Admitere 2006

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Fri Jul 07, 2006 7:04 pm

sektoritza wrote:salut tututror...am si eu o intrebare in special pentru cei care sunt deja studenti la umf...ce parere aveti despre fac de med de la titu maiorescu?

Parerea e ca desi profesorii vin la cursuri si isi fac reclama mare o sa ingrosati randurile vanzatorilor de medicamente. Acum 6 anu la admitere erau foarte multi de la Titu Maiorescu ce facusera un an doi si treceau la stat. Povesteau frumos, ce-i drept. Eu n-as risca! Azi iti e recunoscuta diploma, maine nu :roll: Si asa prin spitale parerea despre absolventii UMF este foarte proasta. Imagineaza-ti cum este cea despre absolventii Titu Maiorescu. Nu o fi chiar degeaba :?

Decat sa cauti portite de iesire de ce nu inveti bine ca sa poti intra la stat?
Daca voua va e frica de concurenta ce sa mai zica cei de la ASE si de la Drept?
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Fri Jul 07, 2006 9:06 pm

la titu maiorescu taxa e de 900 E
am inteles ca deja isi organizeaza ei licenta si ca nu mai vin la umf dar ma rog cine stie?
cum sa nu iti fie recunoscuta diploma? adica de ce nu? :?:

sektoritza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Jul 06, 2006 12:50 am

Postby sektoritza » Fri Jul 07, 2006 10:10 pm

da, isi organizeaza ei singuri licenta..dar nu asta e problema, ci daca sunt mai buni sau nu...daca pot oferi o pregatire mai seroasa sau nu...pentru ca eu una asta caut...eu sunt studenta la arhitectura insa eu vreau medicina.nu vreau sa dau ca sa fiu la o facultate.vreau sa fac mdicina.de aceea am intrebat, pentru ca vroiam sa aflu intr-adevar daca sunt mai buni...

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Fri Jul 07, 2006 10:28 pm

Pentru ca facultatilor particulare li se poate retrage licenta oricand, deaia risti sa ramai fara recunoastere.

Si sektoritza, daca tot esti la arhitectura, inseamna ca oricum vei plati a doua facultate. Diferenta de pret de doar 80 euro nu mi se pare relevanta, avand in vedere ca oricum platesti 900. Nu cred sa fie mai buna, avand in vedere ca profesorii sunt aceiasi. Uite acolo unde imi fac lucrarea de diploma, spital la care invata si cei de la stat si cei de la Titu Maiorescu, la stagiul de 6 saptamani studentii dragutii la particular au venit de 2 ori. Si ce crezi ca au avut vreo problema? Nu! Vazut cu ochii mei nu din auzite. I-a trecut pe toti prezenti si au intrat in examen. Crezi ca la alte stagii e altfel? Noi am avut stagii unde trebuia sa fii la 7 si un sfert ca sa semnezi in condica, caci altfel erai absent toata ziua. E adevarat ca sunt si locuri unde nu se face nimic, dar de bine e rau se face ceva. Si nu treci ca gasca prin apa.
E adevarat ca daca vrei inveti oriunde ai fi. Cartile tot alea sunt. Daca vrei program lejer si o diploma de medic s-o pui in rama facultatea particulara e foarte buna.
Nu trebuie sa ma asculti pe mine. trebuie sa te intrebi de ce studentii care au facut un an, doi la Titu tot la UMF vin si repeta anii aia ca nu li se echivaleaza. Sa fie doar mandria ca sunt la stat sau au su alte motive? :roll:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Jul 09, 2006 2:33 am

Plus ca oricat de buna ar fi o facultate particulara, oricat de serios s-ar face, romanul tot pe ale lui le stie si cand zici ca esti la medicina unii intreaba "la Carol Davila?". Daca raspunzi "nu, la Titu" stramba din nas, un fel "aha.. aia e facultate ?".. si la fel e si cu alte facultati, cand zici ca esti la particulara automat esti considerat prea prost sa fi dat la stat sau ca oricum n-ai invatat nimic la particulara..

Bine, nu stiu daca in momentul de fata e vreo facultate particulara unde sa se faca treaba mai buna sau mai serioasa decat la stat (si nici la stat nu se face bine peste tot). Poate la Universitatea Media ca aia e pe un profil special, cu profesionisti, au tot interesul sa scoata oameni pregatiti ca dup-aia ii angajeaza la ei la Pro tv..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Jul 13, 2006 10:53 pm

...pentru dosar scrie pe site ca e nevoie de diploma de bac in original...nu pot sa aduc copie legalizata sau adeverinta de la liceu? :?:

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Thu Jul 13, 2006 11:55 pm

diploma in original este pt absolventii din anii trecuti pt noi cei din 2006 e ok si adeverinta de la secretariat (am sunat personal la facultate) diploma in original o sa ne fie data prin septembrie... Eu deja mi-am luat adeverinta si am finalizat dosarul
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Fri Jul 14, 2006 7:54 pm

nici mie nu prea imi convine sa dau la titu dar daca nu intru aici asta e titu m. scrie pe mine sau biologie
si nupentru ca nu am invatat ci pentru ca n-am facut meditatii si am inteles cat am putut
oricum eu zic ca e bine cat am putut pana acuma dar cred ca un prof iti mai explica si pe langa manual
ontopic: si eu cred ca mi-am terminat dosaru luni ma duc :?

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Sat Jul 15, 2006 3:03 pm

rhodoet wrote:diploma in original este pt absolventii din anii trecuti pt noi cei din 2006 e ok si adeverinta de la secretariat (am sunat personal la facultate) diploma in original o sa ne fie data prin septembrie... Eu deja mi-am luat adeverinta si am finalizat dosarul

dosaru il am si eu terminat...am fost vineri si am depus la iasi...si ma duc luni la bucuresti...problema era ca am sunat si eu la secretariat...si alea(secretarele...antipatice ca de obicei)...au zis ca trebe diploma de bac...care la noi nu se da in septembrie...se da incepand de luni...da ma duc maine la liceu sa ma milogesc si cred ca mi-o da.....

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Postby dr_me » Sat Jul 15, 2006 4:06 pm

rimpili wrote:
rhodoet wrote:diploma in original este pt absolventii din anii trecuti pt noi cei din 2006 e ok si adeverinta de la secretariat (am sunat personal la facultate) diploma in original o sa ne fie data prin septembrie... Eu deja mi-am luat adeverinta si am finalizat dosarul

dosaru il am si eu terminat...am fost vineri si am depus la iasi...si ma duc luni la bucuresti...problema era ca am sunat si eu la secretariat...si alea(secretarele...antipatice ca de obicei)...au zis ca trebe diploma de bac...care la noi nu se da in septembrie...se da incepand de luni...da ma duc maine la liceu sa ma milogesc si cred ca mi-o da.....



sunt obligati sa primeasca adeverinta aia care ti-o da liceul.....

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Sat Jul 15, 2006 11:00 pm

dr_me wrote:
rimpili wrote:
rhodoet wrote:diploma in original este pt absolventii din anii trecuti pt noi cei din 2006 e ok si adeverinta de la secretariat (am sunat personal la facultate) diploma in original o sa ne fie data prin septembrie... Eu deja mi-am luat adeverinta si am finalizat dosarul

dosaru il am si eu terminat...am fost vineri si am depus la iasi...si ma duc luni la bucuresti...problema era ca am sunat si eu la secretariat...si alea(secretarele...antipatice ca de obicei)...au zis ca trebe diploma de bac...care la noi nu se da in septembrie...se da incepand de luni...da ma duc maine la liceu sa ma milogesc si cred ca mi-o da.....



sunt obligati sa primeasca adeverinta aia care ti-o da liceul.....
ok...ma duc...poate n-or sa ma trimita acasa dupa diploma... :?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sun Jul 16, 2006 12:03 am

Grabiti-va sa nu pierdeti cumva inscrierea :D

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Jul 16, 2006 4:42 pm

cosmina ce sa ratezi ca incep de luni inscrierile in buc:d
diploma de bac mie mi-o da peste o luna deci o duc atunci:D

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Postby dr_me » Sun Jul 16, 2006 5:32 pm

faza ca nu se primsc decat diplome d ebac e vrajeala mare... plus ilogic: ce vina are viitorul student ca liceul de unde vine e mai putin competent fata de altele,. care deja au eliberat diplomele....
ca inscrieti cu adeverinta aia care vi se da de la liceu, iar in toamna , la 1 oct cand se fac inscrierile alea din fiecare toamna, din fiecare an, atunci duceti diploma de bac...

succes pt cei care vor da admitere.....

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sun Jul 16, 2006 9:12 pm

sa fie!

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Mon Jul 17, 2006 8:37 pm

m-am inscris:)
acuma care a fost ultima medie de la stoma la cu si fara plata?

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Jul 20, 2006 11:50 am

a mai observat cineva ca s-a facut med la cu taxa 3700 de RON fata de 3500 cat era?
:? :evil:

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jul 20, 2006 12:43 pm

poi mai renuntza shi u la o akadea

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Jul 20, 2006 2:29 pm

cosmina-gabriela wrote:poi mai renuntza shi u la o akadea


u're funny nu mananc acadele k sa nu ajung la stomatolog=))))))))) :P :twisted:

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jul 20, 2006 5:18 pm

poa' ashe ajungi shi u la sthomato , dak altfel nu..

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Thu Jul 20, 2006 9:12 pm

V-ati dat cu altele (gen titu maiorescu, si diplome mai mult sau mai putzin originale) si ati trecut cu vederea un luc ru esential nr pagini este 13 deci trebe luate masuri ........
din partea mea UP! (joke)
astept si de la voi o reactie acum k mai e putin timp pana la exm..
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Jul 20, 2006 11:18 pm

am terminat si cu inscrierile..inca de luni..deh...sa fiu printre primii...erau cozi mai mici ..mai putina agitatie...iasi...bucuresti...si un dosarel de rezerva pe la facultatea de chimie......cam cate locuri sunt in camine pentru noi astia micii....am inteles ca vro 90?...numai atat?....asta inseamna ca tre sa intru in primii ~ 150 daca vreau camin?:(

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Fri Jul 21, 2006 8:48 am

si eu tot luni am fost si erau putini dar am vazut ca miercuri s-au inscris cat luni si marti :?
anywayz azi ma inscriu si la titu maiorescu
eu mi-am mai depus dosarul la bio dar sunt vreo 700 de candidati deci nu c red ca intru:| ca am doar 9.32

se mai inscrie cineva la titu?

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Fri Jul 21, 2006 9:12 am

monicutza wrote:si eu tot luni am fost si erau putini dar am vazut ca miercuri s-au inscris cat luni si marti :?
anywayz azi ma inscriu si la titu maiorescu
eu mi-am mai depus dosarul la bio dar sunt vreo 700 de candidati deci nu c red ca intru:| ca am doar 9.32

se mai inscrie cineva la titu?
in ce oras e? :?

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Fri Jul 21, 2006 10:44 am

titu maiorescu e in buc si mai e o fac particulara de medicina la Universitatea de Vest V Goldis parca, din Arad asta dak sunteti interesati de particulare insa nu stiu cat de acreditata este....
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Sun Jul 23, 2006 3:50 pm

off...banuiesc ca am ratat perioada de inscriere... :cry: ...asta e...acum chiar ca trebuie sa intru la davilla....daca nu...voi fi cea care va pregati viitoarele genii chimiste ale orasului meu natal .... :P ...intrebam si mai sus....stie cineva cum sta treaba cu cazarea in camine?....de preferat la u-uri? ...am vazut la o emsiune niste profi care vorbeau despre facultatile de medicina....erau mirati ca exista facultate de medicina si la galati...care macar e facultatede stat....e concurenta relativ mica la iasi....acceptabila la bucuresti....daca ai invatat cat de cat....nu cred sa nu intri la o facultate de stat...care e vazuta mai bine de medicii mai batraori si cu anumite conceptii...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Jul 23, 2006 8:32 pm

in buc nu s-a incheiat inscrierea la titu si aacuma sunt studenta aici dar as vrea totusi la umf:-s :?

nitro
junior
junior
Posts: 77
Joined: Tue Jul 25, 2006 9:20 pm
Contact:

Postby nitro » Tue Jul 25, 2006 9:21 pm

am si eu o intrebare
se poate intra si cu nota mai mica de 5 la cu taxa? (asa am auzit din niste zvonuri)

DevilDoll
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2006 8:55 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby DevilDoll » Wed Jul 26, 2006 9:01 pm

Asta a fost anul trecut in conditiile in care erau 120 intrebari.. Din punctul meu de vedere cred k dak nu se ocupa cele 1000 de locuri cu candidatii care au luat mai mult de 50 puncte vor intra si din ceilalati..

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Wed Jul 26, 2006 9:27 pm

dupa ce ne-am vazut admisi...ce tre sa mai depunem la facultate?...o cerere de inscriere?....ca diploma de bac am dat-o la inscriere....cam in ce perioada se depun astea? :?:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Jul 26, 2006 9:31 pm

nitro wrote:am si eu o intrebare
se poate intra si cu nota mai mica de 5 la cu taxa? (asa am auzit din niste zvonuri)


mi se pare foarte funny cand unii isi oresc sa intre la o fac de stat cu nota sub 5 in timp ce aia de intra cu bursa sfatuiesc pe toti sa nu faca nimic legat de medicina.un pic paradoxal asa.
Red Apple

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Wed Jul 26, 2006 11:04 pm

danhia wrote:
nitro wrote:am si eu o intrebare
se poate intra si cu nota mai mica de 5 la cu taxa? (asa am auzit din niste zvonuri)


mi se pare foarte funny cand unii isi oresc sa intre la o fac de stat cu nota sub 5 in timp ce aia de intra cu bursa sfatuiesc pe toti sa nu faca nimic legat de medicina.un pic paradoxal asa.
care e situatia la bursele pentru anu 1? stiu ca sunt mizerabile...da cam cati primesc? :D

User avatar
medic_pagan
senior
senior
Posts: 357
Joined: Tue Jul 25, 2006 10:38 am
Location: camin B

Postby medic_pagan » Wed Jul 26, 2006 11:56 pm

Parca 170 ron ... si doar primii 100 ..... uhhh - ce ***** - primele "auzite" k cu 95 raman peste al 100 lea intrat :(( ; in timp ce unii sunt sunt sub ... cu acelas punctaj - sa fie ordinea alfabetica de vina ? .. sper sa aflu maine mai multe detalii.
morti la tava

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Jul 27, 2006 11:18 am

medic_pagan wrote:Parca 170 ron ... si doar primii 100 ..... uhhh - ce ***** - primele "auzite" k cu 95 raman peste al 100 lea intrat :(( ; in timp ce unii sunt sunt sub ... cu acelas punctaj - sa fie ordinea alfabetica de vina ? .. sper sa aflu maine mai multe detalii.
damn...si io cu 97 imi faeam sperante ca-s in primii 50....poate afiseaza ceva in seara asta...da...nu cred ca e vorba de ordinea alfabetica....banuiesc ca cei cu acelasi punctaj se departajeaza in functie de bac...sau de punctaju la bio..nush exact...ca de asta depinde daca ultimii iau sau nu bursa....trebuie trecuti intr-o ordine obiectiva....

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Jul 27, 2006 11:49 am

stie cineva de ce nu s-au afisat pe net rezultatele admiterii? la facultate s-au afisat?

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Jul 27, 2006 11:54 am

groopy wrote:stie cineva de ce nu s-au afisat pe net rezultatele admiterii? la facultate s-au afisat?
spunea cineva pe alt forum ca s-au afisat la facultate si ca la buget e de la 83 in sus...http://forum.portal.edu.ro/index.php?sh ... entry39372

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Jul 27, 2006 1:33 pm

si la farmacie nu stie nimeni ultima medie de la buget?

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Jul 27, 2006 4:37 pm

groopy wrote:si la farmacie nu stie nimeni ultima medie de la buget?
cunosc pe cineva de la farmacie care a intrat cu 75 la buget

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Jul 27, 2006 6:18 pm

la stoma care sunt punctajele?
cate puncte la fara si cate la cu plata?

DevilDoll
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2006 8:55 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby DevilDoll » Thu Jul 27, 2006 8:07 pm

Cererile acelea se pot face pana pe 15 septembrie - asa au zis doamnele de la decanat.. Se pare ca o lista finala cu candidatii care sunt pe locurile de la taxa va aparea in septembrie. Si trebuie sa platesti jumatate din taxa pana la 1 octombrie.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests