Admitere 2007

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Sep 19, 2007 2:29 am

tare frate, eu in anu 6 aveam bursula de merit 190, ailalti 180. tbuia sa ma fi nascut mai tarziu. misto o bursa 300, parerea mea. si daca ar da mai putine, doar 50, ar fi 600 roni. n-ar fi rau deloc

alexn
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Aug 02, 2007 6:17 pm

Postby alexn » Wed Sep 19, 2007 9:54 am

b3 wrote:300 ron de merit, 250 ron restul

fara bonuri? :D trist...

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Wed Sep 19, 2007 9:06 pm

fara bonuri de parcare in curtea facultatii....trist, dom'le! :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Sep 20, 2007 3:49 am

nu introduc mana in foc ca atat e bursa, parca asa ziceau colegii, scuze daca dau info eronate :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
arsenic1912
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jul 10, 2007 2:45 pm

Postby arsenic1912 » Sat Sep 22, 2007 1:48 pm

cei care sunt admisi pe locurile bugetate trebuie sa faca vreo cerere de inscriere sau sunt inscrisi automat?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 23, 2007 12:23 pm

cind am dat eu admitere- adica in 2005- cei de la buget nu aveau nimic de facut, nici o cerere, nici un contract,nimic. acum din cite am inteles ( si s-a si intimplat anul trecut) toata lumea semneaza contracte de inmatriculare. probabil la inceputul anului, vi le da de la secretariat
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Sun Sep 23, 2007 1:38 pm

eu stiu k am completat un formular de inscriere p care l-am luat de la xerox si in anu 1 si 2

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Sep 23, 2007 8:37 pm

da automat va da contractele al inceput de an mai suni si tu si intrebi ca la ce organizare e :D

User avatar
arsenic1912
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jul 10, 2007 2:45 pm

Postby arsenic1912 » Mon Sep 24, 2007 1:39 am

multumesc monicutza, esti de vis

User avatar
sweetzzinna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Aug 05, 2007 6:13 pm
Location: over the rainbow

Postby sweetzzinna » Thu Sep 27, 2007 6:14 pm

am intrebat eu azi de contractele de studii si secretara a zis "cand o sa le am o sa vi le dau"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Sep 27, 2007 7:56 pm

da la anu deci :D

chiquita_zandibell
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 27, 2007 9:58 pm

Postby chiquita_zandibell » Fri Sep 28, 2007 1:37 pm

sunt intr-a 12-a si vreau si eu sa ma incumet sa dau la medicina generala in 2008, am si eu o rugaminte ....la admitere 2007 care a fost cea mai mica medie cu kr s-a intrat la buget si....a fost greu ?sau cum vi s-a parut?

User avatar
sweetzzinna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Aug 05, 2007 6:13 pm
Location: over the rainbow

Postby sweetzzinna » Fri Sep 28, 2007 1:52 pm

chiquita_zandibell wrote:sunt intr-a 12-a si vreau si eu sa ma incumet sa dau la medicina generala in 2008, am si eu o rugaminte ....la admitere 2007 care a fost cea mai mica medie cu kr s-a intrat la buget si....a fost greu ?sau cum vi s-a parut?
ultima medie de buget a fost 68 pct
comparativ cu alti ani a fost mai greu examenul.[+ ca ne-au furat o jumatate de ora din cele 3 ore care au fost anii trecuti]
dar daca te pregatesti tot anul si la kimie/fizica si la bio ai sanse sa reusesti....

daca ai nevoie de cartile cu probleme kimie+ bio de anul trecut ti le ofer cu placere:)

User avatar
sweetzzinna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Aug 05, 2007 6:13 pm
Location: over the rainbow

Postby sweetzzinna » Fri Sep 28, 2007 1:53 pm

monicutza wrote:da la anu deci :D
da' ce se intampla daca nu avem contractele respective de studii?:D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Fri Sep 28, 2007 4:25 pm

sweetzzinna wrote:
chiquita_zandibell wrote:sunt intr-a 12-a si vreau si eu sa ma incumet sa dau la medicina generala in 2008, am si eu o rugaminte ....la admitere 2007 care a fost cea mai mica medie cu kr s-a intrat la buget si....a fost greu ?sau cum vi s-a parut?

ultima medie de buget a fost 68 pct
comparativ cu alti ani a fost mai greu examenul.[+ ca ne-au furat o jumatate de ora din cele 3 ore care au fost anii trecuti]
dar daca te pregatesti tot anul si la kimie/fizica si la bio ai sanse sa reusesti....

daca ai nevoie de cartile cu probleme kimie+ bio de anul trecut ti le ofer cu placere:)

Daca vreti sa faceti un bine copilului, descurajati-l, spuneti-i ca nu are nici o sansa. :)

User avatar
sweetzzinna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Aug 05, 2007 6:13 pm
Location: over the rainbow

Postby sweetzzinna » Fri Sep 28, 2007 7:16 pm

MumaPadurii wrote:
sweetzzinna wrote:
chiquita_zandibell wrote:sunt intr-a 12-a si vreau si eu sa ma incumet sa dau la medicina generala in 2008, am si eu o rugaminte ....la admitere 2007 care a fost cea mai mica medie cu kr s-a intrat la buget si....a fost greu ?sau cum vi s-a parut?

ultima medie de buget a fost 68 pct
comparativ cu alti ani a fost mai greu examenul.[+ ca ne-au furat o jumatate de ora din cele 3 ore care au fost anii trecuti]
dar daca te pregatesti tot anul si la kimie/fizica si la bio ai sanse sa reusesti....

daca ai nevoie de cartile cu probleme kimie+ bio de anul trecut ti le ofer cu placere:)

Daca vreti sa faceti un bine copilului, descurajati-l, spuneti-i ca nu are nici o sansa. :)
de ce sa descurajam copilul....
daca incepem sa-i descurajam pe toti curand ramanem fara medici.....
sau o sa importam din china...india...si mai stiu eu de unde............

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Fri Sep 28, 2007 7:21 pm

bine, o sa vezi cum stau lucrurile si o sa ajungi la concluzia mumeipadurii!mai vorbim in cativa ani!

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Postby amnezyca » Fri Sep 28, 2007 7:26 pm

chiquita_zandibell wrote:sunt intr-a 12-a si vreau si eu sa ma incumet sa dau la medicina generala in 2008, am si eu o rugaminte ....la admitere 2007 care a fost cea mai mica medie cu kr s-a intrat la buget si....a fost greu ?sau cum vi s-a parut?


nu a fost greu deloc .

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Fri Sep 28, 2007 8:12 pm

nici licenta! :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Fri Sep 28, 2007 9:19 pm

sweetzzinna wrote:de ce sa descurajam copilul....
daca incepem sa-i descurajam pe toti curand ramanem fara medici.....
sau o sa importam din china...india...si mai stiu eu de unde............

A, da, hai mai bine sa atragem elevi nevinovati. Sa organizam campanii printre elevii eminenti din licee, sa nu se mai duca toti la politehnica. Eu o sa raspandesc DVD-uri cu epidoade din "Grey's Anatomy".

P.S. Da' indienii cred c-ar fi medici mai buni. Desi probabil c-ar prefera U.S., Romaniei.

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Fri Sep 28, 2007 9:33 pm

da' la noi medicii e uneori ca indienii, in triburi... :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Sep 28, 2007 9:48 pm

Medex wrote:da' la noi medicii e uneori ca indienii, in triburi... :D

sa nu imi spuneti ca nu ati vazut pe dn1a niste corturi tapetate cu pungi din metro si in jurul cortului alergand micii indieni iar mama si tata indian numarand masinile ce treceau in coloana asteptand doar doar sa se strice vreuna
cand despre medici..nu cred ca mergem noi in triburi ci in hoarde mai mult...asa o data pe an macar.....la un congres, o prezentare de medicamente..
dar intai incepi usor..un rezi mic..asa vreo 5k mici negri pe plantatie ce vor fi spulberati acusi :cry: :cry:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Sat Sep 29, 2007 11:34 am

Pauly wrote:bine, o sa vezi cum stau lucrurile si o sa ajungi la concluzia mumeipadurii!mai vorbim in cativa ani!


geez :| pe semne breasla psihologilor taie chitantze acum, mustacind. 2/3 din forum o sa ia / ia deja medicamente pt depresii. lighten up ppl, life's great :D

User avatar
sweetzzinna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Aug 05, 2007 6:13 pm
Location: over the rainbow

Postby sweetzzinna » Sat Sep 29, 2007 1:59 pm

MumaPadurii wrote:
sweetzzinna wrote:de ce sa descurajam copilul....
daca incepem sa-i descurajam pe toti curand ramanem fara medici.....
sau o sa importam din china...india...si mai stiu eu de unde............

A, da, hai mai bine sa atragem elevi nevinovati. Sa organizam campanii printre elevii eminenti din licee, sa nu se mai duca toti la politehnica. Eu o sa raspandesc DVD-uri cu epidoade din "Grey's Anatomy".

P.S. Da' indienii cred c-ar fi medici mai buni. Desi probabil c-ar prefera U.S., Romaniei.
da nu inteleg de ce toata aceasta "campanie de intimidare" pt noii boboci
stiu ca nu trebuie sa ne asteptam la nu stiu ce minuni de la medicina romaneasca , ca sunt multe dezamagiri...ca sistemul e prost si cate si mai cate
dar nu sa ajungem pana acolo incat fiecare care v-ar intreba "merita sa dau la medicina?" voi imediat cu raspuns "NU"

cred ca cel mai corect ar fii sa le explicati...de ce merita si de ce nu merita sa dai la medicina....
dar in fine poate sunt eu inca prea idealista.....

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Sep 29, 2007 2:25 pm

sweetzzinna wrote: cred ca cel mai corect ar fii sa le explicati...de ce merita si de ce nu merita sa dai la medicina....
dar in fine poate sunt eu inca prea idealista.....

eh..discutii despre ac tema au tot fost si vor mai fi..
am sa incerc sa fac un rezumant: fiecare trebuie sa'si urmeze idealul dar un ideal care sa nu implice rasturnarea muntilor, colonizarea lunii,etc adik sa fie un ideal fezabil
nu incercam sa descurajam..ci incercam sa facem o selectie si sa anuntam pe cei ce vin dupa noi ca medicina nu e k'n E.r. Grey's Anatomy, Chicago Hope ci implica multa inavatura a prost, bani putini, sacrificii multe care trebuie facute in semi-deplina cunostinta de cauza.Zic semi-deplina ptr ca niciodata nu se poate lua vreo decizie stiind absolut toti factorii implicati si intervin si idealismul, frenezia tineretilor etc etc
cam atat..d'aci alegerea e a voastra si strict a voastra..experienta noastra pusa pe un forum e doar pe post de guid-lines si nimic mai mult..sa nu va descurajeze faptul ca noi sau altcineva din anturaj a avut e experienta neplacuta in facultate..ca oriunde nu se poate totul doar lapte si miere..mai inghiti si niste pelin ca asa sta treaba.
Sper ca am lamurit cat de cat de ce lumea are doar remarci dure sau oarecum nesarate la adresa Umf..de oriunde din Romania
P.S. Bafta in noul an tuturor bobocillor si ptr cei ce sunt la B..vacanta placuta inca o saptamana
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
sweetzzinna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sun Aug 05, 2007 6:13 pm
Location: over the rainbow

Postby sweetzzinna » Sat Sep 29, 2007 6:28 pm

Cyph3r wrote:
sweetzzinna wrote: cred ca cel mai corect ar fii sa le explicati...de ce merita si de ce nu merita sa dai la medicina....
dar in fine poate sunt eu inca prea idealista.....

eh..discutii despre ac tema au tot fost si vor mai fi..
am sa incerc sa fac un rezumant: fiecare trebuie sa'si urmeze idealul dar un ideal care sa nu implice rasturnarea muntilor, colonizarea lunii,etc adik sa fie un ideal fezabil
nu incercam sa descurajam..ci incercam sa facem o selectie si sa anuntam pe cei ce vin dupa noi ca medicina nu e k'n E.r. Grey's Anatomy, Chicago Hope ci implica multa inavatura a prost, bani putini, sacrificii multe care trebuie facute in semi-deplina cunostinta de cauza.Zic semi-deplina ptr ca niciodata nu se poate lua vreo decizie stiind absolut toti factorii implicati si intervin si idealismul, frenezia tineretilor etc etc
cam atat..d'aci alegerea e a voastra si strict a voastra..experienta noastra pusa pe un forum e doar pe post de guid-lines si nimic mai mult..sa nu va descurajeze faptul ca noi sau altcineva din anturaj a avut e experienta neplacuta in facultate..ca oriunde nu se poate totul doar lapte si miere..mai inghiti si niste pelin ca asa sta treaba.
Sper ca am lamurit cat de cat de ce lumea are doar remarci dure sau oarecum nesarate la adresa Umf..de oriunde din Romania
P.S. Bafta in noul an tuturor bobocillor si ptr cei ce sunt la B..vacanta placuta inca o saptamana
cyph3r cam greu sa mai gasesti "lapte si miere" in romania....
dar ai dreptate in cele zise mai sus.......
oricum in viata trebuie sa risti.........................
asa ca bafta tuturor celor ce faceti parte din umf cd

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Sat Sep 29, 2007 8:01 pm

pe semne punctele tin locul golurilor din explicatie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Sep 30, 2007 12:49 am

sweetzzinna wrote:dar nu sa ajungem pana acolo incat fiecare care v-ar intreba "merita sa dau la medicina?" voi imediat cu raspuns "NU"

Pai asta e o parere sincera. Merita sa dau la medicina? Nu.
Parerea mea e ca nu merita sa dai la medicina decat daca esti cu adevarat pasionat. Cine e cu adevarat pasionat va trece peste toate greutatile, pentru el nu va conta ca ai un salariu de *** si ca posibilitatile din romania iti permit sa practici medicina din epoca de piatra, ca posturile in spitalele din bucuresti costa zeci de mii de euro. Pe de alta parte, cine e cu adevarat pasionat, nu va intreba niciodata daca MERITA SA DAU LA MEDICINA. Deci pentru cine pune intrebarea asta, raspunsul meu sincer e NU.

sweetzzinna wrote:dar in fine poate sunt eu inca prea idealista.....

idealismul e luxul tineretii

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Sun Sep 30, 2007 12:29 pm

miroase a frustrari personale... peste tot e greu, aici poate ceva mai mult; fara munca n-ajugi nicaieri. evident ca pasiunea te duce la succes; si daca tot esti sa nemultumita, iesi din facultate si du-te la ase. contabilitatea aduce bani si liniste.

una peste alta, e detestabil sa vezi pe cineva plangandu-si de mila (indirect). mai ales cu atata luciditate

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Oct 03, 2007 11:00 pm

care poate sa imi spuna si mie daca am ce sa fac cu diploma de atestat pe la facultate. am auzit ca pe la unele facultati te mai poate scuti de ore sau ceva de genu. eu am la informatica si la germana.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Oct 03, 2007 11:26 pm

nimic

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Thu Oct 04, 2007 3:38 pm

:) mersi trident. scurt si la obiect.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Oct 08, 2007 11:55 am

serp wrote:daca tot esti sa nemultumita, iesi din facultate si du-te la ase. contabilitatea aduce bani si liniste.

Ce replica prosteasca spusa cuiva care a prezentat niste realitati. Esti genul de om pe care daca partenerul il critica o sa raspunda: "daca tot esti nemultumit/a, poti sa gasesti pe altcineva", nu?

Tie iti miroase a frustrari, se poate sa fie si frustrari, ar trebui sa le cenzuram? Una peste alta, nu-mi pare rau ca am facut medicina, dar am nemultumiri. Inteleg de ce oamenii care isi plang de mila ti se par detestabili, dar totusi trebuie sa existe un echilibru intre a vedea viata in roz si a vedea viata in negru.

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Mon Oct 08, 2007 1:37 pm

care poata sa imi spuna si mie oraru de la seria 4 si eventual cu cine se face anatomia? eu nu am putut sa vin astazi in bucuresti si ajung pe la 2 la noapte. ma gandeam ca poate e vreunu in seria 4 sa ma informeze si pe mine pana in ora 5 asa ca nu vreau sa merg maine acolo si sa nu stiu ce sa fac.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Mon Oct 08, 2007 1:54 pm

relax, nu o sa faci nimic nici maine, nici poimaine... :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Mon Oct 08, 2007 3:25 pm

sper sa fie asa ca am vb cu cineva din bucuresti mai devreme si cik a fost pe la ore chiar si azi ... nu prea stiu ce sa cred.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Mon Oct 08, 2007 4:38 pm

care stie sa imi spuna si mie ce se face la romana? :lol:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Mon Oct 08, 2007 5:21 pm

dorutzu wrote:care stie sa imi spuna si mie ce se face la romana? :lol:

Oooo-iiiiii. Oi! Booo-iiiii. Boi!

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Mon Oct 08, 2007 5:38 pm

chiar asa? credeam si eu ca totusi se face ceva mai inteligibil. astia nu au ce sa bage ore de umplutura si baga romana si mai stiu eu ce. cu sportu cum se face? unde te duci sa vorbesti ce sport iti alegi?

maine am 2 ore de sport si nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc. ma bate gandu sa nu trec pe acolo. :lol:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Mon Oct 08, 2007 8:32 pm

Seriile 3& 4 erau ale lui Ispas de obicei; daca nu s-a mai schimbat nimic...

Cat despre orar: cui ii pasa; important e sa ajungi la examene! :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests