Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Voi ce intrati lasati orice speranta
Karabet
Posts: 4
Joined: Wed Dec 28, 2016 4:17 am

Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Postby Karabet » Wed Dec 28, 2016 4:27 am

Sărbători Fericite!

După ce am intrat pe site-ul celor de la UMF Cluj,am observat ca in cadrul facultătii de Medicina,exista si facultatea de radiologie si imagistica medicala cu durata de 3 ani si m-am interesat ca la final obti titlul de Tehnician licentiat in Radiologie si etc..... Ma scuzati daca ma insel :)
Sunt curios daca mai sunt absolventi sau care vor sa mai mearga la aceasta facultate. Ce ofera aceasta ? Se merita ? Nu se merita ?
Exista angajatori pentru acesti tehnicieni,sau ba ?
Sunt foarte tentat sa merg,pentru ca as avea destui bani sa imi deschid un mic cabinet de radiologie,sunt curios daca poti deschide un astfel de cabinet in care sa fi si patron si muncitor,de asemenea,cum este situatia la stat ?

Scuzati-ma ca sunt asa NOOB in ale Medicinei :help: :help:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Postby Chingachgook » Wed Dec 28, 2016 12:24 pm

de acolo iesi tehnician radiolog, cel care ia pacientul, il pozitioneaza in aparat si ii face poza (radioografie, ct sau rmn). dupa aia vine un medic (6 ani de facultate si 4-5 de specializare) care interpreteaza poza si scrie un rezultat.

joburi gasesti (radiologia e in continua dezvoltare). nu inteleg ce intelegi tu printr-un "mic cabinet de radiologie", un aparat de ct costa de de la 5-600.000 de euro in sus (un rmn incepe de la un milion)

daca ai banii astia poti deschide cabinetul, dar trebuie sa angajezi un medic radiolog. tu o sa fii seful lui ca i dai salariu, el o sa fie seful tau ca iti spune cum sa faci poza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Karabet
Posts: 4
Joined: Wed Dec 28, 2016 4:17 am

Re: Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Postby Karabet » Wed Dec 28, 2016 11:38 pm

Multumesc de raspunsuri,scuze daca unele intrebari au fost mai aiurea. Nu gasesti foarte mult pe internet despre acest job saua ceasta facultate (ori nu am cautat eu unde trebuie)

Se pot da ceva examene,specializari dupa care sa poti ajunge la un salariu mai bun intr-un cabinet privat sau intr-un spital?
Deasemenea,la cat ajunge un salariu aproximativ in strainatate ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Postby Chingachgook » Thu Dec 29, 2016 10:51 am

poti sa faci niste cursuri dar salariul depinde in esenta de cat de bun esti si de cat de mult iti dai interesul.
in germania un tehnician de radiologie are vreo 1500-1700 de euro pe luna in spital (cu tot cu 6-7 garzi de noapte pe luna) si probabil vreo 1500 in cabinet (fara garzi de noapte)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Karabet
Posts: 4
Joined: Wed Dec 28, 2016 4:17 am

Re: Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Postby Karabet » Sun Jan 15, 2017 11:02 pm

Multumesc foarte frumos pentru informatii.Scuze pentru raspunsul tarziu insa am rumegat umpic treaba....

Si am decis sa fac Medicina Generala,la Tîrgu-Mures.As vrea Specializare Radiologie....insa este timp pentru a stabili asta.
Mai bine fac cu 3 ani in plus si sunt medic,decat un Tehnician (Asistent) . Seara Faina !

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Re: Facultatea de Radiologie si Imagistica -UMF Cluj

Postby Im » Thu Jan 26, 2017 10:55 pm

Nu faci 3 ani în plus ci 6-9 ani în plus depinde de specialitate.
Si responsabilitatile si chinul în viata sunt cu totul altele.
Singura durere suportabilă e durerea altora.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests