Nelamuriri bio/chimie/fizica

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

presiunea alveolara

Postby ena » Sun Feb 06, 2011 1:20 pm

Buna am si eu o intrebare:daca se poate imi explica si mie cineva cum e cu presiunea alveolara? Am invatat mecanic, dar mi-ar fi mult mai usor daca as reusi sa si inteleg. Multumesc anticipat.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: adimitere med.

Postby drcraciun » Sun Feb 06, 2011 1:44 pm

Desenul asta animat te ajuta ? (dar trebuie sa stii engleza)

http://highered.mcgraw-hill.com/sites/0 ... ation.html

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: adimitere med.

Postby ena » Sun Feb 06, 2011 6:28 pm

Multumesc , da m-a ajutat , cel putin am reusit sa si vizualizez fenomenul pe langa invatarea propriu-zisa.E mai usor de retinut.Multumesc inca o data. :D

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: adimitere med.

Postby stoica_paul91 » Tue Apr 19, 2011 2:14 pm

drcraciun wrote:Desenul asta animat te ajuta ? (dar trebuie sa stii engleza)

http://highered.mcgraw-hill.com/sites/0 ... ation.html

Foarte interesant site-ul . MS :D
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Wed Apr 20, 2011 11:13 am

ena wrote:Buna am si eu o intrebare:daca se poate imi explica si mie cineva cum e cu presiunea alveolara? Am invatat mecanic, dar mi-ar fi mult mai usor daca as reusi sa si inteleg. Multumesc anticipat.

Stiu ca suna egoist, dar mai am o problema:
E vorba de planurile anatomice : Transversal , Sagital , Frontal.Ar fi de dorit sa pot sa le explic , dar nu ma simt in stare, pt. ca nu le inteleg.


in speranta unui ajutor,
Va multumesc.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: presiunea alveolara

Postby Phat Skidz » Wed Apr 20, 2011 11:56 am

Planul transversal e cel perpendicular pe axul cel mai lung.
Planul sagital e cel antero-posterior (față-spate). Îi zice "sagital" fiindcă este un plan vertical ce ar conține linia reprezentată de o săgeată cu care îți străpungi dușmanul din față sau din spate.
Planul frontal e cel latero-medial, sau stânga-dreapta, dacă vrei. Îi zice frontal fiindcă e paralel cu fruntea.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: presiunea alveolara

Postby Melania » Wed Apr 20, 2011 12:19 pm

vlad s. wrote:Planul transversal e cel perpendicular pe axul cel mai lung.

Si la obezii aia sferici cum determini planul transversal?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: presiunea alveolara

Postby Phat Skidz » Wed Apr 20, 2011 8:32 pm

Acolo orice plan e transversal. Sau îl învârţi până e transversal.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Wed Apr 20, 2011 9:46 pm

vlad s. wrote:Planul transversal e cel perpendicular pe axul cel mai lung.
Planul sagital e cel antero-posterior (față-spate). Îi zice "sagital" fiindcă este un plan vertical ce ar conține linia reprezentată de o săgeată cu care îți străpungi dușmanul din față sau din spate.
Planul frontal e cel latero-medial, sau stânga-dreapta, dacă vrei. Îi zice frontal fiindcă e paralel cu fruntea.




Foarte succint si explicit.
Multumesc frumos.

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: presiunea alveolara

Postby stoica_paul91 » Tue Apr 26, 2011 6:55 pm

ena wrote:
vlad s. wrote:Planul transversal e cel perpendicular pe axul cel mai lung.
Planul sagital e cel antero-posterior (față-spate). Îi zice "sagital" fiindcă este un plan vertical ce ar conține linia reprezentată de o săgeată cu care îți străpungi dușmanul din față sau din spate.
Planul frontal e cel latero-medial, sau stânga-dreapta, dacă vrei. Îi zice frontal fiindcă e paralel cu fruntea.

de ce ai zis latero -medial ?? el este doar paralel cu fruntea :D
atat si trece prin axul longitudinal si cel transversal :?:



Foarte succint si explicit.
Multumesc frumos.
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: presiunea alveolara

Postby Phat Skidz » Wed Apr 27, 2011 7:18 am

stoica_paul91 wrote:de ce ai zis latero -medial ?? el este doar paralel cu fruntea :D
atat si trece prin axul longitudinal si cel transversal :?:


Am citit de vreo 3 ori întrebarea, dar nu cred că am înțeles decât prima parte. Am zis latero-medial pentru că noțiunile de lateral și medial (înainte se numeau "intern" și "extern") sunt definite doar într-un plan frontal. Prin corp se pot practica un infinit de planuri frontale. Unul dintre acestea va conține axul longitudinal, niciunul însă nu va conține axul transversal.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: presiunea alveolara

Postby stoica_paul91 » Wed Apr 27, 2011 12:41 pm

vlad s. wrote:
stoica_paul91 wrote:de ce ai zis latero -medial ?? el este doar paralel cu fruntea :D
atat si trece prin axul longitudinal si cel transversal :?:


Am citit de vreo 3 ori întrebarea, dar nu cred că am înțeles decât prima parte. Am zis latero-medial pentru că noțiunile de lateral și medial (înainte se numeau "intern" și "extern") sunt definite doar într-un plan frontal. Prin corp se pot practica un infinit de planuri frontale. Unul dintre acestea va conține axul longitudinal, niciunul însă nu va conține axul transversal.

uite definitia din carte : " Planul frontal merge paralel cu fruntea si trece prin axul longitudinal si cel transversal .El imparte corpul intr-o parte anterioara( ventrala) si alta posterioara ( dorsala) ".
Am inteles pana la urma :D . Dar mie mi s-a parut ciudat stii :D
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: presiunea alveolara

Postby stoica_paul91 » Wed Apr 27, 2011 1:12 pm

stoica_paul91 wrote:
vlad s. wrote:
stoica_paul91 wrote:de ce ai zis latero -medial ?? el este doar paralel cu fruntea :D
atat si trece prin axul longitudinal si cel transversal :?:


Am citit de vreo 3 ori întrebarea, dar nu cred că am înțeles decât prima parte. Am zis latero-medial pentru că noțiunile de lateral și medial (înainte se numeau "intern" și "extern") sunt definite doar într-un plan frontal. Prin corp se pot practica un infinit de planuri frontale. Unul dintre acestea va conține axul longitudinal, niciunul însă nu va conține axul transversal.

uite definitia din carte : " Planul frontal merge paralel cu fruntea si trece prin axul longitudinal si cel transversal .El imparte corpul intr-o parte anterioara( ventrala) si alta posterioara ( dorsala) ".
Am inteles pana la urma :D . Dar mie mi s-a parut ciudat stii :D

Ps: Ai dreptate nu m-am exprimat foarte bine scuze
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Tue Aug 02, 2011 5:23 pm

ena wrote:Buna am si eu o intrebare:daca se poate imi explica si mie cineva cum e cu presiunea alveolara? Am invatat mecanic, dar mi-ar fi mult mai usor daca as reusi sa si inteleg. Multumesc anticipat.




Multumesc celor care m-au ajutat.Am luat. Sunt la MG. media 9.68

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: presiunea alveolara

Postby Mihaela.T » Tue Aug 02, 2011 6:33 pm

E imposibil sa ai media de la admitere buc 9.68 :shock: Unde ai dat?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: presiunea alveolara

Postby Oana93 » Wed Aug 03, 2011 10:56 am

Poate că n-a dat la București...

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Thu Aug 04, 2011 12:59 pm

ena wrote:
ena wrote:Buna am si eu o intrebare:daca se poate imi explica si mie cineva cum e cu presiunea alveolara? Am invatat mecanic, dar mi-ar fi mult mai usor daca as reusi sa si inteleg. Multumesc anticipat.




Multumesc celor care m-au ajutat.Am luat. Sunt la MG. media 9.68



Nu. E vb. de UMF "Iuliu Hatieganu" Cluj Napoca

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: presiunea alveolara

Postby Oana93 » Thu Aug 04, 2011 1:26 pm

Felicitări! :mrgreen:

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: presiunea alveolara

Postby Mihaela.T » Thu Aug 04, 2011 1:56 pm

Felicitari si din partea mea! :)
Eram doar curioasa. M-am obisnut ca imed sa fie ocupat preponderent cu cei de la Davila. :oops:

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: presiunea alveolara

Postby începătorul » Fri Aug 05, 2011 11:55 pm

Felicitări, ena. :allright:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

bella09
Posts: 2
Joined: Mon Aug 01, 2011 7:41 pm

sistemul arterial si cel venos

Postby bella09 » Mon Aug 08, 2011 7:48 pm

Buna! Am intrat anul I la facultatea de medicina cu greu pt ca am terminat umanul. Am niste intrebari pt ca am invatat sngura si nu mi-a explicat nimeni: la o incizie cum faci diferenta dintre vene si artere? Sau cand operezi cum iti dai seama care e vena / artera in cauza? Amanuntele de genul asta trebuie sa le stim sau le aflam la facultate? Sper ca nu vi s-a parut o intrebare aiurea. Merci

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby Oana93 » Mon Aug 08, 2011 7:54 pm

Aflăm la facultate :D

Felicitări! Și multă baftă în continuare ;)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby Chingachgook » Mon Aug 08, 2011 9:14 pm

n-ai prea citit


arterele sunt alea din care tasneste sangele

venele sunt alea din care licareste
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

bella09
Posts: 2
Joined: Mon Aug 01, 2011 7:41 pm

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby bella09 » Tue Aug 09, 2011 10:26 am

@ kooksee: cred ca nu mi-ai inteles intrebarea. Cand realizam o incizie cum ne dam seama care sunt arterele (venele din care tasneste sangele) si venele ? Asta am intrebat daca se invata la facultate...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby începătorul » Tue Aug 23, 2011 11:22 am

Păi, în primul rând, când înveţi o arteră sau o venă se merge în ordinea asta: orgine, traiect, raporturi şi la final ramuri. Dacă înveţi raporturile bine şi ai o orientare în spaţiu bună n-o să ai probleme la disecţie. O să ştii locul fiecărui vas fiindcă sunt minuţios descrise în carte.

Dacă n-ai citit nimic o să-ţi fie foarte greu, aproape imposibil. Dar mai sunt nişte şmecherii. De exemplu, te poţi folosi de consistenţa vaselor sau nervilor. Cu o pensă dacă tragi de nerv observi ca este o fibră albiciosă foarte rezistentă. În schimb, dacă tragi de o arteră o să observi ca este foarte elastică datorită tunicilor care o compun, iar dacă tragi de o venă îţi dai seama ca e mai subţire şi mai puţin rezistentă, adică se întinde mai mult. :lol:

Sper că ai înţeles ce vreau să zic. :D Baftă în noul an.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby Melania » Tue Aug 23, 2011 4:15 pm

bella09 wrote:@ kooksee: cred ca nu mi-ai inteles intrebarea. Cand realizam o incizie cum ne dam seama care sunt arterele (venele din care tasneste sangele) si venele ? Asta am intrebat daca se invata la facultate...

Arterele nu sunt vene.

User avatar
DrSS
junior
junior
Posts: 37
Joined: Mon Jan 04, 2010 12:41 am
Location: Bucuresti

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby DrSS » Fri Sep 09, 2011 7:44 pm

Aia rosie e artera si aia albastra e vena. Clar?
Un medic trebuie sa fie suficient de bun incat sa nu faca rau si suficient de rau incat sa faca bine.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby Calico » Fri Sep 09, 2011 9:41 pm

Si ala verde e nervul.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby ametist713 » Sat Sep 10, 2011 3:04 pm

Imi pare rau sa te contrazic, da' ala verde e viermele :D
things can only get better

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby mihai_525 » Sat Sep 10, 2011 5:12 pm

mda genul de gluma facuta de un medicinist tocilar si frustrat de an mai mare care se crede amuzant in mintea lui si care isi imagineaza ca impresioneaza pe cineva (de preferinta studente de anul 1-2) si care a venit sa "predea" la cadavru, la lp'urile de anatomie an II ale profului pe care il linge intr-una ca sa-l treaca si pe el in brosurica de anatomie pe care urmeaza sa o scoata.
no offence ametist, prima data cand am auzit gluma asta s-a intamplat in contextul prezentat mai sus si am ramas cu sechele probabil.
America first

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: sistemul arterial si cel venos

Postby ametist713 » Sat Sep 10, 2011 5:23 pm

Imi pare rau, sincer :oops: N-am avut intentia sa impresionez pe nimeni, cu atat mai putin studentele din anii 1-2. Era o gluma absolut nevinovata, nu m-am putut abtine, pana la urma asa ajungi daca urmaresti forumul si te obisnuiesti cu glumele de genul. Mie nu mi-a placut anatomia mai deloc, iar de mers de taiat la lp-uri nici vorba...de profu de anatomie nici nu mai zic..bleeeah :green: Si daca chiar as vrea sa apar intr-o brosurica, ar fi una de la cardio :lol:
And for the record, sunt medicinista...O seara frumoasa!
things can only get better

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Thu Oct 27, 2011 6:14 pm

Mihaela.T wrote:Felicitari si din partea mea! :)
Eram doar curioasa. M-am obisnut ca imed sa fie ocupat preponderent cu cei de la Davila. :oops:


Multumesc frumos.

Am o noua dilema. Ma puteti ajuta si pe mine sa delimitetz planurile: anteromedial, anteroposterior, antero... si completati voi pe linia punctata. Imi trebuie pentru Sistemul Osos.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: presiunea alveolara

Postby Calico » Fri Oct 28, 2011 9:34 am

E vorba de planurile anatomice : Transversal , Sagital , Frontal.Ar fi de dorit sa pot sa le explic , dar nu ma simt in stare, pt. ca nu le inteleg.

Am o noua dilema. Ma puteti ajuta si pe mine sa delimitetz planurile: anteromedial, anteroposterior, antero... si completati voi pe linia punctata. Imi trebuie pentru Sistemul Osos.


Se pare ca dilema nu e chiar noua... e tot Dilema Veche :)

A doua oara te referi la axe, nu la planuri (antero-medial nu exista). Ai zis c-ai inteles cum vine treaba cu planurile anatomice pe care ti-a explicat-o Vlad, cu axele e aceeasi chestie.

Image

Banuiesc ca ai facut geometrie...

Sunt 3 axe anatomice principale, perpendiculare una pe cealalta: anteroposterioara (dreapta care taie corpul pe directia ant-post, ca o sageata), craniocaudala (dreapta care taie corpul pe directia cap-picioare) si mediolaterala (directia dr-stg).

Un plan e determinat de intersectia a doua axe. Cea de-a treia axa va fi perpendiculara pe plan. Asa ca daca te joci cu axele astea o sa-ti iasa 3 planuri: Axa anteroposterioara + axa craniocaudala = planul sagital, pe care e pp axa mediolaterala. Axa anteroposterioara + axa mediolaterala = planul transversal, pe care e pp axa craniocaudala. Axa craniocaudala + axa mediolaterala = planul frontal, pe care e pp axa anteroposterioara..

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Sun Oct 30, 2011 8:01 pm

MumaPadurii wrote:
E vorba de planurile anatomice : Transversal , Sagital , Frontal.Ar fi de dorit sa pot sa le explic , dar nu ma simt in stare, pt. ca nu le inteleg.

Am o noua dilema. Ma puteti ajuta si pe mine sa delimitetz planurile: anteromedial, anteroposterior, antero... si completati voi pe linia punctata. Imi trebuie pentru Sistemul Osos.


Se pare ca dilema nu e chiar noua... e tot Dilema Veche :)

A doua oara te referi la axe, nu la planuri (antero-medial nu exista). Ai zis c-ai inteles cum vine treaba cu planurile anatomice pe care ti-a explicat-o Vlad, cu axele e aceeasi chestie.

Image

Banuiesc ca ai facut geometrie...

Sunt 3 axe anatomice principale, perpendiculare una pe cealalta: anteroposterioara (dreapta care taie corpul pe directia ant-post, ca o sageata), craniocaudala (dreapta care taie corpul pe directia cap-picioare) si mediolaterala (directia dr-stg).

Un plan e determinat de intersectia a doua axe. Cea de-a treia axa va fi perpendiculara pe plan. Asa ca daca te joci cu axele astea o sa-ti iasa 3 planuri: Axa anteroposterioara + axa craniocaudala = planul sagital, pe care e pp axa mediolaterala. Axa anteroposterioara + axa mediolaterala = planul transversal, pe care e pp axa craniocaudala. Axa craniocaudala + axa mediolaterala = planul frontal, pe care e pp axa anteroposterioara..



Multumesc pentru raspuns. E foarte explicit. :D

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Anca1203 » Sat Jan 28, 2012 6:09 pm

Pentru cei ce dau admiterea anul acesta, aici putem posta diverse intrebari :)
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Chris.05 » Tue Jan 31, 2012 11:34 am

De ce dietilamina reactioneaza cu HCl mai usor decat metilamina,anilina,difenilamina,dimetilanilina?

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby ioana_c » Tue Jan 31, 2012 6:05 pm

Pentru ca este mai bazica si cu cat o substanta este mai bazica cu atat reactioneaza mai usor cu un acid(in cazul de fata,HCl)

Exista o schema a bazicitatii aminelor care creste in ordinea:
Ar-NH2<NH3<R-NH2 si amina tertiara(nu merge aici si scriu formula)<R-NH-R

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Chris.05 » Tue Jan 31, 2012 8:56 pm

Mersi !

Dr. Edward
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:29 am
Contact:

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Dr. Edward » Wed Feb 01, 2012 12:54 pm

2 intrebari :help:

Cu cat s-a intrat la fara taxa in 2011?
Se organizeaza simulare pt. adimitere la UMF Iasi?
Aegroto dum anima est, spes est (Cat timp bolnavul sufla, mai este speranta).

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Dmndash » Wed Feb 01, 2012 1:35 pm

Ma introduc si eu ca musca-n...da la ce puii mei aveti nevoie de simulare la UMF Iasi? Dupa ce ca aveti cartea cu tot cu raspunsuri care din aia va pica...o invatati pe de rost pana o stiti cu punct si cu virgula...aveti nevoie si de simulare :lol: :lol: ?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests