Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby începătorul » Tue Jun 19, 2012 2:43 pm

Alzheimer wrote:Deci sa inteleg ca se modereaza dupa cum vrea discretzia lui baiatul lui tati :)
Incercati sa fiti un pic mai realisti, ca nu sunteti mare branza rafinata doar pentru faptul ca sunteti studenti la medicina.

Păi comparăm medicii cu psihologii mai nou? Să înţeleg că marginalizarea insistentă te-a adus la medicină? :o

Si mai usurel cu editatul, ca repet, nu am facut pe nimeni taran, n-am spus ca impinge nimeni carutul la carrefour, deci Hello, pe cine crezi tu ca pacalesti aici? Calmeaza-te te rog frumos cu stersul compulsiv, doar pentru ca nu intelegi ce am vrut sa zic, nu inseamna ca am jignit pe cineva.

Caută tendențios în dex şi vezi ce rezultate primeşti, măi subtilule în materie de 'ştouri.


Si iarasi, baiatul lui tati (pariu ca o sa-si editeze postul :))) nu vorbesti cu mine cu nenea, ca poate suntem de aceeasi varsta. Adica daca tu iti permiti sa ma iei la misto, eu de ce nu as face-o intr-un mod mai finut?

Amice, eşti cu trei ani mai mare ca mine, am greşit să fiu respectuos cu tine. Cu şmecheraşii eşuaţi la facultăţi de duzină trebuie să te comporţi în kooksee style.


Multumesc totusi pentru informatia utila (faptul ca nu trebuie sa platesc 3 ani) si spuneti-mi, daca nu sunt bine venit pe forumul asta, nu o sa-mi obosesc neuronul sa coboare la nivelul vostru.


N-ai pentru ce, câteodată e bine să te cobori la nivelul nostru, mai înveți câte ceva. Așadar, ca să uzitez de un refren la modă: "Pleacă... mîine o să-mi treacă!" :peace: :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Tue Jun 19, 2012 3:15 pm

Eu nu am comparat pe nimeni cu nimeni, vad ca tu ma compari fara sa iti dai seama si parca simt o usoara frustrare pentru faptul ca eu pot fi ca tine. Evident ca te-a deranjat faptul ca pot sa devin 'ca tine' (si aici ma refer student la medicina...mare branza) si ca probabil o sa ne intalnim pe holurile clinicilor, probabil ca atunci o sa faci la fel ca pe forum, o sa o stergi repede din loc.

Ce v-a deranjat mai tare? Faptul ca unul vine sa dea la medicina si ii se pare usor? Sau faptul ca am planul stabilit sa plec din tara, deci nu contez in viitorul medical al Romaniei? Chiar asa, voi nu va vreti un viitor mai bun in Romania? Nu planuiti sa plecati?
In fine, orice ati alege, atacati ideea nu persoana.

Pentru ce ma consideri smecheras si de ce crezi ca am esuat...sau mai rau...de ce consideri Universitatea Bucuresti ca o facultate de duzina???
Te-ai gandit ca probabil nu vreau sa ma fac chirurg?

ps: nu prea am invatat gramatica la gradinita, dar din cate stiam eu 'maine' se scrie cu î din a
'kooksee style' inca nu m-am prins despre ce e vorba, probabil e vreun user pe care tu il consider mentor sau muza.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Festina » Tue Jun 19, 2012 4:34 pm

Alzheimer wrote:Eu nu am comparat pe nimeni cu nimeni, vad ca tu ma compari fara sa iti dai seama si parca simt o usoara frustrare pentru faptul ca eu pot fi ca tine. Evident ca te-a deranjat faptul ca pot sa devin 'ca tine' (si aici ma refer student la medicina...mare branza) si ca probabil o sa ne intalnim pe holurile clinicilor, probabil ca atunci o sa faci la fel ca pe forum, o sa o stergi repede din loc.

Ce v-a deranjat mai tare? Faptul ca unul vine sa dea la medicina si ii se pare usor? Sau faptul ca am planul stabilit sa plec din tara, deci nu contez in viitorul medical al Romaniei? Chiar asa, voi nu va vreti un viitor mai bun in Romania? Nu planuiti sa plecati?
In fine, orice ati alege, atacati ideea nu persoana.

Pentru ce ma consideri smecheras si de ce crezi ca am esuat...sau mai rau...de ce consideri Universitatea Bucuresti ca o facultate de duzina???
Te-ai gandit ca probabil nu vreau sa ma fac chirurg?

ps: nu prea am invatat gramatica la gradinita, dar din cate stiam eu 'maine' se scrie cu î din a
'kooksee style' inca nu m-am prins despre ce e vorba, probabil e vreun user pe care tu il consider mentor sau muza.

Ma deranjeaza ca nu imi spui numele tau.Si ca vorbesti in necunostinta de cauza.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby mihai_525 » Tue Jun 19, 2012 4:38 pm

a uitat cum il cheama
America first

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Festina » Tue Jun 19, 2012 4:42 pm

mihai_525 wrote:a uitat cum il cheama

:lol: :lol: :lol: Pe bune,eu nu inteleg de ce mai posteaza.Nu cred ca cineva de-aici e de-acord cu el.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby alimori » Tue Jun 19, 2012 6:15 pm

bre alzheimer, mai intai ne spui ca suntem spalati pe creieri, apoi ceri sfaturi? cam cat de prost-crescut trebuie sa fii ca sa jignesti imediat ce-ai intrat in vorba cu niste necunoscuti? si cam cat de handi ca sa ceri sfaturi unora pe care nu dai doi bani? ...si dup-aia sa te fandosesti ca te scuipa?

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Tue Jun 19, 2012 6:41 pm

alimori wrote:bre alzheimer, mai intai ne spui ca suntem spalati pe creieri, apoi ceri sfaturi? cam cat de prost-crescut trebuie sa fii ca sa jignesti imediat ce-ai intrat in vorba cu niste necunoscuti? si cam cat de handi ca sa ceri sfaturi unora pe care nu dai doi bani? ...si dup-aia sa te fandosesti ca te scuipa?

Imi pare rau ca te simti asa, spalata pe creier. Sper sa fii spalata totusi pe cap. Eu nu am spus asa ceva, ma mir de unde ati scos-o.
Nu ma consider prost-crescut pentru ca nu am jignit pe nimeni de aici. Am cerut sfaturi celor care au ceva de spus, nu celor care sunt aici doar ca n-au altceva mai bun de facut in viata de zi cu zi.
Nu ma scuipa nimeni aici, pentru ca nu au forta, ei inca saliveaza.
Dupa numele meu :)

Insa chiar vreau sa vorbesc cu studenti cu bun simt, sau chiar cu doctori, oare mai exista asa ceva?
Sau pe forumul asta faceti exceptie ?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby începătorul » Tue Jun 19, 2012 8:51 pm

Băi, sincer, chiar m-am străduit să-mi fac cinci minute timp ca să-ți răspund la întrebări (și cred că am răspuns destul de pertinent și de bun-simț la început la dilemele tale).

Pe de altă parte, lumea care răspunde pe aici fie sunt medici plecați pe afară de ani buni (kooksee, alimori), fie sunt studenți bugetari și bursieri (subsemnatul). Deci iese din ecuație insinuarea (tendențioasă) cum că ne-am pierde timpul doar pe forum. Obosit cum eram mi-a mai scăpat un "î" în plus la 100 de caractere tastate, mă rog. Important e că nu prea se prinde esențialul de tine sau nu știi tu să-l integrezi. Noi să fim sănătoși.

Eu credeam că și-a pus nick-ul la plezneală, dar cred că îl caracterizează la propriu. :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Tue Jun 19, 2012 9:30 pm

Alzheimer wrote:Sper sa fii spalata totusi pe cap.



Alzheimer wrote:Nu ma consider prost-crescut pentru ca nu am jignit pe nimeni de aici.


pe forumul asta circula o vorba

"nu ai proprietatea termenilor".
sunt convins ca nu te consideri prost-crescut. probabil pentru ca nu stii ce e aia.

Alzheimer wrote:Insa chiar vreau sa vorbesc cu studenti cu bun simt, sau chiar cu doctori, oare mai exista asa ceva?
Sau pe forumul asta faceti exceptie ?


eu sunt doctor dar nu am bun simt. sunt altii care au bun simt dar nu sunt doctori.

aia care sunt si doctori si au si bun simt nu te vor baga in seama. stiu, viata e naspa, si nici macar nu ai inceput anul 1.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Festina » Tue Jun 19, 2012 11:39 pm

E clar! Il cheama Mihai Razvan Ungureanu!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Wed Jun 20, 2012 12:52 am

mariane ala e om destept.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Wed Jun 20, 2012 9:14 am

începătorul wrote:Băi, sincer, chiar m-am străduit să-mi fac cinci minute timp ca să-ți răspund la întrebări
Eu credeam că și-a pus nick-ul la plezneală, dar cred că îl caracterizează la propriu. :D


Da băi si apreciez. Insa nu apreciez cand faci pe zmeul si stergi posturi intregi ca sa para ca eu sunt de vina.
Iar la faza cu ironiile, vezi ca poti si tu? Eu ce ar trebui sa fac acum, sa iti sterg replica, ca sa pici de pacalici?

kooksee wrote:
Alzheimer wrote:Sper sa fii spalata totusi pe cap.


Asta e o jignire? Sa fii spalat pe cap? Tu esti?

Alzheimer wrote:Nu ma consider prost-crescut pentru ca nu am jignit pe nimeni de aici.

pe forumul asta circula o vorba

"nu ai proprietatea termenilor".
sunt convins ca nu te consideri prost-crescut. probabil pentru ca nu stii ce e aia.
Ca va simtiti voi lezati la niste ironii fine, asta spune multe :D . Dar ce stiu eu, sunt un biet candidat la medicina.


Alzheimer wrote:Insa chiar vreau sa vorbesc cu studenti cu bun simt, sau chiar cu doctori, oare mai exista asa ceva?
Sau pe forumul asta faceti exceptie ?




eu sunt doctor dar nu am bun simt. sunt altii care au bun simt dar nu sunt doctori.

aia care sunt si doctori si au si bun simt nu te vor baga in seama. stiu, viata e naspa, si nici macar nu ai inceput anul 1.


Hmm sa inteleg ca tu esti muza dupa care se inspira @incepatorul.. macar ai 90/60/90 ?
ps: misto ca pui virgula inainte de 'si'.

Deci, anyone else? (ca de astia care mi-au raspuns m-am convins)

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Bjorne » Wed Jun 20, 2012 11:51 pm

kooksee are 60 in inaltime, variatiile de diametru la 90/60/90 ar fi prea mari ca sa para natural pe el.

on a side note:

alzheimer spune deci ce vrei sa stii, poate te ajuta careva daca ai un scop precis si nu arzi doar timpu.

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Thu Jun 21, 2012 11:13 am

Bjorne wrote:kooksee are 60 in inaltime, variatiile de diametru la 90/60/90 ar fi prea mari ca sa para natural pe el.

on a side note:

alzheimer spune deci ce vrei sa stii, poate te ajuta careva daca ai un scop precis si nu arzi doar timpu.

:lol: Vrei sa spui ca e rotund??

Merci @Bjorne pentru raspuns. Sa revenim.
Spuneam ca oscilez intre Bucuresti si Cluj-Napoca si as fi vrut sa aud opiniile celor din Bucuresti (banuiesc ca majoritatea studentilor ce intra aici sunt la Davila). Cum sunt laboratoarele, ce dotari au (ca pana la clinici mai este timp), cum e viata la medicina, daca mai ai timp de un part-time job sau trebuie numai si numai sa inveti, etc. (evident ca depinde de la persoana la persoana insa vreau asa o imagine de ansamblu, daca s-ar putea, fara ironii si mistocarii chiar dac-ar fi ele fine, facute de oameni mai mult sau mai putin rotunzi..)
De ce e mai bine sa termini la facultate de 'renume' si nu la orice 'facultate privata' e lesne de inteles, pentru ca daca vreau sa plec afara, vreau sa am o baza destul de bine pusa la punct si sa am cat mai multe lacune. (evident ca asta conteaza foarte mult si de maniera in care inveti si te implici).
Stiu bine la ce ma inham, ca nu sunt numai 6 ani de invatat (Doamne ajuta sa fie numai 6 ani in tara) si ca restul de 5-7 etc. conteaza probabil si mai mult (ma refer la rezidentiat).

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby alimori » Thu Jun 21, 2012 1:32 pm

pai ti-ai raspuns singur, istetule:
... vreau sa ma fac medic. Nu pare greu, chiar floare la ureche, mai ales daca ar fi sa ma iau dupa nivelul discutiilor de pe acest forum.
...Cert e ca la cum se discuta aici, Bucurestiul mi se pare o masina de spalat creiere.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby începătorul » Thu Jun 21, 2012 3:05 pm

E glumeţ dacă are impresia că-l mai bagă careva în seamă. :roll:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Bjorne » Thu Jun 21, 2012 8:54 pm

Alzheimer wrote:[
De ce e mai bine sa termini la facultate de 'renume' si nu la orice 'facultate privata' e lesne de inteles, pentru ca daca vreau sa plec afara, vreau sa am o baza destul de bine pusa la punct si sa am cat mai multe lacune. (evident ca asta conteaza foarte mult si de maniera in care inveti si te implici).



d'astea faci rost oriunde in tara.


ma indoiesc ca stie australianu sau germanu sau burinezu ce e cluju, bucurestiu, timisoara, iasi sau targu jiu.

important e sa fie fac recunoscute de avicenna si sa fii disciplinat.

Si la fitze d'astea jegoase as renunta repede.

Stiu ca se poarta da tu n-ai nicio probitate. Eu invat pe branci de luni de zile si tot am indoieli ca poate nu intru sau fac vreo criza in ziua examenului (who knows)... tu indubitabil te crezi vreun miez cu iq pana in cer dar iti spun ca nu e cazu sa folosesti asta ca leverage aici. maj forumistilor prezenti sunt sigur ca ti-ar da clasa (myself included cu 140).


as fi surprins sa iei mai mult de 3-4 la admitere. dar mai vb, poate ne anunti.

incepatorule sa nu cumva sa-mi mai dai delete la postu asta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Thu Jun 21, 2012 8:56 pm

Alzheimer wrote: daca vreau sa plec afara, vreau sa am o baza destul de bine pusa la punct si sa am cat mai multe lacune.



pentru asta trebuie sa dai la cluj
in capul tau lacunele e ceva de bine?

bai bjorne dar nu ai nicio rusine in a explica tu cum e cu ratingul diferitelor centre univ in conditiile in care tu nu ai vazut niciunul pe interior?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Bjorne » Thu Jun 21, 2012 9:03 pm

kooksee wrote:
Alzheimer wrote: daca vreau sa plec afara, vreau sa am o baza destul de bine pusa la punct si sa am cat mai multe lacune.



pentru asta trebuie sa dai la cluj
in capul tau lacunele e ceva de bine?

bai bjorne dar nu ai nicio rusine in a explica tu cum e cu ratingul diferitelor centre univ in conditiile in care tu nu ai vazut niciunul pe interior?



rating ?
pai cand te-ai dus acolo afara, crezi ca nu te primeau daca veneai de la constanta si demonstrai acelasi capacitati ?

eu m-am interesat de ex pt australia si se accepta toate univ de med recunoscute de avicenna .

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby darksunrise » Thu Jun 21, 2012 9:05 pm

pt australia cred ca tre sa dai si stepurile.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Bjorne » Thu Jun 21, 2012 9:09 pm

da, sunt necesare si stepurile.

dar ideea e ca ei nu discrimineaza intre candidati in mom in care respectivii demonstreaza capacitatile necesare.

si asta vad ca nu reuseste sa realizeze kooksee. nu suport sa vad cum pune stampila pe toti studentii din alte parti cum ca ar fi redusi sau eu stiu ce - mi se pare total deplasat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Thu Jun 21, 2012 9:10 pm

bjorne care stepuri?

usmle sau altele?

bjorne aia care se remarca proveniti din alte centre o fac in pofida sistemului nu cu ajutorul lui.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby darksunrise » Thu Jun 21, 2012 9:19 pm

tot usmle cred.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Bjorne » Thu Jun 21, 2012 9:31 pm

nush cum se num examenele respective, am citit acu ceva timp pe-un forum.

e adevarat ca institutia in sine nu are merit in cazurile respective, dar presupun ca nu observi - eu incerc sa combat prejudecatile care li se atribuie TUTUROR studentilor din alte centre.
e de prost gust sa insulti 2000 de studenti (ori cati o avea o fac in total) pentru ca o parte din ei nu sunt in stare sa se se puna pe treaba si trec de fac cu bani.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Thu Jun 21, 2012 10:06 pm

combati din parti.
te bagi in seama doar.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Bjorne » Thu Jun 21, 2012 10:09 pm

nici nu ma asteptam la ceva mai inteligent de la tine.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Chingachgook » Thu Jun 21, 2012 10:12 pm

nu pentru tine scriu.

peste 2-3 ani mai citeste cate un viitor boboc pe aici si e bine sa nu raman cu impresia ca ai avea vreo treaba cu subiectul.

ca sa fie clar: tu dai peste o luna examenul in timp ce eu am terminat de cativa ani facultatea aia. care dintre noi stie mai multe despre absolventi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby începătorul » Thu Jun 21, 2012 11:33 pm

Bjorne, pentru unul cu IQ de 140 - adică mult peste media obişnuită te prinzi cam greu de chestiile de bază. Să fie de vină fudulismul sau e vorba de un IQ calculat pe forumuri? :D Acum, pe bune, deja ne insulţi inteligenţa...

Tu nu te prinzi de o chestie evidentă. Nici eu, nici kooksee nu facem praf ăia 10-20 studenţi deosebiţi care se găsesc în orice centru slab gen Timişoara, ci centrul în sine, plin de deficienţe şi toxic pentru orice student normal.

De curiozitate, şi dacă te uiţi pe lista de la rezi, primele 200 de locuri în general sunt ocupate alternativ de absolvenţii din Cluj şi Bucureşti. Dupa poziţia 200-300 încep să apară câteva grupuleţe compacte de absolvenţi de la alte centre gen Timişoara, Braşov, Arad, Galaţi etc.

Medicina de performanţă oricum o faci dacă eşti deştept şi ai chemare. Nu poţi să-ţi doreşti să faci medicina doar ca să emigrezi şi să faci bani. Fie ajungi să renunţi în anul 2-3, fie se lasă cu pierderi de vieţi omeneşti şi o să ajungi 3 zile la tv. În viaţă există un echilibru reglat la micrometru, nu poţi să-l înşeli.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Fri Jun 22, 2012 9:16 am

Bjorne wrote:
kooksee wrote:
Alzheimer wrote: daca vreau sa plec afara, vreau sa am o baza destul de bine pusa la punct si sa am cat mai multe lacune.



pentru asta trebuie sa dai la cluj
in capul tau lacunele e ceva de bine?

bai bjorne dar nu ai nicio rusine in a explica tu cum e cu ratingul diferitelor centre univ in conditiile in care tu nu ai vazut niciunul pe interior?



rating ?
pai cand te-ai dus acolo afara, crezi ca nu te primeau daca veneai de la constanta si demonstrai acelasi capacitati ?

eu m-am interesat de ex pt australia si se accepta toate univ de med recunoscute de avicenna .


Ei..probabil ca moderatoarea s-a simtit inteligenta si a decis sa-mi ''modifice'' putin postul. Evident ca NU vreau sa am lacune...Doamne, cum v-ati putut inchipui asa ceva???
In sfarsit gasesc si eu pe cineva care-mi recomanda Clujul. Ai terminat acolo, in orasul lui Boc? Am inteles (probabil sunt idei preconcepute, dar asta e, jucam cu ce avem) ca centrul de acolo ar fi mult mai serios ca Bucurestiul, e un zvon, sau doar asa ca sa-i supere pe cei din capitala?
Sa inteleg ca vorbesti din prisma unuia care a plecat in afara. E mult schimbat (in bine) sistemul medical, asa-i?
Bravo daca ai plecat imediat dupa facultate, pentru ca daca ai fi ramas in tara sa faci rezidentiatul, ar fi fost pierdere de vreme! (parerea mea, a unuia din afara sistemului, ce sare pe la gard sa vada si el cum e inauntru)

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Festina » Fri Jun 22, 2012 10:05 am

Alzheimer,du-te la Cluj! Acolo se face carte cu adevarat! Este o facultate cu o mentalitate vestica ce si-a intarit relatiile internationale si si-a imbunatatit substantial calitatea actului educational de-a lungul timpului. Dotarile sunt mai bune ca in Bucuresti,toti studentii primesc camin si la cat de inteligent esti tu vei intra la fara taxa doar postand pe imed.
Uite un clip in care ti se arata baza materiala a umf Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca: http://www.youtube.com/watch?v=0bjsmjPnuiY Laboratoare,biblioteci,sali de curs toate sunt modernizate,renovate sau noi. Am fost 1 saptamana acolo cu un program numit Transmed. Au absolut tot ce le trebuie dpdv al materialelor didactice. Si trebuie sa recunosc ca este si o anumita seriozitate.
Oricum,eu am inteles din ceea ce spui tu ca cei ce aleg sa faca rezidentiat in Romania pierd vremea. Asta inseamna ca si cei care fac facultate de medicina in Romania pierd vremea.Majoritatea profilor de rezi,iti vor preda poate stagii in timpul facultatii,in anii clinici.Anii clinici sunt anii cei mai importanti din facultate.Dar e foarte tare sa vii tu si sa spui asa ceva,cand tu ai pierdut 4 ani (sau 3) cu o licenta intr-o faculta de psiho ce nu iti foloseste la absolut nimic. Treaba cu lacunele depinde de tine:Daca stai pe imed si te tiganesti cu mine vei avea lacune.Daca te dai destept pe imed, tot vei avea lacune. Vrei fara lacune? INVATA! Dar tu trebuie sa te duci in Cluj-Napoca,pt ca Bucurestiul nu te poate cuprinde...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Fri Jun 22, 2012 11:29 am

Merci frumos pentru raspuns. Dar cred ca voi alege Bucurestiul. Pare mult mai simplu, la Cluj e mai complicat. Capitala e capitala, desi facultatea de medicina Davila pare pe locul 2 cum prezinti tu Clujul mai sus...ma intreb de ce ai ales Bucuresti si nu Cluj?
Nu am pierdut 3 ani degeaba, psihologia ma ajuta foarte mult, mai ales daca aleg sa ma fac doctor psihiatru. Dubla specializare.
Nu stau pe imed insa e frumos si amabil sa va raspund la posturi, nu sa va las asa in van. Nu ma tiganesc cu nimeni.
Acum ca sa fiu malitios, ori tu nu vrei sa ai colegi inteligenti la Davila ori regreti ca nu ai dat la Cluj. Ca altfel nu-mi explic de ce-mi recomanzi tocmai tu Clujul, care nu ai nicio treaba cu el.
Vreau sa te vad acum, cu un post la fel de interesant, cum imi recomanzi Carol Davila :D

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Festina » Fri Jun 22, 2012 3:01 pm

Alzheimer wrote:Merci frumos pentru raspuns. Dar cred ca voi alege Bucurestiul. Pare mult mai simplu, la Cluj e mai complicat. Capitala e capitala, desi facultatea de medicina Davila pare pe locul 2 cum prezinti tu Clujul mai sus...ma intreb de ce ai ales Bucuresti si nu Cluj?
Nu am pierdut 3 ani degeaba, psihologia ma ajuta foarte mult, mai ales daca aleg sa ma fac doctor psihiatru. Dubla specializare.
Nu stau pe imed insa e frumos si amabil sa va raspund la posturi, nu sa va las asa in van. Nu ma tiganesc cu nimeni.
Acum ca sa fiu malitios, ori tu nu vrei sa ai colegi inteligenti la Davila ori regreti ca nu ai dat la Cluj. Ca altfel nu-mi explic de ce-mi recomanzi tocmai tu Clujul, care nu ai nicio treaba cu el.
Vreau sa te vad acum, cu un post la fel de interesant, cum imi recomanzi Carol Davila :D

Nu vreau sa am colegi inteligenti ca tine! Ti-am explicat ce legatura am avut eu cu Clujul! Regreeet ca nu am dat la Cluj! Mor in chinuri! Davila e naspaaa! Numai d-astia ca mine,ca incepatorul si ca kooksee gasesti! Profii sunt naspa! Tu esti prea finutz ca sa ajungi in Bucuresti! Esti mult prea inteligent!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Fri Jun 22, 2012 4:17 pm

mariangeo1991 wrote:Nu vreau sa am colegi inteligenti ca tine! Ti-am explicat ce legatura am avut eu cu Clujul! Regreeet ca nu am dat la Cluj! Mor in chinuri! Davila e naspaaa! Numai d-astia ca mine,ca incepatorul si ca kooksee gasesti! Profii sunt naspa! Tu esti prea finutz ca sa ajungi in Bucuresti! Esti mult prea inteligent!

ok iti multumesc mult pentru sfaturi si consideratiune.

ps: acum inteleg de ce regreti ca nu ai dat la Cluj si de ce nu te-ai transferat pana acum. Te avantajeaza sa fii student la Bucuresti :)
(atata timp cat nu iesi din anonimat si nu faci pe grozavul, nu o sa te remarce nimeni sa te ia la rost).


Bjorne wrote:Si la fitze d'astea jegoase as renunta repede.

Stiu ca se poarta da tu n-ai nicio probitate. Eu invat pe branci de luni de zile si tot am indoieli ca poate nu intru sau fac vreo criza in ziua examenului (who knows)... tu indubitabil te crezi vreun miez cu iq pana in cer dar iti spun ca nu e cazu sa folosesti asta ca leverage aici. maj forumistilor prezenti sunt sigur ca ti-ar da clasa (myself included cu 140).


as fi surprins sa iei mai mult de 3-4 la admitere. dar mai vb, poate ne anunti.

incepatorule sa nu cumva sa-mi mai dai delete la postu asta.

Nu am mai nicio fitza jegoasa. Ma spal destul de des si tin indeajuns de mult ca sa nu devina patologic la imaginea mea.
Sunt asa sigur ca o sa iau, ma bazez pe multe ore de studiu si multe zile sacrificate (vreo 50 + cate mai raman pana la admitere).
Nu-ti trebuie un IQ de 140 ca sa iei la medicina, asta e clar, cand vezi useri ca cei de mai sus. Pentru unii e grea si gramatica de clasa a V-a. Insa am un dubiu in privinta ta, 140 e la teste validate sau asa, la plezneala, ai rezolvat de 10 ori un test pe net si dupa ce i-ai invatat si inteles raspunsurile, ti-a dat rezultatul asta?


începătorul wrote:Bjorne, pentru unul cu IQ de 140 - adică mult peste media obişnuită te prinzi cam greu de chestiile de bază. Să fie de vină fudulismul sau e vorba de un IQ calculat pe forumuri?
...
Medicina de performanţă oricum o faci dacă eşti deştept şi ai chemare. Nu poţi să-ţi doreşti să faci medicina doar ca să emigrezi şi să faci bani. Fie ajungi să renunţi în anul 2-3, fie se lasă cu pierderi de vieţi omeneşti şi o să ajungi 3 zile la tv. În viaţă există un echilibru reglat la micrometru, nu poţi să-l înşeli.


Mda, stai ca nu am priceput ideea ta preconceputa (si anume ca pt.medicina de performanta trebuie sa ai 'chemare')
Sper sa te fi referit totusi la 'chemarea' la un interviu pt.angajare in afara (Romaniei).

Nu inteleg de ce ai vrea sa faci medicina fara bani. Adica fara tehnologie, medicamente, conditii, medicamente, etc.
Nu vreau sa ma gandesc la saracii medici rezidenti, cu ce salariu traiesc. Eu fac de 2-3 ori mai mult doar din cateva sedinte de psihoterapie, desi nu am terminat o facultate de 6 ani. Dar sa nu comparam lucrurile. Eu nu iau spaga, dar lucrez la negru. :D
In fine, multi vad, putini pricep.
Echilibrul ala de care vorbesti e probabil din auzite. Sau poate abuzezi zilnic de cantar.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Festina » Fri Jun 22, 2012 6:33 pm

ok iti multumesc mult pentru sfaturi si consideratiune.

ps: acum inteleg de ce regreti ca nu ai dat la Cluj si de ce nu te-ai transferat pana acum. Te avantajeaza sa fii student la Bucuresti
(atata timp cat nu iesi din anonimat si nu faci pe grozavul, nu o sa te remarce nimeni sa te ia la rost).

Sa inteleg ca tu ai iesit din anonimat la facultatea de psihologie? Tu faci pe grozavul?
Daca ai iesit din anonimat la psihologie nu inteleg de ce faci terapie "la negru". Banuiesc ca esti un nume in psihologie,nu? Pun pariu ca ai fost remarcat. Nastase s-a impuscat de necaz ca nu-ti poate egala inteligenta. Sa nu-mi spui ca tu ai facut terapie cu nepot-su lu' tanti tamara! Dar de ce sunteti atat de timid,onorabile Sigmund Freud? Sau oare ma insel eu si va numiti Mielu Zlate?
Cate lucrari indexate ai onorabile?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby Alzheimer » Fri Jun 22, 2012 6:52 pm

Prietene, fara master la psihologie nu poti face terapie.
E ca si cand tu, ai practica medicina fara sa iei rezidentiatul.
Putin fac ce fac eu, la mai putin de un an dupa terminarea facultatii.
Dar nu despre asta vorbim aici.

PS: fara glume sadice despre pacienti bolnavi (depresie majora) vezi Nastase. El trebuie vazut de un MEDIC, un doctor psihiatru, nu de un dotorre Ponta.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce cautati la Medicina ? - intrebare pentru candidati

Postby începătorul » Fri Jun 22, 2012 6:58 pm

Deja frizaţi penibilul. Topicul se redeschide după admitere. :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests