Admitere 2010

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2010

Postby Chingachgook » Wed Sep 23, 2009 5:14 pm

ce le stie asta micu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Riley » Wed Sep 23, 2009 5:17 pm

Bogdan_DD wrote:
Riley wrote: o sa vezi ca in UMF se merge pe tactica speriatului: in primele ore-sa nu faceti absente-ca recuperatul e dificil, ca examenul e foarte greu, ca trec numai care stiu foarte bine, etc


Primul examen de anato o sa fie lectie de viata,mai ales la dl dr 0X (pt cunoscatori)



:lol: :lol: :lol: Asa este! de el vorbeam oricum!!!!! brrrrr
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Admitere 2010

Postby yoana » Wed Sep 23, 2009 5:47 pm

la ce prof/conf. te referi?

User avatar
DentStudent
senior
senior
Posts: 208
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby DentStudent » Wed Sep 23, 2009 6:20 pm

Sharpe-nPar wrote:
intrebarea este urmatoarea: se poate face facultatea asa, sa merg de 2-3 ori pe sapt la cursuri, sa imi iau cursurile de la cineva,etc, sau in cazul asta nici nu mai are rost sa dau la medicina?

Facultatea asta nu se face "asaa..."
Oricat as fi eu de mic, tot gadesc ca nu poti face medicina mergand doar 2-3 ori pe saptamana la facultate cand restul merg zilnic, de dim pana seara(cum se zicea mai sus) si, si asa, au probleme la examene respectivii. AI o varsta la care nu cred ca mai ai rabdarea sa tocesti mii de pagini si sa faci ce fac unii de 18 ani. .Pe langa asta trebuie sa faci rost si de cursuri, sa recuperezi si absentele alea si mai mult,ai si job. Nu cred ca poti sa o iei pe scurtatura in a deveni medic-cel putin unu bun, dar daca vrei sa umpli randurile acolo la incompetenti, esti binevenita. Insa, mai bine lasa locul cuiva care chiar vrea sa faca medicina pe bune.
Daca faci medicina asa cum zic ceilalati "pentru orgoliu", mai avantajos ar fi daca ai face un master ceva prin afara. Minunatul MBA ca baniesc ca esti pe la ASE.
Daca intri, o sa ai 30 de ani la absolvire, apoi inca 6 ani rezidentiat, inca 3 nush ce... si cand esti si tu ditamai medicu' primar tre sa iesi la pensie.
Inca o data, ce incerci tu sa faci e sa scrutezi drumul "pana la medic" cu 2/3, nu merge...
Numai bine!



si cei ce intra la 18 an(mai rar acum) ajung sa toceasca pana la 24minim.iar rezidentiatul,in caz favorail e luat din prima tot atunci. nu acei cativa ani in plus conteaza ci timpul dedicat studiului. categoric nu poti trece cu brio ducandu-te de 2-3 ori pe saptamana la facultate....asa cu o profesoara ne-a spus...medicina nu se face la fara frecventa.

User avatar
renatandissa
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 23, 2009 9:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby renatandissa » Wed Sep 23, 2009 9:28 pm

stiti cumva daca anul acesta s-au schimbat cartile pentru admitere?ma refer in special la biologie....as dori sa incep sa invat si nu stiu de unde...

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere 2010

Postby j1mmy » Thu Sep 24, 2009 1:53 am

renatandissa wrote:stiti cumva daca anul acesta s-au schimbat cartile pentru admitere?ma refer in special la biologie....as dori sa incep sa invat si nu stiu de unde...



ai putea sa intri pe site-ul facultatii mai intai sa vezi ce carti se cer :lol:

oricum intr-un semestru visezi cartea aia de anatomie, oricare ar fi ea, deci mai bine apuca-te de fizica/chimie, asta dc dai la bucuresti

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere 2010

Postby j1mmy » Thu Sep 24, 2009 2:04 am

si cei ce intra la 18 an(mai rar acum) ajung sa toceasca pana la 24minim.iar rezidentiatul,in caz favorail e luat din prima tot atunci. nu acei cativa ani in plus conteaza ci timpul dedicat studiului. categoric nu poti trece cu brio ducandu-te de 2-3 ori pe saptamana la facultate....asa cu o profesoara ne-a spus...medicina nu se face la fara frecventa.



facutatea asta e mult prea flexibila, intradevar, si mult prea usor se poate intra si termina, si de cele mai multe ori nici nu e nevoie sa te zbati prea rau, chiar la prea multe examene 5-ul e practic din oficiu daca ai citit titlul materiei :|

dar practic depinde si ce anume te intereseaza, majoritatea domeniilor nu sunt extraordinar de vaste dupa zicea un asistent si chiar daca unii au lalait-o toata facultatea tot pot recupera in mare parte ce-i intereseaza, avand in vedere evolutia tehnicii, diferenta e ca n-o sa stie mare lucru din restul specialitatilor

oricum nu recomand lucrul cu pacientii la cei care fac medicina la "fara frecventa" :)

n-a mai mers sa editez postul anterior

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby noidoipunctcom » Thu Sep 24, 2009 9:51 am

edenRose wrote:am 23 de ani si la anul as vrea sa dau la medicina. in felul asta mi-as implini visul. problema este alta. nu voi putea urma cursurile la zi,sau cel putin nu voi putea merge zilnic la facultate.va trebui sa merg si la servici si timpul nu imi va permite sa fiu prezenta la toate cursurile.

intrebarea este urmatoarea: se poate face facultatea asa, sa merg de 2-3 ori pe sapt la cursuri, sa imi iau cursurile de la cineva,etc, sau in cazul asta nici nu mai are rost sa dau la medicina?

astept sfaturile voastre.


NU, un categoric NU!!! :warning: been there, done that, deci ma dau cu parerea din experienta personala. am "experimentat" numai un an de zile stilu asta de "viata" cu mers la cursuri pe sarite [dar pe sarite rau de tot si dintr-un motiv absolut ridicol aka "lene" in termeni stiintifico-fantastici] si la finele anului mi-am smuls parul din cap: restante cat sa-mi belesc 80% din vacanta de vara, note per general sub orice critica, materii vraiste in capu meu, cunostiinte brambura si pe apucate, all in all, am transpirat ca o tractorista pana s-a afisat cacatu' ala de top 400 [nivel de optimism pe minus evident] in consecinta, mi-am jurat ca n-am sa mai lipsesc de la cursuri [si aici ma refer efectiv si la prezenta fizica, in sala] decat in caz de deces [al meu fireste]
ai doua variante:
1. intri la med, mergi cum/cand/cat poti la facult/te tocmesti tu cu profii ce si cum, te rezolvi intr-un final, iei exemanele [doamne-ajuta cum] DAR vei descoperi cu stupoare ca "ai trecut" doar anu cu sanse mari si emotii deopotriva sa pici la taxa [iar dupa cei 6 daca te tine, "ai facut" doar medicina, rezulta o diploma, rezulta "si ce?!"]
2. iti vezi frumos de treaba si esti om cu capu pe umeri [cum tare mi-as fi dorit sa fiu si eu la vremea mea] si daca tot ai un job, tine-te de el ca un soi de safety-net si in paralel fa o psihologie la FF sau ID si in 3 ani te-ai scos in sensu ca nu trebe neaparat s-o profesezi daca nu vrei dar macar ai asigurat din start, pe oriunde te duci, un salariu corespunzator unuei persoane cu "studii superioare".


repet si sincer imi vine sa si plang: daca esti sigura ca asta e singurul mod in care vei putea activa ca student la medicina, DON'T DO IT!!! vei pierde timp si energie si bani de-gea-ba, nici multumit pe deantregu nu vei fii, nici medic pe bune [competent] nu vei iesi in stilul asta, te legi la cap cand nu te doare, un ghimpe[aka moft] in fund care nu-ti trebe. medicina e grea si la freceventa maxima, te consuma, iti papa nervi si timp, dapai sa nu dai mai deloc pe la scoala [poate numa sa fii predispus genetic catre masochism si so faci numa asa de sanchi]
in fine,daca nu te-ai dez-hotarat inca, ia macar in considerare chestiunea cu top 400. pe mine m-a bantuie fiindca "mami si tati" n-au bani sa-mi plateasca scoala deci tre sa ma tin tare pe pozitie, dar riscul de a claca exista. ti-l poti asuma [de exemplu, undeva prin anu 3 sa zicem cand ai evaporat deja ani buni din viata ta si deci un insucces de genu asta ar fi, zic eu, devastator] ?! daca da bduh.gif , atunci come to the dark side! we have cookies! :devil:

User avatar
renatandissa
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 23, 2009 9:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby renatandissa » Thu Sep 24, 2009 10:18 am

j1mmy wrote:
renatandissa wrote:stiti cumva daca anul acesta s-au schimbat cartile pentru admitere?ma refer in special la biologie....as dori sa incep sa invat si nu stiu de unde...



ai putea sa intri pe site-ul facultatii mai intai sa vezi ce carti se cer :lol:

oricum intr-un semestru visezi cartea aia de anatomie, oricare ar fi ea, deci mai bine apuca-te de fizica/chimie, asta dc dai la bucuresti



da dar acolo scrie "admitere 2009"....nu admitere 2010....poate se schimb manualele....si inca o mica intrebare daca nu va suparati :D ....ce e mai usor intre chimie si fizica?....multumesc pt raspuns j1mmy :rightblinky:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2010

Postby Chingachgook » Thu Sep 24, 2009 11:14 am

renatandissa wrote:.si inca o mica intrebare daca nu va suparati :D ....ce e mai usor intre chimie si fizica?...


algebra

asta depinde de om
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
renatandissa
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 23, 2009 9:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby renatandissa » Thu Sep 24, 2009 11:25 am

kooksee wrote:
renatandissa wrote:.si inca o mica intrebare daca nu va suparati :D ....ce e mai usor intre chimie si fizica?...


algebra

asta depinde de om



ghinion chiar sunt buna la algebra... :lol: ....eram doar curioasa...vroiam sa stiu si alte pareri....mi-am luat deja manualele de chimie....

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Sz11 » Thu Sep 24, 2009 1:36 pm

ce cls esti?
depinde de fiecare, eu spre exemplu am gasit fizica mai usoara (eu le-am dat pe toate 3 la admitere :hate: )

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Sz11 » Thu Sep 24, 2009 1:38 pm

off topic: kooksee semnatura ta e geniala

User avatar
renatandissa
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 23, 2009 9:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby renatandissa » Thu Sep 24, 2009 2:05 pm

Sz11 wrote:ce cls esti?
depinde de fiecare, eu spre exemplu am gasit fizica mai usoara (eu le-am dat pe toate 3 la admitere :hate: )


am terminat anu asta...dar ma pregatisem mult prea mult pt bac...crezand k e mare filosofie...si pt admitere mai deloc...si am zis k mai bine stau un an aksa si invat si dau anu care vine.....chimia imi place foarte mult si fizica....dar imi e un pic km greu sa retin totul pe dinafara la chimie....si nu stiam ce sa fac... :roll:

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Admitere 2010

Postby Sharpe-nPar » Thu Sep 24, 2009 2:08 pm

deci ma dau cu parerea din experienta etc etc

a da nu prea e reflexiv.



Vai mami, cate greseli pot aparea in postul tau! Nu prea faci diferenta intre scris-vorbit si argou-limbaj ingrijit.... ai iai iai.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Sz11 » Thu Sep 24, 2009 2:24 pm

renatandissa wrote:
Sz11 wrote:ce cls esti?
depinde de fiecare, eu spre exemplu am gasit fizica mai usoara (eu le-am dat pe toate 3 la admitere :hate: )


am terminat anu asta...dar ma pregatisem mult prea mult pt bac...crezand k e mare filosofie...si pt admitere mai deloc...si am zis k mai bine stau un an aksa si invat si dau anu care vine.....chimia imi place foarte mult si fizica....dar imi e un pic km greu sa retin totul pe dinafara la chimie....si nu stiam ce sa fac... :roll:


cred ca tine si de noroc :)..anul asta la chimie s-a dat multa teorie si foarte putine probleme de calcul; daca nu poti retine tot atunci da fizica..
un an e destul sa citesti si sa tot citesti chimia daca iti place mai mult decit fizica..
plus, forumul asta e facut pt orientare, nu poate lua nimeni o decizie in locul tau, daca cineva spune da chimie, o s-o dai doar pt ca asa ai fost sfatuita?...
ia si tu cartile alea 2 de teste, si incearca sa faci cit de mult poti din ele, ideal ar fi sa faci toate intrebarile, si vezi la final unde stai mai bine, materia aia o dai...

User avatar
renatandissa
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 23, 2009 9:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby renatandissa » Thu Sep 24, 2009 2:31 pm

multumesc mult de tot pt sfaturi :D ...sunt foarte folositoare...eu sunt mai emotiva din fire...si mereu ma panichez :oops: :roll: ...

Carmina
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun May 24, 2009 3:44 pm

Re: Admitere 2010

Postby Carmina » Thu Sep 24, 2009 2:47 pm

Am si eu nevoie daca poate cineva sa imi scaneze subiectele de anul asta sau de acum doi ani de la admiterea din Bucuresti??? Si inca o intrebare: se da GRILA si la bio si la chimie??? :D

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby dr.tm » Thu Sep 24, 2009 2:49 pm

din ce stiu eu subiectele care s au dat nu se fac publice. si da e grila la ambele
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby peyton » Thu Sep 24, 2009 2:51 pm

Carmina wrote: se da GRILA si la bio si la chimie??? :D

da.
este un singur test.

subiectele nu se pot scana fiindca nu se dau acasa.
se gasesc pe net cateva imagini cu niste grile(din culegeri). dar trebuie sapat adanc prin forumuri.

Carmina
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun May 24, 2009 3:44 pm

Re: Admitere 2010

Postby Carmina » Thu Sep 24, 2009 2:53 pm

Multumesc de ajutor...

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Sz11 » Thu Sep 24, 2009 4:22 pm

grilele se dau prin primavara, sint de vinzare la cabanuta portarului :)
costa parca 5 lei un exemplar.. (cel putin asa a fost anul asta pt examenul de anu trecut)
oricum, intrebarile sint din cartile de teste, de vinzare tot la cabanuta :)) sau la libraria facultatii, la subsol, pe linga laburile de anato..

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere 2010

Postby j1mmy » Thu Sep 24, 2009 7:36 pm

renatandissa wrote:multumesc mult de tot pt sfaturi :D ...sunt foarte folositoare...eu sunt mai emotiva din fire...si mereu ma panichez :oops: :roll: ...



nici la fizica nu ai decat putine probleme, accentul cade pe teorie, fie ca o dai pe chimie fie ca o dai pe fizica, dupa parerea mea fizica e mai grea, mai ales ca erau capitolele mai grele cand ma dat eu, cum e optica ( vezi difractie si alte alea) care nu se da la bac si n-o invata nimeni, fara foarte munca singura sau doar munca si meditatie nu prea ai sanse sa iei punctaj maxim la fizica

acum nu stiu, poate s-a mai schimbat programa si dificultatea intrebarilor de acum 3 ani de cand am dat eu:
in anul imediat dupa mine de exemplu s-a intrat cu niste punctaje mult mai mici si al buget si la taxa, ori a scazut calitatea admisilor ori au crescut ei dificultatea intrebarilor dar tind sa cred prima varianta 8)


dupa parerea mea e o prostie ca se da la alegere, si fizica si chimia aia te ajuta mai departe in timpul facultatii

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2010

Postby Calico » Thu Sep 24, 2009 7:55 pm

j1mmy wrote:dupa parerea mea e o prostie ca se da la alegere, si fizica si chimia aia te ajuta mai departe in timpul facultatii

nu te ajuta absolut deloc
nu e nici o diferenta intre cei care le dau sau care nu le dau la admitere

mie mi-ar placea sa se dea matematica si gramatica, ar fi mai bine

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Sz11 » Thu Sep 24, 2009 8:05 pm

MumaPadurii wrote:
j1mmy wrote:dupa parerea mea e o prostie ca se da la alegere, si fizica si chimia aia te ajuta mai departe in timpul facultatii

nu te ajuta absolut deloc
nu e nici o diferenta intre cei care le dau sau care nu le dau la admitere

mie mi-ar placea sa se dea matematica si gramatica, ar fi mai bine


total de acord

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby noidoipunctcom » Thu Sep 24, 2009 8:14 pm

Sharpe-nPar wrote:
deci ma dau cu parerea din experienta etc etc

a da nu prea e reflexiv.



Vai mami, cate greseli pot aparea in postul tau! Nu prea faci diferenta intre scris-vorbit si argou-limbaj ingrijit.... ai iai iai.



io chiar am postat un comment ca sa "ma dau" de ajutor unui om care parea nitzel cam nedumerit si am zis macar sa aiba pareri sincere de unde sa se documenteze ca sa ia in final o decizie cat mai sanatoasa si tu mah shar-pei ma iei cu gramaticile tale cu tot [din senin si ca sa te afli in treaba] de parca cine stie ce orori lingvistice as fi comis cand in fond si la urma urmei important [dat fiind topicul] e continutul nu tz-urile mele si cratimile care pe ici pe colo lipsesc cu desavarsire ca deh, mi-e LENE, vreau sa scriu repede, time iz money, pa-pa si n-am cuvinte.

p.s: [unu] nu ma lua cu "mami" ca nu am impartit acelasi blid in copilarie. [doi] ataca daca n-ai ce face "esenta" comenturilor nu fa pe Pruteanu' [Dzeu sa-l ierte] ca nu-i cazu'. nu ma fah ca iti rescriu cu dedicatie tot comentu anterior asa ingrijit sa placa la tine ca sa vezi ca morala tot aia o sa fie. io[cu "i" nu cu "y"] am vrut sa informez omu' nu sa ma dau in spectacol cat de elevat stie muschiu meu sa scrie.


[ai-iai-iai-io technology...]

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Sep 24, 2009 8:33 pm

MumaPadurii wrote:mie mi-ar placea sa se dea matematica si gramatica, ar fi mai bine

Matematica ca matematica, dar gramatica ? Ce e facultatea, Academie ?
Nici macar pentru a scrie un text de lege (deci uz oficial si aprofundat al limbii) nu mai e necesara gramatica, d'apai la medicina ... vrei sa-i omori pe candidati ?
Farmacistul oricum întelege ce scrie pe reteta aia.



noidoipunctcom wrote:cine stie ce orori lingvistice as fi comis cand in fond si la urma urmei important [dat fiind topicul] e continutul nu tz-urile mele si cratimile care pe ici pe colo lipsesc cu desavarsire ca deh, mi-e LENE, vreau sa scriu repede, time iz money, pa-pa si n-am cuvinte.

Haaa ha de când n-o auzisem pe-asta cu continutul conteaza si nu forma. :) De obicei agramatii o stiu doar pe aia cu academia.
Dar lasa, cu timpul o sa te obisnuiesti cu luatul la bascalie când faci astfel de economii de timp si de energie în scris.
Iar noi o sa ne obisnuim cu fudulia agramatilor. :green:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere 2010

Postby j1mmy » Thu Sep 24, 2009 8:38 pm

MumaPadurii wrote:
j1mmy wrote:dupa parerea mea e o prostie ca se da la alegere, si fizica si chimia aia te ajuta mai departe in timpul facultatii

nu te ajuta absolut deloc
nu e nici o diferenta intre cei care le dau sau care nu le dau la admitere

mie mi-ar placea sa se dea matematica si gramatica, ar fi mai bine



evident ca s-a gasit unul destept :lol: , si cum ma rog stii formula glucozei dc habar nu ai de chimie, eh? ca doar la bac nu te obliga s-o dai, la liceu se ia f usor media 10 fara sa stii mai nimic

cum intelegi fenomene de debit cardiac, flux, fara sa fi auzit de o anumita teorema denumita dupa Bernoulli?

raspuns la cele de mai sus: nu intelegi, le tocesti apoi le uiti sau pierzi o gramada de timp sa le intelegi si apoi tot le cam uiti

pe cine stie sa profite de ce a invatat odata il ajuta, pe cine e ignorant nu

de asta unii ies de la medicina doctori si altii macelari :D

User avatar
renatandissa
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 23, 2009 9:22 pm

Re: Admitere 2010

Postby renatandissa » Thu Sep 24, 2009 9:02 pm

oricum presupun ca chimia te ajuta mai apoi in facultate la biochimie....sau ma insel?...dar fizica la ce ajuta?...oricum multi dau la medicina doar pentru ca au un profit financiar mai mare dupa ce termina facultatea...si ii vezi ca omoara oameni....dupa parerea mea medicina necesita multa pasiune...si daruire...trebuie sa-ti placa ceea ce faci...nu doar ca da bine sa fii doctor...

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby dr.tm » Thu Sep 24, 2009 9:11 pm

da.chimia te ajuta in anul 1 la biochimie, dar si fizica tot in anul 1 pentru ca se face si biofizica
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere 2010

Postby j1mmy » Thu Sep 24, 2009 11:42 pm

renatandissa wrote:oricum presupun ca chimia te ajuta mai apoi in facultate la biochimie....sau ma insel?...dar fizica la ce ajuta?...oricum multi dau la medicina doar pentru ca au un profit financiar mai mare dupa ce termina facultatea...si ii vezi ca omoara oameni....dupa parerea mea medicina necesita multa pasiune...si daruire...trebuie sa-ti placa ceea ce faci...nu doar ca da bine sa fii doctor...



orice faci ar trebui sa-ti placa, altfel n-ai de-a face decat cu mult stres si nervi,

oricum medicina, nu necesita teoretic mai multa daruire decat orice altceva, ce, un inginer chimist poate sa omoare mult mai multi decat un medic daca o da in bara :D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2010

Postby Calico » Thu Sep 24, 2009 11:55 pm

j1mmy wrote:evident ca s-a gasit unul destept , si cum ma rog stii formula glucozei dc habar nu ai de chimie, eh? ca doar la bac nu te obliga s-o dai, la liceu se ia f usor media 10 fara sa stii mai nimic

cum intelegi fenomene de debit cardiac, flux, fara sa fi auzit de o anumita teorema denumita dupa Bernoulli?

raspuns la cele de mai sus: nu intelegi, le tocesti apoi le uiti sau pierzi o gramada de timp sa le intelegi si apoi tot le cam uiti

pe cine stie sa profite de ce a invatat odata il ajuta, pe cine e ignorant nu
de asta unii ies de la medicina doctori si altii macelari


In primul rand, eu cred ca rolul unui examen de admitere e de a selectiona candidatii, nu de a te pregati in cariera. Pentru a te pregati sa devii un doctor bun exista cursurile din facultate.

In al doilea rand, am observat din experienta proprie ca nu e foarte important sa inveti pentru admitere fizica si chimie, ca sa intelegi fizica si chimia din facultate, ca sa intelegi fenomelele fiziopatologice. Eu nu am dat examen la fizica si chimie si nu mi s-a parut ca am inteles mai greu decat colegii mei biofizica sau biochimia. Am vazut insa destui colegi care desi au dat ex la fizica, n-au inteles notiuni biofizice simple (si fundamentale), cum ar fi osmolaritatea.

Ce insinuezi tu: ca daca nu inveti fizica si chimia la admitere nu intelegi nimic, ca tocesti notiunile si apoi uiti tot, ca in final sa termini medicina si sa devii un macelar, sunt niste mari aberatii, ca sa fiu finuta. In medicina esti bombardat cu atatea notiuni noi, incat daca nu esti in stare sa intelegi niste teoreme in timpul facultatii, doar pentru ca nu le-ai invatat pentru admitere, atunci n-ai nici o sansa cand e vorba de invatat si inteles alte lucruri.

Din alte cauze ies doctorii macelari.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Fri Sep 25, 2009 9:25 am

MumaPadurii wrote:In medicina esti bombardat cu atatea notiuni noi, incat daca nu esti in stare sa intelegi niste teoreme in timpul facultatii, doar pentru ca nu le-ai invatat pentru admitere, atunci n-ai nici o sansa cand e vorba de invatat si inteles alte lucruri.


Pai cam tot aia. Daca nu e in stare sa inteleaga niste chestii pentru admitere, n-are rost sa mai astepte pana in anii 1-2 de facultate ca sa vada ca nu intelege alte lucruri, mai mananca si banii parintilor aiurea daca intra la taxa si se prinde dup-aia ca nu-i de el/ea. Dar sunt destui medici care nu-ti pot explica ce e osmolaritatea si alte fineturi si practica bine medicina. E ca si cum ai spune ca nu poti conduce masina ca nu stii sa explici cum functioneaza motorul..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2010

Postby Calico » Fri Sep 25, 2009 10:06 am

b3 wrote:Pai cam tot aia. Daca nu e in stare sa inteleaga niste chestii pentru admitere, n-are rost sa mai astepte pana in anii 1-2 de facultate ca sa vada ca nu intelege alte lucruri, mai mananca si banii parintilor aiurea daca intra la taxa si se prinde dup-aia ca nu-i de el/ea.

Nu stiu daca m-am facut prea bine inteleasa. Eu n-am zis sa nu fie nici un examen pentru a selecta concurentii, care sa vada cine are o gandire logica, cine e mai inteligent. Doar ca nu vad de ce se considera ca examenul respectiv ar trebui sa te pregateasca pentru facultate.

Toata discutia a inceput pentru ca cineva zicea la un moment dat ca nu i se pare normal sa se aleaga intre fizica si chimie, ca ar trebui sa fie amandoua, fiindca amandoua iti trebuiesc mai departe. Ceea ce sustin eu e ca pur si simplu trebuie sa fie un examen care sa arate cat te duce capul si pe cine il duce capul mai tare, fie ca e fizica, fie ca e chimie. Iar la fel de bine poate sa fie si matematica. Pentru ca daca te duce capul, poti sa intelegi notiunile de biofizica si de biochimie fara sa fie nevoie sa fi trecut printr-un examen de admitere mai intai.

b3 wrote:Dar sunt destui medici care nu-ti pot explica ce e osmolaritatea si alte fineturi si practica bine medicina. E ca si cum ai spune ca nu poti conduce masina ca nu stii sa explici cum functioneaza motorul..

1.Poti sa practici medicina si fara sa stii fineturi, dar osmolaritatea nu tine de "fineturi", mi se pare o notiune fundamentala.
2.Exemplul tau nu e relevant. Condusul masinii tine mai mult de niste reflexe pe care le-ai dobandit de-a lungul vremii, de viteza de reactie, etc. Toate astea sunt importante si in medicina, dar nu suficiente. Da, poti sa practici medicina satisfacator (chiar bine) in mod "automat", fara sa fie nevoie sa stii cum "functioneaza motorul". Dar un medic bun (ca si un sofer bun), stie ce se intampla sub capota.

User avatar
edenRose
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Sep 23, 2009 12:07 am

Re: Admitere 2010

Postby edenRose » Fri Sep 25, 2009 12:14 pm

Visul tau nu e sa faci ceva cu viata ta, ci sa te vezi "la medicina". Sa spui cunostintelor cu pieptul bombat ca esti "la medicina" si sa savurezi sclipirea de pseudoadmiratie din ochii lor.

Te cam înşeli, domnule. Am spus vis, pentru că încă din liceu mi-am dorit să dau la medicină, m-am pregătit pentru a urma facultatea de medicină, dar din anumite motive (destul de întemeiate) nu am mai putut da examenul de admitere.

Până acum am citit numeroase cărţi de medicină, m-am documentat, etc. Mă atrage acest domeniu, nu vreau sa fiu medic pentru a le arăta altora că am diploma de medic. Dacă mulţi fac medicina, ies doctori, deşi habar n-au, nu înseamnă că toţi sunt aşa.

Nu cred ca poti sa o iei pe scurtatura in a deveni medic-cel putin unu bun, dar daca vrei sa umpli randurile acolo la incompetenti, esti binevenita

Eu chiar nu pricep cum vă permiteţi voi, ăştia culţi , să jigniţi o persoană pe care nici măcar n-o cunoaşteţi. Dacă am pus o întrebare, mi se pare normal să mi se raspundă, dacă nu pe acelaşi ton, măcar respectuos.
Dacă nu sunteţi în stare de aşa ceva, mai bine vă vedeţi de treabă.

si cei ce intra la 18 an(mai rar acum) ajung sa toceasca pana la 24minim.iar rezidentiatul,in caz favorail e luat din prima tot atunci. nu acei cativa ani in plus conteaza ci timpul dedicat studiului. categoric nu poti trece cu brio ducandu-te de 2-3 ori pe saptamana la facultate....asa cu o profesoara ne-a spus...medicina nu se face la fara frecventa.



De acord, într-un fel înveţi la 18 ani şi altfel la 24. Nu vârsta contează, ci cât de mult îţi doreşti să înveţi şi ce eforturi faci în sensul ăsta.

repet si sincer imi vine sa si plang: daca esti sigura ca asta e singurul mod in care vei putea activa ca student la medicina, DON'T DO IT!!! vei pierde timp si energie si bani de-gea-ba, nici multumit pe deantregu nu vei fii, nici medic pe bune [competent] nu vei iesi in stilul asta, te legi la cap cand nu te doare, un ghimpe[aka moft] in fund care nu-ti trebe. medicina e grea si la freceventa maxima, te consuma, iti papa nervi si timp, dapai sa nu dai mai deloc pe la scoala [poate numa sa fii predispus genetic catre masochism si so faci numa asa de sanchi]


Mulţumesc pentru răspuns. Probabil că va trebui să renunţ.
Azi stiu ca pt a ma descrie trebuie sa spun mai intai "sunt o femeie", dar feminitatea n-a constituit pentru mine nici un handicap, nici un alibi.
Orisicum e una din datele povestii mele, nu o explicatie.

enjustice
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 25, 2009 8:44 pm

Re: Admitere 2010

Postby enjustice » Fri Sep 25, 2009 8:47 pm

Hello.A sosit timpul sa ma apuc de invatat pentru medicina si as vrea sa stiu care a fost ultima medie de anul acesta la buget si la taxa.Pe site-ul facultatii nu am gasit nimic concret.Din cate am inteles, peste 60 de puncte sunt asigurat la taxa.Este adevarat ?


O seara buna.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby dr.tm » Fri Sep 25, 2009 9:13 pm

acum doi ani ultima medie pt buget a fost 68 de puncte. iar anul asta tot asa in jur de 70-78
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Alfa_omega » Fri Sep 25, 2009 10:01 pm

enjustice wrote:Hello.A sosit timpul sa ma apuc de invatat pentru medicina si as vrea sa stiu care a fost ultima medie de anul acesta la buget si la taxa.Pe site-ul facultatii nu am gasit nimic concret.Din cate am inteles, peste 60 de puncte sunt asigurat la taxa.Este adevarat ?


O seara buna.


Anul acesta ultima medie la buget a fost de 73 de puncte, iar la taxa teoretic de 59...dar avand in vedere ca unii s-au retras, a coborat pana la 50.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Admitere 2010

Postby j1mmy » Sat Sep 26, 2009 1:29 am

MumaPadurii wrote:Nu stiu daca m-am facut prea bine inteleasa. Eu n-am zis sa nu fie nici un examen pentru a selecta concurentii, care sa vada cine are o gandire logica, cine e mai inteligent. Doar ca nu vad de ce se considera ca examenul respectiv ar trebui sa te pregateasca pentru facultate.

Toata discutia a inceput pentru ca cineva zicea la un moment dat ca nu i se pare normal sa se aleaga intre fizica si chimie, ca ar trebui sa fie amandoua, fiindca amandoua iti trebuiesc mai departe. Ceea ce sustin eu e ca pur si simplu trebuie sa fie un examen care sa arate cat te duce capul si pe cine il duce capul mai tare, fie ca e fizica, fie ca e chimie. Iar la fel de bine poate sa fie si matematica. Pentru ca daca te duce capul, poti sa intelegi notiunile de biofizica si de biochimie fara sa fie nevoie sa fi trecut printr-un examen de admitere mai intai.



de acord privitor la faptul ca inteligenta conteaza foarte mult, dar medicina e o facultate cu un obiectiv concret, nu-i nimic abstract aici ca in matematica doar se foloseste de ea, de fizica, chimie si alte stiinte fundamentale, in matematica exceptand faptul ca o piatra + 2 pietre in multimea numerelor naturale fac 3 pietre, e cam pura conventie, e asa cum am vrut noi sa fie, e foarte buna pt a dezvolta inteligenta dar insuficienta unui practician

de aia am sustinut ca pt a da la medicina absolventii ar trebui sa vina cu un numar minim de cunostinte din stiinte mai apropiate de fenomen, cum sunt fizica si chimia ce promoveaza si un mod de gandire mai concret asigurand totodata un minimum de cunostinte pt biochimie si biofizica in principal, dar nu numai


un absolvent de clasa a 12-a in mod normal a ajuns la nivelul maxim de abstractizare la care poate ajunge, nu mai are nevoie sa dea examen la matematica daca nu va mai lucra direct cu ea la facultate ii ajunge nivelul de bac

in plus mai multe examene ar insemna si o selectie mai buna a absolventilor, teoretic asta, ca stim de fapt cat de usor se intra la medicina :)

enjustice
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 25, 2009 8:44 pm

Re: Admitere 2010

Postby enjustice » Sat Sep 26, 2009 1:38 pm

Multumesc pentru informatii.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests