Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Fri Sep 02, 2011 9:21 pm

devii la fel o laie

in orasele mici e mai acuta treaba cu pilele. cunostintele alea care iti spun ca e la fel sunt varza cu carne. inteleg ca ai 17 ani si toti aia peste 28 de ani ti se par adulti care stiu ce spun. cand o sa ai timp cauta pe aici useri din constanta (au mai fost de-a lungul timpului) . o sa vezi diferenta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sat Sep 03, 2011 6:12 am

Chiar as vrea sa citesc niste post-uri de-ale lor. Pe unde pot sa caut, daca stii cumva? :?

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Cron0s » Tue Sep 06, 2011 9:24 am

Alexandra, eu sunt din judetul Constanta dar nu am dat aici la facultate. Sa iti impartasesc si parerea mea poate te ajuta cu ceva
Constanta in primul rand nu este oras universitar, sigur, ai niste facultati si universitati, dar total lipsite de traditie si istoric. In afara de Universitatea Ovidius care ofera si locuri la buget, restul sunt arhicunoscutele facultati "mall" gen Spiru, si alte balarii care iti dau si examen online pentru banii aia. Fiind vorba de facultati ieftine, e de la sine inteles ca ele sunt facute pentru cel lenes care nu vrea sa plece din Constanta sa invete undeva si prefera sa stea acasa, asa ca o mare problema o sa fie caminele si asa zisa "viata studenteasca"
Cand eu ma pregateam de admitere, in Ctza la medicina erau 75 de locuri....adica tot colectivul tau de-a lungul a 6 ani o sa fie de maxim 75, asta daca nu cedeaza o parte dupa primul an. Asa inseamna ca exista un singur prof pe materie, ceea ce e ca monopolul in afaceri, nu exista competitie, el face legea.
Apoi Constanta e totusi mare, si exista destule spitale si aparatura, ai ce vedea si invata, dar la fel ca peste tot, se reduce la ce inveti singura si colectivul care te face sa aspiri fie spre mediocritate, fie spre ceva mai bun. Am vechi prieteni care au terminat la Constanta si au luat punctaj mai mult decat bun la rezi, si-au ales ce au vrut, fiind primii in facultate chiar se intelegeau foarte bine cu profesorii...dar una e sa fi primul din 75 si alta sa te zbati pentru bursa impotriva la 600, e un cu totul alt nivel.
Din punct de vedere al orasului,e frumos. E destul de aglomerat pe timp de vara, insa in general nu e la fel de imbacsit si poluat, ai mereu briza si nu simti ca te sufoci de caldura intre blocuri, sunt o gramada de locuri de vizitat si in general ai ce face, nu la fel de multe ca in Bucuresti, dar nah, nu e capitala. Insa personal la nivel de oras oricand as alege Constanta

Asa ca dintre Bucuresti si Constanta, eu iti zic sa alegi Clujul :) Cand vine vorba sa pleci la facultate alegi universitatea si nu orasul. Conteaza totusi nivelul care ti se cere si spre ce tintesti. Daca vrei doar diploma si un oras frumos unde sa te plimbi prin Mall, poti sa mergi oriunde. Daca vrei sa inveti carte si sa nu faci absolut totul individual, e bine sa mai ai si ceva profesori.
Dar daca Buc sau Constanta sunt singurele tale optiuni, atunci Bucuresti. Peste tot sunt proaste facultatile de medicina, dar totusi....aia in Constanta nu prea e facultate :)

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Wed Sep 07, 2011 10:38 am

Mersi mult pentru sfat. :) Chiar as alege Cluj-ul, dar cred ca mi-ar fi destul de greu sa fiu intr-un oras necunoscut la 19 ani, studenta la medicina, la 500 km de casa, fara cunostinte nimic. O sa vad ce o sa mai fie pana atunci..
Tu esti la facultate la Bucuresti, nu?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Sep 07, 2011 1:01 pm

Da, nimeni nu a supravietuit la Cluj venind de la câteva sute de km, la fragila vârsta de 19 ani. Au murit toti, pardon toate.
Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Wed Sep 07, 2011 3:21 pm

Alexandra1827 wrote:Mersi mult pentru sfat. :) Chiar as alege Cluj-ul, dar cred ca mi-ar fi destul de greu sa fiu intr-un oras necunoscut la 19 ani, studenta la medicina, la 500 km de casa, fara cunostinte nimic. O sa vad ce o sa mai fie pana atunci..
Tu esti la facultate la Bucuresti, nu?

Fara suparare, deja repeti obsesiv placa cu: "la 19 ani, singura, departe de casa, blabla". Si ti s-a explicat ca au existat si exista nenumarati studenti in aceasta situatie, inclusiv eu, cum ti-am scris mai sus. La 19 ani e exact timpul sa iei viata in piept...Tocmai aceasta relativa independenta (mai ales la distante asa mari) o sa te ajute sa-ti dezvolti cu adevarat personalitatea (+alte avantaje, cum am scris in postare). Nu da cu piciorul la asa o oportunitate doar pentru ca iti e "frica".
Succes! :D
things can only get better

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re:

Postby Alexandra1827 » Fri Sep 09, 2011 7:09 am

Im wrote:Da, nimeni nu a supravietuit la Cluj venind de la câteva sute de km, la fragila vârsta de 19 ani. Au murit toti, pardon toate.
Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.


Cred ca studiul tau este nefondat. Nu inteleg de ce e rau sa incerc sa aflu cate ceva despre facultatile de medicina din tara, despre locul unde m-as simti cel mai bine. Vrei sa spui ca tu inainte de admitere nu te-ai interesat pe nicaieri despre facultatea ta?! Ma indoiesc. Eu am gasit acest forum destul de bun incat sa ma ajute sa imi formez o parere despre faculatile de medicina din tara si care mi s-ar potrivi cel mai bine. Nu inteleg de ce atata critica si rautate.

Diogene30
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Sep 08, 2011 4:05 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Diogene30 » Fri Sep 09, 2011 11:23 am

@Alexandra1827

Reiterez ce a spus vlad s. mai sus.
1. Toate facultatile de medicina din Romania sunt proaste. 95% dintre dascalii (si studentii sic!) de peste tot sunt slab pregatiti.
2. Cel mai important este studiul individual avand ca sursa internetul (KAPLAN, Dr. Najeeb, Goljan, BRS, High Yeld, Oxford Handbook, protocoalele terapeutice si multe-multe altele).
Adaug:
3. Este esential sa iti economisesti resursele. Din acest punct de vedere facultatea cea mai buna e cea care implica in mod predictibil costurile cele mai mici (distanta, cazare etc). 6 ani e o perioada lunga de timp. Chiar daca la inceput pare ca totul este in regula in 6 ani de obicei au loc multe shimbari.
4. Hotaraste-te cat mai repede daca vrei sa ramai in tara sau vrei sa pleci. Aceste atitudini diferite implica eforturi diferite.

Amu' sa vad pe care-l manca palmele.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Sep 09, 2011 1:02 pm

Economisirea resurslor :lol:

E vitaaaaaal. Suntem la bursa. :shock:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Fri Sep 09, 2011 3:02 pm

Fatuca asta vad ca citeste numai ce ii convine...Auzi, cica se intereseaza de facultati sa vada la care se simte mai bine :lol: Si dupa ce i se explica in detaliu, o tine tot pe a ei "o sa fiu singura, in oras strain, fara fusta mamei, buhuhu". No comment.
things can only get better

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Fri Sep 09, 2011 5:11 pm

ametist713 wrote:Fatuca asta vad ca citeste numai ce ii convine...Auzi, cica se intereseaza de facultati sa vada la care se simte mai bine :lol: Si dupa ce i se explica in detaliu, o tine tot pe a ei "o sa fiu singura, in oras strain, fara fusta mamei, buhuhu". No comment.


Aoleu, nu intelegi nimic. Prin faptul ca vreau sa merg la o facultate la care sa ma simt bine, ma refer la faptul ca as vrea ca facultatea sa imi indeplineasca cat de cat asteptarile.. Zau ca nu inteleg de ce atata critica. In detaliu mi-au explicat doar cateva persoane. Ce ai vrea sa zic? Ma duc in Arabia Saudita sa fac medicina pt ca nu ma tem de distanta mare?!?!

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Fri Sep 09, 2011 6:27 pm

Tu, cu degetelele tale, ai scris ca ai vrea din tot sufletul sa mergi la Cluj sau Bucuresti, dar e vaaaai, foarte departe. Din ce ai scris, singurul impediment e ca sunt DEPARTE de casa facultatile. Iar eu incercam sa-ti explic ca nu trebuie sa renunti la facultatea dorita, doar fiindca e departe...distanta e cea mai mica problema, crede-ma...te obisnuiesti in primul semestru :D La fel si cu prietenii...iti faci altii la fata locului, ba chiar poti sa ai surpriza (ca mine) sa intalnesti oameni cu care sa te intelegi muuult mai bine. Oricum, indiferent ce ai alege, mult succes! :rightblinky:
things can only get better

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Fri Sep 09, 2011 8:48 pm

Mersi.. Doar Cluj-ul este foarte departe de orasul meu, Bucuresti-ul e la 125 km, nu e mare distanta.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Sep 09, 2011 10:05 pm

Fata asta e criminala în ceea ce vrea sa auda si ce nu. I-am spus din reply-ul #3 ca "acasa la mine" nu va mai fi acelasi, ca noua viata si noul centru al universului va fi acel oras universitar unde se duce. Ca orasul ei actual devine ex-orasul ei. Dar vaiiii, fusta mamei e în continuare depaaaarte de orasul cutaaare. Si are doaaaar 19 aaaani, saraca, si nu cunoaste pe niiiiimeni.

Trebuia sa începi si tu cinstit : "sunt o handicapata de 19 ani si am nevoie de ajutor special".

warning
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sat Sep 10, 2011 7:20 am

Singurul handicapat de aici esti tu! Daca ti se par anormale afirmatiile mele nu mai scrie aici, chiar nu am nevoie de cuvintele tale si de jigniri. Cel mai probabil esti un om de nimic, un meschin si un arogant de iti permiti sa vorbesti asa.

warning

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 3:12 pm

Fii serioasă. Dacă vrei să fii luată la mișto, vino pe imed și întreabă niște chestii nevinovate :)

Și pe bune, eu am înțeles același lucru ca și Im sau ametist713 . Ți-e teamă să pleci de acasă:

cred ca mi-ar fi destul de greu sa fiu intr-un oras necunoscut la 19 ani, studenta la medicina, la 500 km de casa, fara cunostinte nimic


Uită-te la mine: am 18 ani [și nu, nu împlinesc 19 anul ăsta], studentă la medicină, plec peste 3 săptămâni la 230 și ceva de kilometri de casă. Cunoștințe? 1-2 persoane. Și vin în București, care e mai mare și mai aglomerat decât Clujul.

P.S. La București nu e chiar totul pe pile. Te descurci binișor și fără ele, deocamdată.

Și.. să nu uit, vrei să vezi unde te-ai simți cel mai bine? Nu-ți poți da seama decât dacă te duci să stai o vreme în orașele respective. Nu-ți poți forma o imagine clară despre Cluj/București/Constanța etc folosindu-te de părerile altora. Poate ei văd orașul X într-un mod, iar tu îl vei vedea în altul.

Părerea mea? Dacă vrei să te simți ca în Ungaria, du-te în Cluj/Tg. Mureș. Se vorbește ungurește p-acolo de parcă n-am fi în România. (pentru cei care studiază acolo, no offence, dar de câte ori am intrat într-un magazin/pub/mall pe-acolo m-au luat direct cu maghiara...).

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sat Sep 10, 2011 3:36 pm

Deci am inteles noi foarte bine :D Facultatea e asa departeeee, of-of. Dar n-a omorit pe nimeni, inca :D (sper). Inainte sa dau la facultate mi-am propus sa vizitez toate orasele univ mari (exceptand Buc), dar pana la urma am vazut numai Tg Muresul, m-am indragostit de el si am ramas :D Si nu am plans nicio secunda ca sunt departe de casa (300 km).
Si apropos de Mures, chiar asa este: in unele locuri chiar te iau intai cu maghiara, dar daca vad ca nu reactionezi, trec (mai fara tregere de inima) pe romana :D Dar pe total, e fain.
Succes in primul an, Oana! Daca ai vreo intrebare, nu te sfii sa intrebi :rightblinky:
things can only get better

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 4:05 pm

Mersi, ametist! O să întreb..dacă am ce :peace: :))))))

Alexandra:
Pe bune, nu's nașpa orașele (Cluj, Mureș...).. Mi-e mi-a lăsat maghiara aia un gust amar (n-am nicio treabă cu ungurii) și m-am hotărât să nu mai dau pe-acolo :)

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Sep 10, 2011 4:10 pm

Reactie tipica de pitzi de la coada vacii. :)

La Cluj chiar trebuie sa faci eforturi sa auzi maghiara, vorbitorii fiind 10% din populatie.

Ce probleme îsi pot face unii, uai domne vorbeau aia limbi straine de fata cu mine, ce naaaspa, ce afront ! :roll:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 5:19 pm

Ahh, Im, ce-ai zis-o. Se pare că eu am dat peste fix cei 10%, lucky me :)

Pitzi de la coada vacii? Scuze, sigur mă confunzi cu altcineva :P

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re:

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 5:32 pm

Im wrote:Ce probleme îsi pot face unii, uai domne vorbeau aia limbi straine de fata cu mine, ce naaaspa, ce afront ! :roll:


De fapt, vorbeau CU mine, dar why would you care :-j

Nu știu.. pe mine mă deranjează faptul că intru într-un magazin din România și sunt întâmpinată în cel mai unguresc mod posibil.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sat Sep 10, 2011 5:38 pm

Ei, asa sunt ei obisnuiti, nu fac asa sa te enerveze pe tine special...exista multe locuri cu intampinare bilingva, tu ai nimerit unul "pur" :D
things can only get better

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Sep 10, 2011 5:39 pm

De unde si remarca precedenta cu coada vacii.
Nu trebuie sa fii super open minded sau cosmopolita ca sa fii toleranta si neînchistata în lozinci cu tara mea limba mea bla bla.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 6:11 pm

Eh, ghinionul meu. Merci de..susținere, ametist.

Și Im, m-ai fi spânzurat dacă eram complet împotriva ungurilor? Sorry, nu mă poți proclama "pitzi de la coada vacii" după niște replici.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sat Sep 10, 2011 6:20 pm

Cu placere :D Sunt de parere ca un om nu trebuie judecat dupa o afirmatie facuta dupa un eveniment singular..poate cine stie, o sa ai ocazia sa stai mai mult pe acolo, sa ai alte experiente..nu se stie niciodata :D
things can only get better

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 6:22 pm

Ehe :devil: posibil, cine știe...

Oricum m-am obișnuit cu faptul că pe-aici te judecă lumea aiurea...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby începătorul » Sat Sep 10, 2011 7:01 pm

Şi care ar fi problema cu ungurii? Sunt de 10x mai civilizați și muncitori decât românii. I-aș prefera oricând unei cohorte de olteni sau moldoveni. Carevasăzică, consumul de Mircea Badea dăunează grav percepției...
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Calico » Sat Sep 10, 2011 7:14 pm

Oana93 wrote:Oricum m-am obișnuit cu faptul că pe-aici te judecă lumea aiurea...


Nu e chiar aiurea judecata, desi e spusa destul de nepoliticos, dar asta e alta discutie.
Mie imi face din start o parere proasta cineva care afirma ca il deranjeaza sa fie intampinat intr-un magazin in alta limba "in tara lui". Parere proasta referitor la toleranta. Totusi in Romania e ok, ca la noi e la moda asta cu "moarte tiganilor", "jidanii", "nenorocitii de unguri" si printre atatia extremisti cu bale la gura remarca ta e ca o zambila proaspata de primavara.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sat Sep 10, 2011 7:51 pm

începătorul wrote:Şi care ar fi problema cu ungurii? Sunt de 10x mai civilizați și muncitori decât românii. I-aș prefera oricând unei cohorte de olteni sau moldoveni. Carevasăzică, consumul de Mircea Badea dăunează grav percepției...


Du-te în Ungaria și bagă-le niște cuvinte-n română că se uită la tine cam așa :kissmyass: Și consumul de Mircea Badea este egal cu 0 (ZERO) în cazul meu.

MumaPadurii wrote:Mie imi face din start o parere proasta cineva care afirma ca il deranjeaza sa fie intampinat intr-un magazin in alta limba "in tara lui". Parere proasta referitor la toleranta. Totusi in Romania e ok, ca la noi e la moda asta cu "moarte tiganilor", "jidanii", "nenorocitii de unguri" si printre atatia extremisti cu bale la gura remarca ta e ca o zambila proaspata de primavara.


Dacă am afirmat asta nu înseamnă că stau prost cu toleranța. Am spus doar că nu îmi place. Nu e ăsta motivul pentru care am ales să nu dau la facultate în Mureș sau Cluj. Dar faptul că ești întâmpinat în altă limbă decât româna e o realitate pe care cei care nu locuiesc în orașele respective trebuie să o cunoască.

Drăguță comparație, oricum. Mă face să-mi aduc aminte de orele de română din liceu. :lol:

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sun Sep 11, 2011 6:08 am

Apropo de discutie, nu stiu daca e adevarat, dar am auzit ca la Cluj la facultate profesorii favorizeaza ungurii. :?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sun Sep 11, 2011 7:17 am

Alexandra, va trebui să găsești pe cineva care studiază sau a studiat la Cluj ca să poată confirma zvonul :)

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sun Sep 11, 2011 9:18 am

Alexandra1827 wrote:Apropo de discutie, nu stiu daca e adevarat, dar am auzit ca la Cluj la facultate profesorii favorizeaza ungurii. :?

Ungurii vin la Tg Mures ca e sectie de lb maghiara :D Asa ca nu prea cred sa intalnesti prea multi pe acolo, incat sa devina "deranjant".
things can only get better

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby începătorul » Sun Sep 11, 2011 11:06 am

Oana93 wrote:
Oricum m-am obișnuit cu faptul că pe-aici te judecă lumea aiurea...


Oana93 wrote:
Du-te în Ungaria și bagă-le niște cuvinte-n română că se uită la tine cam așa :kissmyass:



Ce spuneai?
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Sun Sep 11, 2011 11:14 am

Nimic interesant. Pot debita orice pe-aici, mai ales că nimeni nu mă cunoaște personal.

User avatar
smire
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Sep 11, 2011 1:06 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby smire » Sun Sep 11, 2011 6:20 pm

eu am terminat la iasi,dar am facut primii 3 ani al tg mures...De departe cele mai bune sunt TG MURES si CLUJ...La iasi nu se face carte deloc,cand m-am transferat de la Mures, parca am nimerit la gradi-. Medicina adevarata e doar la Mures, apoi Cluj...Stiu ca raspunsul meu o sa oftice pe multi,dar rog sa-si dea cu parerea doar cei care intr-adevar au studiat si la alte facultati

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Sun Sep 11, 2011 8:30 pm

smire wrote:eu am terminat la iasi,dar am facut primii 3 ani al tg mures...De departe cele mai bune sunt TG MURES si CLUJ...La iasi nu se face carte deloc,cand m-am transferat de la Mures, parca am nimerit la gradi-. Medicina adevarata e doar la Mures, apoi Cluj...Stiu ca raspunsul meu o sa oftice pe multi,dar rog sa-si dea cu parerea doar cei care intr-adevar au studiat si la alte facultati


de deparet da.

ce referinte ai depsre buc?

si mai ales, tu din bz de ce te-ai dus la 600 de km? cand bucurestiul era la o ora si 45 cu trenul?


am inteles ca ti-a fost frica de ex si ai dat ma mures. dar pe urma transferul? de ce nu la buc?

(fara povesti lacrimogene cu sotul care era in iasi :P)

:lol: :lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Calico » Mon Sep 12, 2011 1:03 am

Alexandra1827 wrote:Apropo de discutie, nu stiu daca e adevarat, dar am auzit ca la Cluj la facultate profesorii favorizeaza ungurii.
Da, si profesoara care te-a picat te defavorizeaza pentru ca esti blonda.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Mon Sep 12, 2011 11:48 am

MumaPadurii wrote:
Alexandra1827 wrote:Apropo de discutie, nu stiu daca e adevarat, dar am auzit ca la Cluj la facultate profesorii favorizeaza ungurii.
Da, si profesoara care te-a picat te defavorizeaza pentru ca esti blonda.

Profesoara da, profesorul dimpotriva :lol:
things can only get better

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Mon Sep 12, 2011 2:24 pm

Ce de persoane dragute pe forumul acesta. In loc sa se gaseasca persoane care au un sfat bun de oferit unor viitori studenti se gasesc numai malitiosi.. pacat de varsta voastra

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Oana93 » Mon Sep 12, 2011 2:26 pm

Păi... găsești persoane care să dea sfaturi... dar mai rar.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests