Nelamuriri bio/chimie/fizica

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Anca1203 » Wed Feb 01, 2012 2:37 pm

Dr. Edward.. exista o sectiune numita Admitere 2012. This is not it..
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

Ilumm
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Mar 28, 2009 2:26 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Ilumm » Wed Feb 01, 2012 6:29 pm

Pentru nelamuriri/meditatii (inclusiv cu cadre didactice de la UMF Carol Davila) puteti verfica si topicul: http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?f=41&t=14203

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Festina » Wed Feb 01, 2012 6:40 pm

Ilumm wrote:Pentru nelamuriri/meditatii (inclusiv cu cadre didactice de la UMF Carol Davila) puteti verfica si topicul: http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?f=41&t=14203

Hai sa traiesti tu... Nu te supara ma iluminatti ,insa tu ai cam dat urat de tot cu bata in balta. Ce frumos era topicu si vii tu si prostituezi totul,scoti tot sacrul si purul printr-un singur gest. Reclama ma?
Daca as lauda ceva la pre-medisti ar fi tocmai deschiderea topicului asta. (vii tu si parca totul este maro acum)
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby începătorul » Thu Feb 02, 2012 1:13 pm

Şi tu când postezi anunţuri cu vând/cumpăr în alte topice decât "okazii", cum e? Hai să nu pozăm în lupi moralişti când nu e cazul.

În România sunt mulţi inapţi care se visează medici dupa ce urmăresc House, Grey etc. Să nu le răpim un ajutor de nădejde.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Festina » Sat Feb 04, 2012 12:04 am

începătorul wrote:Şi tu când postezi anunţuri cu vând/cumpăr în alte topice decât "okazii", cum e? Hai să nu pozăm în lupi moralişti când nu e cazul.

În România sunt mulţi inapţi care se visează medici dupa ce urmăresc House, Grey etc. Să nu le răpim un ajutor de nădejde.

De-acord!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

adelinazamfir
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sat Feb 11, 2012 8:29 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby adelinazamfir » Thu Apr 19, 2012 1:19 pm

http://www.youtube.com/watch?v=jKOxBW1F ... re=related

Ce parere aveti de link-ul asta? Aveti vreo idee unde s-ar afla tumora?

alexandraalle
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue May 15, 2012 5:27 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby alexandraalle » Tue May 15, 2012 6:00 pm

buna.ma puteti ajuta cu niste teste de biologie,chimie,admitere...vreau sa ma pregatesc bine din vara asta.la anul dau la medicina.multumesc anticipat!

adelinazamfir
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sat Feb 11, 2012 8:29 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby adelinazamfir » Wed Jun 06, 2012 2:17 am

5- Viscerocraniul confine segmentele periferice ale analizatorilor :
A. Auditiv
B. Vestibular
C. Acustico-vestibular
D. Cutanat
E. Nici un raspuns correct


Ce parere aveti?... Eu as opta pentru E, singurul care macar e in zona e cutanatul dar nu e continut "in" viscerocraniu. Ei dau raspunsul A... Tot testul e plin de aberatii la raspunsuri. De exemplu ca neurocraniul adaposteste maduva spinarii. Ce o fi chiar asa greu sa verifice cineva culegerea?????

Kevin23
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 01, 2012 12:51 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Kevin23 » Wed Jun 06, 2012 10:38 pm

Poate posta cineva o imagine cu fata bazala a creierului in care sa fie indicate lobul orbital, santurile orbitale, santul olfactiv, santul colateral, girul hipocampic, si girii occipito-temporal medial si lateral ?

Va multumesc anticipat.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Festina » Thu Jun 07, 2012 2:35 am

Kevin23 wrote:Poate posta cineva o imagine cu fata bazala a creierului in care sa fie indicate lobul orbital, santurile orbitale, santul olfactiv, santul colateral, girul hipocampic, si girii occipito-temporal medial si lateral ?

Va multumesc anticipat.

Cumpara Atlas of human anatomy de Frank Netter!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Anca1203 » Thu Jun 07, 2012 10:45 am

adelinazamfir wrote:5- Viscerocraniul confine segmentele periferice ale analizatorilor :
A. Auditiv
B. Vestibular
C. Acustico-vestibular
D. Cutanat
E. Nici un raspuns correct


Ce parere aveti?... Eu as opta pentru E, singurul care macar e in zona e cutanatul dar nu e continut "in" viscerocraniu. Ei dau raspunsul A... Tot testul e plin de aberatii la raspunsuri. De exemplu ca neurocraniul adaposteste maduva spinarii. Ce o fi chiar asa greu sa verifice cineva culegerea?????


Nici A nu e corect, dar eu una as zice D. Pe fata nu ai piele ? Si nu zice nicaieri "in viscerocraniu" ci pur si simplu viscerocraniu
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

Gugustiuc
Posts: 3
Joined: Thu Jun 07, 2012 10:32 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Gugustiuc » Thu Jun 07, 2012 10:36 pm

Viscerocraniul se refera la oasele fetei si contine{6 oase pereche si 2 nepereche),eu cred ca raspunsul este E deoarece in os nu avem nici un segment periferic al vreunui analizator.

Kevin23
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 01, 2012 12:51 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Kevin23 » Thu Jun 07, 2012 11:54 pm

Din prima carte (cea mov de corint) vicerocraniul repr fata. Iar din cea portocalie citez : " si partea faciala, care corespunde viscerocraniului(fata)".

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby tudyy » Fri Jun 08, 2012 12:29 am

adelinazamfir wrote:5- Viscerocraniul confine segmentele periferice ale analizatorilor :
A. Auditiv
B. Vestibular
C. Acustico-vestibular
D. Cutanat
E. Nici un raspuns correct


Ce parere aveti?... Eu as opta pentru E, singurul care macar e in zona e cutanatul dar nu e continut "in" viscerocraniu. Ei dau raspunsul A... Tot testul e plin de aberatii la raspunsuri. De exemplu ca neurocraniul adaposteste maduva spinarii. Ce o fi chiar asa greu sa verifice cineva culegerea?????


Raspunsul este A pentru ca "Scheletul capului este alcatuit din ..... si din viscerocraniu, unde se afla atat segmentele periferice ale organelor de simt cat si primele segmente....." (pag. 63, manual). Intrebarea se refera la ce segment periferic este continut DOAR in viscerocraniu, in cazul de fata al analizatorului auditiv. Analizatorul cutanat nu are segmentul periferic exclusiv in viscerocraniu, deci e incorect sa spunem ca se gaseste in viscerocraniu.

Kevin23
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 01, 2012 12:51 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Kevin23 » Fri Jun 08, 2012 1:07 am

tudyy wrote:Raspunsul este A pentru ca "Scheletul capului este alcatuit din ..... si din viscerocraniu, unde se afla atat segmentele periferice ale organelor de simt cat si primele segmente....." (pag. 63, manual). Intrebarea se refera la ce segment periferic este continut DOAR in viscerocraniu, in cazul de fata al analizatorului auditiv. Analizatorul cutanat nu are segmentul periferic exclusiv in viscerocraniu, deci e incorect sa spunem ca se gaseste in viscerocraniu.


Aceeasi logica in raspuns am detectat-o si eu, dar m-am abtinut de la a remarca aici. Ma bucur sa vad ca e validata. :D

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Anca1203 » Fri Jun 08, 2012 1:46 pm

tudyy, unde vezi tu scris "doar" ?
Eu stiam ca segmentul periferic al analizatorului auditiv tine de neurocraniu :)
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Anca1203 » Fri Jun 08, 2012 1:49 pm

Analizatorul acustic si vestibular se afla in urechea interna (sapata in temporal, os care tine de neurocraniu din cate stiu eu). Sa ma corecteze cineva daca gresesc
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby tudyy » Fri Jun 08, 2012 2:19 pm

Anca, nu scrie "doar" in intrebare, dar toate grilele de genu asta din culegere au logica asta. Pentru ca segmentul periferic al analizatorului cutanat se gaseste in piele, nu in viscerocraniu (nu are legatura cu faptul ca avem piele pe fata). Viscerocarniul este format din oasele alea 6 pereche si 2 nepereche (dupa cum am citat mai sus din manual) si cuprinde si segmentele periferice ale organelor de simt; in cazul nostru, receptorul analizatorului auditiv, urechea. Mai pe romaneste, receptorul asta se afla in cap, iar cel cutanat se afla in piele. :)

PS. Osul temporal este intr-adevar parte a neurocraniului, dar ce este sapat in el (segmentul periferic) tine de viscerocraniu.

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Anca1203 » Fri Jun 08, 2012 4:46 pm

Ok, partial iti dau dreptate. O sa ma intreb profesorii just in case:)
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby începătorul » Fri Jun 08, 2012 5:43 pm

Măi, încercaţi să gândiţi logic grilele. Aici se pot câştiga puncte preţioase chiar dacă nu stăpâniţi bine materia...

Bun. Deci un analizator este format dintr-un segment periferic (receptor), unul intermediar (de conducere - căile nervoase) şi unul central (proiecţia corticală). Deci noi trebuie să descoperim receptorii situaţi la nivelul viscerocraniului (feţei)...

Receptorii aparatului auditiv sunt situaţi în urechea internă în melcul membranos (cavitate din stânca temporalului).

Receptorii aparatului vestibular sunt situaţi în utriculă, saculă şi canalele semicirculare (tot în stânca temporalului).

Receptorii analizatorului cutanat sunt situaţi în piele (logic).

Tuddy, segmentul periferic al aparatului auditiv este format din urechea externă, medie şi internă (cu menţiunea că ultimele două elemente anatomice sunt situate în neurocraniu). Din punct de vedere topografic, urechea externă face parte din regiunea auriculară - o zonă topografică superficială a neurocraniului, deci urechea externă nu face parte din faţă.

Vă las pe voi să ghiciți răspunsul corect. :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

adelinazamfir
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sat Feb 11, 2012 8:29 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby adelinazamfir » Fri Jun 08, 2012 8:40 pm

Deci niciun raspuns corect...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Chingachgook » Fri Jun 08, 2012 8:48 pm

decat ca viscerocraniu nu inseamna fata
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby ioana_c » Wed Jun 13, 2012 4:22 pm

Ma ajutati si pe mine cu ceva?Nu-mi iese o problema de bac.
Un amestec echimolecular de propan şi propenă cu volumul de 89,6 cm3
(c. n.) este trecut printr-un vas de reacţie care conţine o soluţie de Br2 cu concentraţia
0,5 M. Calculaţi cu cât creşte masa vasului de reacţie după trecerea amestecului de
hidrocarburi prin el.

Mie mi-a dat nr de moli de propan si propena 2,apoi nr de moli de Br tot 2.Cand am aplicat concentratia am avut Vs=2/0.5=4 cm3.Iar la raspunsuri scrie 84 mg.De ce?Nu inteleg de ce lor le-a dat asa.

lucas_dsc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Mar 22, 2012 12:01 am

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby lucas_dsc » Thu Jun 14, 2012 1:08 am

In conditiile date propanul nu reactioneaza cu bromul, deoarece alcanilor le trebuie conditie de reactie 500 gradeC,..propena avand nevoie de CCl4 sau apa de brom. Deci numai propena reactioneaza cu br2 in conditiile date, propanul fiind gaz si nereactionand tot iese din vas => masa vasului va creste doar cu masa propenei.
nr de moli = 89,6/22,4=4 mmoli propan+propena=> 2 mmoli din fiecare.
2 mmoli propena= m/42 => m=84 mg propena => masa vasului creste cu 84 mg.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby ioana_c » Fri Jun 15, 2012 11:09 am

ok multumesc...dar concentratia unde o folosesc?

lucas_dsc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Mar 22, 2012 12:01 am

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby lucas_dsc » Fri Jun 15, 2012 5:39 pm

concentratia nu o folosesti in problema. au dat-o ca sa-ti dai seama ca e apa de brom (conditie necesara reactiei) si nu brom pur. fara apa de brom sau ccl4 reactia nu are loc.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby ioana_c » Sat Jun 16, 2012 10:29 am

Ok,am inteles.Multumesc!

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby mirela93 » Fri Jul 20, 2012 7:14 am

ma puteti ajuta, va rog ,cu urmatoarea problema....? este singura din manualul de clasa a 11-a care nu imi da...ca la sfarsitul manualului, adica 190,66 g .

Pentru obtinerea naftilaminei din nitronaflatlina se folosesc 224 g pilitura de fier si 900 g solutie de HCl de concentratie 36,5% Calculati masa de naftilamina obtinuta.....
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
ena
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby ena » Sun Jul 29, 2012 10:01 am

[LA MULTI ANI "CAROL DAVILA"!!!

DianaD
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jul 26, 2012 10:33 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby DianaD » Tue Jul 31, 2012 9:07 am

mirela93 wrote:ma puteti ajuta, va rog ,cu urmatoarea problema....? este singura din manualul de clasa a 11-a care nu imi da...ca la sfarsitul manualului, adica 190,66 g .

Pentru obtinerea naftilaminei din nitronaflatlina se folosesc 224 g pilitura de fier si 900 g solutie de HCl de concentratie 36,5% Calculati masa de naftilamina obtinuta.....

mirela, felicitari pentru admitere!

DianaD
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jul 26, 2012 10:33 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby DianaD » Tue Jul 31, 2012 9:09 am

Am sa scriu rezolvarea pentru cei care vor da admiterea in 2013 si se vor lovi de problema asta.
reducerea gruparii nitro se face cu hidrogen obtinut in situ in urma reactiei: Fe+2HCl=FeCl2 +H2
In prezenta gruparii nitro nu se mai formeaza hidrogen molecular pentru ca hidrogenul atomic reactioneaza cu gruparea nitro, reducand-o la grupare amino.
in 900g solutie HCl 36,5% ai 9 moli de HCl, 224g de Fe inseamna 4 moli. Cei 4 moli de Fe vor consuma 8 moli de HCl, deci ai un exces de 1 mol de HCl. Vei obtine 4 moli de H2 sau 8H+ si 8 electroni.
la un mol de nitronaftalina consumi 6H+ si 6e si obtii 1 mol de naftil amina ................................... atunci din 8H+ si 8e obtii x moli de naftilamina
x=4/3 moli, aduci in masa si ai rezultatul

in manualul verde, de dinainte de 89 reactia asta era prezentata mai simplu: nitro +H2 (catalizatori HCl+Fe) = amino +2H2O

takane
Posts: 1
Joined: Mon Sep 03, 2012 9:03 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby takane » Mon Sep 03, 2012 9:07 pm

Spune'ti'mi frate si mie cum pot sa invat Biologia , pentru admitere, mai usor . Mi se pare prea multa toceala . :roll:

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby tudyy » Tue Sep 04, 2012 11:50 pm

"takane"Spune'ti'mi frate si mie cum pot sa invat Biologia , pentru admitere, mai usor . Mi se pare prea multa toceala . :roll:

=)) mai bine baga dosaru' frate.

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby Bjorne » Thu Sep 06, 2012 1:57 am

Frate, e nasoale rau cu astea.

User avatar
BBUT88
senior
senior
Posts: 239
Joined: Sat Jun 16, 2012 2:59 pm

Re: presiunea alveolara

Postby BBUT88 » Wed Oct 24, 2012 8:34 pm

ena wrote:
ena wrote:
ena wrote:Buna am si eu o intrebare:daca se poate imi explica si mie cineva cum e cu presiunea alveolara? Am invatat mecanic, dar mi-ar fi mult mai usor daca as reusi sa si inteleg. Multumesc anticipat.




Multumesc celor care m-au ajutat.Am luat. Sunt la MG. media 9.68



Nu. E vb. de UMF "Iuliu Hatieganu" Cluj Napoca

voi n-aveti wikipedia man?
The world today has 6.8 billion people. That's heading up to about nine billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 percent!

ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

problema chimie

Postby ilinca96 » Fri Nov 09, 2012 10:54 pm

Am si eu o problema la chimie care nu-mi iese de nici o culoare, ati fi draguti sa ma ajutati:

O proba dintr-o hidrocarbura gazoasa se afla intr-un recipient cu volumul de 6,6L la 57 grade C si 1558 mmHg. Dupa arderea probei cu cantitatea stoechiometrica de aer (20% O2) si condensarea vaporilor de apa se obtin 257,6L (c.n.) amestec gazos cu densitatea relativa in raport cu aerul d aer=1,041. Sa se determine formula moleculara si masa de hidrocarbura supusa arderii.

Mersi frumos.

AlinN
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Nov 18, 2012 4:06 pm
Location: Arges

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby AlinN » Fri Nov 23, 2012 8:54 pm

Salut. Am o intrebare legata de o grila la bio.
Grila e din 2012, cu reflexele conditionate.
Ce este fals despre reflexe conditionate?
1. au caracter de specie
2.tin toate viata
3. se dezvolta pe baza celor neconditionate
4. au centri corticali, dar mai ales subcorticali
Normal, 1 2 si 4 sunt gresite, dar raspunsul pe care ei il dau la final este C, adica 2-4. Banuiesc ca e greseala lor, ca e imposibil sa aiba caracter de specie cele conditionate, nu?
Organizarea si perseverenta te pot duce departe, foarte departe. Pacat ca inca nu dispun de ele:))

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: problema chimie

Postby 187.92a » Fri Dec 14, 2012 2:50 pm

Etan. 15 grame, adica 1/2 mol.
Ca sa ajungi insa la rezultat faci asa:
Nr moli il obtii din joaca cu gazele, pv egal nRT
Vezi ca 6.6 simplifica pe 330 Kelvini, 1558 mmhg vine 207.8 simplifica pe R 8,314
Obtii 0,5 moli Hidrocarbura

Tre sa presupui arderea COMPLETA
si ai masa moleculara amestec de gaze de 30, adica CO2 si N2 deci de fix 7 ori mai mult azot in amestecul rezultat

Daca ai o hc. de tipul CxHy, obtii la ardere xCO2 si 4x+y N2, deci vei avea 7x egal 4x plys y, deci C2H6 adica etanul

Orice medic stie sa rezolve pb dintr-astea

Cezrar
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Dec 14, 2012 2:50 am

Re: problema chimie

Postby Cezrar » Tue Dec 18, 2012 2:37 am

Presupun ca la admitere problemele sunt mai grele ca asta, nu?

athens
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Aug 31, 2011 4:54 pm

Re: Nelamuriri bio/chimie/fizica

Postby athens » Wed Jan 02, 2013 12:06 pm

Am o nelamurire la urmatoarea problema de chimie:

1.Intr-un vas cu solutie de brom de concentratie 2% s-au barbotat 6,72cm3 amestec de etan si etena si s-a constatat o crestere a masei vasului cu 2,8mg. a)calculeaza compozitia amestecului de hidrocarburi in % molare b)calculeaza masa de solutie de brom care a fost decolorata de amestecul de hidrocarburi.

Intr-o rezolvare de pe net spune ca acea masa de 2,8 mg este a etenei si da rezultatul din manual daca faci asa, dar nu inteleg de ce e doar a etenei si nu a intregului amestec. Cum iti dai seama ca e vorba de masa etenei?


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests