Admitere 2013

Voi ce intrati lasati orice speranta
Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Wed Aug 29, 2012 8:22 pm

Si eu ma gandeam sa dau la drept, insa acum sunt mai decisa ca niciodata ca imi doresc sa fac medicina.
Ma intreb ce se va intampla cu mine daca nu iau la buget( pentru ca parintii mei nu-mi vor plati taxa).
Nu am nicio idee unde as putea sa imi depun dosarul pentru ca un an de zile nu as suporta sa mi-l petrec acasa.Iar la drept nu as putea sa dau si sa fac meditatii la gramatica si economie. Nu pot din punct de vedere financiar sa imi sustin pregatirea pentru doua facultati cu admiteri foarte diferite si destul de grele:)

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Admitere 2013

Postby tudyy » Wed Aug 29, 2012 8:35 pm

Nico03 wrote:Si eu ma gandeam sa dau la drept, insa acum sunt mai decisa ca niciodata ca imi doresc sa fac medicina.
Ma intreb ce se va intampla cu mine daca nu iau la buget( pentru ca parintii mei nu-mi vor plati taxa).
Nu am nicio idee unde as putea sa imi depun dosarul pentru ca un an de zile nu as suporta sa mi-l petrec acasa.Iar la drept nu as putea sa dau si sa fac meditatii la gramatica si economie. Nu pot din punct de vedere financiar sa imi sustin pregatirea pentru doua facultati cu admiteri foarte diferite si destul de grele:)


Depui dosaru la alte doua, trei facultati si daca ai medie mare in bac te asiguri. Asta daca vrei sa ai siguranta.

User avatar
alexttj
Posts: 3
Joined: Wed Aug 29, 2012 9:21 pm

Re: Admitere 2013

Postby alexttj » Wed Aug 29, 2012 9:24 pm

Salut :peace: Are cineva subiectele de anul acesta de la MG bio-chimie? :D

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Wed Aug 29, 2012 10:30 pm

buna alex!...incearca daca ai amici printre cei care au intrat anul acesta la medicina, poate au subiectele...altfel nu cred ca poti face rost de ele curand. Cei de la umf sunt banditi si le vand :)

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Wed Aug 29, 2012 10:32 pm

din cate stiam eu nu te lasa sa iesi cu subiectele din sala:))....
iar cartile de anul acesta nu stiu daca au aparut ...inca:)

User avatar
alexttj
Posts: 3
Joined: Wed Aug 29, 2012 9:21 pm

Re: Admitere 2013

Postby alexttj » Wed Aug 29, 2012 10:43 pm

Din pacate nu am pe nimeni cunoscut care a intrat la umf :( Poate cand o sa apara cartile cu teste atunci o sa le vedem.

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Wed Aug 29, 2012 10:52 pm

da nico, asa este, nu ai voie sa iesi cu subiectele din sala dar ma gandeam ca unii se mai descurca in vreun fel sau altul daca ma intelegi :) si fac rost de ele...oricum vor aparea subiectele pe internet pana in primavara :)

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Wed Aug 29, 2012 11:01 pm

Aaaa...acum inteleg.:DSincer, mie mi se par cam slabut structurate manualele de chimie.(recomandate de CAROL DAVILA) Cel de clasa a 10-a e cat de cat ok, dar a 11-a nu imi place deloc. Iar problemele mi se par prea simple pentru ce fel de probleme se dau la admitere.

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Wed Aug 29, 2012 11:11 pm

ca sa fiu sincera nu m-am bazat pe manualele recomandate de ei la chimie :)..mi-am cules materia din toate cartile de chimie, mai ales din cele vechi de la editura all , sunt foarte bune manualele acelea pentru ca au exercitii care au fost date pe la examenele de la medicina :)..si acum imi fixez teoria pe teste din cartea de la editura lor despre care pot sa spun ca sunt putin dezamagita. Nu au mai revizuit-o de 7 ani cred ...am confruntat una din 2008 cu una din 2009 si cu cea pe care o am eu din 2012 si sunt identice..difera doar prin faptul ca au adaugat subiectele date la examene...

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Wed Aug 29, 2012 11:18 pm

Daaa....asta cam asa e. In fiecare an nu fac nimic altceva decat sa aduage subiectele din anul respectiv peste tot ceea ce au facut deja:D...
O...:> Tu esti departe si la chimie si la biologie ! Bravo tie!Si eu m-am ghidat tot dupa manuale vechi parca tot de la ALL . Intr-adevar, foarte bune!Iar manualul de biologie mai are o varianta mov, putin mai "Stufoasa" ( de la aceeasi editua) care este foarte buna.!

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: Admitere 2013

Postby adrian.s » Thu Aug 30, 2012 12:00 am

alexttj wrote:Din pacate nu am pe nimeni cunoscut care a intrat la umf :( Poate cand o sa apara cartile cu teste atunci o sa le vedem.


Stai linistit.Subiectele apar la poarta pe la inceputul lui octombrie( 5 lei bucata parca).Cartile apar in primavara.

mia92
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Aug 20, 2012 4:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby mia92 » Thu Aug 30, 2012 12:03 am

Nu se da voie sa iesi cu subiectele din sala de examen , dar s-ar putea sa apara in cartile de teste de anu viitor.

the deepest sea
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 26, 2012 11:19 am

Re: Admitere 2013

Postby the deepest sea » Thu Aug 30, 2012 8:03 am

bjorne, vei fi student in anul I?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2013

Postby Bjorne » Thu Aug 30, 2012 2:17 pm

Da, cea mai adanca mare.
Frumos nume, legat de amintiri dureroase pentru mine.
Voi studia in anu 1 la UMF Timisoara, sectiunea MG.

the deepest sea
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 26, 2012 11:19 am

Re: Admitere 2013

Postby the deepest sea » Thu Aug 30, 2012 4:05 pm

hmmm, mi-ar fi placut sa te am coleg, la bucuresti.
iti admir modul in care vezi lucrurile si inteligenta;
take care.. :)

KOsmix
Posts: 4
Joined: Sat Aug 04, 2012 12:01 pm

Re: Admitere 2013

Postby KOsmix » Fri Aug 31, 2012 8:12 pm

Salut,
Am reusit sa fac fac rost de la portar de subiectele la MG (bio-chimie si bio-fizica)
Link-uri de download mai jos, oferta e limitata pana cand expira :)
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-31aug-0ed44d7e2b2a.zip
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-31aug-711a0015cbfd53.zip

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Fri Aug 31, 2012 9:11 pm

multumim !!!

User avatar
alexttj
Posts: 3
Joined: Wed Aug 29, 2012 9:21 pm

Re: Admitere 2013

Postby alexttj » Sat Sep 01, 2012 2:02 am

:peace: Sa ne traiesti!!!

DianaD
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jul 26, 2012 10:33 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2013

Postby DianaD » Sat Sep 01, 2012 9:55 am

KOsmix, multe multumiri :).

nodame.liza
Posts: 2
Joined: Mon Feb 07, 2011 7:18 am

Re: Admitere 2013

Postby nodame.liza » Sat Sep 01, 2012 8:04 pm

Hei :D. Îmi cer scuze dacă s-a mai pus întrebarea asta şi n-am văzut, în "Admitere 2013" nu a mai fost, am citit ce s-a scris. Aş vrea să vă întreb dacă intru la mg apucându-mă anul ăsta de învăţat foarte serios. Eu am învăţat şi de-a lungul anilor la chimie şi am dat şi teza la bio din motivul ăsta anul trecut şi am mai învăţat pentru ea (teza) şi din manualul pentru facultate (înainte dădeam la chimie). Anul trecut am făcut şi meditaţii la chimie doar că meditaţiile erau ceva de genul: mi se dicta şi eu scriam câte un capitol pe şedinţă şi acasă învăţam şi nu eram întrebată nimic apoi. Am învăţat primele zece capitole cu chiu cu vai, iar apoi când în iarnă am reluat hidrocarburile, derivaţii halogenaţi şi alcoolii m-am demoralizat pentru că nu mai ştiam nici măcar o treime... Şi acum nu prea mai ţin minte decât lucruri de bază din toată materia, denumiri, câteva proprietăţi, câteva reacţii... Dar mă gândesc că e şi din cauză că scriam după dictare foarte repede şi n-aveam timp să mă concentrez acolo (şi sunt la CNITV, avem doar o oră de chimie pe săptămână dintr-a 11a, fiind intensiv info...). Nu vreau să spun că am învăţat mult sau nimic de genul, nu înţelegeţi greşit, mi se pare că sunt foarte în urmă! Tocmai asta e problema. M-am apucat de astăzi să învăţ din manualul de biologie şi am văzut că dacă învăţ 2-3 pagini pe zi pot să-l termin într-o lună, deci dacă ar repeta capitolele în două luni cred că l-aş şti cât de cât. Problema mea e la chimie. Dacă învăţ foarte serios anul ăsta (şi noaptea în unele dăţi dacă e nevoie) pot să intru? Mulţi ştiu că se pregătesc bine cu doi ani înainte şi deşi sunt destul de sigură că dacă îmi depăşesc limitele intru, am dubiile mele pentru că majoritatea dintre cei care s-au apucat într-a 12a şi pe care îi ştiu eu au intrat la limită la buget sau dacă nu, la taxă... Aţi putea să-mi spuneţi părerea voastră, vă rog?

Mulţumesc mult anticipat...

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Sat Sep 01, 2012 8:19 pm

liza parerea mea este ca ai timp... daca inveti si te tii de treaba , nu ai cum sa nu recuperezi. La chimie cred ca ar trebui sa schimbi profesoara daca doar ti se dicteaza fara sa ti se si explice ... si un sfat pe care l-am primit si eu( poate te ajuta ): la chimie reactiile si formulele nu le invata papagaliceste..incearca sa le intelegi, altfel te incurci in ele. Daca ai incredere in tine, sigur vei reusi! Mult succes! :)

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Sat Sep 01, 2012 8:20 pm

plus ca te vad foarte hotarata si asta este foarte important.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2013

Postby Alfa_omega » Sat Sep 01, 2012 9:00 pm

nodame.liza wrote:Hei :D. Îmi cer scuze dacă s-a mai pus întrebarea asta şi n-am văzut, în "Admitere 2013" nu a mai fost, am citit ce s-a scris. Aş vrea să vă întreb dacă intru la mg apucându-mă anul ăsta de învăţat foarte serios. Eu am învăţat şi de-a lungul anilor la chimie şi am dat şi teza la bio din motivul ăsta anul trecut şi am mai învăţat pentru ea (teza) şi din manualul pentru facultate (înainte dădeam la chimie). Anul trecut am făcut şi meditaţii la chimie doar că meditaţiile erau ceva de genul: mi se dicta şi eu scriam câte un capitol pe şedinţă şi acasă învăţam şi nu eram întrebată nimic apoi. Am învăţat primele zece capitole cu chiu cu vai, iar apoi când în iarnă am reluat hidrocarburile, derivaţii halogenaţi şi alcoolii m-am demoralizat pentru că nu mai ştiam nici măcar o treime... Şi acum nu prea mai ţin minte decât lucruri de bază din toată materia, denumiri, câteva proprietăţi, câteva reacţii... Dar mă gândesc că e şi din cauză că scriam după dictare foarte repede şi n-aveam timp să mă concentrez acolo (şi sunt la CNITV, avem doar o oră de chimie pe săptămână dintr-a 11a, fiind intensiv info...). Nu vreau să spun că am învăţat mult sau nimic de genul, nu înţelegeţi greşit, mi se pare că sunt foarte în urmă! Tocmai asta e problema. M-am apucat de astăzi să învăţ din manualul de biologie şi am văzut că dacă învăţ 2-3 pagini pe zi pot să-l termin într-o lună, deci dacă ar repeta capitolele în două luni cred că l-aş şti cât de cât. Problema mea e la chimie. Dacă învăţ foarte serios anul ăsta (şi noaptea în unele dăţi dacă e nevoie) pot să intru? Mulţi ştiu că se pregătesc bine cu doi ani înainte şi deşi sunt destul de sigură că dacă îmi depăşesc limitele intru, am dubiile mele pentru că majoritatea dintre cei care s-au apucat într-a 12a şi pe care îi ştiu eu au intrat la limită la buget sau dacă nu, la taxă... Aţi putea să-mi spuneţi părerea voastră, vă rog?

Mulţumesc mult anticipat...


Ai timp suficient. Daca esti motivata si te tii de treaba, e imposibil sa nu iei un punctaj mare(>90).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Admitere 2013

Postby Bjorne » Sat Sep 01, 2012 10:12 pm

Calculele astea cu 2-3 pagini pe zi si intr-o luna termin nu sunt realiste, oamenii au si indispozitii, probleme de alta natura, nu pot invata asa...

Faci prima saptamana cat esti confortabila sa faci. Apoi dublezi ritmul respectiv. Iar dupa aceea, cresti ritmul constant.

Daca intr-o zi nu poti, nu face in ziua respectiva, nu este necesar sa repeti ca un robot.
Ia si pauze, bucura-te de toamna, plimba un copac si admira un caine (sau era invers ?).
Iar daca descoperi ca uiti, bun venit in lumea invatatului. O sa uiti constant, ideea este sa mentii o oarecare determinare astfel incat sa ajungi la un echilibru cat mai bun in momentul examenului. Ca, daca luam cel putin lucrurile de la bio(nici chimia nu face exceptie, dar acolo se invata in alta metoda), majoritatea sunt usor de inteles, numai ca sunt multe.

Eu am invatat fara pregatire, am lucrat foarte mult pe teste ca sa prind ideea lor (pentru ca e necesar sa te obisnuiesti cu felul de a structura frazele regasit acolo, poti gresi din cauza unei sintagme ciudate) si mi-a ajutat Dumnezeu de am intrat cu nota mare iar acum sunt pasibil de bursa.

Ideea e ca se poate.

mia92
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Aug 20, 2012 4:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby mia92 » Sun Sep 02, 2012 12:44 am

Ai timp suficient pentru a te pregati ,iar in ceea ce priveste chimia , incearca sa inveti logic este mult mai simplu.
Sfatul meu este sa nu experimentezi cu profesorii (daca vrei sa mai faci meditatii) nu prea ai timp de pierdut , incearca sa iti gasesti unul de la tine din liceu (varianta cea mai buna) sau pe cineva care stii tu sigur ca a mai meditat elevi care au luat admiterea.

Spor la treaba!

nodame.liza
Posts: 2
Joined: Mon Feb 07, 2011 7:18 am

Re: Admitere 2013

Postby nodame.liza » Sun Sep 02, 2012 11:56 am

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa fac cum ati spus :D.

Mirela90
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Apr 08, 2012 1:43 pm

Re: Admitere 2013

Postby Mirela90 » Mon Sep 03, 2012 10:42 am

Buna, stiu ca sunt putin off topic si imi cer scuze dar am o mare mare rugaminte la voi: fac o cercetare despre rolul categoriilor de baza in formarea prototipurilor, dureaza aproximativ 3-4 min.Cei care doresc sa participe ii rog sa-mi lase mail-ul pentru a le trimite chestionarul.Multumesc anticipat :)

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Thu Sep 06, 2012 6:42 pm

Multumim frumos pentru subiecte!
Nodame.liza nu e cazul sa te panichezi.
Nici eu nu am inceput pregatirea la vreo materie insa incerc pe cat pot de mult sa invat singura.
La biologie am terminat abia sistemul nervos.( care din punctul meu de vedere este cel mai greu capitol). Am citit in mare cartea. La chimie trebuie sa lucrezi foarte mult. Eu una ma descurc mult mai bine daca lucrez probleme. Mi se pare ca retin mult mai usor reactiile, conditiile de reactii din probleme.
Daca te ambitionezi o sa reusesti!" Daca esti dispusa sa iti incalci limitele ceea ce o sa vezi cand treci dincolo este spectaculos!" -gray's anatomy:X
A...si o povestioara in care sper sa gasiti cu totii motivatia de a continua, o povestioara care mie imi place foarte mult “In Africa, in fiecare dimineata se trezeste o gazela. Ea stie ca daca in acea zi nu va alerga mai repede decat cel mai rapid leu, va muri sfasiata.

In Africa, in fiecare dimineata se trezeste un leu. El stie ca daca in acea zi nu va alerga mai iute decat cea mai inceata gazela, va muri de foame.

Nu conteaza daca esti leu sau gazela. Important este sa te prinda dimineata alergand!”
_____________
.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2013

Postby începătorul » Thu Sep 06, 2012 10:08 pm

OMG! Ce frumu'!

Nico, ce zodie esti?
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Fri Sep 07, 2012 10:08 am

Sunt balanta:)

User avatar
irina2410
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 02, 2010 10:45 am
Location: bucharest

Re: Admitere 2013

Postby irina2410 » Fri Sep 07, 2012 3:22 pm

Vand culegerile de grile: chimie 2009 (este identica cu toate aparute pana in prezent) si biologie 2011.
50 ron amandoua sau 30 ron fiecare
"Some men are alive simply because it is against the law to kill them" Edward W. Howe

andreiioan
Posts: 3
Joined: Sun Sep 09, 2012 2:36 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2013

Postby andreiioan » Sun Sep 09, 2012 2:53 pm

Salut tuturor.Sunt a 12-a si as vrea sa dau la medicina dar am o gramada de intrebari.Pentru inceput:
-Din cate am inteles se poate da biologie cu chimie sau biologie cu fizica.Ce este mai accesibil de invatat intre chimie si fizica?Si care e diferenta(in afara de materie,desigur...) aici referindu-ma la tipul de exercitii/probleme/grile.
-Daca ma apuc de acum de invatat am timp? Ma gandeam sa fac si meditatii la biologie +chimie/fizica.Inafara de manualele dupa care trebuie invatat (prezente pe site-ul umf.ro) exista acele carti scoase de editura facultatii.Detin chimie 2009 si biologie 2010.Sunt bune?sau exista editii mai recente.Daca exista de unde le pot achizitiona?
-Nu m-am gandit la alta varianta de facultate in caz ca doamne fereste nu as intra aici.Imi doresc 100% sa fac asta.Sunt dispus sa intru chiar si la taxa apoi sa trec la buget.Totusi,am auzit de cazul din anul in curs cand cei de la taxa au aflat foarte tarziu daca au intrat.Anul viitor cum o sa fie?Ar fi foarte aiurea sa stai acasa un an....

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca aceste raspunsuri le puteam gasi rasfoind forumul mai mult.
O zi buna!

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Sun Sep 09, 2012 3:35 pm

buna adreiioan. Da este adevarat, poti opta pentru testul biologie-chimie sau biologie-fizica ( total 100 intrebari dintre care 60 sunt de biologie si 40 de chimie/fizica).Nu stiu sa iti spun exct care ar fi diferenta dintre cele doua materii pentru ca nu am dat examenul inca, dar din punctul meu de vedere cred ca este mai accesibila chimia, si de obicei cei mai multi opteaza pentru ea. Chestia asta cred ca depinde de om, spre exemplu daca mie imi place chimia mai mult decat fizica, este clar ca o sa aleg chimie pentru ca o inteleg mai bine, chiar daca probabil este mai usor la fizica. Daca te apuci de invatat de acum si te tii de treaba ai timp suficient !Mai ales daca faci si meditatie. Referitor la cartile scoase de editura facultatii: cartea de chimie nu are rost sa o cumperi deoarece este aceeasi, nu are nimic schimbat in ea...eventual daca vrei o poti cumpara pe cea de biologie, au mai schimbat-o putin dar nu este cine stie ce diferenta. Cartile le poti gasi la facultate. Daca nu esti din bucuresti, intrebi portarul de unde le poti achizitiona si te conduce el....sau cum intrii in curtea facultatii mergi drept pe alee, treci de bazinul de innot si e undeva in spatele facultatii. Dar cel mai bine intrebi la poarta. Sincera sa fiu nici eu nu m-am gandit la alta varianta in caz ca nu intru. Anul viitor nu am idee ce o sa mai fie, dar probabil nu o sa mai intarzie asa mult cu afisarea celor de la taxa, anul acesta a fost si problema aceea cu cei care au luat peste 50 de puncte. Sper ca te-am putut ajuta macar putin :)

andreiioan
Posts: 3
Joined: Sun Sep 09, 2012 2:36 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2013

Postby andreiioan » Sun Sep 09, 2012 5:28 pm

Multumesc pentru ajutor Alina.Sunt din Bucuresti.Cel mai bine o sa dau o fuga zilele astea pana la facultate sa imi cumpar cartile :D .

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: Admitere 2013

Postby steph. » Sun Sep 09, 2012 7:10 pm

andreiioan wrote:Cel mai bine o sa dau o fuga zilele astea pana la facultate sa imi cumpar cartile :D .

Nu vei gasi culegerile pentru 2013 acum, apar peste cateva luni.

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Sun Sep 09, 2012 8:39 pm

da..pe cele din 2013 nu le gasesti acum..apar in primavara cam asa..eu mi le-am luat pe cele din 2012, nu cred ca o sa schimbe mare lucru. La chimie oricum nu schimba nimic si la biologie eventual baga testul de la admiterea de anul acesta ...dar cum consideri tu :).

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Sun Sep 09, 2012 10:06 pm

Eu mi-am luat culegerea de pregatire pentru examenul din 2011. Mai aveam una din 2006( ma refer la chimie). Am fost pur si simplu surprinsa sa le rasfoiesc simultan si sa gasesc in mare aceleasi probleme... Nu fac altceva decat sa adauge de la an subiecte...
In afara de asta...
Sunt singura careia SISTEMUL NERVOS i se pare imposibil? Parca invat in gol nervii cranieni. Ii stiu o saptamana dupa care ii uit...:( cu restul materiei nu prea mi se intampla asa.:|

alina18
junior
junior
Posts: 70
Joined: Fri Aug 03, 2012 6:35 pm

Re: Admitere 2013

Postby alina18 » Sun Sep 09, 2012 10:33 pm

sistemul nervos este mai greu decat restul materiei ce-i drept.....eu am un atlas de anatomie in care am gasit un desen cu nervii cranieini si creierul , si se vede foarte bine fiecare pereche de nervi unde isi are originea si tot...mi-am facut pe un carton mare desenul ca sa inteleg mai bine si mi l-am pus in camera. astfel este imposibil cel putin o data pe zi sa nu privesc desenul, si asa ii retin ...daca ii inveti motamo , e normal sa tot uiti pana la admitere :) incearca chestia asta, poate te ajuta.

Nico03
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Aug 18, 2012 9:58 am

Re: Admitere 2013

Postby Nico03 » Sun Sep 09, 2012 11:33 pm

Merci frumos Alina.Am camera plina de reactii chimice. O sa gasesc un loc si pentru nervii cranieni. E o idee buna:))

andreiioan
Posts: 3
Joined: Sun Sep 09, 2012 2:36 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2013

Postby andreiioan » Mon Sep 10, 2012 1:34 am

steph. wrote:
andreiioan wrote:Cel mai bine o sa dau o fuga zilele astea pana la facultate sa imi cumpar cartile :D .

Nu vei gasi culegerile pentru 2013 acum, apar peste cateva luni.


Stiu ca nu au aparut,ma refeream la cele pe 2012.Cand o sa apara pe 2013 o sa le cumpar si pe acelea.
Wow,voi deja vorbiti de invatat.Gata,nu mai stau pe forum...de maine ma pun cu burta pe carte(la figurat :D ).
Numai bine,la anu pe vremea asta sa fim ingrijorati de cum o sa ne descurcam in facultate.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests