Admitere 2010

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2010

Postby Calico » Fri Jul 02, 2010 11:15 pm

Ciprian90 wrote:La admitere o sa aveti destule intrebari care sunt identice cu textul din carte, deci trebuie tocit. Asta va obisnuieste pt facultate

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
OMG

Georgy
Posts: 1
Joined: Sat Jul 03, 2010 1:06 pm

Re: Admitere 2010

Postby Georgy » Sat Jul 03, 2010 1:46 pm

Buna!
As avea si eu o nelamurire si imi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost pusa. Examenul de admitere de la Carol Davila contine grile din culegeri?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Ciprian_90 » Sat Jul 03, 2010 2:21 pm

Explica-mi si mie ce e asa de amuzant.

RockStar-Of-Medicine
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jun 26, 2010 9:36 am

Re: Admitere 2010

Postby RockStar-Of-Medicine » Sat Jul 03, 2010 10:18 pm

eee .. MP mai face si pe trollu cateodata ... " omg :)) " = vrea sa spuna ca - vai treceti prin facultate fara sa inv. nimic , doar tociti niste chestii , de parca ea a facut altceva in mirifica fac. de medicina,

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Admitere 2010

Postby Phat Skidz » Sun Jul 04, 2010 9:02 am

Nu ştiu ce a făcut MP, dar eu în mirifica facultate de medicină n-am tocit. Poate puţin în anul 1 şi atât. Ai deja o vârstă, eşti major şi vei fi medic, e cazul să găseşti alte metode de a învăţa, eventual unele care să implice şi memoria de lungă durată.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Admitere 2010

Postby dexter65 » Sun Jul 04, 2010 9:29 am

medicina e toceala. sunt lucruri descriptive pe care le invatati asa cum sunt. voi nu faceti cercetare in medicina ci invatati ceea ce provine de pe urma cercetarii. cred ca asta e marea problema la medicina. satisfactia la medicina vine de pe urma banilor castigati, statutului de medic si vietii sociale. dar este adevarat ca toceala cere vointa (e nevoie deci de motivatie) si concentrare (lipsa framatarilor, altele decat cele care va canalizeaza vointa).

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Ciprian_90 » Sun Jul 04, 2010 6:35 pm

Georgy wrote:Buna!
As avea si eu o nelamurire si imi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost pusa. Examenul de admitere de la Carol Davila contine grile din culegeri?


Poate o sa fie cateva la fel ca in culegere, dar in orice caz foarte asemanatoare.

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Sun Jul 04, 2010 6:55 pm

Contează să fie asemănătoare cu cele de la examen, dpdv al dificultăţii.
Nu te ajută cu nimic dacă întrebările şi răspunsurile sunt aceleaşi, doar nu eşti Jessi M'Coi.
Toate întrebările din acele teste îşi au răspunsul undeva în manual.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Sun Jul 04, 2010 11:53 pm

discutia despre toceala o puteti continua pe viewtopic.php?f=41&t=10721
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Liz
Posts: 2
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:57 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Liz » Wed Jul 14, 2010 8:11 pm

Am fost astazi la inscrierea pentru admitere si am ramas socata de lipsa de organizare a facultatii. Era in holul principal ca in gara, stateau oamenii la cozi sub forma de gramezi, copii, parinti, inclusiv un caine care se plimba nonsalant pe hol printre oameni.
De ce este atata bataie de joc la inscrierile astea si in general cu admiterea?
Caut de saptamani bune listele de anii trecuti cu notele luate si sunt absolut imposibil de gasit. Plus ca, la majoritatea facultatilor, pe site-urile lor, in afara de informatiile complete legate de admiterile din anii trecuti (liste, respinsi, etc) se pot gasi si bilanturi ale fiecarei zile de admitere. Exista undeva si nu am reusit eu sa le gasesc?
Nu e un capat de lume, pot sa traiesc si fara sa stiu cati s-au inscris sau ce note s-au luat in alti ani, dar era totusi interesant sa existe si pe site-ul de la medicina lucrurile astea, sa vedem macar asa pentru sufletul nostru care e concurenta.
O alta intrebare este daca o sa se afiseze pe site repartizarea in sali si celelalte detalii legate de ziua concursului de admitere, sau le aflam tot de la facultate?
I intend to live forever. So far, so good.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Admitere 2010

Postby ina09 » Thu Jul 15, 2010 12:59 pm

Salutare! S-a mai inscris cineva ca olimpic? Mie mi-au spus ca nu trebuie sa mai fac nimic fiindca am fost admisa pe baza diplomei de olimpiada, dar mi se pare prea usor...

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Mon Jul 19, 2010 8:52 pm

ina explică-mi şi mie cum e cu admiterea fiind olimpic.

Forumul asta ce are de pică câte un veac?

i_gabriel
junior
junior
Posts: 44
Joined: Tue Oct 27, 2009 7:42 pm

Re: Admitere 2010

Postby i_gabriel » Mon Jul 19, 2010 11:56 pm

Neal wrote:ina explică-mi şi mie cum e cu admiterea fiind olimpic.

Forumul asta ce are de pică câte un veac?


E bolnav, are nevoie de un medic sa-l puna pe picioare :) .

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Riley » Tue Jul 20, 2010 1:19 am

ina09 wrote:Salutare! S-a mai inscris cineva ca olimpic? Mie mi-au spus ca nu trebuie sa mai fac nimic fiindca am fost admisa pe baza diplomei de olimpiada, dar mi se pare prea usor...


Da, numai pe baza diplomei si primesti si bursa in anul I ;)
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Doddy » Tue Jul 20, 2010 9:43 am

Liz wrote: Am fost astazi la inscrierea pentru admitere si am ramas socata de lipsa de organizare a facultatii. Era in holul principal ca in gara, stateau oamenii la cozi sub forma de gramezi, copii, parinti, inclusiv un caine care se plimba nonsalant pe hol printre oameni.
De ce este atata bataie de joc la inscrierile astea si in general cu admiterea?
Caut de saptamani bune listele de anii trecuti cu notele luate si sunt absolut imposibil de gasit. Plus ca, la majoritatea facultatilor, pe site-urile lor, in afara de informatiile complete legate de admiterile din anii trecuti (liste, respinsi, etc) se pot gasi si bilanturi ale fiecarei zile de admitere. Exista undeva si nu am reusit eu sa le gasesc?
Nu e un capat de lume, pot sa traiesc si fara sa stiu cati s-au inscris sau ce note s-au luat in alti ani, dar era totusi interesant sa existe si pe site-ul de la medicina lucrurile astea, sa vedem macar asa pentru sufletul nostru care e concurenta.
O alta intrebare este daca o sa se afiseze pe site repartizarea in sali si celelalte detalii legate de ziua concursului de admitere, sau le aflam tot de la facultate?

Get used to it! O sa tot ai in facultate intrebari la care nu gaseste nimeni raspuns, dileme, chestii care nu se spun. Oarecum face parte din "farmecul unic al facultatii". Am vazut si eu ce brambureala era la inscriere, eram la magnificul examen de info, si la cat am asteptat, am tot "studiat" coada de lume de la secretariat... Multi dom'le!
Catelusii aia sunt inofensivi (mi-aduc aminte ca asta-iarna dormeau pe la baia baietilor, era sa-l calc pe unul pe coada cand ma chemau nevoile fiziologice), nu musca, nu latra (prea mult), nu se iau de studenti.
Nu mai tin minte sincer cum am aflat eu unde dau... dar am nimerit (intreband "organizatorii" pe-acolo).

Bafta multa !
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Dmndash » Tue Jul 20, 2010 12:17 pm

bafta multa celor care dau maine admitere :allright:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby holliday » Tue Jul 20, 2010 2:12 pm

Dmndash wrote:bafta multa celor care dau maine admitere :allright:

mult succes, ca bafta numai la table sau poker iti trebuie.
sau ma rog...

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Wed Jul 21, 2010 12:54 pm

Să facă careva topicul pentru admiterea viitoare hairhappy.gif

bebecita
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Jul 24, 2009 8:05 pm

Re: Admitere 2010

Postby bebecita » Wed Jul 21, 2010 1:44 pm

A fost greu examenul? Ce s-a intamplat cu chimia,asa urate au fost grilele? :?
Studenta UMF Bucuresti :)

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Wed Jul 21, 2010 5:49 pm

eu am luat 90 de puncte(mg) :D :D :lol: am scapat,din fericire
intr-adevar,pot spune ca si mie mi s-au parut un pic atipice subiectele la chimie :shock: cred ca am gresit 7-8 grile :hate:
sa vedem notele cand le afiseaza,desi multe (in sala mea ce-i drept,100 candidati),au fost sub 5,multi se asteptau sa intre macar la taxa :?: un 92,94,89 mai erau si dupa mine cativa,deci nu generalizez
dar,ce conteaza,e ca s-a terminat cu bine,sa vedem listele finale, si incepe vacanta :allright:

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Wed Jul 21, 2010 6:36 pm

Pe site la umf am văzut că este recomandat un manual de chimie de clasa a XI-a scris de 3 autoare. Dar la acea editura sunt 3 manuale de clasa a XI-a scrise de aceleaşi autoare. C1 C2 C3
Pe care să-l aleg?

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Wed Jul 21, 2010 7:37 pm

C1 :allright:

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Wed Jul 21, 2010 7:46 pm

Aia de la crepuscul n-au auzit de curierat, numai de poşta...

andrei.n
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jul 21, 2010 7:43 pm

Re: Admitere 2010

Postby andrei.n » Wed Jul 21, 2010 7:50 pm

Da...asa mi s-a intamplat si mie...a durat cam o saptamana pana am primit manualul...mie unu nu imi place deoarece este prea prost organizat...o sa vezi...mie unul asa mi s-a parut dupa ce am lucrat pe el un an...dar pana ce vom da noi admiterea mai e...

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Wed Jul 21, 2010 9:17 pm

da,doar prin posta,dar mie mi-a ajuns in 2-3 zile :) fara nicio taxa suplimentara pt transport sau altele :lol:

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Wed Jul 21, 2010 9:26 pm

Mie îmi e de mersul până acolo şi de statul la coadă, si căldura aia :crazyeyes:

andrei.n
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jul 21, 2010 7:43 pm

Re: Admitere 2010

Postby andrei.n » Wed Jul 21, 2010 9:32 pm

oricum, dupa parerea mea, manualul nu e prea bun...

.clara.
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon May 17, 2010 3:38 pm

Re: Admitere 2010

Postby .clara. » Thu Jul 22, 2010 12:34 am

Dimpotriva manualul este chiar foarte bun daca n-as fi citit din manual in ultimele zile si as fi facut din cartea grile sigur as fi luat mai putin.

In orice caz este structurat altfel decat celelate manuale DAR E FOARTE IMPORTANT SA INVATATI DIN EL MAJORITATEA INTREBARILOR AU FOST DE ACOLO-bine de invatat sunt prop fizice reactiile trebuie doar sa le intelegeti si deja le stiti :wink:
La fel si la bio insa nu trebuie tocit sau facut testele din carte pana le invatati pe de rost cel mai important este sa intelegeti materia pt ca altfel uitati.

andrei.n wrote:..dar pana ce vom da noi admiterea mai e...

cat? 1 an?

andrei.n
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jul 21, 2010 7:43 pm

Re: Admitere 2010

Postby andrei.n » Thu Jul 22, 2010 7:36 am

da..mai am 1 an. este prost organizat...are informatii foarte bune, desi sunt cateva mici greseli. Logic ca vom invata si dupa manualul asta, dar sunt multe reactii si multe alte chestii care nu sunt in manual si din ce m-am uitat pe grile sunt ceva reactii care nu sunt nici macar amintite... tu ai dat acum?

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Thu Jul 22, 2010 8:23 am

eu am dat acum.am luat 90 de puncte si daca nu invatam(in ultimele zile ce-i drept de acolo mai mult) cred ca mai greseam vreo 5-6 grile fiindca erau exact de acolo si in alta parte nu stiu unde le-ai mai putea gasi.
sfat:invatati manualele alea de pe site,in cea mai mare parte si faceti culegerea de grile la chimie,cap-coada :allright:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Doddy » Thu Jul 22, 2010 2:25 pm

bebecita wrote:A fost greu examenul? Ce s-a intamplat cu chimia,asa urate au fost grilele? :?

Au fost punctaje mici la chimie? Nenea Atanasiu face grilele (care o sa aveti ghinionul sa faceti cu el la curs, o sa va precizeze asta in primul curs, foarte mandru ca "el este cel care v-a nasit" -> si atentie ca naseste si cu biochimia...).

Care a fost ultimul punctaj de la buget (la MG, evident) ?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Oana93 » Thu Jul 22, 2010 2:27 pm

andrei.n wrote:da..mai am 1 an. este prost organizat...are informatii foarte bune, desi sunt cateva mici greseli. Logic ca vom invata si dupa manualul asta, dar sunt multe reactii si multe alte chestii care nu sunt in manual si din ce m-am uitat pe grile sunt ceva reactii care nu sunt nici macar amintite... tu ai dat acum?


Buna :D
si eu mai am un an :) pe mine ma deranjeaza faptul ca sunt multe greseli in cartile alea de grile...cel putin la chimie.

rezultatele nu se afiseaza si pe internet? nu de alta..dar am si eu o cunostinta care a dat admiterea ieri si nu vrea sa-mi zica ce a facut :lol:

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Oana93 » Thu Jul 22, 2010 2:28 pm

ex_nunc wrote:eu am dat acum.am luat 90 de puncte si daca nu invatam(in ultimele zile ce-i drept de acolo mai mult) cred ca mai greseam vreo 5-6 grile fiindca erau exact de acolo si in alta parte nu stiu unde le-ai mai putea gasi.
sfat:invatati manualele alea de pe site,in cea mai mare parte si faceti culegerea de grile la chimie,cap-coada :allright:



felicitari ;)

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby excristi » Thu Jul 22, 2010 2:47 pm

73
www.AdmitereMedicina.ro

cdear
Posts: 3
Joined: Tue Jan 12, 2010 3:56 pm

Re: Admitere 2010

Postby cdear » Thu Jul 22, 2010 4:08 pm

Buna!

Aveti cumva idee, daca anul trecut au fost acceptati pe locurile cu taxa si cei care au obtinut un punctaj mai mic de 50?

Eu, am dat admiterea anul acesta si m-am apucat cam tarziu de invatat. Am obtinut 43 puncte si as fost interesata sa aflu, daca stie cineva daca anul trecut au fost acceptati si cei care au luat sub 50 pct.

Multumesc!

dark1one
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Mar 07, 2010 12:07 am

Re: Admitere 2010

Postby dark1one » Thu Jul 22, 2010 4:10 pm

care-i treaba cu rezultatele de la admitere? se mai afiseaza si pe site sau trebuie sa ne ducem la facultate sa le vedem? sau s-au afisat deja pe site si nu le-am vazut eu? :roll:

User avatar
raluca.l
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu May 13, 2010 7:45 pm

Re: Admitere 2010

Postby raluca.l » Thu Jul 22, 2010 4:13 pm

rezultatele sunt postate deja pe site in ordine alfabetica.

dark1one
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Mar 07, 2010 12:07 am

Re: Admitere 2010

Postby dark1one » Thu Jul 22, 2010 4:20 pm

dark1one wrote:care-i treaba cu rezultatele de la admitere? se mai afiseaza si pe site sau trebuie sa ne ducem la facultate sa le vedem? sau s-au afisat deja pe site si nu le-am vazut eu? :roll:


hai ca n-au trecut nici 2 minute dupa ce am postat si deja le-au afisat :))
anyway pt cei care au fost admisi la taxa cum se procedeaza? trebuie depusa vreo cerere cva?

.clara.
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon May 17, 2010 3:38 pm

Re: Admitere 2010

Postby .clara. » Thu Jul 22, 2010 8:38 pm

andrei.n wrote:da..mai am 1 an. este prost organizat...are informatii foarte bune, desi sunt cateva mici greseli. Logic ca vom invata si dupa manualul asta, dar sunt multe reactii si multe alte chestii care nu sunt in manual si din ce m-am uitat pe grile sunt ceva reactii care nu sunt nici macar amintite... tu ai dat acum?



da am luat 94.Vei vedea ca manualul de chie e chiar bine structurat pe langa cartea de bio care chiar e plina de greseli. cat despre culegerile de grile:cea de la chimie are multe in afara programei dar macar te ajuta sa intelegi mai bine iar cea de la bio e plina de greseli.

in orice caz daca te pregatesti nu ai cum sa nu iei nota mare. :wink:

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Thu Jul 22, 2010 9:07 pm

.clara. wrote:
andrei.n wrote:da..mai am 1 an. este prost organizat...are informatii foarte bune, desi sunt cateva mici greseli. Logic ca vom invata si dupa manualul asta, dar sunt multe reactii si multe alte chestii care nu sunt in manual si din ce m-am uitat pe grile sunt ceva reactii care nu sunt nici macar amintite... tu ai dat acum?



da am luat 94.Vei vedea ca manualul de chie e chiar bine structurat pe langa cartea de bio care chiar e plina de greseli. cat despre culegerile de grile:cea de la chimie are multe in afara programei dar macar te ajuta sa intelegi mai bine iar cea de la bio e plina de greseli.

in orice caz daca te pregatesti nu ai cum sa nu iei nota mare. :wink:





felicitari .clara. inseamna ca ne vedem in toamna :allright:
stii ceva de burse? cam cate se vor da ?


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests