Admitere 2010

Voi ce intrati lasati orice speranta
andrei.n
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jul 21, 2010 7:43 pm

Re: Admitere 2010

Postby andrei.n » Thu Jul 22, 2010 9:11 pm

Felicitari :D eu am lucrat pe el la scoala si, poate, de aia mi s-a parut, dar oricum multe chestii nu ni le-a predat ca cica nu intra in programa, dar na. poate cand o sa il reiau eu, o sa mi se para mai ok. o sa invat oricum dupa manualele recomandate de cei de la facultate. normal ca daca inveti e totul ok.

.clara.
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon May 17, 2010 3:38 pm

Re: Admitere 2010

Postby .clara. » Thu Jul 22, 2010 11:26 pm

Se dau si din afara programei nu stiu cum sa va spun sa nu inavatati dupa ce va dau profii la scoala/meditatie ci doar sa la cereti explicatii pt ce e in carte.Am avut multi colegi care nu invatau din carte pt ca "stie profa ce trebuie sa invat" si au luat note mici.Cel putin la subiectele care au fost la chimie puteai sa stapanesti cat de cat materia si sa nu iei nici jumatate din puncaj >Daca ai lucrat la scoala dupa el o sa-ti fie si mai usor.


ex_nunc am citit pe ssmb ca primii 90 de obicei primesc bursa.Eu am numarat notele pana la 94(inclusiv) si sunt in jur de 48 cu tot cu olimpici si nici pana la tine nu sunt prea multi deci teoretic ar trebui sa luam...stii cumva cat?cu caminul sigur o sa fie mai greu...

si acum intrebari:
cand se fac inamtricularile?
se afiseaza pe site actele necesare pt camin sa trebuie sa sun la rectorat?daca nu ma incadrez la caz social ce sanse mai am?
cam in ce perioada se depun cererile?
e vreo chestie legata de facultate pe care trebuie s-o fac in saptamana urmatoare?pt ca plec 1 sapt

si inca o treaba am gasit loc in caminul A inainte de examen si nu prea mi-a placut: bai pe hol,murdare,mizerie in camere -maine pun niste poze.Asa sunt si caminele de la medicina?
Poate sa spuna cineva care a obtinut in anii trecuti loc in camin concret cum a procedat?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Thu Jul 22, 2010 11:32 pm

pentru o parte din intrebari gasesti raspunsurile in sectiunea "Facultatea", eventual si in "Anii 1-3". Unde v-as ruga sa puneti si intrebarile despre facultate la care nu gasiti raspuns.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Fri Jul 23, 2010 10:33 am

Avem întrebarea şi 4 variante(notate cu cifre):

41. Impulsurile de la proprioceptori sunt conduse astfel:
1) pentru sensibilitatea kinestezică prin facicule spinobulbare
2) pentru sensibilitatea kinestezică prin fascicule spinocerebeloase
3) pentru sensibilitatea proprioceptivă prin fascicule spinocerebeloase dorsal şi ventral
4) pentru sensibilitatea proprioceptive prin fascicule spinobulbare

Şi răspunsul dat de ei este: B/pg 41 :shock: Ce faci mă, cum B? Poate să-mi spune şi mie cineva ce are cartea asta? :?

Sau alt exemplu

44. Celulele din retină sunt:
1) ganglionare
2) amacrine
3) bipolare
4) orizontale
Răspunsul lor: E/pg 45

Şi când ma uit pe copertă văd ca la cartea asta au lucrat 20 de oameni.

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri Jul 23, 2010 11:46 am

Neal, fii mai atent! Nu contest..cartea de biologie este plina de rahaturi,dar exemplele alese de tine nu sunt cele mai fericite pentru ca amandoua raspunsurile la intrebari sunt corecte! La prima B inseamna ca raspunsurile 1 si 3 sunt adevarate(si asa este-kinestezica fasciculele spinobulbare gracilis si cuneat, pentru proprioceptiva Spinocerebelos dorsal si ventral) iar in retina se gasesc toate acele tipuri de celula,si culmea exact in ordinea aia din exterior spre profunzime...si asta inseamna E=toate adevarate(false)..Bafta !


In alta ordine de idei,am inrat si eu la buget la medicina anu asta si as avea o intrebare..tre sa mai fac ceva..sa mai depun ceva? Diploma de bac am dat-o in original..nu am dat foaia matricola si nu stiu daca e nevoie...
Multumesc pentru raspunsuri!

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Fri Jul 23, 2010 12:03 pm

Greşeala mea, nu am citit a 2a pg. Dar tot e făcută în bătaie de joc cartea.

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2010

Postby Neal » Fri Jul 23, 2010 1:11 pm

N-am mai avut când să dau edit.
Ca s-a fiu admis ca olimpic ce olimpiadă trebuie să iau?Pe ţară sau oraş?
În a 12a sau şi în a 11a?

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Fri Jul 23, 2010 8:55 pm

.clara. wrote:Se dau si din afara programei nu stiu cum sa va spun sa nu inavatati dupa ce va dau profii la scoala/meditatie ci doar sa la cereti explicatii pt ce e in carte.Am avut multi colegi care nu invatau din carte pt ca "stie profa ce trebuie sa invat" si au luat note mici.Cel putin la subiectele care au fost la chimie puteai sa stapanesti cat de cat materia si sa nu iei nici jumatate din puncaj >Daca ai lucrat la scoala dupa el o sa-ti fie si mai usor.


ex_nunc am citit pe ssmb ca primii 90 de obicei primesc bursa.Eu am numarat notele pana la 94(inclusiv) si sunt in jur de 48 cu tot cu olimpici si nici pana la tine nu sunt prea multi deci teoretic ar trebui sa luam...stii cumva cat?cu caminul sigur o sa fie mai greu...

si acum intrebari:
cand se fac inamtricularile?
se afiseaza pe site actele necesare pt camin sa trebuie sa sun la rectorat?daca nu ma incadrez la caz social ce sanse mai am?
cam in ce perioada se depun cererile?
e vreo chestie legata de facultate pe care trebuie s-o fac in saptamana urmatoare?pt ca plec 1 sapt

si inca o treaba am gasit loc in caminul A inainte de examen si nu prea mi-a placut: bai pe hol,murdare,mizerie in camere -maine pun niste poze.Asa sunt si caminele de la medicina?
Poate sa spuna cineva care a obtinut in anii trecuti loc in camin concret cum a procedat?






in ceea ce priveste caminul lucrurile nu sunt atat de complicate si prindem sigur un loc.am fost la rectorat si am depus cerere pt camin astazi pentru orice eventualitate,desi nu cred ca o sa stau in caminele de la umf anul asta.multi sunt din bucuresti si deci nu beneficiaza de loc.oricum se dau primilor 98(in ordinea punctajelor si alte criterii specificate pe site) din ce scrie la avizier :allright: mi s-a spus de acolo ca cele mai multe locuri (adica toate cred :lol: ) se dau in E(grozavesti) si in P20(regie). anul I nu poate beneficia de locuri in U-uri sau altele de genul asta :D
in alta ordine de idei,am fost astazi si la secretariat.eu eram dispusa sa fac un drum pana in bucuresti saptamana viitoare sa duc diploma de bac in original,dar mi s-a spus ca nu trebuie absolut nimic pana la 1 septembrie.atunci trebuie sa ne inmatriculam.si daca vor fi informatii noi(slabe sanse) se vor afisa pe site :) au tinut sa precizeze ca intra in concediu si ca -nu prea avem ce cauta pe acolo pana la 1 septembrie :roll:

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri Jul 23, 2010 8:59 pm

Deci..nu trebuie sa facem absolut nimic pana la 1 septembrie cel putin..sa nu imi mai fac griji :D

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Fri Jul 23, 2010 9:32 pm

in legatura cu diploma de bac m-am dus miercuri,ieri si azi pe la facultate am intrebat pe toata lumea daca mai e nevoie de ceva :lol: si toti mi-au spus acelasi lucru,aproape exasperati: nu mai trebuie nimic .veniti la 1 septembrie.
ma gandesc ca nu-s nebuni sa spuna altceva.mi-au zis ca la 1 septembrie isi reiau programul,acum intra in concediu.

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Fri Jul 23, 2010 9:51 pm

Te inteleg..si eu am aceleasi sentiment de nesiguranta ....eu am dat diploma de bac in original la inscriere pentru examen...deci sa stam linistiti si sa ne bucuram de vacanta asta pe care o meritam! Bafta si ne vedem la facultate :D

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Sat Jul 24, 2010 11:14 am

si eu stau linistita doar dupa ce imi duc diploma de bac in original..asa ca o sa mai fac un drum la facultate marti,dar macar nu o sa mai fiu stresata apoi :lol: :lol: si o sa mai intreb o data daca mai trebuie ceva,chiar daca o sa ma dea tantile de acolo afara :lol: :D

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: Admitere 2010

Postby pensionaru » Sat Jul 24, 2010 11:51 am

Am inteles! Eu am depus tot ce trebuia si cum trebuia(adica diploma de bac in original) de la inscriere...sa intrebi de foaia matricola..ca iti dau aia cu ceva in cap! Vacanta placuta si ne vedem la facultate !

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Sat Jul 24, 2010 12:50 pm

m-am inscris in prima zi si am ramas in bucuresti pana la admitere..n-am avut cum sa ma mai intorc dupa diploma.
ne vedem :D
vacanta placuta!

adelutza
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 19, 2007 2:32 pm
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby adelutza » Sat Jul 24, 2010 6:31 pm

Am vazut ca pot trimite si prin posta cerere de cazare, dar nu o gasesc pe site. Ma puteti ajuta?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2010

Postby Calico » Sat Jul 24, 2010 11:17 pm

Neal wrote:Ca s-a fiu admis ca olimpic ce olimpiadă trebuie să iau?Pe ţară sau oraş?
În a 12a sau şi în a 11a?

Pe tara. In a 12-a sau a 11-a.
"s-a fiu" nu se scrie cu cratima. :shock:

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Oana93 » Sat Jul 24, 2010 11:18 pm

MumaPadurii wrote:
Neal wrote:Ca s-a fiu admis ca olimpic ce olimpiadă trebuie să iau?Pe ţară sau oraş?
În a 12a sau şi în a 11a?

Pe tara. In a 12-a sau a 11-a.
"s-a fiu" nu se scrie cu cratima. :shock:


Ei lasa-l, ca abia sufera la BAC.

Marius_z
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Jul 23, 2010 1:04 am

Re: Admitere 2010

Postby Marius_z » Sun Jul 25, 2010 1:59 am

ex_nunc, am vazut ca ai depus deja cerere pentru camin , stii cumva care e data limita de depunere si de ce acte am nevoie? si inca ceva daca sunt pe locul 71 prind sigur loc in camin?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Riley » Sun Jul 25, 2010 9:47 am

MumaPadurii wrote:
Neal wrote:Ca s-a fiu admis ca olimpic ce olimpiadă trebuie să iau?Pe ţară sau oraş?
În a 12a sau şi în a 11a?

Pe tara. In a 12-a sau a 11-a.
"s-a fiu" nu se scrie cu cratima. :shock:


Faza nationala sau internationala la bio, chimie sau fizica in ultimii 2 ani de liceu. Anul asta am inteles ca au fost admisi la UMFCD si cei care au luat mentiuni sau premii speciale la respectivele olimpiade (eventual cineva sa confirme-dar probabil ca din cauza asta au fost peste 20 de olimpici).
Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2010

Postby Ciprian_90 » Sun Jul 25, 2010 1:26 pm

Din cate imi aduc aminte, diploma de bac in original o sa trebuiasca sa o duceti dupa jumatatea lunii septembrie.

Marius_z
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Jul 23, 2010 1:04 am

Re: Admitere 2010

Postby Marius_z » Sun Jul 25, 2010 1:33 pm

Stiti cumva care e data limita de depunere a cererii pentru cazarea in camin si de ce acte am nevoie?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby Alfa_omega » Sun Jul 25, 2010 4:45 pm

cdear wrote:Buna!

Aveti cumva idee, daca anul trecut au fost acceptati pe locurile cu taxa si cei care au obtinut un punctaj mai mic de 50?

Eu, am dat admiterea anul acesta si m-am apucat cam tarziu de invatat. Am obtinut 43 puncte si as fost interesata sa aflu, daca stie cineva daca anul trecut au fost acceptati si cei care au luat sub 50 pct.

Multumesc!


Nu...doar cei care au minim 50 de puncte se pot inscrie la locurile cu taxa.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
raluca.l
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu May 13, 2010 7:45 pm

Re: Admitere 2010

Postby raluca.l » Mon Jul 26, 2010 8:28 pm

Salut! Cum trebuie sa procedezi ca sa obtii un loc de camin... decent? Sa spunem ca ai un punctaj maaaare, parinte cadru didactic - deci, ipotetic vorbind, ai prioritate. Din cate am auzit, pt studentii de anul I caminele sunt E si P20, cu baie comuna, cele mai bune fiind insa U-urile. Pe undeva pe site-ul umf am citit ca daca nu doresti sa stai in E sau P, poti opta pt un loc intr-un camin mai confortabil si platesti, desigur, diferenta de bani.
Acum, neoficial, am aflat ca nimeni nu iti da prea multa atentie fara 'o mica atentie'.
Intrebarea e daca studentii de anul I au sau nu vreo sansa sa aibe o camera curatica si cu baie, neaparat. Merci.

User avatar
raluca.l
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu May 13, 2010 7:45 pm

Re: Admitere 2010

Postby raluca.l » Mon Jul 26, 2010 8:30 pm

Marius_z wrote:Stiti cumva care e data limita de depunere a cererii pentru cazarea in camin si de ce acte am nevoie?


Astazi am sunat si mi-au spus ca trebuie sa depui cererea de cazare la rectorat, indiferent de facultatea la care ai fost admis, pana la data de 12 august. Acte nu stiu. Presupun ca buletinul...

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Mon Jul 26, 2010 11:29 pm

doar buletinul..asta in cazul in care nu e vorba de probleme sociale,parintii cadre didactice etc..alte criterii care necesita o dovada :allright:

User avatar
denyel0123
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Jul 26, 2010 6:12 pm

Re: Admitere 2010

Postby denyel0123 » Tue Jul 27, 2010 4:58 pm

intrebare?

adimterea anua acesta la medicina si fmam a picat in aceiasi zii? sau in2 zile diferite?
ast un raspuns dak s epoate:D :P
UMF CAROL DAVILA FMAM-ASISTENTA MEDICALA AN I 2011-2012

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2010

Postby ex_nunc » Tue Jul 27, 2010 7:42 pm

in aceeasi zi :)

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Admitere 2010

Postby roxitzu » Wed Jul 28, 2010 10:34 am

cate persoane stau in camera la camin? auzisem si de persoane care au reusit sa-si aranjeze astfel incat sa stea singure in camera ...

cld
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Sep 16, 2006 4:23 pm
Location: bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby cld » Wed Jul 28, 2010 4:27 pm

Orice e posibil, dar ti se pare normal ca unii sa ia singuri o camera , iar altii sa nu aiba unde sa stea?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2010

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 6:46 pm

Sta in puterea voastra sa schimbati lucrurile :) Daca te deranjeaza ca n-ai unde sa stai, reclama ca in camera x sta doar o persoana.


Topicul Admitere 2010 se inchide. Puteti discuta despre camine, taxa, inscriere si alte lucruri legate de facultate pe sectiunea Facultatea, ca doar sunteti studenti acum :) Cautati topicul dedicat, vedeti daca nu gasiti deja raspunsul in ce s-a scris in anii trecuti.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests