Cat de grele sunt examele de admitere?

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Dec 31, 2006 12:53 am

da bineinteles k exista :D si nu prea il ia mai nimeni :D
si mai exista si refacerea lui pe care multi spera sa o ia :P :twisted:

User avatar
scarllet
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Oct 12, 2006 10:09 pm
Location: bucuresti

Postby scarllet » Sun Dec 31, 2006 12:57 am

partial la anatomie??

eu sunt anul 2 la mg si n am auzit de asa ceva.
The difference between genius and stupidity is that genius has its limits.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Postby AllBlue » Sun Dec 31, 2006 2:22 am

pentru ca fetele is de la stoma. acolo o fi...daca zic ele
Carpe Diem, Baby!

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Dec 31, 2006 1:49 pm

pt k da la stoma e ;) :P

scheissnazis
Posts: 2
Joined: Wed Jan 17, 2007 11:52 pm

?

Postby scheissnazis » Thu Jan 18, 2007 12:13 am

se intra greu la farmacie.... :?:
nihil sine deo!

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jan 18, 2007 12:19 am

monicutza wrote:da bineinteles k exista :D si nu prea il ia mai nimeni :D
si mai exista si refacerea lui pe care multi spera sa o ia :P :twisted:

moni, nu mai speria fetele...exista refaceri pan' s satura aia si i trec p toti ...acu, aprox p toti

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Jan 18, 2007 12:31 am

mey re-re-re-re....-re sunt prin toamna noi vb de acu in sesiune mey :D

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jan 18, 2007 12:44 am

in ce cartier stai, "mey"?
e o curiozitate a mea.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Jan 18, 2007 8:25 am

rre-re-ul vine de la reexaminare-re-examinare. sau de la repetare-repetare , nu de la refacere. nu refaci examene.
Red Apple

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jan 18, 2007 3:36 pm

tineretu asta.
ce stiu ei ce e aia rerere
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Jan 18, 2007 11:09 pm

ba stie tineretu
:P
cosy nush care vrei tu :twisted:

User avatar
jolly
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Sep 28, 2006 7:09 pm

Postby jolly » Sat Jan 20, 2007 6:58 pm

aalleezzaa sunt curioasa in ce grupa esti. eu sunt in gr 3...anyway, hai sa ii lamurim pe cei care sunt de la mg si se intreaba daca noi dam partiale la anatomie...se numeste colocviu oficial si intrarea in examen este conditionata de nota obtinuta. daca asta este echivalentul partialului, atunci da, noi dam partiale la anatomie....sunt curioasa daca ai trecut de al doilea colocviu... :D

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Wed Feb 21, 2007 3:08 pm

Salutari dragii mei colegi de la stoma,medicina, farmacie si toate cele!
Eu Jolly sunt in grupa 8 . Am cam luat-o prost semestrul asta...credeam ca porcul zboara ..si nu a prea zburat dar m-am trezit la realitate inainte sa fac mai multe prostii (legate de facultate bineinteles...ca doar de asta vorbeam).
Ma scuzati daca observati o oare care ameteala in vorbele mele tocmai ce am luat un Fervex, pt ca sunt foarte racita. Ar putea sa ma ajute cineva sa scap de nemernica asta de raceala......chiar nu pot sa o mai tin dupa mine. Sta agatata de mine ca un scai, iar doctoritza mea m-a umflat de partile si n-au nici un efect!!!! :x HEEEELLPPP!!! :(

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Wed Feb 21, 2007 3:16 pm

eu tocmai ce am scapat de raceala toothy10.gif . m-am simtit muuuult mai bine dupa nurofen raceala si gripa si multe ceiutzuri calde cu lamaie . nimic mai mult in cazul meu. insanatosire grabnica :wink:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Wed Feb 21, 2007 3:41 pm

aalleezzaa wrote: Am cam luat-o prost semestrul asta...credeam ca porcul zboara ..si nu a prea zburat dar m-am trezit la realitate inainte sa fac mai multe prostii (legate de facultate bineinteles...ca doar de asta vorbeam).


ti am zis k fac. d moase si asistente e pt tine
dar mai incearca, poate o iesi ceva...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 21, 2007 6:05 pm

cos lasa mai fata nu toti sunt ca tine :twisted:
e bine ca s-a prins cum stau lucrurile :P

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Sun Mar 11, 2007 1:11 am

Buna!!
In sfarsit ma simt mai bine .....dar am reusit sa impart raceala si altora!
Multumesc anncush pt "insanatosirea grabnica" urata!
Draga Cosmina stai linistita in caz ca o sa ma simt atat de varza in cat nu o sa fac fata acestei facultati o sa ma duc la asistente....dar spre dezamagirea ta nu o sa se intample asta!
Am si eu o intrebare cine mai e de la stoma din primul an?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sun Mar 11, 2007 1:17 am

ai sector d aci ca iar te ia raceala :wink:

in ce serie esti bre?>

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Postby goosey » Sun Mar 11, 2007 1:20 am

jolly wrote:hai sa ii lamurim pe cei care sunt de la mg si se intreaba daca noi dam partiale la anatomie...se numeste colocviu oficial si intrarea in examen este conditionata de nota obtinuta. daca asta este echivalentul partialului, atunci da, noi dam partiale la anatomie....:D



nene, colocviu e colocviu... partialu' e partial.... alta marie cu alta palarie..... mai aveti voi timp sa va dumiriti 3some.gif
a very remarkable creature...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Mar 11, 2007 12:22 pm

mdeah cred k deja a inteles toata lumea cum e cu ele :D :)

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Sun Mar 11, 2007 2:27 pm

Ok am inteles ca partialul e partial si colocviu e colocviu dar atunci de ce la orice materie, la toate lucrarile astea care ne conditioneaza intrarea in examen le zic ba colocviu ba partial care e ideea? Oricum le-ar zice tot ne conditioneaza sa intram in examen ........asa zic ei (profii)!
Pana la urma care e faza poate ma lamureste si pe mine cineva care stie cum sta treaba la noi la stoma ca observ ca ma generala e altfel! :? :?:
Pupix

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Mar 11, 2007 2:49 pm

la originile lui colocviul era oral.
la materiile mai aplicate se da partial nu colocviu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Sun Mar 11, 2007 2:59 pm

aalleezzaa wrote:Ok am inteles ca partialul e partial si colocviu e colocviu dar atunci de ce la orice materie, la toate lucrarile astea care ne conditioneaza intrarea in examen le zic ba colocviu ba partial care e ideea? Oricum le-ar zice tot ne conditioneaza sa intram in examen ........asa zic ei (profii)!
Pana la urma care e faza poate ma lamureste si pe mine cineva care stie cum sta treaba la noi la stoma ca observ ca ma generala e altfel! :? :?:
Pupix


uite cum stau lucrurile:

colocviul numai teoretic iti conditioneaza intrarea in examen. practic nu. este un soi de lucrare/testare periodica menita sa stimuleze procesul de invatare in timpul anului astfel incat sa nu ajungi in sesiune cu materia necitita. practic este total inutil. ai sa vezi mai incolo k nici nu te vei sinchisi de colocvii. si da, colocviul este oral.

partialul in schimb este chiar util, parerea mea. se da numai la materiile de an si te scapa de jumatate de materie. adica daca dai partial si il iei, la examenul final din vara dai doar juma de materie(cea de sem 2). ceea ce te ajuta mult (simti abia in vara avantajele). dar nu te conditioneaza in nici un fel. daca vrei il dai, dc nu, nu. poti sa dai in vara toaaaata materia, daca iti convine/daca pici partialul. si , spre deosebire de colocviu, partialul se da cum se da examenul final, in sensul k dai practicul inainte si abia apoi dai partialul scris.

cam atat. sper k am fost coerenta :lol:

si cred k partialul si colocviul au aceeasi insemnatate la orice facultate, da' pai la facultatile surori (MG, stoma, farma). sper k nu gresesc
Slowly getting less stupid :)

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Sun Mar 11, 2007 3:44 pm

Multumesc mult Anncush ca m-ai scos din ceatza in care "zaceam". Cred ca ai dreptate........pana in anul 4 sau 5 poate ma lamuresc defnitiv care e ideea cu aceaste colocvii si partial.......cel putin asa sper :).
Asa acum ca am terminat cu subiectul asta si poate ne-am lamurit in mare parte poate mai aveti si voi vreo noua problema de dezbatut.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Postby AllBlue » Sun Mar 11, 2007 4:01 pm

la fizio se da mai intai partialu si dup-aia practicu :lol:
Carpe Diem, Baby!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Sun Mar 11, 2007 4:13 pm

catedra de fizio este un caz special :evil: si oricum asta e ultima lor inovatie in scopul torturii studentului umefist
este exceptia care intareste regula
altfel, zi-mi tu mie alta catedra (compusa din oameni normali) care nu respecta ce am spus io mai sus
Slowly getting less stupid :)

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Mar 11, 2007 4:23 pm

mda la noi la stoma nu e chiar asa
deci colocviul poate s afie simplu sau cu degrevare de materie
partialu daca il iei e asa cum s-a scris p'aici
chestia e k la noi colocviile tre sa le ieie k altfel nu intri in examen
noroc k exista si re la colocviile astea

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Sun Mar 11, 2007 5:02 pm

La fizio se da colocviu, daca nu-l iei nu intrii in examen. Apropo se da refacere (CRED!!!!) pe 12 adik maine la fizio pt cei care nu au luat primul colocviu.
Exista si colocvii(sau partiale ca observ ca la stoma colocviu si partialul e tot aia) care nu conditioneaza intrarea in examen cum a fost la Stiintele comportamentale(o materie mai de graba inexistenta). Cred ca a mai fost asa la o materie dar nu mai stiu la ce.
Oricum noi suntem ca niste oi ratacite pe camp nimeni nu ne spune nimik concret. Asta e viata.......mergem inainte si ne lamurim noi!
V-am pupat ma duc la un shopping pana ma du la partial!....sau colocviu :)

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Sun Mar 11, 2007 5:06 pm

Spune-ti-mi si mie daca a fost cineva la chimie la consultatii ce se intampla pe acolo.
Si daca vreti sa-mi spuneti cum e la biofizica, ca eu deabia semestrul asta am inceput sa fac si nu prea stiu cum sta treaba, oricum am la LP pe proful de la curs, pe dr.Doaga.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Sun Mar 11, 2007 5:11 pm

mai urlu mult la luna aici?
partialu nu inseamna NICAIERI colocviu.
uite, daca vrei,de exemplu, colocviul se da inainte de partial.
alta diferenta: colocviul, dupa cum spuneti voi, este obligatoriu, partialul nu este obligatoriu.
de fapt, si la MG se spune k toate colocviile sunt obligatorii k sa te motiveze sa inveti. ulterior s-au dovedit a nu fii. atat doar k la voi s-au facut mai ai dracu' k sa invatati.
singura diferenta pe care o observ fata de MG este colocviul ala cu degrevare de materie
Slowly getting less stupid :)

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Mar 11, 2007 5:23 pm

aalleezzaa wrote:La fizio se da colocviu, daca nu-l iei nu intrii in examen.
:)

ha? copile, ce zici tu acolo? :shock:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Sun Mar 11, 2007 5:25 pm

nu te impacienta, fetita e doar anu 1 la stoma...
Slowly getting less stupid :)

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Postby goosey » Sun Mar 11, 2007 7:14 pm

eu n-am pomenit colocviu decat la anatomie.... care nici macar nu era oral (pt ca sunteti prea multi ca sa dati cu proful) ci scris dar eu sunt la generala.... poate la stoma e altfel. oral se poate da cu asistentul numai.
ar fi bine sa cascati urechile la ce vi se spune ca mi se pare ca sunteti cam incurcati... colocviile sunt in linii mari un fel de lucrari de control... si din cate stiu eu n-au valoare, decat cel mult informativa pentru asistent sau chiar prof(mai rar)... in schimb partialul se da numai la materiile de an si au ca scop sa va usureze examenul din vara... oricum ca idee, va sfatuiesc sa fiti atenti la partiale ca s-au vazut si profi care mai dau din materia din semestrul 1 si la examenul din vara... iar altii au alte reguli, de genul ca sa-ti recunoasca partialul trebuie sa iei minim nota 8, sau 7... in functie de catedra
a very remarkable creature...

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Postby goosey » Sun Mar 11, 2007 7:18 pm

anyway... in facultatea asta se aplica foarte bine... "cainii latra ursul trece"
adica o sa vedeti de-a lungul timpului ca ei va indruga verzi si uscate (ca de ex, nu intri in exam mare daca nu iei colocviu) ca sa va sperie... voi concentrati-va pe examenul practic si pe ala mare... restul sunt abureli... ei au avantajul ca sunteti mici si va sperie ca sa invatati cu tot soiul de lucrari/ colocvii.... si retineti, partialul se aplica doar la materiile de an.
a very remarkable creature...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Mar 11, 2007 7:44 pm

anncush wrote:mai urlu mult la luna aici?
partialu nu inseamna NICAIERI colocviu.
uite, daca vrei,de exemplu, colocviul se da inainte de partial.
alta diferenta: colocviul, dupa cum spuneti voi, este obligatoriu, partialul nu este obligatoriu.
de fapt, si la MG se spune k toate colocviile sunt obligatorii k sa te motiveze sa inveti. ulterior s-au dovedit a nu fii. atat doar k la voi s-au facut mai ai dracu' k sa invatati.
singura diferenta pe care o observ fata de MG este colocviul ala cu degrevare de materie

da deci k sa ne intelegem la noi e altfel
dam colocvii la toate daca nu le iei pa intrare in examen
si exista aceasta degrevare de materie care la noi se vede ca un partial
iar noi la vara nu mai dam din materia pe care deja am daat-o e f simplu :)

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sun Mar 11, 2007 8:34 pm

aalleezzaa wrote:Spune-ti-mi si mie daca a fost cineva la chimie la consultatii ce se intampla pe acolo.
Si daca vreti sa-mi spuneti cum e la biofizica, ca eu deabia semestrul asta am inceput sa fac si nu prea stiu cum sta treaba, oricum am la LP pe proful de la curs, pe dr.Doaga.


la consultatii e un fel de prelungire a freqatului mentei de la lp.

la biofiziq e lejereanu la notare

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Mar 11, 2007 10:12 pm

mdeah cam asha ceva :D

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Sun Mar 11, 2007 11:53 pm

Ok poate m-am tampit eu, poate am fost aeriana daaaaaar.......noi la stoma dam colocvii acestea fiind 2 (prima lucrare si a doua lucrare) in acelasi semestru la aceeasi materie......nu hai sa o luam altfel sa luam de ex anatomia, la anatomie dam:
1. primul colocviu din membrul superior la care aveam degrevare de 6 sau 7 parca.
2. al II-lea colocviu din membrul inferior
3. examen la embriologie
4. examen practic
5. examen teoretic
Si acum, daca nu ei cele doua colocvii, ex la embrio sau practicu nu intri la toretic....si le refaci si la vara poti sa dai teoreticul.
Bineinteles ca la punctele 1 2 3 4 poti sa le refaci in acelasi sem si daca nici atunci nu reusesti sa le refaci dupa cum am zis mai ai o ocazie la vara.
Daaaar mai e o faza draguta cum ca au fost mai multi care nu si-au luat niciun colocviu sau nu si-au luat unul si tot s-au dus la teoretic si au luat teoreticul cu brio.
Totul e cu dus si intors si nimeni nu ne zice ceva concret!
Sper ca nu v-am ametit prea tare. Oricum observ ca la mg e intr-un fel la stoma altul.


PS. si la restul materiilor e cam la fel mai putin la morfo unde dadeam si interviu cu dr.David

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Mon Mar 12, 2007 12:09 am

aalleezzaa wrote:Daaaar mai e o faza draguta cum ca au fost mai multi care nu si-au luat niciun colocviu sau nu si-au luat unul si tot s-au dus la teoretic si au luat teoreticul cu brio.Totul e cu dus si intors si nimeni nu ne zice ceva concret!
Sper ca nu v-am ametit prea tare. Oricum observ ca la mg e intr-un fel la stoma altul.


pai ce-ti spuneam io k frumoasele colocvii sunt numai teoretic obligatorii?
in rest sa stii ca nu-s mari diferente in privinta examinarii intre MG si stoma , exceptand ,evident, degravarile alea de materie... exemplu-anato anul 1: si noi am dat 2 colocvii , exam de embrio +examen de radio+ exam practic la cadavru (teoretic eliminatorii) si apoi se intra in examenul final teoretic
asta asa k sa iti faci o idee
Slowly getting less stupid :)

User avatar
aalleezzaa
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jun 06, 2006 9:24 am
Contact:

Postby aalleezzaa » Mon Mar 12, 2007 12:48 am

Eu m-am prins de figura dar simteam nevoia sa o vad scrisa sa ma lamursec odata pt tot deauna.
Daaaa am fost eu la inceput cand simteam ca sunt definitiv pe camp.....sau mai exact in plop dar am coborat de acolo. Am vazut cum stau lucrurile, or mai fii cateva dedesubturi dar le descoperim si pe alea in curand.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests