Alte centre în afară de Bucureşti

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby începătorul » Tue Jun 14, 2011 3:21 pm

Ia nu mai stresa copilul! :evil:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby stoica_paul91 » Tue Jun 14, 2011 9:07 pm

ametist713 wrote:Si pana la urma unde dai? :D

Tg mures si sibiu
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby ametist713 » Tue Jun 14, 2011 9:21 pm

Succes! Daca intri la Mures poti sa-ti dau ceva tips& tricks! :D
things can only get better

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby Chingachgook » Tue Jun 14, 2011 9:31 pm

stoica_paul91 wrote:
ametist713 wrote:Si pana la urma unde dai? :D

Tg mures si sibiu




de ce nu dai la bucuresti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby ciresar1988 » Tue Jun 14, 2011 10:08 pm

Nu auzi ca la Buc e mai greu, ca se da si chimie? Frateeee!! Unde e admiterea aia data de noi, cu 4 ore fizica, 4 ore chimie, 4 ore anatomie, cate j'de mii de probleme. Auzi, mai are o luna, timp berechet sa intre la medicina ! Noi invatam cate 2 ani !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby Chingachgook » Tue Jun 14, 2011 10:43 pm

se mai schimba mamaie vremurile

asta micu se interesa deja de rezi deci an presupus ca admiterea nu e o problema. totusi bucurestiul e cel mai aproape.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Medicina in limba engleza ?? in Tg Mures

Postby Oana93 » Wed Jun 15, 2011 10:13 am

kooksee wrote:
stoica_paul91 wrote:
ametist713 wrote:Si pana la urma unde dai? :D

Tg mures si sibiu




de ce nu dai la bucuresti?


la Tg Mures inveti cartea de grile pe de rost si nu-ti faci probleme cu intratul la medicina :-j

nu e ca la Bucuresti..cu grile pline de detalii nesemnificative din cartile de bio si chimie...

pana la urma, e alegerea lui unde da. succes, stoica_paul91!

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Cartea de teste pt medicina generala CLUJ

Postby cip2712 » Wed Jan 25, 2012 12:55 am

De unde as putea sa fac rost de cartea de teste de la Cluj pt medicina generala, pt 2012 si 2011? Exista in formt pdf?

Dr. Edward
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:29 am
Contact:

Re: Cartea de teste pt medicina generala CLUJ

Postby Dr. Edward » Wed Feb 01, 2012 1:02 pm

Eu am sunat la UMF Iasi si i-am rugat sa imi trimita pe mail subiectele. Cred ca si la Cluj se poate face la fel. Dai admiterea anu' asta?
Aegroto dum anima est, spes est (Cat timp bolnavul sufla, mai este speranta).

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Cazare pe durata cursurilor si a simularii

Postby Bjorne » Thu Mar 01, 2012 3:52 pm

Buna, vreau sa stiu daca se ofera facilitati pentru cazare pe durata cursurilor si a simularii admiterii la UMF Cluj.
Intreb deoarece nu sunt din zona si tranzitul pentru fiecare week-end timp de 4 saptamani ar fi prea scump. Alternativ cazarea la un hotel pe luna respectiva costa peste 500 euro fara mancare.
Poate cineva care a fost in situatia mea sa imi dea niste informatii ?

Multumesc anticipat!

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: Cazare pe durata cursurilor si a simularii

Postby Vp. » Thu Mar 01, 2012 6:36 pm

cauti chirie/gazda.

User avatar
Moriarty
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jan 30, 2012 10:38 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Cazare pe durata cursurilor si a simularii

Postby Moriarty » Sun Mar 04, 2012 9:03 pm

Intr-un an cred ca au oferit ceva cazare in caminele de pe Babes. Contra cost, evident. Da-le un mail si spera sa-ti raspunda.

Nu cunosti pe nimeni in Cj care ti-ar putea pune o canapea/podea/pivnita izolata fonic la dispozitie pentru alea cateva zile?
Druggin' and hatin' and walkin' with Satan, I have been swallowed by sin.

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Cazare pe durata cursurilor si a simularii

Postby Bjorne » Wed Mar 07, 2012 8:40 pm

Problema mea consta in faptul ca nu gasesc cazare pe o perioada de o luna. Este prea putin timp pentru o gazda si prea mult pentru un hotel.
Solutia cea mai evidenta deocamdata este participarea doar la examenul de simulare, nu si la cursuri.
O sa ma mai gandesc si o sa mai caut.
Multumesc pentru timpul dv.

User avatar
Moriarty
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jan 30, 2012 10:38 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Cazare pe durata cursurilor si a simularii

Postby Moriarty » Sat Mar 10, 2012 12:59 pm

Oricum, nu ratezi nimic nemergand la cursuri. In mare, vor fi tinute de to' felu' de dinozauri care uita ca trebuie sa predea elevilor, nu studentilor.
Simularea e cat de cat ok, macar ca experienta, te ajuta sa te orientezi mai bine la examenul propriu-zis.
Druggin' and hatin' and walkin' with Satan, I have been swallowed by sin.

Kevin23
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 01, 2012 12:51 pm

Umf cluj

Postby Kevin23 » Fri Jun 01, 2012 1:02 pm

Termin acum liceul la profil mate-info si vreau sa stiu daca mai am timp sa invat destul cat sa intru la buget la mg in cluj.

Mentionez ca stiu ceva chimie si biologie, dar ca trebuie sa invat singur, fara meditatii pentru ca parintii mi-au spus ori sa iau pe cont propriu ori sa dau la altceva. Realist, am sanse ?

sandoz

Re: Umf cluj

Postby sandoz » Fri Jun 01, 2012 1:17 pm

uf si daca o sa'ti spun ca nu o sa ai sanse ce'o sa faci? nu o sa mai dai?
crezi ca 'sansele' sunt ca la 6/49 ? asa mai bine nu te duci la ex.

ps: insa iti recomand UMF din capitala, acolo se intra cu media de la bac. :)

Kevin23
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 01, 2012 12:51 pm

Re: Umf cluj

Postby Kevin23 » Fri Jun 01, 2012 1:54 pm

Clujul e cel mai bun si eu sunt un candidat serios, nu vreau la medicina asa de forma. Daca este posibil pentru un baiat relativ inteligent cu cunostinte medii de bio si mai slabute de chimie sa intre la buget dupa 2 luni de invatat zi si noapte spuneti-mi va rog, ca de asta intreb. Nu vreau sa stau un an pe bara daca pic.

sandoz

Re: Umf cluj

Postby sandoz » Fri Jun 01, 2012 3:26 pm

Kevin23 wrote:Clujul e cel mai bun si eu sunt un candidat serios, nu vreau la medicina asa de forma. Daca este posibil pentru un baiat relativ inteligent cu cunostinte medii de bio si mai slabute de chimie sa intre la buget dupa 2 luni de invatat zi si noapte spuneti-mi va rog, ca de asta intreb. Nu vreau sa stau un an pe bara daca pic.

daca esti relativ inteligent ai sanse relative sa nu intri nici la cu taxa.

'cunostinte medii de bio si slabute de chimie' scuza'ma, nu vreau sa te descurajez, dar la cluj napoca sunt oameni seriosi.
nu degeaba te'am indrumat spre umf Carol Davila.
acolo ai avea sanse relative sa intri.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Umf cluj

Postby începătorul » Fri Jun 01, 2012 4:06 pm

Băi, sandoz, tu scrii lucruri pertinente sau te bagi cu japca în seamă?

Kevin23, dacă luăm situația pragmatic... Anul trecut la București au fost 4 pe loc - plus o grămadă de olimpici și o grămadă de 10. La Cluj au au fost 2,78 / loc, fapt îmbucurător, ținând cont că în 2008 (s-a intrat și cu 5.20 la buget), 2009 (1,5 / loc) și 2010 a fost jale. Comparând subiectele, după părerea mea, mi s-au părut mai grele la București, mai ales la chimie, cred că acolo se face diferența...

Punând argumentele astea cap la cap ai cam 50% mai multe șanse să intri la Cluj decât la București - contrar inepțiilor lui sandoz. Oricum, eu nu am mai văzut oameni să intre la buget după doar două luni de învățat - ținând cont că mai e bacul de dat - și e un examen greu mai nou - și nu în ultimul rând, a cam început să crească concurența din cauza banilor de afară... Tot fomistul din România se visează rezident pe 3000 de parai...

Chiar dacă zici că înveți non-stop 2 luni sunt șanse mici să intri la buget deoarece se acumulează oboseala de-a lungul anului și tu deocamdată nu ți-ai dezvoltat o rezistență la efort intelectual... Aștia ca tine care se trezesc că vor medicină în ceasul al 12-lea nu prea intră la buget din prima. Nu o spun eu, o spun statisticile.

Indeferent de ce faci mai departe, baftă la admitere!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

sandoz

Re: Umf cluj

Postby sandoz » Fri Jun 01, 2012 5:06 pm

sandoz wrote: daca esti relativ inteligent ai sanse relative sa nu intri nici la cu taxa.
'cunostinte medii de bio si slabute de chimie' scuza'ma, nu vreau sa te descurajez, dar la cluj napoca sunt oameni seriosi.
nu degeaba te'am indrumat spre umf Carol Davila.
acolo ai avea sanse relative sa intri.

începătorul wrote:Băi, sandoz, tu scrii lucruri pertinente sau te bagi cu japca în seamă?
Chiar dacă zici că înveți non-stop 2 luni sunt șanse mici să intri la buget deoarece se acumulează oboseala de-a lungul anului și tu deocamdată nu ți-ai dezvoltat o rezistență la efort intelectual... Aștia ca tine care se trezesc că vor medicină în ceasul al 12-lea nu prea intră la buget din prima. Nu o spun eu, o spun statisticile.

Indeferent de ce faci mai departe, baftă la admitere!


:) Prietene in mare ai spus cam acelasi lucru ca si mine.
Doar ca tu e normal sa'ti aperi facultatea pe care ai facut'o, e logic :)
Evident ca omul trebuie incurajat, Bafta la admitere, etc. iar daca e inteligent, cum spune, poate lua chiar si la Bucuresti!
Daca insa va sta pe forumuri si ne va da replici etc. cu siguranta nu o sa intre nici la...Galatz

ps: eu iti sugerez sa inveti in prima faza sa iei bacul.

johnnytest
Posts: 2
Joined: Thu May 31, 2012 5:55 pm

UMF Craiova

Postby johnnytest » Fri Jun 01, 2012 9:31 pm

Salutare, as dori sa urmez medicina dar, din pacate, am o situatie materiala mai precara pentru un orase mari ca Bucuresti sau Cluj. Eu stau in apropiere de Craiova si ma gandeam ca ar fi o solutie sa urmez facultatea acolo.

Desi am o impresie ca nu se prea pune mare accent pe cursuri cum se pune in celelalte orase, ma gandesc ca, pentru cineva care vrea sa invete cu adevarat se poate face treaba si aici.

Ce spuneti, se merita? De asemenea, as vrea sa stiu daca sunt si studenti de la UMF Craiova aici, pentru un interogatoriu :D

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby începătorul » Sat Jun 02, 2012 12:58 pm

Salut,

Nu cred că vreun centru universitar e mai scump decât celălalt. În general, sunt cam aceleași prețuri peste tot, cu mici excepții. Prin urmare, nu cred că situația materială te poate împiedica să dai la București sau Cluj, cum nici distanța.

UMF Craiova este un centru universitar destul de slab în care șpaga și incompetența te poate denatura ca om și ca viitor medic. Degeaba o să zici că poți învăța oriunde și în orice condiții, cu timpul un mediu acadamic slab își pune amprenta asupra ta și o să aduni o grămadă de lipsuri!

Pe de altă parte, dacă zici că nu o duci bine financiar poți să te interesezi la serviciul social al facultăților. Poți beneficia de bursa socială, de loc la cămin subvenționat etc. Nu te lăsa descurajat, am și eu o grămadă de colegi cu probleme financiare care s-au ambiționat și au bursă sau s-au angajat și se descurcă. Poți reuși și la Cluj sau București, depinde doar de tine!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby Chingachgook » Sat Jun 02, 2012 2:10 pm

:O:O:O

cum adica nu e un oras mai scump??

pai ia compara tu cat costa chiria in bucuresti + abonamentele de transport in comun cu craiova.

incepatrorule ia-o mai domol cu sters mesaje.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby începătorul » Sat Jun 02, 2012 3:52 pm

Păi vorbind strict din punctul de vedere al medicinistului căminist costurile sunt cam la fel peste tot. Lui nu-i pasă ca într-un oraș e 200 de euro chiria la un apartament de 2 camere și în altul e de 300 de euro, atâta timp cât e sărac și o s-o ardă la cămin.

Referitor la abonamentele de metrou/autobuz studenții beneficiază de reduceri sau în unele centre e chiar gratis. Deci viariații imense de preț care să-l determine să aleagă un centru în locul altuia nu prea sunt. Mâncarea e cam la fel în orice centru cu variații decente.

Și atâta timp cât nu oferi informații pertinente din experiența ta de medic/fost student, ci ironizezi userii sau ești off-topic, sterg mesajele fără preaviz. S-a înteles?
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

sandoz

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby sandoz » Sat Jun 02, 2012 5:38 pm

începătorul wrote:Și atâta timp cât nu oferi informații pertinente din experiența ta de medic/fost student, ci ironizezi userii sau ești off-topic, sterg mesajele fără preaviz. S-a înteles?

poti sa dai si ban sau numai stergi/muti mesajele?

On topic:
ce pot sa'ti zic e ca nu trebuie sa denigrezi un centru mare de medicina cum e Craiova, doar din 'auzite'.
Cine vrea sa invete poate sa invete si la Galati, pana la urma nu 'hartia' conteaza, ci ceea ce stii sau cu ce ai ramas.
Ca in anumite centre universitare, gen Bucuresti sau Cluj-Napoca, conditiile sunt altele (ma refer la materiale didactice, disponibilitatea profesorilor si asistentilor universitari, etc) asta e deja alta discutie.

Insa daca te gandesti la posibilitatile de dupa facultate (ca viitorul nu inseamna neaparat maine sau peste un an..ci poate ar trebui sa va ganditi ce faceti dupa facultate) atunci o facultate ca si Craiova e absolut suficienta pt.a obtine o diploma cu care sa pleci frumos in strainatate. plus ca mai ai timp sa faci si o limba straina sau chiar doua in particular.

johnnytest
Posts: 2
Joined: Thu May 31, 2012 5:55 pm

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby johnnytest » Sat Jun 02, 2012 8:14 pm

Hei, nu e nevoie de o cearta de la o simpla intrebare :)

Eu am vrut sa stiu doar daca e o facultate care, in termeni mai generali, se merita; adica sa nu trec degeaba prin cei 6 ani si sa nu stiu ce inseamna meningita, de exemplu. Vreau sa stiu daca se pune accent pe seriozitate, atata tot.

Problema cu Bucurestiul este urmatoarea: sora mea a facut facultatea acolo, a lucrat pe timpul facultatii pe un salariu de 1000 lei si tot nu se descurca cu utilitatile, de-aia spun ca nu-mi permit un oras ca Bucuresti avand in vedere ca n-o sa pot lucra si-o sa fiu un parazit al parintilor.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby Chingachgook » Sat Jun 02, 2012 8:45 pm

începătorul wrote:Păi vorbind strict din punctul de vedere al medicinistului căminist costurile sunt cam la fel peste tot. Lui nu-i pasă ca într-un oraș e 200 de euro chiria la un apartament de 2 camere și în altul e de 300 de euro, atâta timp cât e sărac și o s-o ardă la cămin.

Referitor la abonamentele de metrou/autobuz studenții beneficiază de reduceri sau în unele centre e chiar gratis. Deci viariații imense de preț care să-l determine să aleagă un centru în locul altuia nu prea sunt. Mâncarea e cam la fel în orice centru cu variații decente.

Și atâta timp cât nu oferi informații pertinente din experiența ta de medic/fost student, ci ironizezi userii sau ești off-topic, sterg mesajele fără preaviz. S-a înteles?



hai te rog io exerseaza-ti autoritarismele astea cu altcineva, nu cu mine.

strict dpdv al studentului caminist costurile sunt diferite deoarece un camin in craiova e mai ieftic decat un camin in bucuresti. daca nu ai idee despre ce vorbesti mai bine stai pe margine.

mancarea are niste diferente sensibile de pret. ia sa incearca sa mananci tu din piata chiriac comparativ cu piata crangasi. stiu ca kfc are aceleasi preturi dar nu despre asta e vorba in propozitie.

johnny craiova e o facultate de toata jena dar daca te ambitionezi sa citesti singur te descurci.
in ro facultatea trebuie aleasa dupa criteriul distantei fata de casa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

adelinazamfir
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sat Feb 11, 2012 8:29 pm

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby adelinazamfir » Sun Jun 03, 2012 1:04 am

Pun si eu o intrebare dar nu va enervati. Unde e mai bine? Timisoara sau Titu Maiorescu? Ma gandesc in caz ca nu intru la Carol... imi e foarte frica si sunt genul de om care are nevoie de un plan B.

sandoz

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby sandoz » Sun Jun 03, 2012 1:07 am

adelinazamfir wrote:Pun si eu o intrebare dar nu va enervati. Unde e mai bine? Timisoara sau Titu Maiorescu? Ma gandesc in caz ca nu intru la Carol... imi e foarte frica si sunt genul de om care are nevoie de un plan B.

Eu as spune Timisoara. Maiorescu nu era privata, ca nu mai stiu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby Chingachgook » Sun Jun 03, 2012 1:43 am

adelinazamfir wrote:Pun si eu o intrebare dar nu va enervati. Unde e mai bine? Timisoara sau Titu Maiorescu? Ma gandesc in caz ca nu intru la Carol... imi e foarte frica si sunt genul de om care are nevoie de un plan B.



din ce oras esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BBUT88
senior
senior
Posts: 239
Joined: Sat Jun 16, 2012 2:59 pm

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby BBUT88 » Wed Oct 24, 2012 8:39 pm

la brasov si galati inveti cat vrei tu
The world today has 6.8 billion people. That's heading up to about nine billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 percent!

tweed
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Feb 07, 2014 5:42 am

Re: Alte centre în afară de Bucureşti

Postby tweed » Fri Feb 28, 2014 4:20 pm

Clujul "pişe" bucurestiul in cur !!!!


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests