 10-le. Daca nu sunteti siguri pe lp-uri, invatati ultimele 2 cursuri ca-s din biostatistica

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Postby Rash » Tue Apr 04, 2006 2:54 pm

[b]bai groopy,vorbeste frumos de dom' profesor Spircu!Pun pariu ca se uita la forum din cand in cand!In principiu ar fi baiat de treaba daca n-ar fi asa de strict in privinta regulilor lui!Si daca n-ar vorbi intr-una de Serverul lui Xitami de la firma Imatix! :) Il stiti,e ala pe care tot incearca sa-l sparga hackerii de multi ani incoace!Poate ca omul chiar are dreptate...si astia chiar incearca sa-l sparga...dar si el are un talent in a-i calca pe coada pe smecherii aia care au cunostinte prin Poli! :) :) :) Asa ca faceti-va lp-urile!E serioasa treaba!Eu n-am luat 10 nici in anul 1 si nici in anul 2,din cauza unor "vicii de procedura"![/b]
Primum non nocere!

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Fiziologie prima portzie

Postby dr.a.c. » Sun Apr 09, 2006 4:54 pm

care-i treba cu fiziologia in anu 1?
pana acum au venit la cursuri dr Ferechite si Bubuianu..si m-am oripilat, cel putin cursurile lui ferechite sunt o maaaaaare nebuloasa..nu credeam k exista cineve care sa predea atat de dezorganizat..incerc sa le recitesc aks si nu au sens!!!! sunt informatii imprastiate!!!!!!!!
Stie cineva cum e in general examenu? stiu k anu asta e prima data cand se da oral si mai e si grila aia eliminatorie de 50 de intrebari in 50 de minute..
e ciudat pt k fiecare ne recomanda alte carti unu zice de groza, atu d guyton, altu de haulica..si nu stiu exact ce ne cer ei la examen..
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sun Apr 09, 2006 7:56 pm

Categoric, atat pentru examen cat si pentru viitorul tau, Guyton este cea mai buna alegere. Desi n-am citit cursurile prof. Zagrean, ci numai Guyton, la examen a fost super ok. (bine astea s-au intamplat cu ceva mai mult timp in urma). Groza era o carte bunicica pentru vremea ei, dar nu uita ca totul se schimba, iar Haulica e tiparul perfect pentru cartile romanesti: groase, cu fraze care cuprind o pagina, fff multa informatie, facandu-l pe student sa treaca usor peste esential. No way!

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Postby Rash » Sun Apr 09, 2006 8:06 pm

Subscriu!Cu o mica precizare!Am vazut ca prof Zagrean a adoptat stilul cursurilor cu prezentari in Powerpoint!!!Ceea ce insemna ca nu poti sa inveti mare lucru dupa ele,asa ca...
Primum non nocere!

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sun Apr 09, 2006 10:49 pm

aaaa..si guyton editia in engleza, cu privire la cea in romana am mari dubii si nu vreau sa par cosmopolita:(

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Postby Bogdan_DD » Tue Apr 11, 2006 6:17 pm

Guyton-ul in romana e pt scoala de asistente sau asa ceva, iar Zagrean ne-a zis ca nu e cel dupa care tb sa invatam. Iar barmele de examen am inteles ca-s dupa Guyton. E un "must have"... explica fenomenele cu cuvinte simple, pe intelesul tuturor.

mike
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 07, 2005 9:30 am
Location: Bucuresti

Postby mike » Sat Apr 15, 2006 6:08 pm

Va rog mult, poate cineva sa imi dea cateva site-uri cu referate de biochimie, care sa cuprinda detalii mai noi (noi descoperiri, experimente de la diferite universitati din strainatate,...). :lol:
Paladin

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Tue Apr 18, 2006 11:54 pm

care-i treba cu fiziologia in anu 1?
pana acum au venit la cursuri dr Ferechite si Bubuianu..si m-am oripilat, cel putin cursurile lui ferechite sunt o maaaaaare nebuloasa..nu credeam k exista cineve care sa predea atat de dezorganizat..incerc sa le recitesc aks si nu au sens!!!! sunt informatii imprastiate!!!!!!!!
Stie cineva cum e in general examenu? stiu k anu asta e prima data cand se da oral si mai e si grila aia eliminatorie de 50 de intrebari in 50 de minute..
e ciudat pt k fiecare ne recomanda alte carti unu zice de groza, atu d guyton, altu de haulica..si nu stiu exact ce ne cer ei la examen..

asa e....ai dreptate....cursurile lui Ferechite sunt o mare nebuloasa :?: dar asta e....o sa treaca, la endocrin nu mai vine(cred). Bubuianu are super cursuri (unele dintre cele mai bune, clare, fara prob, intelegi tot),doar k vb cam incet....ex nu stiu cum o sa fie, asa e, e primul an oral, dar eu zic k dc inveti, nu ai prob, fizio tb INTELEASA, dc reusesti asta(nu stiu prin ce minune, k e greu, mai ales cu asa cursuri.....) nu ai prob, trebuie doar sa studiezi. Oricum cred k e mai bine oral (pt mana ta, crede-ma),decat 5 sub in 50 min, nu ai timp nici sa scrii BAU pe foaie, corectarea era DURA, nu scriai ceva, te depuncta la greu....trebuia stiut perfect...la oral mai poti duce cu zaharelul, mai zici ceva inteligent, eventual te mai ajuta si asistentul. BAFTA!!!

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Apr 29, 2006 3:35 pm

in sfarsit merge si la mine forumul. :D
deeeci, la fiziologie...in afara de bubuianu si de naicu, restul cursurilor sunt ..la pamant. adica...te uiti la laptop, frumos, n-am ce zice, la ferechide te ia somnul rau de tot, dar..pleci acasa cum ai si venit. si daca vrei sa inveti ceva, pauza. la biocel, lp-ul e ingrozitor, cursul...depinde cine il tine. macar daca lasa la xerox notele de curs ai dupa ce sa inveti.pe la chimie nu dau, habar n-am cum e( fac cu atanasiu si ... :P ), info med e un fel de bad joke, iar anatomia..e anatomie. asistentul meu e super tare, e foarte de treaba si explica super bine, imi place de el, iar la examen...ce sa zic...daca ai invatat, bine, daca nu, nu. la mine colocviile chiar se dau, chiar ne intreaba, si rncearca sa ne si invete ceva, chiar daca nu stim, adica sa ramai cu ceva in cap daca pana atunci ai fost bomba.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Postby tmt_ro » Mon May 01, 2006 11:05 pm

Va recomand pentru digestiv cartea doamnei Badarau, e foarte bine scrisa si la obiect.(doar e membru al catedrei :lol:) - daca aveti nevoie si nu o puteti gasi pot sa o imprumut pentru xerox....private msg
Din endocrin nu prea am invatat :oops: dar am auzit de la colegele mele mai silitoare ca niculescu ar fi o alegere buna.

Guytonul in engleza se merita sa-l luati mai ales ca o sa va trebuiasca in anul 2 (stiu din proprie experienta).

dr.a.c. wrote:Stie cineva cum e in general examenu? stiu k anu asta e prima data cand se da oral si mai e si grila aia eliminatorie de 50 de intrebari in 50 de minute...


Si eu am o mare problema cu metoda de examinare :x. Aveti mare noroc ca fizio nu e ex de an in anul I. Spor la invatat!!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue May 02, 2006 12:47 am

mike wrote:Va rog mult, poate cineva sa imi dea cateva site-uri cu referate de biochimie, care sa cuprinda detalii mai noi (noi descoperiri, experimente de la diferite universitati din strainatate,...). :lol:


Maic, nu e frumos sa copiezi referate :roll: Dar uite adresele celor mai importante reviste de biochimie. Acolo poti cauta articole si reviewuri care te pot ajuta sa-ti faci tema. Succes!

http://www.bambed.org
http://www.crbmb.com
http://jb.oxfordjournals.org
http://www.jbc.org
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Jun 17, 2006 9:59 am

hello again. am vazut pe undeva pe aici ca "cineva" sugera ca ar exista niste variante de subiecte pentru biochimie. avand in vedere ca n-am dat partial si ca acea minunata carte e MARE si stufoasa, as avea nevoie de ceva..organizat. cursurile TOATE nu le are nimeni, sa zici ca inveti dupa curs, ca da strict din el, mai devreme sau mai tarziu pana si cel mai sarguincios student a cedat psihic...asa ca daca exista aca ceva, cum s-ar zvoni, stie cineva cum pot sa fac rost de ele? [/i]
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Tue Jun 27, 2006 7:28 pm

stie cineva cand se da examenul de virusologie?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Thu Jun 29, 2006 8:30 am

agorima wrote:stie cineva cand se da examenul de virusologie?

virusologia nu e la anul 2? :D la seria 3, candva in iulie, 18, sau cam asa ceva..
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Thu Jun 29, 2006 8:38 am

a, si legat de "fiziologia de anul I", am abandonat ideea de a invata ceva din vreun curs sau carte romaneasca. mi-am luat guytonul acum vreo 2 saptamani, ala in engleza, si am fost...foarte surprinsa. ma asteptam sa nu inteleg nimic, dar e foarte .usor de inteles. e scris cu cuvinte simple, explica FOARTE simplu si pe intelesul tuturor verzelor fiziologia, mecanismele, si ce e cel mai tare e ca INTELEGI, si esti in stare sa explici dupa aia si tu, fara sa fie nevoie sa TOCESTI. chiar ma intrebam ce naiba cursurile alea erau asa de greoaie, urate, inclacite, cand mecanismul e atat de usor de explicat???
maine am examenul, va anunt dupa daca metoda guyton a dat sau nu rezultat...oricum, pentru cei care vor sa inteleaga ceva fiziologie, e perfect.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Thu Jun 29, 2006 10:32 am

O sa mearga :) Daca intelegi mecanismele restul vine de la sine si in plus ceea ce ai inteles nu ai cum sa uiti. Bafta :wink:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Fri Jun 30, 2006 10:46 am

dap. korect!
guyton e intr-adevar un bun manual de fizio... si mie mi-a placut de el (asa cat am mai cochetat pe la biblioteca)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Jun 30, 2006 5:43 pm

cu toate stradaniile mele , efortul a fost in zadar . ma numar printre cei 93 de oameni care au picat din prodigioasa serie IV. desi nici acum nu reusesc sa-mi explic cum am reusit sa iau un punctaj negativ, de fapt cum poate fi o nota negativa,de ce complementul simplu are de fapt mai multe raspunsuri si de ce nenea l-a facut "papagal" pe un coleg de catedra si s-au balacarit 15 minute in fata a 130 oameni( un show de zile mari, pana la urma)...una peste alta, probabil ca o sa ma mai vad cu nenea la toamna
am uitat sa mentionez ca am inceput la ora 11 fiindca nu a fost curent in facultate, timp in care ilustra catedra era...ilustra dar goala, si nimeni nu ne-a zis " bai fraierilor plecati acasa"...


later: now i'm kinda sad and upset...status adecvat situatiei
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Postby emilia_med » Fri Jun 30, 2006 6:55 pm

Hmmm...deci asa sta treaba cu fizio.Ma si gandeam cum va fi.Eu am ex pe 6 iulie si cred k n prea o sa am succes.Grilele au fost grele?Aveai timp macar sa le citesti :) ?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Jun 30, 2006 7:09 pm

hmmm grilele au fost pe 4 numere, de fapt aceleasi in alta ordine.unele erau usoare, altele nu, logic. problema cu cele usoare a fost ca erau tricky. exemplu: bilirubina indirecta e:
a prehepatica
b neconjugata
c toxica
d solubila
evident ca intrebarea trebuia sa aiba un singur raspuns corect. daca ala e "a" sau e "b", inca e un mister pe care doar cineva de acolo sus il stie. alte intrebari..de cate ori se concentreaza iodul, care hormon actioneaza pe tractul gastrointestinal( si aici variantele erau gastrina, histamina, secretina si cck... :?: ), cum tratezi un copil cu deficit de crestere cronic, ceva de criptorhidism...foarte multe din hormoni, doar 1 din motilitatea gastrica, si aia vai de ea, si ceva din metabolismul bazal, ultimul curs tinut de dr bubuianu....
pana la urma, intrebarile erau EXACT, dar exact luate din cartea de endocrin de nicolescu...desi "cineva" afirma sus si tare ca sunt "integral din guyton". asta sa i-o spuna lu' mutu
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests