Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby holliday » Thu Aug 12, 2010 11:00 am

kitty2705 wrote: cred ca te face sa te simti ca si un semi zeu meseria asta, mai ales cand tai :devil: si descoperi cauza mortii

si trebuie sa'ti acoperi apoi stiintific colegii de malpraxix. :devil: :devil:

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 12:09 pm

holliday wrote:
kitty2705 wrote: cred ca te face sa te simti ca si un semi zeu meseria asta, mai ales cand tai :devil: si descoperi cauza mortii

si trebuie sa'ti acoperi apoi stiintific colegii de malpraxix. :devil: :devil:

asta numai daca esti une doctor slab si te gandesti ca pe viitor in caz de malpraxix te vor ajuta si ei. Mai bine te bagi in aceasta hora numai daca stii ca esti in stare, decat sa traiesti tot timpul cu morcovul unde nu trebuie :devil:
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby holliday » Thu Aug 12, 2010 2:10 pm

kitty2705 wrote:
holliday wrote:
kitty2705 wrote: cred ca te face sa te simti ca si un semi zeu meseria asta, mai ales cand tai :devil: si descoperi cauza mortii

si trebuie sa'ti acoperi apoi stiintific colegii de malpraxix. :devil: :devil:

asta numai daca esti une doctor slab si te gandesti ca pe viitor in caz de malpraxix te vor ajuta si ei. Mai bine te bagi in aceasta hora numai daca stii ca esti in stare, decat sa traiesti tot timpul cu morcovul unde nu trebuie :devil:

malpraxis pentru ce? ca ala e deja mort (daca esti anatomopatolog)
nu iti inteleg logica.
aaa, sau vrei sa faci si tu ca dom'soara aia de la tele, o autopsie pe viu :)

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 2:24 pm

holliday wrote:malpraxis pentru ce? ca ala e deja mort (daca esti anatomopatolog)
nu iti inteleg logica.
aaa, sau vrei sa faci si tu ca dom'soara aia de la tele, o autopsie pe viu :)

Mai, eu ma refer la cazurile mele. ca nimeni nu e perfect, facem toti greseli. multi se ajuta si se acopera ca se gandesc la viitor, la asta ma refeream :roll:
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby danhia » Thu Aug 12, 2010 2:29 pm

tu primesti spaga piersici la anatomopat???
sau am tras eu concluzia gresita?
Red Apple

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 3:13 pm

danhia wrote:tu primesti spaga piersici la anatomopat???
sau am tras eu concluzia gresita?

nuuuu :lol: faza cu anatomopat era ca exemplu, altcineva a primit piersici, citeste si celalalte post-uri :D
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

gabriela_adina
Posts: 1
Joined: Sat Aug 21, 2010 6:47 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby gabriela_adina » Sat Aug 21, 2010 6:57 pm

pe mine ma bucura gandul ca voi putea ajuta oameni...cu ceva mai mult decat o vorba.....(poate suna a pacivist :lol: ) dar chiar mi se pare fascinant corpul asta pe care il avem si toate mecanismele de dincolo:d

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Fae » Wed Sep 01, 2010 3:43 pm

hmm, m-am gandit toata ziua cum sa formulez mai bine si mai frumos raspunsul asta, rezultatul e ca nu le am cu literatura,
ce caut eu la medicina? pai satisfactia aia mica de a face ceva bine, being a workaholic ca altfel nu stiu sa fac lucrurile, sa scap de un job de ***** care ma omoara cu zile, pentru ca vreau sa insemne ceva un efort pe care il fac, pentru ca rabdarea si ambitia mea sunt mai bine puse la contributie intr-un loc altul decat asta in care sunt acum, pentru ca am o curiozitate morbida pentru tot ce inseamna medicina , etc.

si DA, am citit ce posteaza cei din anii mai mari, ca inveti pana-ti ies ochii din cap, ca nu se castiga bine, ca nu esti respectat asa cum ar trebui, ca mai bine profesezi in afara, ca inveti singur f mult, ca trebuie sa te intretina familia and so on..

hmm... haos frate ..
multumesc

i rest my case!

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby ares/tm » Fri Sep 10, 2010 9:11 am

io am facut medicina pt ca imi placea de profu de fizica si cum altfel sa ma duc la meditatii?????
i can resist everything except temptation

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby holliday » Fri Sep 10, 2010 5:59 pm

ares/tm wrote:io am facut medicina pt ca imi placea de profu de fizica si cum altfel sa ma duc la meditatii?????

si i'ai aratat avatarul? :)

fae, nu stii inca pe ce lume esti, dar fa'i medicina. tara are nevoie de inca 8000 de medici, ca sa ajunga la minimul impus de UE..

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby ares/tm » Sat Sep 11, 2010 11:16 am

nea holliday, nu stii de gluma
by the way, am gatat medicina, demult chiar, asa ca ingras randurile nefericitilor care asteapta un post undeva, la bubuhalma de padure, sau de campie, cum vrei tu....
mai lasa-ma cu necesarul demedici din ue, plecati toti
las ca sting eu lumina
i can resist everything except temptation

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby holliday » Sat Sep 11, 2010 8:03 pm

ares/tm wrote:nea holliday, nu stii de gluma
by the way, am gatat medicina, demult chiar, asa ca ingras randurile nefericitilor care asteapta un post undeva, la bubuhalma de padure, sau de campie, cum vrei tu....
mai lasa-ma cu necesarul demedici din ue, plecati toti
las ca sting eu lumina

:) doar primul rand era pt tine mai tanti ares. (suntem vechi pe forum, nu fac eu greseli d-astea, mai ales cu mamici cu avatare simpatice :P
in celelalte randuri vorbeam cu fae.

ce-i drept, una cauti la medicina si altceva gasesti :hate:

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Fae » Mon Sep 13, 2010 10:36 am

poate ca nu stiu pe ce lume sunt, dar daca vreau ceva, tu de ce ma sfatuiesti sa nu vreau?

:))
nu ai habar cine sunt si ce fac , etc etc.. te rog spune-mi mai multe macar, daca tot te incumeti sa spui ca nu stiu pe ce lume sunt :)

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Fae » Mon Sep 13, 2010 10:41 am

btw: eu sunt mamica cu avatar simpatic???

:shock:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby holliday » Mon Sep 13, 2010 1:53 pm

Fae wrote:btw: eu sunt mamica cu avatar simpatic???

:shock:

nu era vorba de tine, eu glumeam cu ares, despre ea e vorba.
cat despre ce ziceam mai sus, o sa vezi ca dupa ce termini faculta o sa'mi dai dreptate. :)

ps: nu te'am sfatuit sa nu faci medicina :shock:

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Fae » Mon Sep 13, 2010 2:24 pm

de ce esti asa sigur ca o sa-ti dau dreptate?

siguranta cu care voi cei mai mari dati sfaturi pe forum e dezarmanta uneori :))

eu cred cu tarie ca daca vrei ceva poti sa obtii orice ar fi lucrul acela, chiar daca am fost la filologie, sau chiar daca e plin de doctori, etc etc,
"where there s a will there s a way" :D

si nu! nu visez cai verzi pe pereti! caii verzi pe pereti nu exista! apropo

Zingarina
Posts: 1
Joined: Mon Sep 20, 2010 8:50 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Zingarina » Mon Sep 20, 2010 9:06 pm

pentru ca sunt un om ciudat, cu multe obsesii, iar in ultimi 4-5 ani medicina a fost obsesia mea principala.

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Fae » Tue Sep 21, 2010 9:18 am

Zingarina wrote:pentru ca sunt un om ciudat, cu multe obsesii, iar in ultimi 4-5 ani medicina a fost obsesia mea principala.



poetic :mrgreen:

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Phat Skidz » Tue Oct 05, 2010 10:37 am

Motivațiile celor care dau la medicină or fi înduioșătoare, dar dezabuzarea noastră e pur și simplu jalnică.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby md_gr » Tue Nov 09, 2010 8:26 am

La medicina nu as mai da a 2-a oara, nu imi plac nici oamenii, nici sistemul, imi par acrii si aroganti, asa sunt maj. De sistem nici nu mai are rost.
De ce am dat, cred ca pt clasicul motiv sa ajut oamenii, dar dupa ce termini, intrebarea e daca te poti ajuta pe tine, nu oamenii.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Calico » Thu Nov 11, 2010 6:33 am

md_gr wrote:De ce am dat, cred ca pt clasicul motiv sa ajut oamenii, dar dupa ce termini, intrebarea e daca te poti ajuta pe tine, nu oamenii.
Daca vrei cu adevarat sa ajuti oamenii te poti duce intr-una din comunele alea fara nici un doctor. Dar probabil clasicul motiv nu e "vreau sa ajut oamenii", ci "vreau sa ajut oamenii dintr-un post intr-un spital din capitala sau macar un oras mare si aproape de casa parinteasca"

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby md_gr » Thu Nov 11, 2010 8:55 am

Sunt de acord.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby ioana_c » Tue Dec 14, 2010 9:01 pm

Eu am ales sa dau la medicina pentru ca odata am avut ocazia sa ajut pe cineva sa aiba grija de o persoana,iar atunci am simtit o implinire in a-i ajuta pe altii,iar acum am inceput sa invat materia de olimpiada pt a 11-a si chiar imi place,nu mi se pare nimic greu,ci logic,mirocul de clor si de spital imi place...

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby MaVeriK » Wed Dec 15, 2010 1:28 am

materia de olimpiada .. e un manual de 120 de pagini ... adica la nivel de liceu ... o saptamana de invatat .. si daca te uiti la note numai ..geniali pe banda rulanta nota 4 nota 5 .... de cand a plecat Andrei de la lotu' international .. ( locu I- international la biologie si chimie ) nu mai are romania asa ceva .. nici macar pe aproape .. acum e la Harvard ...pe biologie moleculara ceva de genu ..
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Riley » Thu Dec 16, 2010 12:49 pm

In materia de olimpiada sunt MAI MULTE manuale (nu unul singur) la clasa a 11-a. Unul singur e la clasa a 10-a. Si nu e lucru usor sa mergi la olimpiada si sa ai si rezultate bune. Gandeste-te ca in timpul tau liber, pe langa materia de liceu (romana, mate, fizica, info etc) trebuie sa parcurgi manualele astea, sa stii foarte bine ce scrie acolo. Daca vrei si performanta la nivel international atunci in plus trebuie sa citesti materia pt lot largit, sa mergi la lotul largit sa inveti pt examenul de lot restrans. Abia dupa te axezi pe materia de la olimpiada Internationala. Sau de la bun inceput mergi cu toate in paralel (dar daca nu ajungi la nationala si nu iei mentiune nu prea ai cum sa ajungi in lotul largit :( ).

Noi suntem foarte buni la teorie insa la faza Internationala pierdem la practica pt ca nu se prea face, intreaba un elev de liceu daca stie cum sa manevreze o pipeta automata, cum sa focalizeze imaginea la microscop si cate si mai cate. Daca te uiti comparativ cu sistemul de selectie si pregatire al elevilor din alte tari care au rezultate foarte bune an de an o sa vezi si diferentele.
Nu e vina elevilor ca nu sunt performanti, in mare masura e vina sistemului care nu ii ajuta deloc.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Cut and Open
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Jan 08, 2011 12:58 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Cut and Open » Sat Jan 08, 2011 1:01 pm

Pentru ca sunt un om sadic, cu capacitatea de a invata si am o obsesie necontrolata pt medicina.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Phat Skidz » Thu Jan 13, 2011 11:08 am

Cut and Open wrote:Pentru ca sunt un om sadic, cu capacitatea de a invata si am o obsesie necontrolata pt medicina.

Brr. Sper să nu ajung pacient la tine. :D
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Blackinpink
Posts: 4
Joined: Fri Jan 14, 2011 8:22 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Blackinpink » Mon Jan 17, 2011 6:58 pm

Sunt in clasa a XII a si in vara dau la MG pentru ca mi se pare o facultate foarte practica la fel ca si meseria , de altfel . Mi se pare cel putin mult mai vizuala decat alte facultati care constau in nshpe mii de proiecte care nu stiu exact cu ce te pot ajuta . Am observat o tendnta de a urma MG anul asta in ceea ce ii priveste pe cei care sunt la uman exemplu eu si nu sunt singura de la mine din clasa sau din alte licee . Sa speream ca o sa si reusesc sa intru . :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Mon Jan 17, 2011 8:29 pm

daca citesti ceva de minim bun simt intri

ce sunt eu curios e cum ai tras concluzia ca umf urmeaza nu stiu ce tendinte? sau de ce crezi ca e "vizuala"?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Blackinpink
Posts: 4
Joined: Fri Jan 14, 2011 8:22 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Blackinpink » Mon Jan 17, 2011 11:08 pm

M-am referit ca elevii de la uman au o tendinta de a alege MG in loc de SNSPA de exemplu dintr-o clasa de 30 , la MG si MD dau 9 , 15 la Drept iar restu pe la ce mai apuca . Oricum anul asta am auzit de o multime de elevii care dau la UMF de la toate profilele si toate liceele .
In ceea ce priveste partea vizuala , am facut referire la faptul ca prefer sa am un schelet , un cadavru , oase , carti pe care sa le pot studia in locul unei analize de piata care nu stiu cat de palpabila e . Plus ca "anatomia" vrei nu vrei o porti dupa tine pana cand mori .

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 11:09 pm

Ce e SNSPA ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Mon Jan 17, 2011 11:11 pm

au auzit pentru ca te preocupa problema.
mereu cand esti inaintea unui examen major ai senzatai ca in anul ala e mult mai diferit decat in alti ani (in general mai greu)

nu e asa


diferentele sunt f mici de la un an la altul de obicei in jos (concurenta scade).
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby holliday » Mon Jan 17, 2011 11:13 pm

drcraciun wrote:Ce e SNSPA ?

http://www.snspa.ro

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Dmndash » Tue Jan 18, 2011 1:27 pm

Blackinpink nu m-as baza exclusiv pe asta..nu de alta dar o sa ramai dezamagita in primul an in cazul asta
pentru ca o sa dai peste multe materii unde o sa ai senzatia ca citesti fix un studiu de piata (cu tot felul de micro micro structuri si diametre si substante,porti canale etc)...numai "vizual" nu e atunci :lol:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Blackinpink
Posts: 4
Joined: Fri Jan 14, 2011 8:22 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Blackinpink » Tue Jan 18, 2011 4:03 pm

Am incredere ca o sa am si materii care implica mai mult vizualul nu exista lucru fara bune si rele , pana una alta sa trec bacu si sa iau admiterea :D .

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Kay Scarpetta » Wed Jan 19, 2011 4:05 pm

Blackinpink wrote:M-am referit ca elevii de la uman au o tendinta de a alege MG in loc de SNSPA de exemplu dintr-o clasa de 30 , la MG si MD dau 9 , 15 la Drept iar restu pe la ce mai apuca .


Măi, din câte-am observat pe la mine pe la liceu, există elevi de uman care aleg medicina, însă nu neapărat atât de mulţi cum ai spus tu. Dar marea lor majoritate e extrem de speriată de manualul de bio de admitere. Nu ştiu ce să zic, dar dacă ăla singur îi bagă în sperieţi, când s-or vedea la facultate cu mormanele de cărţi şi atlase ce-or să mai zică? :shock: Eu, înainte să fac alegerea asta, m-am documentat foarte bine cu privire la mai toate aspectele Facultăţii de Medicină; bine, am fost norocoasă pentru că am pe cineva acolo care ştie cum stă treaba şi mi-a spus de volumul informaţional pe care trebuie să-l "îngurgitezi", de profi, de examene, de perspective pentru viitor etc. Răsfoind unele cursuri (din anii preclinici, dar şi puţin din cei clinici), mi-am dat seama că Medicina nu e neapărat o facultate pentru tocilari, ci una în care lucrurile pot fi sistematizate şi reţinute logic. Sper ca această impresie să nu-mi fie anulată când voi ajunge acolo eu însămi.

Blackinpink wrote: pana una alta sa trec bacu

Sigur, e o primă etapă, fără de care nu poţi ajunge la celelalte, însă nu cred că are rost să te stresezi prea tare, mai ales că eşti la uman şi, după părerea mea, e mult mai simplu decât la real. Eu voi da mate M1, însă nu fac mare caz, fiindcă dracul nu e chiar aşa de negru dacă eşti atent în clasă şi lucrezi un pic. Baftă multă!

Blackinpink
Posts: 4
Joined: Fri Jan 14, 2011 8:22 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Blackinpink » Wed Jan 19, 2011 5:16 pm

Si eu m-am documentat inainte sa fac pasul acesta si tot la fel am intrebat care e treaba cu ce urmeaza . Stiu ca e mult dar eu zic ca o sa merite . Pe mine nu ma sperie cartea de bio , mai mult cartile de chimie ma sperie cum nu am mai facut chimie din a10a iar acum a trebuit sa imi aduc aminte si sa invat lucruri noi . Da , bacu la mine e mai usor . Succes si tie .

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby greeny » Sun Jan 23, 2011 12:11 am

Buna intrebare... Am stat si m-am gandit( nu prea mult ca strica :D ) si am gasit ceva raspunsuri:
-pt. ca e o meserie in care interactionezi cu oamenii(nu stai singur intre 4 pereti cu un teanc de hartii in fata sau ceva de genu')'
-are si o parte practica( totdeauna mi-a placut sa simt ca am facut ceva si, eventual, sa vad si niste rezultate concrete);
-facultatea dureaza 6 ani( stiu ca pt cei mai multi e un contraargument, dar pe mn ma incanta idea);
-informatii noi in permanenta;
-fascinatia pt corpul uman si mecanismele din el;
-sa fac ceva pt ceilalti ca sa nu eman numai egoism pur;
-pt ca( o sa radeti) am disecat un ochi la biologie si sentimentul pe care l-am avut cand mi-a iesit din prima a fost unul dintre cele mai tari pe care le-am avut vreodata.

Sa nu-l uit pe cel mai important: pt ca am cea mai tare profa de biologie care m- adus de la stadiul de "eu nu o sa ma fac doctor in viata mea" la nu ma vad facand altceva".

Daca astea st motivele bune nu stiu, de fapt nici nu stiu dc exista asa ceva, dar o sa aflu eu de la anul.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Doddy » Sun Jan 23, 2011 1:49 am

In mare parte, si eu gandeam asa. Mai adauga o liniuta totusi la lista ta:

- am posibilitatea sa plec din tara sau sa ma mandresc cu faptul ca dupa 6 ani de facultate am un salariu mai mic decat unul cu 10 clase.

Nici eu nu m-am gandit la asta cand am dat (in conditiile in care ideea cu plecatul din tara nu ma incanta) ;).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby greeny » Sun Jan 23, 2011 9:39 am

Doddy wrote:In mare parte, si eu gandeam asa. Mai adauga o liniuta totusi la lista ta:

- am posibilitatea sa plec din tara sau sa ma mandresc cu faptul ca dupa 6 ani de facultate am un salariu mai mic decat unul cu 10 clase.

Nici eu nu m-am gandit la asta cand am dat (in conditiile in care ideea cu plecatul din tara nu ma incanta) ;).



Acum gandesti mult diferit? Adica, inca mai simti ca motivele astea sunt valabile sau le-ai depasit complet? Ca sa fie mai clar, ai gasit ce cautai? Sau e total diferit de ceea ce te asteptai sa fie?

In legatura cu liniuta, cred ca o pot adauga cu siguranta la lista( am uitat sa o trec initial). Vreau sa plec cam in proportie de 80%. Aia 20% ii pastrez asa, ca safety net, dar mai mult ca sigur nu cred ca o sa ma razgandesc.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests