Diverse

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Ajutati-ma cu un raspuns!De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby Ciprian_90 » Sat Mar 13, 2010 2:17 pm

letitzia wrote:Multumesc pt raspuns.


Cu placere...bafta pt cel ce vrea sa dea la medicina!

locke
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Mar 20, 2010 8:01 pm

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby locke » Sat Mar 20, 2010 8:28 pm

Manualele nu s-au mai schimbat in ultimii 4 ani ? De ce nu le scaneaza nimeni sa le puna online daca se gasesc asa greu ?
www.snmf.ro/tineri Grupul Tinerilor Medici de Familie
Pentru rezidenți sau specialiști MF în primii cinci ani după obținerea specialității, dedicat schimbului de idei, de experiență și de informații, proiectelor noi. Burse, schimburi de experiență, concursuri !

Bliksem
junior
junior
Posts: 25
Joined: Fri Feb 26, 2010 3:55 pm

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby Bliksem » Tue Mar 23, 2010 12:44 pm

cel de fizica de gherbanovschi e imposibil de gasit.... :cry:

pensionaru
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:10 pm

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby pensionaru » Tue Mar 23, 2010 8:40 pm

Nu inteleg de ce va faceti atatea griji pentru fizica...fizica este aceiasi indiferent de manual...trebuie doar inteleasa...atat!Nu difera cu nimic informatiile din manuale..nu prea e ca la bio..

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby Alfa_omega » Sat Mar 27, 2010 8:44 pm

locke wrote:Manualele nu s-au mai schimbat in ultimii 4 ani ? De ce nu le scaneaza nimeni sa le puna online daca se gasesc asa greu ?


Cel de bio impreuna cu cel de chimie de clasa a 10-a se gasesc mi se pare prin librarii. Cel de chimie de-a 11-a intr-adevar nu prea se gaseste, dar poate fi comandat de pe net.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

emanuelsan
Posts: 2
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:53 pm
Location: Arad
Contact:

As vrea sa ma fac medic endocrinolog.

Postby emanuelsan » Tue Jun 15, 2010 5:16 pm

Buna ziua, ma numesc Hotaran Emanuel locuiesc in Arad , oras Curtici.
Mai am 2 ani de liceu.Problema ar fi ca sunt la un liceu economic si nu am prea multe cunostiinte , ca ce o sa ma astepte.
Cel mai probabil o sa merg la facultate la Timisoara.

Va intreb daca stiti ce se da la admitere la facultate... O sa fiu nevoi sa iau meditatii la biologie cat si la chimie.
Daca aveti vreun sfat bun , in afara ca va fi greu si bla , bla , imi puteti da add pe mess.

Multumesc ca m-ati ascultat.:)
YM:lord_emanuel_hotaran

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby MaVeriK » Tue Jun 15, 2010 10:55 pm

asta cu meditatiile nu o sa o inteleg niciodata..

ce poti sa faci la meditatii la biologie ? iti citeste din carte sau cum ? lol ca teste si grile ai destule in cartile de admitere ..
si la chimie ca sa treci prin materie , fara sa stii nimic adica sa o iei de la 0 iti ia cam 3 luni , si la a doua trecere o luna , dupa a doua trecere deja sti sa faci mare parte din grile, cu problemele e mai dificil putin , dar nu in sensul ca ar fi greu de rezolvat , e vorba de timpul in care le faci sa nu stai 1h sa faci 5 probleme ca daca ai 5 probleme la examen din 40 de sub la chmie nu mai ai timp sa termini. Oricum nu e asta problema daca faci restul de grile perfect in afara de astea 5-6 pb ai sanse la bursa.
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: As vrea sa ma fac medic endocrinolog.

Postby noidoipunctcom » Wed Jun 16, 2010 7:17 pm

emanuelsan wrote:Buna ziua, ma numesc Hotaran Emanuel locuiesc in Arad , oras Curtici.
Mai am 2 ani de liceu.Problema ar fi ca sunt la un liceu economic si nu am prea multe cunostiinte , ca ce o sa ma astepte.
Cel mai probabil o sa merg la facultate la Timisoara.

Va intreb daca stiti ce se da la admitere la facultate... O sa fiu nevoi sa iau meditatii la biologie cat si la chimie.
Daca aveti vreun sfat bun , in afara ca va fi greu si bla , bla , imi puteti da add pe mess.

Multumesc ca m-ati ascultat.:)


in anul cand am dat eu nu se stia sigur daca se va da la alegere chimie/fizica asa ca incepusem sa fac meditatii la toate trei asa ca iti pot da cateva detalli din experienta proprie ca sa iti faci o idee despre (in)utilitatea lor. eu am fost profil "stiintele naturii" , cu 6 ore de chim si totusi iti marturisesc sa meditatiile m-au ajutat f mult:

biologie: la ora de meditatii nu doar faceam grile dar le si corectam si doamna cu care am facut eu [fosta profesoara de histologie din facultate] m-a ajutat sa inteleg multe nu atat in ceea ce priveste materia in sine cat sa "invat" cam pe ce principiu sunt facute grilele, pe ce sa pun si eu accent cand invat acasa etc deci per total "nu am dat deloc banii degeaba". am fost foarte relaxata la examen pt cqa una e sa faci acasa grile si alta e sa le discuti cu cineva "din domeniu" mai ales daca nu esti deprins sa fii foarte autodidact. plecam de acolo cu certitudinea ca impresia mea "ca stiu" nu e doar o impresie :wink:

chimie:
am facut cu o doamna care pregatea si olimpici, o profesoara extraordinara cu un simt pedagoc foarte bun, care a stiu cum sa fie severa cand trebuie si datorita careia [impreuna cu studiul individual evident] am si luat punctaj maxim la aceasta proba. faceam probleme "de antremanent" cu care sa-mi fixez niste notiuni dupa care faceam grile ca la examen pe care le discutam si sincer, chiar si dupa cele 6 ore de chimie de la scoala, descopeream in timpul meditatiilor ca imi lipsea "antrenamentul" tintit asa ca , da, mi-au folosit foarte mult, fiindca multe nedumeriri nu mi le-as fi putut rezolva singura acasa fara sa imi afectez moralul.daca m-as fi bazat pe ideea ca "ete, eu am facut chimie destula la scoala, imposibil sa nu fac bine", as fi mers la examen cu o parere falsa despre pragatirea mea.


fizica: la ora de meditatii discutam in amanunt tot ce n-am inteles in grilele pe care mi le dadea ca tema, luam fiecare problema si imi explica unde am gresit cu abordarea, ce sa mai citesc acasa, pe ce sa pun accent dar in final, am ales sa dau chimia pt ca eu am fost din liceu cu handicap la fizica. mai multe nu-ti pot spune pe subiectul asta.



all in all, daca resuesti sa dai peste niste profesori care stiu sa fructifice ora de meditatie, o sa vezi, te ajuta, vei privi examenul cu mai multa relaxare pt ca de la meditatii pleci cu o idee precisa despre nivelul la care te afli cu adevarat, ce sa mai lucrezi in plus, unde esti cel mai bine pregatiti si asta conteaza. acum fiecare face cum crede, altii au reusit si fara, eu nu am vrut sa risc dar nu-i regula. totusi, fara meditatii este clar ca va trebui sa plusezi mult cu studiul individual, sa fii adutodicat si stapan pe tine si sa incerci sa nu te demoralizezi in fata unor situatii care nu iti sunt f clare dar nici sa nu te supra-apreciezi.

cat despre endocrinologie, o sa vezi, pe parcursul facult e posibil ca aspiratia cu care intri sa se mai schimbe. de asteptat la medicina o sa te astepte multe ore petrecute invatand, in spital, uneori departe de prieteni si familie, vei fi nevoit sa faci si compromisuri, vei fi si nedreptatit uneori, in unele mom vei vrea sa renunti alteori o sa ti e para extrem de clar ca "asta vrei sa te faci...medic", in ansamblu, o sa fie frumos, o experinta intersanta. momentan concentreazate pe examenul de admitere, incepe pregatirea incet-incet de pe la sfarsitul clasei a11a si totul va fi bine :wink:

mult succes indiferent de alegera pe care o vei face! :allright:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Medicina = toceala ?

Postby Calico » Sun Jul 04, 2010 11:51 pm

dexter65 wrote:medicina e toceala. sunt lucruri descriptive pe care le invatati asa cum sunt.
"A invata" e diferit de "a toci". Sa tocesti, cel putin in sensul folosit de Ciprian in fraza de care am ras, inseamna sa memorezi textul ca atare, fara sa intelegi neaparat (La admitere o sa aveti destule intrebari care sunt identice cu textul din carte, deci trebuie tocit. Asta va obisnuieste pt facultate, unde la unele materii profii au pretentia de a le spune cuvant cu cuvant din curs sau din LP.. )
Sa inveti inseamna sa intelegi ce citesti, sa poti sa exprimi in cuvintele tale, sa faci conexiuni, sa deduci alte chestii, sa retii conceptul, nu textul in sine. Medicina nu e toceala, chiar daca sunt si unele chestii pe care trebuie sa le tocesti. Sa ramai cu ideea asta dupa ce-ai facut facultatea mi se pare trist. Bine, voi probabil nu ati terminat-o si atunci e scuzabil oarecum.

User avatar
Stewie
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Mar 25, 2010 4:50 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby Stewie » Sun Jul 04, 2010 11:58 pm

medicina o termina si un magar legat de poarta de la intrare...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby Calico » Mon Jul 05, 2010 12:03 am

Asta asa e. Si apoi pleaca in Germania, unde primesc orice magar si apoi il invata medicina, dupa cum spunea un rezident de-acolo de curand.

User avatar
Stewie
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Mar 25, 2010 4:50 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby Stewie » Mon Jul 05, 2010 12:05 am

MumaPadurii wrote:Asta asa e. Si apoi pleaca in Germania, unde primesc orice magar si apoi il invata medicina, dupa cum spunea un rezident de-acolo de curand.

eggzact... da macar e un magar bogat :lol:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby Calico » Mon Jul 05, 2010 12:06 am

Si cum stim toti, un magar bogat e un magar fericit.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby dexter65 » Mon Jul 05, 2010 8:37 am

invata ceva ce se bazeaza pe matematica si o sa vezi diferenta.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby Phat Skidz » Mon Jul 05, 2010 12:43 pm

Io nu știu cum de ați mai avea răbdare să tociți la vârsta asta. Oi avea io deficit de atenție, dar zău că n-aș mai putea. Și nu cred că am deficit de atenție.
Pur și simplu toceala e apanajul unei anumite vârste. Mie și la liceu mi se pare că ești prea bătrân ca să mai tocești. Pe măsură ce înaintezi în vârstă, trebuie să te prevalezi de capacitățile logic-operaționale ale creierului, nu de acumularea autistă de date. Toceala, afară de cazul în care ai un fel de memorie uluitoare, e dăunătoare. Omul nu e făcut să acumuleze informații ca în magazie, ci să le clasifice conform unor criterii.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby dexter65 » Mon Jul 05, 2010 2:09 pm

munca in sine iti aduce confirmarea ca esti inteligent si asta iti da satisfactie. ceea ce se vede pe forum este ca oamenii percep inteligenta la medicina si (si nu stiu de ce) simt nevoia sa si-o etaleze ptr a primi confirmare prin ceea ce rezulta din invatat.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby dexter65 » Mon Jul 05, 2010 2:23 pm

si am observat ca mai exista o categorie care intentionat nu se lauda (desi dau semne ca au nevoie de confirmare) ptr a ascunde faptul ca ceea ce fac nu le ofera confirmare ca sunt inteligenti.

RockStar-Of-Medicine
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jun 26, 2010 9:36 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby RockStar-Of-Medicine » Mon Jul 05, 2010 7:35 pm

bai ce stil de scris au unii de se invart in juru cozii , de nici ei nu stiu ce au vrut sa zica . Obisnuiti va sa scrieti exact ce vreti sa spuneti , in mod direct fara infrumusetare si " cuvinte alese " ca nu impresionati pe nimeni .

-legat de toceala ... e f adevarat ca nu e buna si chair dauneaza ... te transformi in masina de memorat , ajugi sa ti puna pe spate cati GB ai ca la memory stick , insa uneori nu ai de ales , asa e sistemul .

@ vlad : Chiar crezi ca prefera cineva sa toceasca niste materiale f multe ore ... in loc sa inteleaga un concept sau sa invete ceva practic ? Problema e ca nu suntem la Harvard sau " Oxbridge " . Uite exemplu aici Stefan Andrei Anghel un om fff desptept de care nu prea a auzit nimeni, locu I international la biologie si chimie de mai multe ori chiar ..vorbeam cu el acum cativa ani pe un forum de olimpiade si zicea ca vrea sa se duca la fac de Biochimie ..eu i am zis ca nu e sanatos ..el a zis ca incearca sa fac ceva aici. Si dupa anu I s a convins ca nu merge treaba aici .. trebuia sa toceasca niste treburi si sa faca niste experimente de scoala generala. Asa ca la ce rezultate avea anul umator --> Harvard Molecular Biology-class 2012. Problema e ca majoritatea nu suntem de nivelul lui si varianta mai buna nu avem.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby Calico » Mon Jul 05, 2010 9:13 pm

dexter65 wrote:invata ceva ce se bazeaza pe matematica si o sa vezi diferenta.
Am zis eu ca e la fel? Am zis ca nu e adevarat ca "medicina = toceala".

dexter65 wrote:munca in sine iti aduce confirmarea ca esti inteligent si asta iti da satisfactie. ceea ce se vede pe forum este ca oamenii percep inteligenta la medicina si (si nu stiu de ce) simt nevoia sa si-o etaleze ptr a primi confirmare prin ceea ce rezulta din invatat. si am observat ca mai exista o categorie care intentionat nu se lauda (desi dau semne ca au nevoie de confirmare) ptr a ascunde faptul ca ceea ce fac nu le ofera confirmare ca sunt inteligenti.

Munca in sine nu aduce confirmarea ca esti inteligent. Munca aduce confirmarea ca esti muncitor.
Dupa prima fraza mie eu nu inteleg nimic din ce ai vrut sa zici.

Mie in general mi-a placut sa inteleg ceea ce invat si sa nu recurg la toceala decat in putinele cazuri cand nu se putea altfel (nume de medicamente, doze, etc). E adevarat ca asta face memorara mult mai usoara si atunci poate nu muncesc la fel de mult ca cineva care "toceste" toata medicina, ceea ce probabil nu-mi confirma ca sunt inteligenta si nu-mi ofera aceeasi satisfactie. Well, intotdeauna am avut o fire lenesa si mi-a placut sa ma chinui cat mai putin.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby Phat Skidz » Mon Jul 05, 2010 9:21 pm

Ce legătură are unde suntem cu ce discutăm, Rockstar-etc.? Când un profesor sau nişte cursuri m-au plictisit, pur şi simplu am evitat cursurile şi am căutat alte surse de învăţat. De exemplu, imunologia. Eu am fost printre cei cărora nu le-au plăcut deloc cursurile, deşi sunt reputate a fi foarte frumoase, pline de schemuţe şi desene. Eram aşa de disperaţi să desenăm schemuţele că pierdeam restul şi pentru mine, cel puţin, totul devenea o varză. Aşa că după cursul nr 3 am renunţat definitiv să mai vin. În schimb, am citit Roitt din scoarţă în scoarţă, e o carte aşa mişto că o citeşti aproape de plăcere. Se vede că şi autorilor le-a plăcut să o scrie (poate chiar prea mult, mi-aduc aminte când se spunea despre nu mai ştiu care Ig că e o moleculă sexi). La examen, am luat 10, fără niciun fel de toceală.
Cam aşa s-a întâmplase şi cu 2 ani înainte la anatomie, când descoperisem Testut, singurul autor în stare să facă o chestie descriptivă şi sterilă ca anatomia să pară o plimbare printr-un parc frumos plin de spaţii, tunele şi colaterale.

Găsiţi cartea potrivită. Ar fi chiar păcat să pierdeţi vremea cu cursuri plicticoase sau proaste. Acum e vremea cititului de cărţi. Când o să fiţi doftori, o să citiţi mai mult articole şi guidelineuri.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby noidoipunctcom » Mon Jul 05, 2010 11:46 pm

vlad, I totally agree dar am asa un gust amar cand imi aduc aminte de cele cateva examene pentru care m-am pregatit din carti atat de "potrivite" si totusi, grilele/subiectele isi aveau de fapt rezolvarea cuvant-cu-cuvant din cursuri, la modul penibil in care nu acceptau nici un fel de explicatie, ba mai mult, se cereau detalii insignifiante dar picante foc si pt care te ardeau la punctaj desi pt materia cu pricina ai consultat carti "de valoare" but who cares. nu regret,fiecare se formeaza cum considera, dar sistemul de evaluare e uneori asa de shui elaborat incat "te forteaza" sa apelezi la cele mai ne-curate mijloace de a te imprietenii cu informatia, fie ca o tocesti/inveti/copiezi/inventezi etc. :roll: si deseori, disperarea inlocuieste placerea si ajungi sa "le dai ce vor" numai ca sa-ti scoti nota.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby dexter65 » Tue Jul 06, 2010 12:04 am

MumaPadurii wrote:
dexter65 wrote:invata ceva ce se bazeaza pe matematica si o sa vezi diferenta.
Am zis eu ca e la fel? Am zis ca nu e adevarat ca "medicina = toceala".

dexter65 wrote:munca in sine iti aduce confirmarea ca esti inteligent si asta iti da satisfactie. ceea ce se vede pe forum este ca oamenii percep inteligenta la medicina si (si nu stiu de ce) simt nevoia sa si-o etaleze ptr a primi confirmare prin ceea ce rezulta din invatat. si am observat ca mai exista o categorie care intentionat nu se lauda (desi dau semne ca au nevoie de confirmare) ptr a ascunde faptul ca ceea ce fac nu le ofera confirmare ca sunt inteligenti.

Munca in sine nu aduce confirmarea ca esti inteligent. Munca aduce confirmarea ca esti muncitor.
Dupa prima fraza mie eu nu inteleg nimic din ce ai vrut sa zici.

Mie in general mi-a placut sa inteleg ceea ce invat si sa nu recurg la toceala decat in putinele cazuri cand nu se putea altfel (nume de medicamente, doze, etc). E adevarat ca asta face memorara mult mai usoara si atunci poate nu muncesc la fel de mult ca cineva care "toceste" toata medicina, ceea ce probabil nu-mi confirma ca sunt inteligenta si nu-mi ofera aceeasi satisfactie. Well, intotdeauna am avut o fire lenesa si mi-a placut sa ma chinui cat mai putin.


pai tocmai cu asta s-a obisnuit medicinistul, cu ideea ca totul sta in vointa de a inmagazina. a judeca e altceva si asta iti aduce satisfactia ca esti inteligent.
eu cand am dat la medicina visam sa fac cercetare in facultate. am ramas dezamagit de ce am gasit. nu am gasit cercetare in schimb se tocea la greu, important era nu-ti scape nimic nememorat.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42585
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Medicina = toceala ?

Postby Calico » Tue Jul 06, 2010 12:09 am

dexter65 wrote:eu cand am dat la medicina visam sa fac cercetare in facultate. am ramas dezamagit de ce am gasit. nu am gasit cercetare in schimb se tocea la greu, important era nu-ti scape nimic nememorat.

Tu voiai sa faci cercetare in facultate? :o Nu crezi ca intai trebuie sa inveti cu ce se mananca medicina si apoi sa "faci cercetare"?

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby dexter65 » Tue Jul 06, 2010 12:38 am

as vrea sa mai spun ca sa-mi sustin ideea ca ptr cercetare trebuie sa intelegi instrumentele cercetarii. odata ce le-ai inteles nu le mai uiti. nu trebuie sa-ti propui sa bagi in tine.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Medicina = toceala ?

Postby Phat Skidz » Tue Jul 06, 2010 10:01 am

voidoipunctcom, e drept că pe vremea mea nu existau locuri cu taxă, așa că mă durea în cot de nota de la examen. Culmea e că și pe atunci aveam colegi care...mergeau la mărire. :D
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
>Ash<
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Feb 06, 2010 9:27 pm
Contact:

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby >Ash< » Wed Jul 21, 2010 7:10 pm

Am si eu nevoie de manualul de a X-a la fizica, cel scris de Gherbanovschi, editura Niculescu.
Eu m-am hotarat sa il iau doar pe asta, pentru ca din cls a IX-a nu imi trebuie decat un capitol si pot face rost de el, iar manual de a XI-a am deja.
Daca este cineva care vrea sa imi vanda acest manual, il rog sa imi dea un mail, sau add pe messenger. Id-ul meu este dreams_in_paris@rocketmail.com (cu tot cu rocket...)
Multumesc anticipat!
In nothing do men more nearly approach the gods than in giving health to men. (Cicero)

deeana
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Mar 10, 2010 9:15 pm

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby deeana » Wed Jul 21, 2010 10:12 pm

vand CULEGERE DE CHIMIE ORGANICA X-XI-XII editura lvs crepuscul
aceasta http://www.crepuscul.ro/editie.asp?id=17
ptr detalii pm.

gogulson
Posts: 2
Joined: Sat Jul 24, 2010 6:15 am

Numar locuri cu taxa

Postby gogulson » Sat Jul 24, 2010 6:37 am

Stie cineva care va fi numarul de locuri cu taxa pentru acest an - 2010 ? Nu am gasit aceasta informatie nicaieri.
Daca indeplinesc conditia impusa de a avea peste 50 de puncte la admitere (59 pct obtinute), am depus cerere pentru a fi admis pe locurile
cu taxa, sunt sanse ? Care este politica universitatii in acest sens ? Cum s-a procedat anul trecut, da la ce punctaj minim au fost acceptati
cei care au solicitat acest lucru?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Numar locuri cu taxa

Postby Oana93 » Sat Jul 24, 2010 10:26 am

gogulson wrote:Stie cineva care va fi numarul de locuri cu taxa pentru acest an - 2010 ? Nu am gasit aceasta informatie nicaieri.
Daca indeplinesc conditia impusa de a avea peste 50 de puncte la admitere (59 pct obtinute), am depus cerere pentru a fi admis pe locurile
cu taxa, sunt sanse ? Care este politica universitatii in acest sens ? Cum s-a procedat anul trecut, da la ce punctaj minim au fost acceptati
cei care au solicitat acest lucru?



sunt 192 locuri cu taxă anul ăsta.
legat de admitere nu știu ce să zic, eu am admiterea la anul, probabil depinde câte persoane (care au depus cererea) au punctaj mai mare ca al tău.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Numar locuri cu taxa

Postby Alfa_omega » Sat Jul 24, 2010 10:39 am

gogulson wrote:Stie cineva care va fi numarul de locuri cu taxa pentru acest an - 2010 ? Nu am gasit aceasta informatie nicaieri.
Daca indeplinesc conditia impusa de a avea peste 50 de puncte la admitere (59 pct obtinute), am depus cerere pentru a fi admis pe locurile
cu taxa, sunt sanse ? Care este politica universitatii in acest sens ? Cum s-a procedat anul trecut, da la ce punctaj minim au fost acceptati
cei care au solicitat acest lucru?


Anul trecut punctajul minim a fost chiar cel de 50 de puncte.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

gogulson
Posts: 2
Joined: Sat Jul 24, 2010 6:15 am

Re: Numar locuri cu taxa

Postby gogulson » Sat Jul 24, 2010 10:44 am

Esti sigur ca anul trecut s-a intrat si cu 50 puncte pe locurile cu taxa ?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Numar locuri cu taxa

Postby Alfa_omega » Sun Jul 25, 2010 1:52 pm

gogulson wrote:Esti sigur ca anul trecut s-a intrat si cu 50 puncte pe locurile cu taxa ?


Da
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

edi_leonte2003
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:29 am

Re: Numar locuri cu taxa

Postby edi_leonte2003 » Sun Jul 25, 2010 5:03 pm

problema asta o am si eu , am 54 de punctela MD si ash vrea sa stiu ce sanse am..

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Numar locuri cu taxa

Postby tish » Mon Jul 26, 2010 9:30 am

ce mare chestie. du-te la facultate si depune cerere iti vor spune ei daca intri sau nu la taxa,dar o data ce u esti trecut pe lista de la taxa at inseamna ca te poti baga la taxa. succes! ne vedem in toamna :peace:
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

alina c
Posts: 3
Joined: Mon Aug 02, 2010 4:37 pm

manuale de vanzare

Postby alina c » Mon Aug 02, 2010 5:20 pm

buna. eu voi da admitere in 2011. mi-am cumparat biologia si fizica de a 11-a, insa nu gasesc fizica de a 9-a si a 10-a. le vinde cineva? sau are cineva scanate capitolele respective? de asemenea as dori sa cumpar cartile de grile la bio si fizica din 2010 de la cei care au adat anul acesta ex. mentionez ca sunt din bucuresti. spor la invatat!

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: manuale de vanzare

Postby tish » Tue Aug 03, 2010 12:24 pm

eu am fizica din 2009 + xeroxate capitolele de electricitate si termodinamica din 2010, daca te intereseaza. iar pe cea de gherbanovshi(nu stiu sigur daca asa se scrie,scz :D ) ti-o pot trage la xerox,insa nu acum pt ca eu nu sunt din bucuresti, ci pe la sf lui sept.
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

Arianna_ari
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:34 pm

Re: As vrea sa ma fac medic endocrinolog.

Postby Arianna_ari » Mon Aug 09, 2010 8:58 pm

emanuelsan wrote:
Va intreb daca stiti ce se da la admitere la facultate... O sa fiu nevoi sa iau meditatii la biologie cat si la chimie.
Daca aveti vreun sfat bun , in afara ca va fi greu si bla , bla , imi puteti da add pe mess.


In primul rand, la timisoara admiterea se da doar din bilogie (merita sa accesezi site ul lor, gasesti acolo destul de multe informatii uitile), iar in ce privesc meditatiile, iti dau un sfat prietenesc sa nu iti mai cheltui banii pt asta: la biologie nu e nevoie de meditatii, intelegi singur daca citesti. Cu cartea in brate(manunalul de a XI a), o inveti, apoi pritocesti si cartea de teste si nu vei avea probleme. Necesare are fi ceva pregatiri si la chimie si fizica, poate ceva mai mult la chimie, pt ca iti va fi teribil de greu sa faci de ex biochimie in facultate fara ca tu sa stapanesti cat de cat chimia.

Na, spor la treaba si curaj!
Cand o' zbura porcu'...

alina c
Posts: 3
Joined: Mon Aug 02, 2010 4:37 pm

Re: manuale de vanzare

Postby alina c » Mon Aug 23, 2010 3:42 pm

multumesc. e ok la sf lui sept. culegeri nu ai? :)

rocs92
Posts: 1
Joined: Sun Aug 29, 2010 5:07 pm

salut

Postby rocs92 » Sun Aug 29, 2010 5:31 pm

As vrea sa stiu si eu cand apar cartile cu grile pentru admiterea din 2011.
apar in septembrie sau mai tarziu?!.......va rog un raspuns cat mai exact.multumesc!

andrei.n
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jul 21, 2010 7:43 pm

Re: De ce manuale e nevoie la admitere?

Postby andrei.n » Mon Aug 30, 2010 8:09 am

nu apar in septembrie...de obicei apar in ianuarie-februarie:) bafta :D


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests