Medicina la 30 ani

Voi ce intrati lasati orice speranta
Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Boss » Sun Jun 26, 2016 5:53 pm

se poate si la 30 de ani daca descoperi ca iti place si beneficiezi de ajutor. dar sunt cazuri rare. in general varsta e un factor care cantareste mult in ecuatie.

de exemplu ex superiorul meu pomenit intr-un post legat de un articol din hotnews, a terminat cardiologia, dupa care a facut un master in suedia (terminat undeva in jurul varstei de 35 de ani) pe public health si a ramas in domeniul asta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina la 30 ani

Postby Chingachgook » Mon Jun 27, 2016 12:48 pm

v-am mai spus ca am avut o colega care a inceput medicina la 29 de ani?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

deni
Posts: 4
Joined: Mon Jun 27, 2016 9:14 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby deni » Mon Jun 27, 2016 9:24 pm

Buna!
Si eu vreau sa urmez facultatea de medicina incepand cu anul viitor, acum am 29 de ani, deci tot la 30 as incepe-o :) Si nu mi se pare nici greu, nici imposibil...cred ca tot ce ai nevoie este sa iti doresti cu adevarat asta. Fac de ceva timp voluntariat in domeniu si m-am atasat foarte tare de el. Sunt foarte multe persoane care au inceput medicina tarziu, deci avem dovada ca se poate. Cat despre specializare...nu mi-as alege, in niciun caz, una precum cele mentionate mai sus, cum ar fi cea de oftalmolog, orelist, dermatolog etc., ci vreau sa raman in continuare pe medicina de urgenta, numai ca la un alt nivel. ;)
Multa bafta si curaj celor nehotarati!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Mon Jun 27, 2016 10:11 pm

Si nici nu e o facultate grea, ti se pare bine. De fapt medicina e chiar din ce in ce mai usoara cu fiecare an care trece, pentru ca tinerii vor sa se si distreze, dar pe masura ce inaintezi in varsta te poti dedica complet studiului si lucrurile se usureaza.

Bafta cu practicatul urgentelor la 40 de ani! Dar nu-i nimic, ai timp sa te razgandesti pana atunci. Iar daca nu prinzi o specialitate buna, ramane oricand postul asta cu care poti dovedi ca de fapt tu oricum ti-ai dorit intotdeauna urgente.

Din ce-o sa traiesti urmatorii 10 ani?

deni
Posts: 4
Joined: Mon Jun 27, 2016 9:14 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby deni » Mon Jun 27, 2016 10:20 pm

MumaPadurii wrote:Si nici nu e o facultate grea, ti se pare bine. De fapt medicina e chiar din ce in ce mai usoara cu fiecare an care trece, pentru ca tinerii vor sa se si distreze, dar pe masura ce inaintezi in varsta te poti dedica complet studiului si lucrurile se usureaza.

Bafta cu practicatul urgentelor la 40 de ani! Dar nu-i nimic, ai timp sa te razgandesti pana atunci. Iar daca nu prinzi o specialitate buna, ramane oricand postul asta cu care poti dovedi ca de fapt tu oricum ti-ai dorit intotdeauna urgente.

Din ce-o sa traiesti urmatorii 10 ani?




Ei bine, am facut 2 facultati pana acum, nu ca le-am ales gresit, nu cred in timp pierdut sau alegeri gresite, inveti din toate cate ceva, dar nu m-am ragasit in totalitate in meseriile respective :) Am terminat inginerie alimentara si limbi straine (cat de cat cam rare, am facut sectia de slave) si momentan ma descurc chiar ok din traduceri, foarte lejer, plus ca lucrez de acasa. Asa ca situatia financiara nu ar fi o problema, iar timpul de asemenea. Si nici in a lucra in urgente la 40 sau 40+ nu vad o problema ;) Mai mult decat varsta, mi se pare mult mai importanta motivatia pe care o ai.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Medicina la 30 ani

Postby andy gavrilescu » Mon Jun 27, 2016 10:25 pm

daca ai fost in tinerete un sportiv de performanta si continui sa te antrenezi, poti sa faci urgente si pana la 45.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina la 30 ani

Postby Chingachgook » Tue Jun 28, 2016 9:55 am

deni wrote:Buna!
Si eu vreau sa urmez facultatea de medicina incepand cu anul viitor, acum am 29 de ani, deci tot la 30 as incepe-o :) Si nu mi se pare nici greu, nici imposibil...cred ca tot ce ai nevoie este sa iti doresti cu adevarat asta. Fac de ceva timp voluntariat in domeniu si m-am atasat foarte tare de el. Sunt foarte multe persoane care au inceput medicina tarziu, deci avem dovada ca se poate. Cat despre specializare...nu mi-as alege, in niciun caz, una precum cele mentionate mai sus, cum ar fi cea de oftalmolog, orelist, dermatolog etc., ci vreau sa raman in continuare pe medicina de urgenta, numai ca la un alt nivel. ;)
Multa bafta si curaj celor nehotarati!


nu vreau sa te dezamagesc dar pare o motivatie subtire.
cand o sa dai de biochimie (care e mult mai inspaimantatoare decat iti imaginezi) o sa fugi mancand pamantul. asta daca ajungi sa dai ochii cu ea.
e nasol ca ai deja ceva in cap (medicina de urgenta) si o sa vezi toate materiile prin prisma asta. in facultate dai de tot felul de idioti (la stimatutul corp profesoral ma refer). cum osa inveti tu histologie, biocel, endocrinologie, dermato cand nu le vezi niciun rost?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby alimori » Tue Jun 28, 2016 10:59 am

dar nu incepem toti facultatea cu niste idei? nu trebuie sa si iesim cu ele

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina la 30 ani

Postby Chingachgook » Tue Jun 28, 2016 11:47 am

nu mai inveti calul batran in buiestru
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

deni
Posts: 4
Joined: Mon Jun 27, 2016 9:14 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby deni » Tue Jun 28, 2016 9:11 pm

Chingachgook wrote:nu mai inveti calul batran in buiestru


Este asa de mare convingerea ca este o regula batuta in cuie? :D
Cu tot respectul, lasa-ma sa te contrazic, am schimbat mai multe domenii pana acum, si de fiecare data cu succes, tocmai de aceea cred ca nu este imposibil si sunt convinsa ca se poate. :wink:

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Medicina la 30 ani

Postby andy gavrilescu » Tue Jun 28, 2016 11:11 pm

eu daca as avea succes intr-un domeniu cred ca as ramane acolo.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Wed Jun 29, 2016 1:42 am

deni wrote:sunt convinsa ca se poate. :wink:

Ah, mai esti si femeie.
Pai de ce n-ai zis asa? Sigur ca se poate, a avut Chingaghook o colega...

deni
Posts: 4
Joined: Mon Jun 27, 2016 9:14 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby deni » Wed Jun 29, 2016 6:07 am

MumaPadurii wrote:
deni wrote:sunt convinsa ca se poate. :wink:

Ah, mai esti si femeie.
Pai de ce n-ai zis asa? Sigur ca se poate, a avut Chingaghook o colega...



Ah, probabil ca asta aveam nevoie sa aud ca sa imi dau seama de seriozitatea acestor replici ironice... Asta este deci problema si motivul pentru care ar tinde practic catre imposibil, si anume faptul ca sunt femeie!?! Am inteles...da, clar ca daca eram barbat, bineinteles ca lucrurile ar fi stat cu totul altfel, in fine...
Mult succes tuturor in ceea ce faceti (astora care ati inceput medicina imediat dupa liceu, in special) si multumesc pentru ironii!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Wed Jun 29, 2016 9:04 am

Dar cine-a spus ca tinde practic catre imposibil? Sigur ca se poate face.
Mai poti de fapt sa mai faci inca vreo doua, trei, in caz ca te razgandesti din nou.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina la 30 ani

Postby Chingachgook » Wed Jun 29, 2016 10:22 am

deni wrote:
Chingachgook wrote:nu mai inveti calul batran in buiestru


Este asa de mare convingerea ca este o regula batuta in cuie? :D
Cu tot respectul, lasa-ma sa te contrazic, am schimbat mai multe domenii pana acum, si de fiecare data cu succes, tocmai de aceea cred ca nu este imposibil si sunt convinsa ca se poate. :wink:


cuvantul cheie este pana acum

de acum incolo o sa fie mai greu.

deni wrote:Asta este deci problema si motivul pentru care ar tinde practic catre imposibil, si anume faptul ca sunt femeie!?!


exact
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Fri May 12, 2017 8:15 pm


User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby alimori » Fri May 12, 2017 8:23 pm

In Partial Fulfillment of the
Requirements for the Degree
DOCTOR OF PHILOSOPHY
(MOLECULAR BIOLOGY)

huh?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Fri May 12, 2017 8:34 pm

cred ca In Partial Fulfillment e textul standard, probabil se refera la faptul ca sustinerea dizartatiei e doar una dintre cerinte

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby alimori » Fri May 12, 2017 8:48 pm

nu prind legatura intre biocel si filosofie.

(bine, si in facultatea mea actuala catedra de biologie e la "fizica si mecanica fluidelor", dar macar sunt stiinte toate)
Last edited by alimori on Fri May 12, 2017 8:49 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Fri May 12, 2017 8:48 pm

Ph D :)

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby alimori » Fri May 12, 2017 9:04 pm

ah, doh.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Medicina la 30 ani

Postby M_Dan » Sun May 14, 2017 11:31 am

Medicina se poate invata si la 30 de ani. Racosii baga inverse, sa-i descurajeze pe cei care doresc sa se faca facultatea mai tarziu.
Tata a absolvit dreptul la 43 de ani si a lucrat peste 20 de ani in avocatura. Unii s-au apucat sa faca copii la 60 de ani (un coleg de serviciu) si bine au facut.
Le urez succes celor care se apuca de medicina mai tarziu. Sa traga tare si sa invete mult mai bine ca fufele si pulletii impinsi de parinti spre aceasta profesie, desi nu li se potriveste.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina la 30 ani

Postby Calico » Sun May 14, 2017 2:05 pm

M_Dan wrote:Medicina se poate invata si la 30 de ani.

Se poate invata si la 60 din wikipedia si articole de popularizare a chimiei organice.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Medicina la 30 ani

Postby M_Dan » Sun May 14, 2017 3:26 pm

Nici tu nu esti prea breaza, asa ca nu-i mai speria pe astia mai parguiti care vor sa faca medicina.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests