Admitere 2014!

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Thu Jan 23, 2014 3:42 pm

tiobreathe wrote: sunt oameni care au capul pe umeri,sunt realisti,si iau in calcul toate variantele.In plus,consider ca nimeni nu ar trebui sa se pregateasca de medicina fara sa aiba si un plan B. !


asa asa
autoflatarea e importanta in viata
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

claudiu210
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 12, 2013 7:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudiu210 » Thu Jan 23, 2014 9:51 pm

nimeni care nu e sigur pe capacitatile lui nu ar trebui sa se inscrie la medicina :D nu cei care nu au un plan B :D cred eu

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Thu Jan 23, 2014 9:59 pm

claudiu210 wrote:nimeni care nu e sigur pe capacitatile lui nu ar trebui sa se inscrie la medicina :D nu cei care nu au un plan B :D cred eu

Eu am numai si numai colegi siguri de capacitatile lor ! Dar mai ales siguri pe portofelul parintilor si pe corectitudinea profilor ...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Fri Jan 24, 2014 12:38 pm

Festina wrote:Eu am numai si numai colegi siguri de capacitatile lor ! Dar mai ales siguri pe portofelul parintilor si pe corectitudinea profilor ...


exact asa e la facultate domnu mihai, putin mai subtil acum datorita cazului prof cioca de biocel prins de politie
am avut un caz amuzant in primul an de fac, un coleg arab de pe sectia romana mi-a spus mai direct "eu iau examen anatomie, tu nu, eu platit" apoi s-a dat examenul si din 84 au trecut 22 de preafericiti studiosi, copii de cadre didactice, arabi si tocilari infecti ca mine ce abia au luat note de trecere.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2014!

Postby începătorul » Fri Jan 24, 2014 4:11 pm

Si eu cand ti-am zis inainte de admitere sa mergi ori la Cluj sau Bucuresti si sa lasi Timisoara ca acolo examenele se negociaza ca la piata, tu mi-ai zis nu stiu ce. :D

Cel putin, tu te-ai prins de cum sta treaba acolo, Ioio - o chirurga reputata ce momentan activeaza in Germania, ea a zis ca-n 6 ani de facultate n-a auzit de spagi la UMF Timisoara. Sincer, imi pare rau de tine, cu profi spagari si colegi preocupati de copiat si de spagi involuezi, indiferent cat de inteligent esti.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Fri Jan 24, 2014 9:22 pm

începătorul wrote:Si eu cand ti-am zis inainte de admitere sa mergi ori la Cluj sau Bucuresti si sa lasi Timisoara ca acolo examenele se negociaza ca la piata, tu mi-ai zis nu stiu ce. :D

Cel putin, tu te-ai prins de cum sta treaba acolo, Ioio - o chirurga reputata ce momentan activeaza in Germania, ea a zis ca-n 6 ani de facultate n-a auzit de spagi la UMF Timisoara. Sincer, imi pare rau de tine, cu profi spagari si colegi preocupati de copiat si de spagi involuezi, indiferent cat de inteligent esti.

Te salut , drag incepator !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2014!

Postby începătorul » Sat Jan 25, 2014 1:05 am

Salut!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Iepurita » Sat Jan 25, 2014 11:05 am

Incepatorul, unde am spus ca nu am auzit de examene platite?

ca sa spui ca se negociaza orice si sa povestesti altora cum e la Timisoara ar trebui sa fi facut facultatea la Timisoara.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Sat Jan 25, 2014 3:49 pm

ioio te iau astia la misto pentru ca vii cu argumente de gimnaziu "nu vorbi fara sa fi fost acolo"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Iepurita » Sat Jan 25, 2014 4:15 pm

Kooksee, mi se cam falfaie de 'astia'.
Stim cu totii ca in toate facultatile din tara noastra se pot plati unele examene si stim cu totii ca o parte dintre studenti si le platesc.
De aici si pana la a abera ca iti negociezi examenele e cale lunga. Dar da, logica e buna: du-te la Cj si Buc, ca in Timisoara examenle se negociaza, la Cj si Buc ai un pret fix.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Sat Jan 25, 2014 4:22 pm

deci suntem de acord, overall in timisoara e nivelul mai scazut.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Iepurita » Sat Jan 25, 2014 5:49 pm

Kooks, eu nu's ca si crema formului sa intru aici pt discutii interminabile la bascalie.
Sunt convinsa ca nu esti prost ca sa sustii cele de mai sus, apreciez ca vrei sa ne jucam da' eu nu am chef.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Sun Jan 26, 2014 1:19 am

sunt destule persoane la Timisoara care ar aduce mandrie oricarui centru universitar.
eu am prezentat partea negativa pentru ca asta m-a amuzat.
generalizarile denota proasta crestere kooksee. eu o sa am un respect etern pentru multi profesori de aici, care isi fac treaba si sunt constienti ca nu cu spaga se trateaza pacientii. de asemenea o sa ii apar mereu pentru ca asta ar face un om care isi respecta mentorii.
cat despre sintagma "ti-am zis sa vii la cluj sau bucuresti"- nu regret ca am facut aici, oricum in preclinic se invata aceleasi lucruri peste tot in tara. poate in clinic o sa ma transfer, si asta numai pentru ca aici sunt cam putine spitale. dar cine stie, mai am un an si ceva pana atunci.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Sun Jan 26, 2014 2:07 am

Bjorne wrote:sunt destule persoane la Timisoara care ar aduce mandrie oricarui centru universitar.
eu am prezentat partea negativa pentru ca asta m-a amuzat.
generalizarile denota proasta crestere kooksee. eu o sa am un respect etern pentru multi profesori de aici, care isi fac treaba si sunt constienti ca nu cu spaga se trateaza pacientii. de asemenea o sa ii apar mereu pentru ca asta ar face un om care isi respecta mentorii.
cat despre sintagma "ti-am zis sa vii la cluj sau bucuresti"- nu regret ca am facut aici, oricum in preclinic se invata aceleasi lucruri peste tot in tara. poate in clinic o sa ma transfer, si asta numai pentru ca aici sunt cam putine spitale. dar cine stie, mai am un an si ceva pana atunci.

Bravo Bjorne ! Bravo ! Iti urez multa bafta in continuare ! Esti un om capabil ! ORIUNDE te-ai afla !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Sun Jan 26, 2014 3:25 am

Bjorne wrote:sunt destule persoane la Timisoara care ar aduce mandrie oricarui centru universitar.
eu am prezentat partea negativa pentru ca asta m-a amuzat.
generalizarile denota proasta crestere kooksee. eu o sa am un respect etern pentru multi profesori de aici, care isi fac treaba si sunt constienti ca nu cu spaga se trateaza pacientii. de asemenea o sa ii apar mereu pentru ca asta ar face un om care isi respecta mentorii.
cat despre sintagma "ti-am zis sa vii la cluj sau bucuresti"- nu regret ca am facut aici, oricum in preclinic se invata aceleasi lucruri peste tot in tara. poate in clinic o sa ma transfer, si asta numai pentru ca aici sunt cam putine spitale. dar cine stie, mai am un an si ceva pana atunci.


bai lulache fara generalizari nu putem comunica.
numai tzoapele aduc drept argument "nu generaliza".
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Sun Jan 26, 2014 3:35 am

vezi ca te frigi bai "lulache"
daca nu suporti o discutie normala tine-ti cacatu in tine si nu-l scuipa aici

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Sun Jan 26, 2014 7:34 pm

Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Sun Jan 26, 2014 8:33 pm

lol Festina, chiar nu ma asteptam la asa ceva, probabil e o incurcatura la mijloc, nu cred ca e atat de grav

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Mon Jan 27, 2014 1:44 am

Bjorne wrote:lol Festina, chiar nu ma asteptam la asa ceva, probabil e o incurcatura la mijloc, nu cred ca e atat de grav

Dupa aceste criterii , este adevarat ! Si mi se par niste criterii de bun simt , si chiar blande !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2014!

Postby începătorul » Mon Jan 27, 2014 1:57 pm

Bine, bine, hai sa revenim on-topic si sa cedam cuvantul viitoarelor boboace.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Iepurita » Tue Jan 28, 2014 11:05 pm

Bjorne, daca vrei chriurgie iti pot da cateva tipsuri :))si garantez ca nu te vei ai muta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2014!

Postby începătorul » Wed Jan 29, 2014 12:05 am

Ioio, pe imed nu incurajam, in cazul lui, onanismul!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Wed Jan 29, 2014 1:09 pm

sunt curios ce legatura faci tu intre onanism si chirurgie, in rest, ioio vezi ca ti-am dat un pm

Heru
Posts: 4
Joined: Sun Jan 05, 2014 3:55 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Heru » Wed Jan 29, 2014 6:15 pm

Stie careva cand apar grilele si unde le pot gasi ? Sau cam in ce perioada sa revin cu intrebarea ? Multumesc.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Calico » Wed Jan 29, 2014 7:27 pm

sunt curios ce legatura faci tu intre onanism si chirurgie,

amandoua te fac sa te simti zeu
duc la orbire
ies mai bine cand le practici in echipa
in general in timpul actului esti imbracat in pijama
in cazul amandurora exista riscul de a-ti sari lichide biologice in ochi
pt amandoua folosesti miscari care au intrat in rutina
in ambele cazuri e greu sa faci pipi in timp ce
sunt activitati prin traditie barbatesti, desi femeile recupereaza cu avant
ambele necesita informare in reviste de specialitate

mihaela1414
Posts: 3
Joined: Thu Jan 16, 2014 9:08 pm

Re: Admitere 2014!

Postby mihaela1414 » Tue Feb 04, 2014 5:34 pm

Buna! Au aparut informatii cu privire la simularea de la UMF Bucuresti? Daca da, pe ce data se sustine si in ce perioada se fac inscrierile? ... Multumesc anticipat!

User avatar
duplicite
senior
senior
Posts: 465
Joined: Fri Jun 07, 2013 9:10 pm

Re: Admitere 2014!

Postby duplicite » Tue Feb 04, 2014 8:32 pm

Nu au aparut.

raluby
Posts: 2
Joined: Sun Feb 13, 2011 4:32 pm

Tehnica dentara Admitere 2014!

Postby raluby » Thu Feb 13, 2014 2:23 pm

mai are cineva culegerea de la UMF Carol Davila de biologie de vanzare? sa o poata trimite la buzau? multumesc

claudia14
Posts: 1
Joined: Tue Feb 25, 2014 3:36 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudia14 » Tue Feb 25, 2014 8:09 pm

buna! imi poate da cineva subiectele de la admiterile anterioare( umf,carol davila)? 2010, 2011, 2012 , orice aveti imi va fii de mare folos!!! multumesc!

User avatar
duplicite
senior
senior
Posts: 465
Joined: Fri Jun 07, 2013 9:10 pm

Re: Admitere 2014!

Postby duplicite » Tue Feb 25, 2014 11:25 pm

https://www.facebook.com/groups/328767438569/
Cauta aici in sectiunea fisiere.

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Admitere 2014!

Postby greeny » Fri Mar 07, 2014 2:28 am

mihaela1414 wrote:Buna! Au aparut informatii cu privire la simularea de la UMF Bucuresti? Daca da, pe ce data se sustine si in ce perioada se fac inscrierile? ... Multumesc anticipat!



Simularea e pe 10 mai, nu stiu de inscrieri.

Heru
Posts: 4
Joined: Sun Jan 05, 2014 3:55 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Heru » Sun Mar 16, 2014 4:11 pm

Am si eu o intrebare.

Cantitatea de urina primara formata in 24h la individul normal este:
A. 1.5l
B. 90l
C. 20l
D. 1.8l
E. 25l

Raspunsul corect este B.90l. Dar nu este 180 l in 24 h ? Sau am luat-o eu razna ?

Presiunea coloid-osmotica a proteinelor din glomerul este de :
A. 32mmHg
B. 60mmHg
C. 28mmHg
D. 0mmHg
E. 42mmHg.
Raspunsul ar fi C. Dar nu este de fapt D.0mmHg ?

Multumesc.

User avatar
duplicite
senior
senior
Posts: 465
Joined: Fri Jun 07, 2013 9:10 pm

Re: Admitere 2014!

Postby duplicite » Sun Mar 16, 2014 8:23 pm

e corect cum ai spus tu la amandoua
sunt gresite raspunsurile la grile :D

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2014!

Postby Alfa_omega » Mon Mar 24, 2014 10:43 am

Heru wrote:Am si eu o intrebare.

Cantitatea de urina primara formata in 24h la individul normal este:
A. 1.5l
B. 90l
C. 20l
D. 1.8l
E. 25l

Raspunsul corect este B.90l. Dar nu este 180 l in 24 h ? Sau am luat-o eu razna ?

Presiunea coloid-osmotica a proteinelor din glomerul este de :
A. 32mmHg
B. 60mmHg
C. 28mmHg
D. 0mmHg
E. 42mmHg.
Raspunsul ar fi C. Dar nu este de fapt D.0mmHg ?

Multumesc.


Presiunea coloid-osmotica a proteinelor din glomerul nu e 0, ci cea din spatiul capsulei Bowman, ptr ca proteinele nu filtreaza.(oricum, nici raspunsul lor nu e corect, varianta corecta ar fi fost A. 32 mmHg)
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12093
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Admitere 2014!

Postby jomil » Sun Apr 06, 2014 2:31 am

stie cineva cati au fost pe loc la UMF Cluj in 2013? la Medicina.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

tweėde
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Mar 30, 2014 11:39 pm

Re: Admitere 2014!

Postby tweėde » Sun Apr 06, 2014 8:19 am

broken pencils are better than no pencils

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12093
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Admitere 2014!

Postby jomil » Sun Apr 06, 2014 9:07 am

Multumesc, dragule! Poti te rog sa imi faci rost si de subiectele grila de anul trecut la UMF Cluj? la medicina.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

tweėde
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Mar 30, 2014 11:39 pm

Re: Admitere 2014!

Postby tweėde » Sun Apr 06, 2014 9:18 am

pt jomil? cum sa nu?

http://lmgtfy.com/?q=subiecte+admitere+umf+cluj+2013

ce faci? vrei sa dai admiterea anu' asta?
broken pencils are better than no pencils

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12093
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Admitere 2014!

Postby jomil » Sun Apr 06, 2014 10:44 am

nu asa, mai draga.
trebuia sa te uiti al fiecare link si sa mi-l dai doar pe ala de pe puterea.ro.

da, vreau sa dau si is stresat ca nu imi ajunge timpul. Am uitat toata chimia si biologia in plus.

tu cand dai?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

tweėde
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Mar 30, 2014 11:39 pm

Re: Admitere 2014!

Postby tweėde » Mon Apr 07, 2014 8:58 am

de ce nu vii mai bine aici la buc? o sa fum colegi cu catalin/mareangeo si incepatorul. ce zici?
broken pencils are better than no pencils


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests