Admitere 2010

Voi ce intrati lasati orice speranta
edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Fri May 14, 2010 1:51 am

peyton wrote:edi_leonte2003, uite aici.

http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=1602 si http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=1596 .
al doilea link este cel mai util.






Dap deci nu am gasit absolut nimic despre cei care urmeaza sa intre...;))....scrie pe aici numai de astia care sunt deja......ce si cum trebuie sa faca.....oricum ms fain...

User avatar
chibreta
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Dec 08, 2009 2:34 am
Location: Grecia
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby chibreta » Fri May 14, 2010 7:02 am

Daca esti din alta tara, uite aici: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=755
Din ce tara esti? Ai putea da un telefon la facultate pentru mai multe detalii, si cand aflii ceva in plus, arunca cu ceva inspre mine, te rog.
Δεν πειράζει

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Fri May 14, 2010 11:55 am

voi cum stati cu invatatul?...valabil si pt mg si pt md...intelegeti tot,asimilati repede ceea ce cititi?ati terminat manualul....grilele,tot?
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Fri May 14, 2010 11:59 am

MaVeriK wrote:mi se pare foarte stupida faza asta cu 3 pe loc ..... nu ajuta la nimic statistica asta ca doar nu tre sa fi mai bun decat 2 ca sa intri ; trebuie sa fi in primii 400 din 1000 adica trebuie sa fi mai bun decat 600 de oameni.


cand ma refer la concurenta nu fac referire neaparat de nr concurentilor pe loc, ci si cat de bine is pregatiti. ca degeaba sunt 400 pe 120 de locuri daca 200 din ei au note sub5-6.
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri May 14, 2010 3:21 pm

Chiar nu pote nimeni sa explice unde este Amfiteatru Curte?????????????????????????

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Fri May 14, 2010 4:22 pm

Pai nu stie nimeni. Intreaba pe cei care te-au trimis acolo. In toata facultatea n-am auzit pomenindu-se de amfiteatrul-curte. O fi prin spatele universitatii, pe la biofizica, habar n-am.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri May 14, 2010 4:40 pm

sau Curie ?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Fri May 14, 2010 4:45 pm

Si care ar fi amfiteatrul Curie ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri May 14, 2010 4:49 pm

Pai nu stiu, ma gândeam ca poate exista, la spitalul cu acelasi nume ? Nu-s bucurestean (inch'Allah).

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri May 14, 2010 4:50 pm

Ms am gasit..aveam nevoie pentru maine la simulare.Cica este la Amfiteatrul Marketing..ma descurc :D

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri May 14, 2010 5:00 pm

Pensionarule, si nu mi-ai spus : de ce te dai peste cap sa faci faculta în Buc, când ai putea sa nu ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42556
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2010

Postby Calico » Fri May 14, 2010 5:05 pm

Am dat si eu un search pe google si apare la al doilea link ca e langa marketing.
Folositi google cu incredere!

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Ciprian_90 » Fri May 14, 2010 5:08 pm

Amfiteatrul curte se afla in spatele facultatii, iar acolo se tin cursurile de marketing si de biofizica.

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri May 14, 2010 5:12 pm

Dar voi pleca :D..In timpul facultatii voi trage cat mai tare sa ma transfer in alta parte daca se poate( a se citit in alta tara).In tara nu am unde sa fac facultatea..Tin sa cred ca aici sunt cele mai bune conditii..si chiar dak nu imi place orasul voi rezista 6 ani(dak nu reusesc sa ma transfer) si voi pleca dupa aceea! :D

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri May 14, 2010 5:16 pm

Nu te poti transfera în interiorul unui ciclu de studii medicale.
Cum adica nu ai unde sa faci faculta în tara ??
Si e bizar sa vorbesti de conditii bune si sa mergi benevol la Bucuresti, fara plutonul de executie în spate. :shock:
Deci nu mi-ai raspuns la întrebare.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Fri May 14, 2010 5:46 pm

mutati-va si voi pe "bucuresti vs. alte centre" sau ceva de genul (putati sa faceti daca nu exista)

de cand a inceput sa se studieze marketingul la medicina, am crezut ca amf marketing era ala de la subsol, unde se facea engleza, numit si "amfiteatrul frigider" :) bine de stiut ca e cel din spate :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Fri May 14, 2010 7:05 pm

si.....revin cu intrebarea mea :D ...cum stati cu invatatul?mai sunt vreo 2 post.uri pe sus...daca ati fi draguti sa raspundeti....ar fi pf :D thx
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri May 14, 2010 7:18 pm

Eu stau asa si asa...Adica am terminat la bio tot..dar nu mai stiu totul..mi se pare impsobil sa le stii pe toate...eh..iar la fizica mai am optica geometrica!In asamblu as zice..ok..dar se poate muuuuult mai bn..nu ma simt sigur pe mn! Vom vedea ce voi face maine :)

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Fri May 14, 2010 7:37 pm

oh...deci sa inteleg ca u dai la mg? eu dau la md:) tot la fizica,dar nu intra optica :) . eu am terminat si la bio si la fizica demult,dar repet si tot repet.... :? am emotii ...ma gandesc ca tr sa iau un pct mare sa fiu sigura ca intru la buget(ca pp ca toti vrem asta) :wink:
din cartile de grile ai facut tot? eu am terminat sapt trecuta toata cartea la bio,iar la fizica le-am facut de mai multe ori. sunt curioasa care o sa fie concurenta anul asta,adik cat de bine pregatiti is restul...
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri May 14, 2010 7:48 pm

Le-am facut mai mult pe sarite pentru ca sunt cam tampitele grilele..La bio cam 70-80% din teste (enorm de multe greseli)..la fizica am lucart mai mult problemele pentru bac ! Imi fixez mai bn materia asa! Sper sa nu se dea tampenii cu "deoarece" :)

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Fri May 14, 2010 7:58 pm

pai din cate stiu nu se mai dau fraze cu deoarece ci grile. asa am vazut ca sunt testele din anii trecuti si pp ca a ramas acelasi tip de exercitiu,grila. da...la bio cartea aia e scrisa cu picioarele...nu stiu de ce nu s-au uitat pe ea dupa tiparire sa vada cate greseli is....sau poate asta e si intentia :roll: sa te debusoleze
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Fri May 14, 2010 8:03 pm

si eu fac la fizica tot din variantele de bac mai mult....sincer ,mi se par si mai usoare:Dcel putin problemele....am noroc ca nu se dau. la bio nu is chiar asa complicate...trebuie sa intelegi materia,nu sa o tocesti. am colegi care o invata asa mecanic si daca ii intreb cva repede habar nu au. tr sa pricepi totusi,sa iti faci in cap niste conexiuni la ceea cecitesti si asa asimilezi repede informatia. totul tine de capacitatea fiecarei pers.
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby peyton » Fri May 14, 2010 9:37 pm

la sistemul nervos o mare parte mie mi se pare doar de tocit.
nu stiu daca e doar impresia mea sau chiar asa sta treaba. doar cu SN am probleme... in rest, materia este misto tare.

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Fri May 14, 2010 10:53 pm

chibreta wrote:Daca esti din alta tara, uite aici: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=755
Din ce tara esti? Ai putea da un telefon la facultate pentru mai multe detalii, si cand aflii ceva in plus, arunca cu ceva inspre mine, te rog.






Sunt cetatzean roman plecat de nebun prin lume cu gandul poate "ma lipesc" de ceva...dar am ajus la concl. ca mai bine ma intorc si ma apuc de ceva serios....am cetatenie romana ,sunt nascut in romania :(

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Fri May 14, 2010 11:02 pm

peyton wrote:la sistemul nervos o mare parte mie mi se pare doar de tocit.
nu stiu daca e doar impresia mea sau chiar asa sta treaba. doar cu SN am probleme... in rest, materia este misto tare.





Mie mi se pare o parte mult mai mare de totcit...la bio...eu dau la chimie si sincer in afara de ami arunca ochii prin carte nu am facut altceva :? cum am spus si mai sus...am facut rost cam tarziu de carti :( ; la bio am terminat respiratia.....sper ca mai am destul timp sa le "indesui" pe toate in cap.....si cu intrebarile gresite, ori sunt ei indiferenti, ori sunt facute anumea asa ca sa nu ai impresia ca esti prea bine pregatit; ultima varianta imi e cam greu sa o cred cand ma gandesc la cat sunt oamenii in generel(dar in special romanii) de neinteresati cand vine vb de a ajuta pe cineva...


Bafta la simulare....si sa veniti si voi cu ceva rezultate....

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Fri May 14, 2010 11:09 pm

edi_leonte2003 wrote:
chibreta wrote:Daca esti din alta tara, uite aici: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=755
Din ce tara esti? Ai putea da un telefon la facultate pentru mai multe detalii, si cand aflii ceva in plus, arunca cu ceva inspre mine, te rog.






Am tot sunat azi la fac dar nimic :| se pare ca "dragutza" de secretara nu era de gasit...o sa mai incerc si dak am noroc sa o prind si in toane bune poate reusesc sa obtin cateva info....da nu prea multe ca nu stie #-O

dark1one
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Mar 07, 2010 12:07 am

Re: Admitere 2010

Postby dark1one » Sat May 15, 2010 12:11 am

inca caut manualul ala de fizica de a X-a de Gherbanovschi ... deja ma doare capul ca nu stiu unde sa-l mai caut ...
poate are cineva cartea scanata? sau doar capitolele de termodinamica si electricitate?
poate e pe undeva pe net si nu stiu eu?

help :-s

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: Admitere 2010

Postby MaVeriK » Sat May 15, 2010 1:33 am

@ dar1one
1 nu ai de unde sa o cumperi noua
2 incearca aici http://www.okazii.ro/catalog/35211702/M ... vschi.html poate ai noroc
3 crezi ca in alte manuale e alta fizica ?
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti

User avatar
chibreta
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Dec 08, 2009 2:34 am
Location: Grecia
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby chibreta » Sat May 15, 2010 10:26 am

edi_leonte2003 wrote:
chibreta wrote:Daca esti din alta tara, uite aici: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=755
Din ce tara esti? Ai putea da un telefon la facultate pentru mai multe detalii, si cand aflii ceva in plus, arunca cu ceva inspre mine, te rog.






Sunt cetatzean roman plecat de nebun prin lume cu gandul poate "ma lipesc" de ceva...dar am ajus la concl. ca mai bine ma intorc si ma apuc de ceva serios....am cetatenie romana ,sunt nascut in romania :(


Si eu la fel ca tine. Pentru ca sunt doua tipuri de bacuri aici la mine, trebuie sa ma interesez daca sunt amandoua valabile ( unu are 4 materii de examen, celalalt 6) pentru diploma, chiar daca nota nu conteaza la admitere.
Si chestia cu plecatul de nebun prin lume cu gandul ca poate te lipesti de ceva, mai bine nu. Asa am crezut si eu, si tot in Romania ma intorc.
Sa mai incerci sa suni sa nu te trezesti ca-ti lipseste vreun act ceva.
Δεν πειράζει

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Sat May 15, 2010 12:24 pm

chibreta wrote:
edi_leonte2003 wrote:
chibreta wrote:Daca esti din alta tara, uite aici: http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=755
Din ce tara esti? Ai putea da un telefon la facultate pentru mai multe detalii, si cand aflii ceva in plus, arunca cu ceva inspre mine, te rog.






Sunt cetatzean roman plecat de nebun prin lume cu gandul poate "ma lipesc" de ceva...dar am ajus la concl. ca mai bine ma intorc si ma apuc de ceva serios....am cetatenie romana ,sunt nascut in romania :(


Si eu la fel ca tine. Pentru ca sunt doua tipuri de bacuri aici la mine, trebuie sa ma interesez daca sunt amandoua valabile ( unu are 4 materii de examen, celalalt 6) pentru diploma, chiar daca nota nu conteaza la admitere.
Si chestia cu plecatul de nebun prin lume cu gandul ca poate te lipesti de ceva, mai bine nu. Asa am crezut si eu, si tot in Romania ma intorc.
Sa mai incerci sa suni sa nu te trezesti ca-ti lipseste vreun act ceva.




Partea buna la mine e ca am terminat liceul, implicit bacul in romania....deci nu cred ca vor fi probleme...
Si cu plecatul.....e bine atat timp cat dai de ceva bun....oricum nu mash intoarce de tot...pt fac....si dupa fac aripioare :D

dark1one
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Mar 07, 2010 12:07 am

Re: Admitere 2010

Postby dark1one » Sat May 15, 2010 12:36 pm

MaVeriK wrote:@ dar1one
1 nu ai de unde sa o cumperi noua
2 incearca aici http://www.okazii.ro/catalog/35211702/M ... vschi.html poate ai noroc
3 crezi ca in alte manuale e alta fizica ?


1. stiu ca n-am de unde dar e posibil sa mai gasesti pe la librarii cartea in caz ca nu s-a vandut (asa am patit cu manual de clasa a IX-a)
2.ms pt link dar manualul ala l-am gasit acu ceva timp ... i-am dat mesaj vanzatorului si nu mi-a raspuns, probabil ca nu-l mai are
3.nu dar sigur vor fi f multe intrebari care nu le voi gasi in carte(ma rog si asa sunt destule din cate am observat)

Eu sunt curios cei care mai dati la fizica de unde ati facut rost de manual? sau invatati din altul? 8-|

User avatar
chibreta
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Dec 08, 2009 2:34 am
Location: Grecia
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby chibreta » Sat May 15, 2010 1:11 pm

edi_leonte2003 wrote:

Partea buna la mine e ca am terminat liceul, implicit bacul in romania....deci nu cred ca vor fi probleme...
Si cu plecatul.....e bine atat timp cat dai de ceva bun....oricum nu mash intoarce de tot...pt fac....si dupa fac aripioare :D


Atunci se schimba treaba, nu suntem in aceeasi oala. Eu am 10 clase in Romania, si 2 in Grecia, la anul dau bacul.
Nici eu nu m-as intoarce de tot, dar in ceea ce priveste scoala, Romania este pe primul loc pentru mine. Nu stiu daca e vorba de patriotism, dar invatamantul in Romania, chiar daca spun unii ca in ultimii ani s-a dus naibilui, e ca si comunismul daca as putea spune asa. Principii si idei bune aplicate prost. In Grecia cel putin, totul este sub nivelul marii.
Δεν πειράζει

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2010

Postby tish » Sat May 15, 2010 1:58 pm

eu dau la fizica si am gasit manualul la biblioteca liceului. ai incercat? :wink:
si pt cei care ati fost la simulare azi.....cum a fost? scz ca intreb aici dar nu am mai gasit topicul legat de simularea din 15 :?:
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

dark1one
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Mar 07, 2010 12:07 am

Re: Admitere 2010

Postby dark1one » Sat May 15, 2010 4:09 pm

tish wrote:eu dau la fizica si am gasit manualul la biblioteca liceului. ai incercat? :wink:
si pt cei care ati fost la simulare azi.....cum a fost? scz ca intreb aici dar nu am mai gasit topicul legat de simularea din 15 :?:


dap am cautat si acolo ...

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Sat May 15, 2010 6:08 pm

chibreta wrote:
edi_leonte2003 wrote:

Partea buna la mine e ca am terminat liceul, implicit bacul in romania....deci nu cred ca vor fi probleme...
Si cu plecatul.....e bine atat timp cat dai de ceva bun....oricum nu mash intoarce de tot...pt fac....si dupa fac aripioare :D


Atunci se schimba treaba, nu suntem in aceeasi oala. Eu am 10 clase in Romania, si 2 in Grecia, la anul dau bacul.
Nici eu nu m-as intoarce de tot, dar in ceea ce priveste scoala, Romania este pe primul loc pentru mine. Nu stiu daca e vorba de patriotism, dar invatamantul in Romania, chiar daca spun unii ca in ultimii ani s-a dus naibilui, e ca si comunismul daca as putea spune asa. Principii si idei bune aplicate prost. In Grecia cel putin, totul este sub nivelul marii.





Dap, pe de o parte asa e, chiar dak conditiile sunt cam mizere, se pune mai mult accent pe invatzamant in romania....asta asa in general...dar dak vrei sa faci o fac,o scoala o poti face si in alta tzar :roll: a.Mie unul mi sa parut greu sa invatz materia in alta limba, asta in primul rand si cred ca dak caut bine si adanc gasesc si ceva urme de patriotism...

User avatar
chibreta
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Dec 08, 2009 2:34 am
Location: Grecia
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby chibreta » Sat May 15, 2010 10:25 pm

edi_leonte2003 wrote:
Dap, pe de o parte asa e, chiar dak conditiile sunt cam mizere, se pune mai mult accent pe invatzamant in romania....asta asa in general...dar dak vrei sa faci o fac,o scoala o poti face si in alta tzar :roll: a.Mie unul mi sa parut greu sa invatz materia in alta limba, asta in primul rand si cred ca dak caut bine si adanc gasesc si ceva urme de patriotism...


Eu fara nicio legatura cu Grecia, a trebuit s-o iau de la capat. Scoala, tot. Si desi aici imi merge mai bine la scoala decat imi mergea in Romania, nu vreau sa raman la facultate aici. Tocmai pentru standardele sunt mai scazute.
Δεν πειράζει

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Admitere 2010

Postby edi_leonte2003 » Sat May 15, 2010 10:52 pm

Si eu tot de la inceput am luato cand am hotarat sa dau aici....In fine hai sa revenim la dmitere ca ne iau astia la injurat si cred ca au si dreptate....u ai cartile ? cum stai cu invatzatul? teste....pe unde ai ajuns..? edi_leonte2003@yahoo.com event un add nu ar strica poate mai schimbam o idee..

.clara.
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon May 17, 2010 3:38 pm

Re: Admitere 2010

Postby .clara. » Mon May 17, 2010 3:46 pm

tish wrote:si.....revin cu intrebarea mea :D ...cum stati cu invatatul?mai sunt vreo 2 post.uri pe sus...daca ati fi draguti sa raspundeti....ar fi pf :D thx

cu invatatul-bine as fi zis inainte de simulare,am terminat de ceva timp materia la bio si la chimie.nota de la simulare m-a trezit la realitate-mai sunt destule de invatat

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Mon May 17, 2010 5:55 pm

:help:
am si eu o nelamurire in legatura cu o pb data la simularea de sambata.poate ma poate ajuta cineva..poate gresesc eu..
<amestec echimolecular de etanol si glicol reactioneaza cu 46 g de Na.masa amestecului este :>
eu am gandit asa :
46:23=2 moli de Na
3a=2 moli(etanolul reactioneaza cu 1 mol de Na si glicolul cu 2 moli) a moli de etanol si a moli de glicol(amestec echimolec)
=> a=2/3 moli
=> masa amestec=2/3*46+2/3*62=72g
in variantele de raspuns nu era 72g
:D :D

macar sa stiu daca am gresit eu sau... :D :D :D

geomed
Posts: 2
Joined: Fri May 07, 2010 8:26 pm

Re: Admitere 2010

Postby geomed » Mon May 17, 2010 5:59 pm

pt cine a dat simularea pe 15...imi poate spune si mie cum au fost subiectele la biologie?ca si grad de dificultate...merci! :)


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests