Admitere 2014!

Voi ce intrati lasati orice speranta
mih_12
Posts: 3
Joined: Sun Dec 01, 2013 8:06 pm

Re: Admitere 2014!

Postby mih_12 » Sun Dec 01, 2013 8:34 pm

Bună seara domnilor/ drelor mediciniști (ste).
Sunt student la FMAM AMG an I, dar îmi doresc ca-n vara 2014 să susțin din nou examenul pentru admiterea la MG.
Mă simt puțin frustrat și inferiorizat că sunt AMG, dar nu-mi displace în totalitate, fiindcă sunt deja student la UMF.

La biologie nu e problemă..

M-ar interesa FIZICA. Manualul și ce se cere. Știu de OPTICĂ (GEOM./ONDULATORIE), CALORIMETRIE, TERMODINAMICĂ și care mai sunt...
Cine sunt autorii manualului de Fizică sau dacă sunt mai multe manuale...

Aș vrea să știu dacă există și cealaltă posibilitate ( mi se pare o tâmpenie) de a trece în anul II (fără să fii făcut disecții pe cadavre) dând niște diferențe la EMBRIOLOGIE, GENETICĂ, BIOCEL (și ce nu se fac FMAM)


Aș dori la acest post, următoarele:
- nu dați răspunsuri demoralizatoare ( ex: că e greu la medicină...e mult de învățat...nu ai timp să respiri- tot felul de mesaje descurajatoare)
- nu luați acest mesaj în râs cu răspunsuri neadecvate.
- nu dați răspunsurile scurte și inexacte, închise fiindcă poate sunt și alții în situația mea.

Este dorința mea și sunt liber să mi-o exprim pe acest forum fără a fi oprit de diverse bariere și în plus o fac din dragoste

Vă mulțumesc anticipat. Seară frumoasă și spor la învățătură !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Sun Dec 01, 2013 10:53 pm

Festina inceteaza sa fii jenant si lasa omul in pace
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Sun Dec 01, 2013 11:58 pm

kooksee wrote:Festina inceteaza sa fii jenant si lasa omul in pace

Pai si tu ai facut la fel mai kooks pe un alt topic , eu nu am voie?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Catalin13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Nov 17, 2013 2:35 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Catalin13 » Mon Dec 02, 2013 11:45 am

Festina wrote:
Catalin13 wrote:Nu vad care e problema ta.
Da, uite, eu am cunostinte la modul tangential, dar asta e irelevant.
Cunosc pentru ca ai mei se invart in domeniu, sa zic asa. Cunosc pentru ca am prieteni care au dat la Davila, prieteni care dau la Davila, prieteni care se intampla sa fie copii de medici, de asistenti, ce e asa incredibil?
Scriu intr un topic in care lumea e in ceata, si mentionez ca totul e o supozitie, ca nimic nu e sigur.
Inca nu vad care e problema. Nu am vorbit ca si cum eu as fi mai cu mot, pentru ca nu sunt asa, pentru ca nu e asa.
Pur si simplu conjunctura (nu e meritul meu) face sa am ocazia sa aud parerile unor oameni care au facut cariera, care stiu ce vorbesc, iar aici nu ma refer la pareri legate de metodologie.
Sa ti raspund si sincer la intrebare, nu stiu nici ce o sa fac maine, dar peste 6-7 ani, mai intai sa intru, o luam pe rand. Cunosti vorba aia, "pe om il schimbi daca vrea". Daca se vrea o schimbare superficiala...ma rog...asta e o alta discutie.

Tu puiule vei face multe in tara asta... Si vei trage si apa ulterior !

Asta ramane de vazut. Pana una alta, tu nu ma cunosti intr atat incat sa ti dai cu parerea vis a vis de mine.
Inchei aici discutia cu tine.

mih_12
Posts: 3
Joined: Sun Dec 01, 2013 8:06 pm

Re: Admitere 2014!

Postby mih_12 » Tue Dec 03, 2013 4:20 am

Bună seara domnilor/ drelor mediciniști (ste).
Sunt student la FMAM AMG an I, dar îmi doresc ca-n vara 2014 să susțin din nou examenul pentru admiterea la MG.
Mă simt puțin frustrat și inferiorizat că sunt AMG, dar nu-mi displace în totalitate, fiindcă sunt deja student la UMF.

La biologie nu e problemă..

M-ar interesa FIZICA. Manualul și ce se cere. Știu de OPTICĂ (GEOM./ONDULATORIE), CALORIMETRIE, TERMODINAMICĂ și care mai sunt...
Cine sunt autorii manualului de Fizică sau dacă sunt mai multe manuale...

Aș vrea să știu dacă există și cealaltă posibilitate ( mi se pare o tâmpenie) de a trece în anul II (fără să fii făcut disecții pe cadavre) dând niște diferențe la EMBRIOLOGIE, GENETICĂ, BIOCEL (și ce nu se fac FMAM)


Aș dori la acest post, următoarele:
- nu dați răspunsuri demoralizatoare ( ex: că e greu la medicină...e mult de învățat...nu ai timp să respiri- tot felul de mesaje descurajatoare)
- nu luați acest mesaj în râs cu răspunsuri neadecvate.
- nu dați răspunsurile scurte și inexacte, închise fiindcă poate sunt și alții în situația mea.

Este dorința mea și sunt liber să mi-o exprim pe acest forum fără a fi oprit de diverse bariere și în plus o fac din dragoste

Vă mulțumesc anticipat. Seară frumoasă și spor la învățătură !


Asta pentru că nu am primit niciun răspuns. Mă aștept să fie și viitori studenți care să răspundă cu seriozitate solicitării mele. Să lăsăm zvonurile cum că vor introduce și fizică și chimie. Atunci să facă 20 fizică, 20 chimie.Altfel câte întrebări vor fi 120-140 ?
Să introducă fizică și chimie dacă vor să rămâmă fără studenți, fără vacă de muls bani, nu lapte.

Până una alta mă concentrez pe ANATOMIE ȘI FIZIOLOGIE pentru prima sesiune.Să nu credeți că la AMG sunt apă de ploaie examenele. Articulațiile și plexurile + oase, mușchi, artere,vene (fără disecție - situație de tot râsul, că trebuie să știi multă anatomie fără să fii experimentat nimic)trebuiesc știute foarte bine la anatomie + fiziologie. Comparativ cu MG, e mult mai puțină materie dar foarte comprimată. La AMG se face la anatomie în sem II ce se face la MG în anul 2 sem I. Noi facem într-un semestru de BIOCHIMIE ceea ce fac cei de la MG în tot anul I. Psihologie, Biostatistică, nursing prin spitale.Nu facem embriologie, biocel, genetică... .

Nu știu ce voi face la BIOFIZICĂ lp că e unul care m-a prins pe picior greșit și mă dă mereu afară de Lp și apoi se miră că am absențe multe.
Cine vrea la AMG sau și la MG va avea de furcă ceva cu BIOFIZICA. La lp profesorii sunt foarte scârboși și la fiecare lp, studentul e obligat să fac referat și desene despre ( spectofotometrie, polarimetrie, refractometru, osciloscop catodic, EKG(care e de bază). Celelalte nu se mai folosesc, dar trebuie să le știi, cu tot cu formule, mod de lucru și altele. Se dau teste la debutul fiecărui lp și se iau note de 2 și 4 în general, rar 6,8 sau 10. Sunt 5 întrebări cu 2 răspunsuri și 4 variante.

A - ambele sunt adevărate
B - prima adevărată, a doua falsă
C - prima falsă, a doua adevărată
D - ambele false


La fel este și examenul de biofiz. Sunt 30 de întrebări. Minimum de răspunsuri corecte este de 12 pentru nota 5.

Exemplu la optică....

La o persoană cu astigmatism, imaginea se formează:

I în spatele retinei
II înaintea retinei


Și alegi A,B,C sau D. Apropo răspunsul este D pentru această întrebare.

Revin la problema mea. Ajutați-mă și dați-mi detalii legate de manualul de fizică( auitorii mă interesează) după care trebuie să mă pregătesc pentru a da din nou admiterea la MG.
Câte capitole sunt ? Informații utile...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Tue Dec 03, 2013 11:24 am

1. Fizica - Manual pentru clasa a IX-a (Autori: Cleopatra Gherbanovschi, Nicolae Gherbanovschi, Editura Niculescu ABC, Aprobat MedC M004/2004, 2005)

2. Fizica - Manual pentru clasa a X-a (Autori Cleopatra Gherbanovschi, Nicolae Gherbanovschi, Editura Niculescu ABC, Aprobat MedC M006/2005, 2006)

3. Fizica - F1 + F2 - Manual pentru clasa a XI-a (Autori: Octavian Rusu, Livia Dinica, Constantin Traistaru, Constantin Gavrila, Editura Corint 2006, Aprobat MedC M4446/19.06.2006, 2007)
Clasa a IX-a
Optica geometrică

Reflexia şi refracţia
Lentile subţiri. Sisteme de lentile
Ochiul
Instrumente optice (Microscopul optic)


Clasa a X-a
Termodinamică

Noţiuni termodinamice de bază
Calorimetrie
Principiul I al termodinamicii
Aplicarea principiului I al termodinamicii la transformările gazului ideal
Transformări de stare de agregare
Principiul al II-lea al termodinamicii
Electricitate

Curentul electric
Legea lui Ohm
Legile lui Kirchoff
Gruparea rezistoarelor şi a generatoarelor electrice
Energia şi puterea electrică
Efectele curentului electric. Aplicaţii (fără magnetism)


Clasa a XI-a
Optică ondulatorie

Dispersia luminii. Interpretare electromagnetică
InterferenţaDifracţia luminii. Aplicaţii.
Dispozitivul Young
Interferenţa localizată. Aplicaţii.
Polarizarea luminii. Aplicaţii.
http://www.umfcaroldavila.ro/index.php/ ... itere-2013
Multa bafta colegu'! Sper sa te ajute ! Imbecilii care-ti spun ca-i greu la medicina au o singura preocupare: Abba trista !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Tue Dec 03, 2013 11:27 am

Se poate trece si in anul 2 , dand anumite diferente (asa era odata) . Stai linistit ca nici la generala nu o sa faci disectii! Asa ca , daca inca se mai poate , intereseaza-te ! Oricum , chiar si asa , e mare lucru sa ti se echivaleze un sport sau o engleza si sa faci un an 1 super lejer.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

mih_12
Posts: 3
Joined: Sun Dec 01, 2013 8:06 pm

Re: Admitere 2014!

Postby mih_12 » Thu Dec 05, 2013 2:04 am

Festina. Este exact acel tip de mesaj pe care mi-am dorit să-l primesc.Ultima rând al mesajului știu la ce te referi că doar vin din interiorul facultății și la FMAM e același lucru, fiindcă eu mă țin de prof. dr cu care fac lp de anatomie să mă ia la disecții și e încântat și mă primește. Treaba e că nu sunt cadavre. E greu să te bășăcești prin niște organe uscate, unde n-ai ce să găsești, abia îți dai seama ce e pe-acolo. Abia am distins vena portă la cadavru pe care l-am văzut. Doar intestinele și vezica biliară ieșeau în evidență... discuții și iar discuții...

Nu pot decât să-ți mulțumesc enorm și baftă să iei sesiunea cu 10 și tot ce-ți mai dorești. Să fii acel medic de care are oricine nevoie.
Sănătate și îmi cer scuze dacă ți-am răspuns cu întârziere.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Thu Dec 05, 2013 11:29 am

pai la mg sunt aceleasi cadavre
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Fri Dec 06, 2013 12:41 am

kooksee wrote:pai la mg sunt aceleasi cadavre

Da , aici ai dreptate Kooks ! Conditiile sunt aceleasi ! E doar putin mai mult de invatat intre colegi cu multe fite si mult mai numerosi . Acesta este de fapt testul facultatii ... In nici un caz examenele sau materiile .
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Cabotină
Posts: 2
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:41 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Cabotină » Fri Dec 06, 2013 5:24 pm

Culegerea de chimie din 2013 o are cineva scanată? :oops:

Mulțumesc.

Monica123
Posts: 1
Joined: Wed Dec 11, 2013 2:41 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Monica123 » Wed Dec 11, 2013 2:48 pm

Vand culegere de grile BIOLOGIE
30 lei

0734285151

vital
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Dec 11, 2013 10:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby vital » Wed Dec 11, 2013 10:57 pm

Vand culegere grile CHIMIE ORGANICA pt admitere medicina UMF "Carol Davila"
Noua
18 lei
Contact:PM

andr3yon3
Posts: 1
Joined: Thu Dec 12, 2013 10:19 pm

Re: Admitere 2014!

Postby andr3yon3 » Fri Dec 13, 2013 2:46 pm

vital wrote:Vand culegere grile CHIMIE ORGANICA pt admitere medicina UMF "Carol Davila"
Noua
18 lei
Contact:PM


Ai PM. :D

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Admitere 2014!

Postby Burundanga » Sat Dec 14, 2013 12:34 am

Festina wrote:
kooksee wrote:pai la mg sunt aceleasi cadavre

Da , aici ai dreptate Kooks ! Conditiile sunt aceleasi ! E doar putin mai mult de invatat intre colegi cu multe fite si mult mai numerosi . Acesta este de fapt testul facultatii ... In nici un caz examenele sau materiile .


festina tu ai uitat sa zici buna ziua ?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Tue Dec 17, 2013 2:11 pm

numai membri mensa vad pe-aici

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Tue Dec 17, 2013 9:38 pm

Bjorne wrote:numai membri mensa vad pe-aici

Welcome back , friend!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

claudiu210
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 12, 2013 7:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudiu210 » Wed Dec 18, 2013 4:19 pm

Se mai aude ceva cu metodologia?
Pana la urma dam la 3 materii sau sa nu ne panicam? :-s

Heru
Posts: 4
Joined: Sun Jan 05, 2014 3:55 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Heru » Sun Jan 05, 2014 4:06 pm

Buna ziua.
Numele meu este Alex, am 21 de ani si scriu acest mesaj deoarece as avea nevoie de anumite informatii, sfaturi, direct de la o persoana care este student/rezident/medic. De mic copil (5-6 ani) mi-am dorit sa ajut lumea, oamenii, sa salvez vieti...sa nu fac umbra pamantului. La perioada respectiva cred ca singurul lucru care ma tragea inapoi era faptul ca trebuie sa vad ceva scarbos, sange, oameni deschisi, cusuti la loc. Au trecut anii eu tot mai pasionat eram de lumea vie, de comportamentul oamenilor, de rotitele care dau nastere altor rotite care la randul lor dau nastere altor rotite si tot asa, in corpul uman. De 3 ani de zile sunt tehnician maseur si terapeut in domeniul terapiilor alternative. Anul acesta termin si o postliceala sanitara. Dar gandul de a da la medicina nu ma lasa absolut deloc. Efectiv simt cum ma trage firul catre facultate. De vreo 2-3 ani ma tot gandeam daca sa dau sau sa nu dau si am ajuns la o singura concluzie finala : Decat sa regret toata viata ca nu am facut medicina mai bine regret ca am facut-o, oricand m-as putea intoarce (asta numai in cazul in care vad ca nu este de mine). Dar, indiferent ce ar fi si cum ar fi nu as vrea sa regret toata viata acest lucru, pentru ca este singurul lucru care nu mi-ar da pace toata viata.

Bun, eu m-am apucat de invatat intens pentru admitere la UMF Carol Davila din Bucuresti si am sanse destul de mari zic eu sa intru si la buget in vara asta, daca am noroc. Chiar daca nu intru la buget pot sa intru si la taxa, nu ar fi o problema majora. Tot ce vreau sa stiu sunt urmatoarele:
1. Am timp in paralel cu facultatea sa ma ocup si de 1 client pe zi, sau chiar daca nu pe zi, macar 5 pe saptamana maxim ? Plec de la premisa ca sunt genul de persoana care poate face in fiecare zi facultate-munca part-time-invatat si atat. Nu este o problema pentru mine daca nu as avea timp liber pentru distractii sau chefuri. Plus ca 6-7 ore pe noapte mi-ar ajunge iar in weekend sa invat chiar si 24 de ore.
2. Imi place foarte mult corpul uman, anatomia, ce sa mai, absolut tot ce tine de fiinta umana. Si nu mi-ar fi chiar asa de greu sa invat si sa inteleg ceea ce invat. Plus ca vreau sa invat cat se poate de multe. Si nu stiu daca chiar este adevarat ca in timpul facultatii nu vei mai avea timp de absolut nimic. Este posibil sa inveti atata informatie intr-un timp atat de scurt ?
Cred ca as mai avea intrebari, dar momentan cam astea ma framanta.

Multumesc anticipat !

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Admitere 2014!

Postby Burundanga » Sun Jan 05, 2014 5:15 pm

Salut, daca te organizezi si nu pierzi vremea, ai timp. Te apuci de invatat din prima saptamana si nu o sa iti puna probleme nici timpul, nici examenele.succes!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12093
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Admitere 2014!

Postby jomil » Mon Jan 06, 2014 11:29 am

Heru, trebuie sa dai si tu cateva informatii
cat timp iti ia un client pe zi?

E f posibil sa nu mai ai timp de nimic in facultate, daca mai ai si un clinet pe zi, depinde...
Orice se poate invata, orice se poate invata chiar repede daca vrei si crezi ca esti capabil. Si daca esti capabil.
Bafta.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

Heru
Posts: 4
Joined: Sun Jan 05, 2014 3:55 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Heru » Mon Jan 06, 2014 2:14 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Pai un client iti poate lua 1 ora sau 1 ora si jumatate. Dar in mare parte doar o ora lucrezi cu el. Adica nu este o munca part-time in care tot trebuie sa stai 3-4 ore. Aici minimum 1 ora poti sta si in ce zi doresti tu.

claudiu210
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 12, 2013 7:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudiu210 » Tue Jan 07, 2014 5:05 pm

hai o data cu tematica de examen sa vedem si noi ce si cum...ce ne tot fierb astia de la UMF? :(

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Tue Jan 07, 2014 5:13 pm

de acuma?? mai ai rabdare, sunteti ultima lor grija.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

claudiu210
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 12, 2013 7:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudiu210 » Tue Jan 07, 2014 6:07 pm

pai cu zvonurile astea ca s-ar da 3 materii..ar cam fi cazul sa anunte.oricum ar fi tarziu deja...dar daca anunta in martie...cand mai putem face ceva?! :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2014!

Postby Chingachgook » Tue Jan 07, 2014 6:18 pm

pai si daca se anunta in mai e acelasi lucru. toti veti afla simultan si toti aveti aceeasi perioada la dispozitie. probabil ca se va intra cu punctaje mai mici dar nu are nicio importanta. aia mai destepti care pot invata mult intr-un timp scurt vor intra.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mihaela1414
Posts: 3
Joined: Thu Jan 16, 2014 9:08 pm

Re: Admitere 2014!

Postby mihaela1414 » Thu Jan 16, 2014 9:25 pm

Stie cineva care este tematica de admitere de la UMF Bucuresti de anul acesta? Pe site-ul lor au afisat deja metodologia,dar nu si tematica si ma tem sa nu o fi schimbat cum au facut cei de la Targu Mures, unde cei care dau examenu de admitere trebuie sa invete acum de pe alta carte de biologie ( nu cea de la Corint cum a fost pana in prezent)! ... Multumesc anticipat!

Catalin13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Nov 17, 2013 2:35 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Catalin13 » Fri Jan 17, 2014 12:46 am

Intr-un final!
Nu s a schimbat nimic legat de examenul de admitere.

claudiu210
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 12, 2013 7:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudiu210 » Fri Jan 17, 2014 1:40 am

E destul de logic ca daca ar fi schimbat manualul ar fi specificat. :D

mihaela1414
Posts: 3
Joined: Thu Jan 16, 2014 9:08 pm

Re: Admitere 2014!

Postby mihaela1414 » Fri Jan 17, 2014 12:15 pm

ok... multumesc D

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2014!

Postby începătorul » Tue Jan 21, 2014 1:17 am

claudiu210 wrote:E destul de logic ca daca ar fi schimbat manualul ar fi specificat. :D


Si oricum anuntau cu 6 luni inainte daca schimbau ceva. Nu mai pierdeti timpul aiurea si invatati.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
tiobreathe
Posts: 3
Joined: Wed Jun 27, 2012 2:14 pm
Location: Brasov,Romania

Re: Admitere 2014!

Postby tiobreathe » Tue Jan 21, 2014 11:17 pm

Buna! As dori sa adresez o intrebare la care sper sa mi se raspunda cu seriozitate. Sunt eleva in cls. a 12-a si ma pregatesc pentru admiterea de anul acesta de la Bucuresti. Intrebarea mea este ce se va intampla daca nu intru. Am cateva idei,iar una dintre ele este : sa stau la Facultatea de Biologie in Bucuresti,timp de 1 an,ca sa nu pierd anul chiar aiurea,si sa fiu "pe domeniu",urmand ca vara urmatoare sa dau din nou admiterea la medicina. (Mentionez ca in timpul anului petrecut la biologie as vrea sa fiu la buget) . Presupunand ca voi intra la medicina la a doua incercare si voi abandona biologia.. intru pe locurile cu taxa la medicina,indiferent ca la bio am fost la buget? Intrucat,nu am dreptul la doua facultati bugetate de stat ?I-as ramane recunoscatoare celui care imi va lumina mintea :D

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Admitere 2014!

Postby Burundanga » Tue Jan 21, 2014 11:38 pm

In momentul acela vei avea 2 optiuni. Duci cafeaua la secretara de la bio si o faci sa te ajute sa platesti anul la biologie( care e mai ieftin), fie platesti anul la medicina.
Dar totusi...de ce sa nu intrii? Invata si vei intra cu siguranta.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2014!

Postby începătorul » Tue Jan 21, 2014 11:43 pm

Degeaba invata daca concurenta e mare. Si in general astia care-si pun intrebari existentiale pe la mijlocul lunii ianuarie ajung s-o mierleasca la admitere.

Cel mai bine dpdv economic e sa stai un an acasa si sa muncesti. Un an de medicina costa parca 9000 de RON.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
tiobreathe
Posts: 3
Joined: Wed Jun 27, 2012 2:14 pm
Location: Brasov,Romania

Re: Admitere 2014!

Postby tiobreathe » Wed Jan 22, 2014 12:06 am

Iti multumesc,paulcatalin! E o idee buna plata taxei la biologie.
Elder, "astia care-si pun intrebari existentiale pe la mijlocul lunii ianuarie" sunt oameni care au capul pe umeri,sunt realisti,si iau in calcul toate variantele.In plus,consider ca nimeni nu ar trebui sa se pregateasca de medicina fara sa aiba si un plan B. Oricum,iti multumesc si tie pentru sfat!

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Admitere 2014!

Postby Burundanga » Wed Jan 22, 2014 12:09 am

eu n-am avut plan B sincer, nu am vazut posibiltatea sa nu intru.... Succes! :)

User avatar
tiobreathe
Posts: 3
Joined: Wed Jun 27, 2012 2:14 pm
Location: Brasov,Romania

Re: Admitere 2014!

Postby tiobreathe » Wed Jan 22, 2014 12:13 am

Frumos,felicitari pentru gandire :) O vreau si eu :))
Multumesc!

claudiu210
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 12, 2013 7:40 pm

Re: Admitere 2014!

Postby claudiu210 » Wed Jan 22, 2014 11:20 am

daca nu ai tu incredere in tine, te va manca concurenta.dupa parerea mea examenul asta dovedeste in materie de 25% nivelul de inteligenta si 75% capacitatea de a toci si constinciozitatea.si cel mai important mi se pare sa iti pastrezi calmul in timpul examenului.important pentru asta este sa ai tu incredere in tine.daca te duci acolo gandindu-te ca nu iei pai chiar nu vei lua.succes si ne vedem la toamna! *posibil* :D

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2014!

Postby Bjorne » Wed Jan 22, 2014 8:25 pm

salut Festina, ti-ai schimbat nicku vad

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Admitere 2014!

Postby Festina » Wed Jan 22, 2014 10:26 pm

Bjorne wrote:salut Festina, ti-ai schimbat nicku vad

Ma gasisera securistii si d-aia ! Cum e la facultate drag student?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests